Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Batman2

    őstag

    válasz mezis #18858 üzenetére

    Szevasz

    Van egy vásárban vett, "gyári" lámpán, rendes 5mm-es LEDekkel, az is ezt csinálta, egyszer csak veszem észre, hogy egy LED már nem világít benne, de a többi megy zavartalanul !! :Y
    Elkezdtem törni a fejem, hogy na, ezt hogy csinálhatták, hogyan van kötve, hogy egy tönkremegy, de a többi ettől függetlenül világít ?? :F

    Szerintem arról lehet szó, hogy vezetni vezet továbbra is, mint egy normál dióda, ezért világít a többi, csak fényt nem ad, mivel egészen biztosan jónehány sorba lehet kötve egymással.
    Ha viszont nagyobb feszültséget adnék annak az egy rossznak, akkor valszeg még világítana, csak sokszoros áramfogyasztással és hatalmas melegedéssel.
    Így viselkedtek azok a LEDjeim, amik egy-egy pillanatra túláramot, túlfeszültséget kaptak.

    Vagy azért kaphatnak túláramot, mert túlságosan meg vannak hajtva, minél kevesebb LEDből, minél több fényt ki tudjanak szedni, vagy azért, mert a gyáriakban nem használnak pufferkondenzátort, ezért pulzáló áramot, erőteljes áramlökéseket kapnak, amit egy darabig bírnak, aztán egyszer csak meghasad a kristály, vagy valami hasonló és károsodik a szerkezete.
    (a nagyobb LEDes paneljaim mindegyik rendben működik, nem tapasztaltam ilyet, igaz, mindegyiket megfelelő puffer kondival ellátott előtétről próbálom ki)

    Mikor készítettem az első LED lámpámat, volt egy furcsa tapasztalatom ! :U
    Az első lámpám, ami az apró LEDekből készült, előszőr kicsi (10mikró) puffer kondenzátorral lett összerakva az első próbához és mikor bekapcsoltam, nagyon csalódott voltam, mert vagy 2 LED már alapból nem világított, és vagy 3-4 pedig pislogott, vibrált !! :Y
    Azt gondoltam, hogy bizonyára a forrasztáskor károsodott és tönkrement, illetve részlegesen tönkrement, viszont vezetett, mivel sorba vannak kötve és a többi pedig világított ! :U
    Megdupláztam a puffer kondit, még mindíg volt kettő, ami nem világított, de már csak egy vibrált, az is kevésbé.
    Aztán vettem nagyobb kapacitású kondit és azzal összeépítve meglepődve tapasztaltam, hogy mindegyik világít, és egy sem vibrál, teljesen stabil minden !! :Y
    A lámpa azóta is kifogástalanul működik, ugyanabban az összeépítésben, a kondi most 470mikró asszem.

    Hogy ez a jelenség micsoda, és mitől van, mitől múlt el, azt nem igazán tudom, de tapasztaltam.
    Az az 4-5 problémás LED lehet, hogy azrt volt problémás, mert egy picit károsodott a beforrasztáskor, vagy pedgi gyárilag már gyengébb volt, mint a többi, de a lényeg, hogy megfelelő méretű kondival együtt, mégiscsak világítanak kifogástalanu, mostmár sok órája és sok ki-be kapcsolás óta ! :K :R

    Szóval kísérletileg kipróbálnék bekötni az ilyen, "ossz" lámpába egy vagy legalább 100mikrós, megfelelő feszültségű puffer kondit, hátha "megjavul" !! :K

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák