Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz Rox #1 üzenetére

    Én is szerettem volna már indítani egy topicot, de már a tapasztalataimról.
    Mi az FHB-nál bonyolítjuk az ügyet, és van egy kevés megtapasztalásom ....
    1. A hitelfelvételnél vannak járulékos, keveset publikált kiadások, melyről nem szokás beszélni, de akár a hitel 4% is lehet. Ezt zsebből kell fizetni!
    Ilyen az értékbecslés, hitel elbírálati díj, hitel folyósítási díj és a közjegyző költsége. Egyes bankok szeretik a közjegyzőt maguk választani, mások pedig elfogadnak ''külsős'' közjegyzőt. A bank által közvetített közjegyző, akár 90.000,- +ÁFÁ-t is elvihet, amíg más közjegyző bruttó 40.000,-.
    5-6 milliós hitelnél az OTP-nél kb 200.000,- Ft-ra rúgott a fent említett összköltség. Szemét ügy náluk az, hogy a hitel folyósítási díj 1%, amibe beleveszik az esetleges szocpolt, és az ÁFA visszaigénylést is, így akár 70-75.000,- is lehet.
    Más bank (Budapest Bank) nem adja meg előre a szocpolt.

    2. Bár maximálva van a kamat, mégis a mi esetünkben (végül 6.8 milliós a hitel) akár 10.000,- eltérés lehet az egyes havi törlesztőrészletek között a bankok ajánlataiban( FHB ~ 41,000,-, K&H ~50.000,-).

    3. Az FHB a legolcsóbb, de a hitelhez jutás a legmacerásabb. Akkor gyors az ügyintézés (relatíve), ha rendelkeztek olyan ingatlannal, amit jelzálogosítani lehet. Ha nem, akkor várni kellllllllllllll.
    Nekünk azt mondták, hogy a kivitelező mikor olyan szintre jut az új lakással (mi új lakásra veszünk fel hitelt), hogy megkapja a használatbavételi engedélyt, utána jön a hitel-ügyintézés, ami 30 munkanap, tehát cirka 1,5 hónap.
    Nekünk megvan a használatbavételi engedély kb. 2 hónapja, de még nincs meg a hitel, ugyanis az értékbecslő, akit a bank megbízott nem volt hajlandó 100%-os késznek venni a lakást. (legutóbbi baja a lépcsőház burkolatának hiányossága volt). A bank pedig köti az ebet a karóhoz, csak 100%-nál kezdi a hitel folyosítását. (Ha lenne jelzálogosítható ingatlan, már meglenne a hitel.) Az adásvételi szerződést, már negyedszer módosítjuk a bank miaqtt, a legutóbbi oka, a határidő csúszása. Jellemző, hogy egy probléma kapcsán megjelentünk a bankban az ügyintézőnknél, mire az azt mondta: ''Az nem úgy van, hogy az ügyfél csak úgy megjelenik....''
    A mellettünk levő lakások hitel ügyintézése mind lezajlott, csak mi szívunk. A K&H-s szomszéd már augusztusban megkapta a hitelt hasonló kondíciókkal, mint mi, és még az értékbecslő sem volt kint....

    4. Az FHB-nél nincs nagyon lehetőség arra, hogy felpörgesd a törlesztést. Pld. egy örökség kapcsán előtörlessz egy pár milliót. A K&H lehetőséget ad a tetszőleges törlesztésre, akár a dupláját is törlesztheted havonta és egy idő mulva csökken a havi törlesztőrészlet....

    5. Az FHB rendkívüli módon kukacos az adásvételi szerződés miatt. Csak akkor ad hitelt, és általában az egyéb iratok miatt is.

    Hát ennyi.... ha tovább jutok a hitelügyintézésben, még írok.....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz simonzé #33 üzenetére

    A használt lakás illeték köteles és nincs ÁFA visszatérítés, továbbá nincs teljes szocpol. Az új lakás illetékmentes, szocpol+ÁFA visszaigénylés is müxik, plussz a kamat is kisebb....... de jóval drágább.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    Sajnálom azokat, akik már belevágtak a lakáscserébe, vásárlásba. Mikor eladták a korábbi kisebbet, mikor lefoglalózták az újat stb.. csupa irreverzibilis folyamat, jött a hír. Hasonló cipőben jártam én is úgy fél évvel ezelőtt. Akkor az adójóváírás csökkenése (tervezett megszüntetése) miatt esett majdnem kútba a vásárlás. De akkor már albérletben laktam a tavasszl értékesített korábbi lakásomban...
    Ha most kellene belevágni, akkor már nem tudnám viselni a terheket. És még szerencse, hogy a bank ragaszkodott az 5 éves kamatperiódushoz.... Akkor morogtam (gondoltam, hogy évről évre egyre kisebb lesz), most pedig hálát adok Istennek.
    Egy barátom azt javasolta még októberben, hogy húzzuk el a hitelfelvételt januárig, mert így nagyobb lesz a szocpol, de most látom, hogy a szívás is nagyobb lett volna.
    Én most viszonylagos nyugalomban vagyok, de nagyon szomorú, a sok csalódott ember miatt.
    Szerintem, a befektetés jellegű hitelből történő lakásvásárlást ne tegyük felelőssé a mostani döntés miatt. Ennek megakadályozására más adminisztratív eszközök is lettek volna. Itt az indok egyszerű: pénz kell az államnak, de gyorsan. Egyébként hiteltelen és súlytalanná vált (már régen) (szinte) minden kormánytag szava.
    Emlékszem még László Csaba 2002-ben elhangzott egyik nyilatkozatára, amiben azzal nyugtatott minket, hogy az átlag jövedelem megugrása nem viseli meg a költségvetést, mert ki lehet gazdálkodni.... csakhát mi ezt nem így értelmeztük akkor.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz divot #291 üzenetére

    Kezdetben mélyen hallgattak a kérdésről, mára pedig ellentmondásosak lettek a kormánypárti nyilatkozatok. Érdekes, hogy az ellenzék elég egyértelmű megfogalmazását (támadását) ebben a témában nem cáfolják igazán meggyőzően a kormányoldalon. Szerintem még ők sem tudják pontosan. A bizonytalansággal tesztelik az országot, hogy megtegyék, vagy ne tegyék a kamatváltoztatást a már megkötött hiteleknél a kamatperiódus lejárta után. Ez arra utal, hogy a kormány sodródik, bizonytalankodik. Ha egy egy buszvezető tenne ilyet, le kellene cserélni, itt pedig csak szívunk, és kérdés, hogy a másik oldal mennyivel lenne jobb.

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák