- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Listázzák az olaszok a Redmi 15C-t
- Motorola G86 - majdnem Edge
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Fotók, videók mobillal
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Yettel topik
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
-
gyapo11
őstag
válasz
ricsi99 #41882 üzenetére
Az mbr simán átírható, nullázható, az onnan induló programok, pl. boot managerek is eltűnnek egy egyszerű átírással. Másrészt az mbr-ben ülő kód nem töltődik be, ha nem arról a drive-ról bootolunk.
Érdekelne a kódolás működése. Honnan töltődik be a kódoló-dekódoló program? A drive-ról betöltősek nem jók, mert máshonnan bootolva nem indulnak el. Ha a gépben van valahol, pl. bios, akkor meg másik gép nem tudja kezelni. Vagy a drive használata előtt külön be kell tölteni valamit? -
válasz
ricsi99 #41882 üzenetére
Akkor máshogy mondom, arra hívtuk fel a figyelmed, hogy ezekkel vigyázni kell, mert nem véletlen kódolják le ezeket. Ha egy mégis eladja, akár a géppel együtt (sőt inkább úgy), azaz leselejtezi, akkor nyilván fel kell oldania minden védelmet, illetve hidd el ők törölnek is róla mindent. Ha ez nem így történt akkor gyanús lehet az eredete. Ez nem egyenlő azzal hogy te loptad vagy te agy a hunyó, de még véletlen sem üsd meg a bokád.
Természetesen te tudod, de azért vigyázni kell mit írsz le a fórumba. Innentől azért ez már más kategóriába is tartozhat.
Csak egy ötlet, aki bevitte a szervizbe nektek, nem tudja elkérni, ahonnan kapta/vette? ez lenne a leggyorsabb megoldás. -
válasz
ricsi99 #41870 üzenetére
Törlésre kerünek a hozzászólások, mert ez a stílus nem való ide. Ha szakmába vagy, ahogy írtad, akkor te is tudod nyilván, hogy nem véletlen vannak ezek "lockolva", ez tapasztalat is.
Doky586 kolléga is annyit írt, hogy ezek lopottak nem pedig, hogy te loptad. Szakmai irányt megkaptad, a többit törlöm, ami nem abba vág és sértő is. Kérlek ezeket a megnyilvánulásokat itt hanyagold. Köszönöm -
King Unique
titán
válasz
ricsi99 #41860 üzenetére
A Samsung Magician a Secure Erase miatt volt említve, ott létrehozni ehhez pendrive-ról bootoló megoldást, lásd a linkelt leírást. Az LLF-et meg ugye hagyjuk.
Viszont ha hardveresen lett titkosítva a BIOS-ban az SSD és nem ismert a feloldáshoz az ATA jelszó, akkor az úgy problémás, ahogyan az is, ha esetleg valamilyen OEM modell... -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
ricsi99 #37660 üzenetére
Leírtam már az előbb mire értettem, de akkor még egyszer, ha esetleg nem ment át: ha az adott user annyira nincsen tisztában egy ilyen telepítéssel, akkor inkább kérjen meg valaki olyat, aki igen. Ehhez pedig nem feltétlen kell szervizbe vinnie a gépét - bár az is egy opció - ,mivel jellemzően lenni szokott az ismeretségi körében olyan barát, vagy akár családtag, aki segíthet neki. Másrészt aki már eljut odáig, hogy magától telepít, meg egy ilyen fórumon kérdez, az általában érteni szokott hozzá valamilyen szinten és nem totál laikus (utóbbiak vsz eleve nem is fognak telepíteni). Vagyis szükség esetén akár utána is tud nézni dolgoknak, pótolni az esetleges hiányosságokat, vagy éppen az itt kapott segítséget hasznosítani.
-
Doky586
félisten
válasz
ricsi99 #37662 üzenetére
Pont ezt írtam a (#37654)-ben: ez csak MBR lemezeknél működik legacy telepítéssel.
Ha uefi telepített win van rajta akkor nem bootol be.
Nálam két lemez van bent (egy ssd és egy adattároló hdd)
F11-el választhatok mi bootoljon:
- windows boot manager
- sata1
- sata2Ha sata1 vagy sata2-t választom akkor csak a szokásos válasszon másik bootlemezt hibaüzenet jön és nyomhatom a resetet.. Csak akkor bootol be a sata1-el levő win10-em ha a windowsbootmanagert választom.
-
Doky586
félisten
válasz
ricsi99 #37655 üzenetére
&King Unique:
Félreértetted. Példa:
- Csak egy hdd van a gépben (nincs benne másik)
- Telepítesz rá uefi módban egy kínai win10 home -ot.
- kiveszed a hdd-t, beteszel egy másik üres hdd-t
- telepítesz rá egy lengyel nyelvű win10 pro -t (szintúgy uefi módban)
- kiveszed a hdd-t, beteszel az első hdd-t
- minden rendben. bootol fut rendesen a kínai win még mindig
- beteszed a második hdd-t is- Melyik win fog elindulni? a kínai vagy a lengyel? és miért. ?
(a biosba be se léptél. mindkettőt a 'windows boot manager' indítja)Ha váltani akarsz a két uefi telepítésű hdd közt mit állítasz át?
-
King Unique
titán
válasz
ricsi99 #37657 üzenetére
Nagyon egyszerű, akkor ne telepítsen, ha alapvető dolgokkal nincsen tisztában, ennyi. Ugyanis egy OS telepítése eleve nem totál kezdő, hanem inkább haladóbb szint, megkíván bizonyos alapvető ismereteket, ami érvényes lehet más platformok rendszereinek telepítésére is. Ha ezek az adott usernel totál nincsenek meg, akkor inkább ne erőltesse, kérjen meg valakit, aki nála jobban ért hozzá.
De még szerencse, hogy nyilván nem mindenkinek kell magának telepítenie a Windowst, mert vannak bőven Windowszal előtelepített gépek is, sőt nem kevesen eleve úgy veszik, kapják. Az újabb verzióknál meg már klasszikus újratelepítés sem feltétlen kell, mert van alaphelyzetbe állítás lehetőség is, ami végeredményben szinte kb. ugyanaz. Ha meg új SSD-t vesz, kap valaki, akkor megint nem feltétlen kell erővel újratelepíteni, mert át is lehet klónozni, sőt egyre inkább népszerűbb és jellemzőbb az utóbbi megoldás. -
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37655 üzenetére
Ez egy elég régi hibája a Windows telepítőnek, hogy az első lemezvezérlő csatornán lévő lemezre erőlteti fel a rendszerbetöltőt. Ez a meghajtók lehúzgálása telepítés idejére már a 2000-es évek elején is gáz volt, nem hogy így 2019-re.
Az UEFI boot ebben is jobb, mert ott nem tesz semmilyen rendszerbetöltőt a meghajtó elejére, hanem azon a háttértáron hoz létre lehetőleg EFI partíciót, amire telepíted a Windowst. Persze, ha van neki hely. Így elvileg más lemezt nem rondít össze. CSM/Legacy bootnál viszont mindenképp begányolja az NTLDR-t az első IDE vagy SATA csatornán lévő lemez MBR-jébe, ha kéred, ha nem, csak a leghúzgálással lehet ezt kivédeni.
-
King Unique
titán
válasz
ricsi99 #37655 üzenetére
Amit írsz, az ugyanúgy előfordulhat legacy (CSM) telepítésnél is, sőt van hogy még gyakrabban... Meg azért nem kellene általánosítani, mintha minden esetben ez a máshova rakja lenne az érvényes, mert ez sem igaz. Az meg a másik, hogy az nem feltétlen a telepítő hibája, ha egyesek nem tudják előtte megfelelően beállítani az elsődleges boot device-t, törölni a lemezt, vagy éppen a megfelelő portra csatlakoztatni a célmeghajtót... Mert ugye mikor is kerülhet a rendszerindítás, az annak létrehozott kicsi partíció(k) másik fizikai lemezre? Hát pl. akkor, ha nem a legkisebb eszközazonosítójú (lemez 0) a célmeghajtó, a BIOS-ban nem a telepítéshez használt célmeghajtó van elsődlegesként beállítva, továbbá a céllemez nem particionálatlan, hanem már fixen elő van particionálva (nincs hova létrehozni) és van másik lemezen elsődleges partíció. Ellenben ha ezekre, vagy a telepítés, bootolás típusától függően akár csak egy részükre odafigyel a user, akkor nem fogja csak úgy máshova rakni a telepítő a rendszerindítást. Például nálam sem UEFI-s telepítésnél, milyen érdekes ugye. Plusz a telepítőben is le lehet csekkolni hová kerülnek a kisebb partíciók, az új + alkalmaz opcióra kattintva eleve létrehozza ezeket és nyilván mutatja is, hogy hova. Ha valaki nagyon akarja leválasztja fizikálisan (lehúzhatja) a többi fizikai lemezt a telepítés idejére, de ez sem kötelező, mert egyrészt hardvertől függően akár a BIOS-ban is letilthatók, másrészt lásd az előbbieket.
