Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BigBlackDog

    veterán

    válasz tzsolesz #63154 üzenetére

    A fénymérési módok -szerintem- nem befolyásolják érdemben a részletességet, annak kiválasztásával csupán csak azt adod meg, hogy a keresőben látható (=érzékelő által látott) képtartalom melyik részét vegye alapul az expozíciós értékek kalkulálásakor a szoftver. Én általában mátrixban szoktam használni, de ez erősen témafüggő. Viszont arra nem árt figyelni, hogy középre súlyozott/pontszerű mérés esetén mindig a kép közepe, annak a környéke képezi majd a referenciát, miközben a téma legtöbbször nem pont középen helyezkedik el.

    HDR nagyobb dinamikatartomány esetén hasznos, pl. nappal szemben való tájképnél szoktam használni (egyszerűen megfogalmazva a lényeg, hogy kevésbé lesznek kiégett és bebukott területek a képen). Ilyenkor 3 (vagy több) kép készül, egy helyesen exponált, illetve 1-1 alul és felül exponált kép. Így a világosabb és sötétebb területeken lévő részletek is meg lesznek örökítve jó eséllyel valamelyik képen. A végső eredmény ezekből a képekből fog összeállni, a világosabb területek az alulexponált képekről, a sötétebb területek pedig a felülexponált képekről kerülnek ki. Értelemszerűen, ha az alapot jelentő képek készítése közben elmozdul a telefon, vagy gyorsan mozgó objektum van a látótérben (és az illesztő algoritmus nem képes ezt kompenzálni), akkor előjöhet "szellemesedés" is a képeken, ami látszólag a vonalélességet is rontja. Gyakorlatban viszont ez azért eléggé szélsőséges esetben szokott csak előfordulni a tapasztalataim alapján. :)

Új hozzászólás Aktív témák