Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • toeri

    aktív tag

    válasz vfo7 #149 üzenetére

    Igen, ez sokkal jobb megközelítés, csak nem szabad elfelejteni, hogy azért, mert egy paramétert nem mérünk, az nem jelenti azt, hogy nem is létezik; sőt azt sem jelenti, hogy nem mérhető. De ez inkább valami Super-HiFi szemlélet, s nem feltétlenül azonos a lépten-nyomon tapasztalható HE-vel. (Amit én le-hájend-eztem, és ami nem az én érvem és álláspontom, csak egy nagyon elterjedt álláspont.) Viszont amíg a HiFi-re van egy objektív keretrendszer, addig erre nincs. Senki sem veszi a bátorságot (néhány önjelöltet kivéve -és persze itt nem a jelenlévőkről beszélek), hogy akár csak megpróbálja az (alap)követelményeket számszerűsíteni. Az önjelöltek meg ált. elvéreznek azon, hogy nincs egyetértés még abban sem, hogy mely már ismert paraméterek milyen súllyal essenek a latba. Csakhogy az egyetértés hiánya viszont nem jelenti azt, hogy ne lennének definiálható műszaki paraméterek.

    Mondok egy példát, hátha úgy érthetőbb. Tegyük fel, hogy valakinek olyan a hallása, hogy zavarja egy nagyfrekvenciás jel, ami semmilyen mérhető (mármint hétköznapi eszközökkel) átviteli problémát nem okoz egy futómű - DAC összeköttetésben, de ha tudjuk, hogy mit keresünk, akkor kiderül, hogy ott kúszik át a koaxon. Ez eddig indokolható és -ha nagyon akarjuk- mérhető. Fizikailag létező események körébe sorolható valami. Elvileg ugye a DAC-ot nem zavarja, ő ettől még helyesen értelmezi a bitfolyamot és mindig ugyanazt állítja elő a kimenetén. De mégis egy zavar, ami átkerült egyik készülékházból a másikba, holott semmi keresnivalója ott, és okozhat nem várt működési zavarokat máshol. (Mondjuk már az analóg részeken.)

    Más kérdés, hogy kinek mennyire érdemes ezzel foglalkozni, hiszen ha valaki ennyire érzékeny, akkor az ő zenehallgatási élményét olyan külső tényezők is befolyásolni fogják, amikre a készülék-tervező nem tud odahatni, hiszen nem is magából a láncból erednek. Ilyenkor szokott jönni a kísérletezés és a ''kuruzslásos'' módszerek. Ez nem azt jelenti, hogy ne létezne olyan fizikai paraméter, amit ha mérnénk és jobbá tennénk, akkor ne közelítenénk meg jobban egy elvi etalont. VAN ilyen mérhető fizikai mennyiség, csak a lakosság egy törpe minoritásának a kedvéért senki nem fog rá elegendő pénzt áldozni, hogy azt megkeresse és mérje. A nagy gyártók azért nem, mert nem érdekük; ők a plebs-nek gyártanak és előbb tervezik meg az árcímkét meg a dobozt, mintsem az ott dolgozó mérnök egyáltalán értesült volna arról, hogy milyen kütyüt fog tervezni a jövő hónapban. A kicsi gyártók meg azért nem, mert nincs rá pénzük. Bár ezek a (HE) készülékek igen drágák bírnak lenni, de a kis sorozatszámok miatt még sincs belőlük ennyi bevétel. (Ami van, annak egy része egyébként is kell az igényesebb, ezért szintén kisebb sorozatban gyártott, ezért aztán drágább alkatrészekre.)

    Namost ettől a ponttól válik filozófiai kérdéssé (''a világ megismerhetősége''), hogy mit milyen mélységig vizsgálunk. Én erre azt mondom, hogy még messze nem értük el a mérhető paraméterek határát, sokkal inkább hiányzik az ''akarat'', mint akár az elvi akár a gyakorlati ''lehetőség''.

    Ui. Ez most OFF, vagy ez a topic erről is szól? ;)

    Üdv, toeri

Új hozzászólás Aktív témák