-
Doky586
félisten
válasz
ricsi99 #37653 üzenetére
Hát ez az. Ő mégis a rosszabbat szereti..
Talán egyetlen előnye hogy könnyű biosban kiválasztani melyik mbr lemez bootoljon.
Ugyanez két függetlenül telepített gpt win esetén nem tudom hogy megy. Mindkettőt a 'windows boot manager' indítaná. De a kettő közül melyiket? Az alacsonyabb sorszámú porton levőt? Az nvmest? stb -
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37530 üzenetére
Igen, ilyen egyszerű. Az SSD-ket úgy kell elképzelni, mintha egy külön fájlszerver lenne. Egy különálló számítógép, van rajta proci (vezérlő), RAM, háttértár (NAND). A te géped szabványos protokollon kommunikál vele, de nem Ethernettel, hanem ATA, AHCI vagy NVMe utasításokkal. Ezért a gépednek nincs sok ráhatása az SSD-re, az vagy működik (válaszol a neki küldött parancsokra), vagy nem, egy önálló hatáskörű eszközként él az SSD a saját világában.
Az SSD üzembe helyezését pár ponton el lehet cseszni, pl. rosszul klónozza valaki a régi OS-ét rá, vagy nem stimmel a partícióeltolás. Esetleg IDE módban használják az ideális SATA-AHCI helyett. Lényegében egy SSD ugyanúgy működik a gép felé, ahogy egy HDD. Még a partícióeltolásban sem különböznek, mert az már modern HDD-knél is fontos. Az SSD egyedül annyiban speciális, hogy mennie kell a TRIM-nek (ez is csak SATA SSD-nél fontos, NVMe-nél már meg van oldva máshogy), meg nem kell rajta töredezettségmentesíteni. Ennyi.
Persze ennek ellenére előfordulhat, hogy egy SSD rendesen használatba véve nem megy, pl. gyártáshibás termék, vagy szállításnál sérült, vagy csak inkompatibilis a SATA vezérlővel, esetleg valami szoftveres gikszer van, mert valaki gányolt OS-telepítést akar rajta futtatni.
Egyébként félre nem érts, nem a Samsungot akarom éltetni. Pl. elég drágák az SSD-ik, meg eléggé unszimpatikus, ahogy a gariidővel is gyártanak, hogy 5 év garis modelleket 3 év garisan tolják ki, és ha nem 5 év garis partnertől veszed, nem tudod rá érvényesíteni az 5 évet, ez pl. ritka nagy disznóság.
-
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37512 üzenetére
Ott valami user error van, ha 2-3 órát kellett szórakozni vele, de végül ment. Az SSD-kkel nem kell szórakozni. Beszereled, összedugod, és használatba veszed, vagy inicializálás-particionálás-formázás szenthárma, vagy húzod rá fel az OS-t. Meg arra figyelsz, hogy SATA SSD-t AHCI módban használj és menjen a TRIM.
A régi alaplapok meg sajnos ilyenek.
(#37511) Dragon3000: a 840 EVO hibáját javították új firmware-rel. Amit viszont kerülni kell, az a sima 840-es, azok néhány év múltán elkezdtek tömegesen dögleni, a vezérlő.
-
Dragon3000
nagyúr
-
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37505 üzenetére
Pedig a Samsungok mindig a legmegbízhatóbbak, legjobbak között voltak SSD fronton. Egyedül a 840-es széria lett gyenge, de az sem vészes a sima (nem EVO, nem Pro) 840-est leszámítva.
Az tény és való, hogy a Samut néhány régi alaplap SATA vezérlője nem szereti, de ilyen inkompatibilitás bármelyik modern SSD-vel felléphet, nem a Samsung sara.
A QVO-val nincs eddig túl sok tapasztalat, ami van, az sem rossz, de nem szoktuk ajánlani, mert már a teszteken látszik, hogy tartós írásnál belassul 100 MB/sec környékére, de ez megint nem a Samsung hibája, hanem a QLC NAND ilyen minden SSD-n. Néhány ezressel drágábban kapni jobb 3D TLC-s SSD-ket, amik nem lassulnak be.
A noname kínai cucc mindenképp kerülendő. Márkát ajánlani SSD téren nem nagyon lehet, minden gyártónak voltak, vannak gyengébb szériái. Az Adata pl. vehető, de az SU sorozat rizikós. A Kingstonnál meg típusa válogatja, hogy mennyire ajánlható és hogy épp kinek. WD, Sandisk szintén vehető SSD-ket kínál.
Persze ismeretlen cuccot is be lehet próbálni, csak ne noname kínai legyen. De mondjuk egy Patriot, Apacer, Verbatim, Gigabyte, HP simán bepróbálható alap felhasználásra, játékokhoz, stb., ha árérzékeny valaki.
Egyébként ezeknek az ismeretlenebb márkáknak, mint a fentebbi bekezdésben soroltak, meg a most nemrég szóba került Hynix inkább a terméktámogatás a gyenge pontja, lásd, a SMART-tot sem olvassa már ki semmi normálisan, néha még a saját szoftverük sem.
-
Dragon3000
nagyúr
válasz
ricsi99 #37472 üzenetére
Minden led ki van kötve, mert utálom, ha este villog valami, na meg a hdd-k mind a nasban vannak, az meg egy külön helységben, így nem fogok állandóan oda járkálni és ellenőrizni, hogy van e valami gond. Számomra sokkal könnyebb volt a hdsentinel email funkcióját beállítani, amit telefonon azonnal észreveszek, akár hdd hiba, akár túl magas hőmérséklet, mert valami gond van a hűtéssel(volt már ilyen). Raid számomra felesleges a fontos adataimat szinkronizálom minden hdd-re és felhőbe is, na meg külső hdd-re is.
-
Dragon3000
nagyúr
válasz
ricsi99 #37467 üzenetére
Azért jó figyelni a hd sentinelt, de ha erre lusta vagy beállíthatsz email küldést is amit azonnal észreveszel, mert ha valami váratlan történik vagy csak jelez, hogy hirtelen romlik a hdd/ssd állapota, akkor egyből tudsz rá reagálni és lementeni mindent, mert az, hogy hetente vagy havonta lementesz róla mindent, de két mentés közben hal meg nem fog kárpótolni az elvesztett fontos adatokért. Na meg időben tudsz lépni, hogy ha meghalna, akkor ne maradj gép nélkül, mert meg tudod venni az új eszközt helyette.
-
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37467 üzenetére
A SMART nem függ attól, hogy AHCI vagy IDE módban fut-e az SSD.
De örülök, hogy jól szórakozol, gondolom arra célzol, hogy „fun” a topik, a „fan” az rajongót vagy ventilátort jelent.
Senki nem vár megváltást a HD Sentineltől, azért ajánljuk azt, mert az ismeri a legtöbb SSD-t, és olyankor is fut, amikor nem szabványos SATA driverrel hajtod, ilyenkor a gyártói SSD-s progik nem szoktak elindulni. Néhányan csak kíváncsiak, hogy mennyit írtak hosszú távon, ez teljesen rendben van. Néha napján én is rá szoktam nézni a sajátomra, nem aggódásból vagy kímélésből, hanem hogy képben legyek a hosszútávú prognózissal, meg lássam, ha elkezd valami progi irreálisan sokat írni.
Alapból semmit nem kell leszabályozni a Windowson. Jó, talán a 30 gigás SSD-nél igen, de a 120-ason már nem. Az meg elvileg baromira nem számít, hogy milyen gépben van, Xeon, Atom, AMD FX, Intel LGA1150, a lényeg, hogy mire használod, milyen OS és programok futnak. Menteni meg mindig kell, nem csak SSD-nél. Egyik fajta adattárolásnál sem garantálható az adatvesztés elkerülése.
De 30 gigás SSD-t Windows alá nem ajánlok. Win7 alatt is bajos, Win10-nek meg régen sem volt elég, hiába volt hivatalosan 16-20 giga megjelölve lemezigénynek, nem nagyon fér el 32 gigán, most hivatalosan megemelték a min. system requirementsben 32 gigára, de az is szűkös, min. 50 kell neki, de jobb inkább 64 fölött, de ez attól is függ, hogy ki milyen progikat használ, hova telepíti őket. Meg az egész elméleti lett, mert 120 gigás SSD-t sem nagyon vesz már senki, max. csak régi gépbe, ahol nem Win10 fut. Jellemzően ma már mindenki a min. 240-256 gigás méretet keresi, és adják el a kisebb méretű SSD-iket. Egy 240-1000 gigás SSD-n meg ugyanaz az írásmennyiség a 30-120 gigás SSD-hez képest, 8×-33× annyi cella között oszlik meg, tehát több írást is bírnak a méret növekedésével.
Egyébként a 30-120 gigás SSD-t se kell kidobni vagy leírni, jó az adapterrel USB3-as pendrive-ként használva, vagy áttenni valami retró gépbe, esetleg linuxozni, ilyen felhasználási körben még újabb éveket tud szolgálni.
-
Frawly
veterán
válasz
ricsi99 #37448 üzenetére
HD Sentinellel és Kingston SSD Managerrel, esetleg Kingston SSD Toolboxszal is nézd meg. Nem látom, hogy hogy ez konkrétan milyen Kingston, azt igen, hogy V-s, de hogy V100, V200, V300, az nem látszik.
De már a látatlanban is lefogadom, hogy a felét se vetted ki az írásoknak, ami ebben az SSD-ben van, és mint a tények is mutatják, 10 éve használod, már vastagon visszahozta az árát, amit ráköltöttél. Úgyse fogod további 10 évig használni, gondolom előbb-utóbb közeleg az a pont, ahol lecseréled egy 500-1000 gigásra. A 30 gigás SSD-t már most érdemes lenne lecserélni, ha annyira nincs rá keret, akkor egy új 120 gigásra (vagy használt 250-esre), ha van rá, akkor egy min. 240-256 gigásra.
Egyébként lehet a Crystal Disk Info is mutatja, csak nem görgettél le a táblázat aljára.
-
csubuka
addikt
válasz
ricsi99 #37459 üzenetére
Köszi!
Az első valamennyire releváns valóban.
Nem igazán állítgattam ilyen Windowsos Prefetch meg hasonlókat az utóbbi időben. Más gépeken semmi gond nem volt, ez meg elég bolond. Én nem egy év alatt, hanem két hónap alatt szedek össze úgy 2 TB-t így elsőre, hogy a munkám nem igazán jelent nagy fájlokkal dolgozást.
Természetesen eddig is a HDS-t használtam. De az csak a kondícióról vezet logot, ahogy nézem. Én max manuálisan felírhatom naponta, hogy mekkora az össze adatmennyiség.
Annyira nem durva a helyzet, mint az "Egyéni esetek" fejezetben taglaltaknál, csak igen "érdekes" a többi gépemhez viszonyítva.
Nézegetem majd a beépített erőforrás-figyelőt, hátha kibukik, hogy mi a ludas.
*Lehet, hogy a rengeteg Chrome tab megnyitása és az ebből fakadó cache folyamatos újraírása a ludas.
-
Raymond
titán
válasz
ricsi99 #37442 üzenetére
Peldaul ezzel: CrystalDiskInfo
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- CORSAIR MP600 PRO NH 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- Western Digital WD Red Plus 3.5 12TB 7200rpm 256MB SATA3 (WD120EFBX)
- Lexar NM790 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7400-6500 MBs - Eladó!
- Toshiba Enterprise Capacity MG09 18TB - 512MB, 7200rpm, SATA3 - 100/100 -as - Eladó!
- WD Black SN850X 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7300-6600 MBs - Eladó!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 9060 XT 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A70/Samsung Galaxy A71/Samsung Galaxy A72
- Google Pixel 8A 128GB 12 hónap garanciával
- Azonnali készpénzes Microsoft XBOX Series S és Series X felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- Konzol felvásárlás!! Xbox Series S, Xbox Series X
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest