-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
ekkold #52380 üzenetére
Persze, nem is gondoltam, hogy csak egy megbízható eladó van, aki régóta csinálja, nem fog magával kitolni, hogy eladjon egy olyan SSD-t, ami Raid része volt és használhatatlan. Olyanra gondoltam, akinél láttam egy darabot és előtte nem árult ilyet, valahogy hozzá került... De aki többet árul régóta, tőlük én is vásárolnék, notebookokat is úgy vettem többet is más-más személytől, hogy láttam az előzményekből, hogy neki is érdeke a megbízhatóság. Egyébként nem nehéz megbízható eladókat találni az aprón, ha kicsit odafigyel az ember.
Egyszóval szerintem nyugodtan megemlíthető ez a fajta beszerzési forrás, mert nincs gond ezekkel a server SSD-kkel. Ha meg valakinek ajánlhatom 870 QVO helyett, teljes lelki nyugalommal meg is teszem, nyilván csak olyat ajánl az ember, amit maga is megvenne ill megvette, ismeri. Sata SSD meg már alig van olyan, ami tényleg ajánlott lenne a konzumer piacon, ezek a Samsung, Micron, Intel/Solidigm server eszközök meg valóban jók, szerencse, hogy legalább így hozzájuthatunk. Pont egy éve 200000 forintért tuti nem vettem volna meg kiskerben a PM883 1,92TB SSD-t, de 50eft-ért gondolkodás nélkül.
10+ éve a WD Black HDD-ben bíztam ennyire, mint most ezekben...
-
válasz
ekkold #40743 üzenetére
Egy szóval sem említettem, hogy a program nem jó már, max azt mondtam, hogy 16 kiadással ezelőtti és én nem ajánlanám senkinek. Az Ubuntunál maradva, a 12.04-es kiadás óta elég komoly változások vannak az OS-ben és bár sok CLI-s program nem változik az évek során, mégis nagy részük ugyanúgy frissül, mint a GUI-s programok. Amit írsz, az a lefelé való kompatibilitás, ami azért teljesen más, mint az, hogy egy régi program megfelelően működjön újabb oprendszereken és felismerjen 6 évvel később kiadott eszközöket. Itt van példaként a udisk, ami a lemezműveletekhez szükséges alap package, nézd meg mennyi kiadást élt meg a 12,04 óta, vajon miért?
Felőlem ráereszthetsz Te is a 6 évvel később gyártott Samsung 860 EVO-dra egy 2012-es programot, de én nem fogok, de főleg nem ajánlanám másoknak!
Amit nem próbáltam ki, nem is javaslom soha, kivéve, ha gyakorlatilag az az egy működő alkalmazás van egy adott feladatra, mint a példád is mutatja. Annak ellenére, hogy nem hiszed, hogy az a megfelelő program/plugin, ma reggel is ugyanennek a beállításáról linkeltek neked egy leírást.
De ez független a jelenlegi kérdéstől, de remélem az tiszta, hogy olyan programot nem ajánlunk senkinek, ami akár használhatatlanná is teheti az eszközt. Itt nem csak egy szoftver omohat össze, ami miatt akár 6 perc alatt újratelepítheted a rendszert és minden OK!
Azt én nem tudom, tényleg erre gondolt-e minősíthetetlenül fogalmazó ft, nem is érdekel, biztosan megvan az a közeg, ahol így kommunikálnak. Szerintem egy szaktopik nem az.
-
-
King Unique
titán
válasz
ekkold #40541 üzenetére
Az ATA/AHCI TRIM USB-n SCSI UNMAP parancs formájában működhet, aminek feltétele az UASP csatlakozás + a külső háznál a firmware szintű támogatás, ahol az előbbit a Windows 7 alapértelmezetten eleve nem támogatja, ellenben az újabb, fejlettebb Windows 8.1, 10 rendszerek igen. Vagyis nem, emiatt W7 alatt alapesetben eleve nem fog működni USB-n a TRIM/UNMAP és az SSD, illetve az USB 3.0 szabvány adatátviteli sebessége sem lesz kimaxolható. Viszont ha kellően hatékony az SSD-nél a GC, akkor az némileg ellensúlyozhatja a TRIM/UNMAP hiányát.
-
Doky586
félisten
válasz
ekkold #40541 üzenetére
Szerintem teszteld le.
Nálam olyan régi USB2 házban is működött a trim ahol mások szerint nem kellett volna működnie.
Törölsz egy jellegzetes nevű filet róla (nem a kukába), majd Recuva gyors kereséssel rákeresel. Fejléc nézetben ránézel: ha tiszta üres akkor működik a trim, ha nem akkor ottmaradt az exe vagy jpg fileokra jellemző sok krix-krax...
-
Frawly
veterán
válasz
ekkold #39904 üzenetére
Az hát, marketingfogás. Nem is az SSD gyártóké, hanem a HDD gyártók vezették be. De már előtte a floppylemezeknél is kavar volt, mert félig 10-es, félig 2-es számrendszerben voltak számolva. Pl. az 1,44 MB-os kisfloppy 1,44 × 1000 × 1024 bájt, ami kb. semminek nem felel meg, mert 1,47456 MB vagy 1,40625 MiB, de semmiképp nem 1,44, akármiben mérjük, km-ben, vagy megatonnában. Az SSD gyártók inkább csak megengedik ezt maguknak, mert ha a HDD-seknek szabad, akkor nekik is.
A megoldás az lenne, hogy mindig a kihasználható kapacitást adnák meg (overprovisioning területet hozzá nem számolva), de azt mindkét módon, GB/TB-ban és GiB/TiB-ban is feltüntetve. Ekkor lenne tisztességes. Szoftverekben meg normálisan kéne használni a GB/GiB egységeket.
Arra is tényleg kéne vigyázni itt fórumokon, hogy a Gb nem gigabájt, hanem gigabit, ami azért nagyon kínos, mert az sávszélt jelent, amit mindenképp 10-es számrendszerben értenek. Értem, hogy nehéz a Shift-et nyomni két betű erejéig, ha meg Caps Lock-kal operál valaki, akkor meg BEKAPCSOLVA MARAD!!!4!
A terra meg latinul föld, mint a terra a terráriumban. A prefixumot terá-nak hívják, egy r-rel írva és ejtve.
De erről már sokszor írtam, hogy a laikusok megveszik az 1 TB-os SSD-t, és gondolatban már le is tároltak rajta 1 TiB-ot. Aztán jön a csalódás, hogy csak 931 GiB, és még ebből is lejön particionálási, fájlrendszerformázási veszteség, lejön az OS által tartalékolt terület, kluszterméretből eredő veszteségek sok kis fájlnál, aztán jó esetben sem lesz még 931 GiB sem, és még ezt sem ildomos állandóan csurig tartani. Annyiból megértem egyébként a felháborodást, hogy míg pár megákban számoltunk, addig nem volt nagy eltérés, de mikor már ilyen terabájtokról van szó, akkor már nagyobb nem mindegy, hogy van 70 GiB-140 GiB vagy nincs.
Meg ezért írom mindig azt is, hogy akinek már van 1 TB tárolnivalója, az ne 1 terás SSD-t vegyen már, mert azon máris szűkülködni fog, nem lesz jövőtálló döntés. Nem szabad kicentizni, legalább egyel nagyobb tárterületet kell venni mindig, nem akkorát, ami még most pont, hajszál híján elég, mert akkor túl gyorsan kell lecserélni, az meg drágább, mint most egy nagyobbat venni.
-
-
-
válasz
ekkold #39105 üzenetére
Semmi hátrányod nem lesz ebből, a 860 EVO tökéletes így, ahogy van, egy előző verziónál volt fontos a fw frissítés, de azt írták is, hogy meg kell lépni. Bár gondolom, mindjárt írják, hogy ezt is rosszul tudom, de mivel egy éve napi használatban van nálam is egy 250GB-os, sokat olvastam erről a modellről és szerintem jó így, igaz én nem is tudnám frissíteni jelenleg.
-
-
Frawly
veterán
válasz
ekkold #38854 üzenetére
Inkább a vezérlő melegszik. De az 50-55 fok teljesen jó, főleg ilyen zsúfolt, miniatűr házban, amiben nincs is normális szellőzés. A burkolatot kár volt megbontanod, buktad vele a garanciát kapásból.
Az asztali PC-dben az a 28 fok bámulatosan hűvös, gondolom jó a ház szellőzése, kap valami ventiből is levegőt. 70 fok alatt egyik SSD-vel sincs baj.
-
-
Frawly
veterán
válasz
ekkold #38848 üzenetére
Az teljesen jó, az SSD-k mezőnyében átlagos hőmérsékletnek mondható. Nyáron hiába van 10-15 fokkal melegebb, ez a többlethő nem adódik mind rá. Tehát egy 15 fokkal melegebb környezetben nem 54+15 fok lesz, hanem mondjuk 58-59. Nagyon sok múlik azon, hogy milyen gépben van, ott hogy szellőzik, kap-e ventiből levegőt.
-
válasz
ekkold #35870 üzenetére
Két laptopban is frissítettem éles rendszeren a 860 EVO SSD-t, mert úgy voltam a dologgal, hogy ha frissítést adtak ki, akkor az hibajavítást tartalmaz - tettem ezt persze annak tudatában, hogy a művelet minimális hibalehetőséget is hordoz magában, akár adatvesztés is bekövetkezhet, de probléma nélkül lefutott mindegyik meghajtón a frissítés.
-
Emperor_
addikt
válasz
ekkold #35870 üzenetére
Az SSD firmware frissítést a win telepítés elött szoktam ajánlani. Ez itt most nem állja meg a helyét. Ha belakott SSD-ről van szó és nem tapasztalsz semmiféle problémát, akkor én nem piszkálnám az SSD.t
.
zoltankakuk
Az utolsó mondat Neked is szól.
Arra tudok gondolni, hogy a Manager-ből más verziót használtok, de ez csak tipp.
-
Frawly
veterán
válasz
ekkold #33457 üzenetére
Így van, ezt te nézted be. Bárkivel megesik, tanulópénz. Az adatvesztés részét nem értem, mi az, hogy majdnem elveszett 500 giga adat? A HDD, amiről klónoztad, az megmaradt nem?
Legközelebb már tudni fogod, hogy a klónozóprogikban le kell nyitni az alignálási beállításokat. Tudják azok, ha kellően új verziót használsz belőlük.
Egyébként meg a min. 4K-s alignálás már nem csak SSD-knél fontos, hanem modern HDD-knél is. Csak szólok, mielőtt legközelebb HDD-re is felnyomatsz ilyen 63 szektoros alignálást olyan címszóval, hogy annak úgyis mindegy.
Klónozás előtt meg a célmeghajtón teljesen felesleges bármit is csinálni (partíció létrehozása, formázása), mert a klónozási folyamat úgyis teljesen felülírja.
-
King Unique
titán
válasz
ekkold #33458 üzenetére
Tehát a forrásmeghajtón eleve nem stimmelt az alignálás már a klónozás előtt sem... Ami egyébként még HDD-nél is meglepő, ha újabb Windowszal volt particionálva, amelyek az XP-vel ellentétben már alapból helyesen alignálnak HDD és SSD esetében egyaránt. Szóval valójában a Macrium amúgy sem tudta itt elcseszni az alignálást, ha már eleve nem stimmelt. Viszont a művelet közben javítani tudta volna, de ezek szerint nem az 1 MB-os eltolás volt beállítva. De egyébként külső particionáló programokkal akár még a klónozás után is meg lehet oldani, tud ilyet az EaseUS is.
A partíciók összevonását meg lehet ezekkel a programokkal akár többféleképpen is oldani. A pontos műveletek nem derültek ki, de ha ott esetleg valami félre lett nyomva, akkor nem lenne annyira meglepő a végeredmény. Viszont ugyanakkor a program esetleges hibája sem zárható ki, amit pl. a fájlrendszer hibái még tetézhetnek. Az pedig megint érdekes, hogy az újraindítás előtt még állítólag OK volt az összevonás, majd utána csesződött el. Ha egyszer megcsinálta a program a műveletet rendesen és nem kért hozzá újraindítást, akkor annak normál esetben egy restart után sem kellene elcsesződnie, pláne egy adatlemeznél. A rendszermeghajtóknál szokott ez problémásabb lenni, ott bizonyos particionálási műveleteket eleve csak újraindítás után, ún. PreOS módban tudnak megoldani az ilyen programok. Ami normál esetben lefut hiba nélkül, de előfordulhat néha az ellenkezője is és akkor van a gond.
-
King Unique
titán
válasz
ekkold #33452 üzenetére
Azzal nem értek egyet, hogy a Macrium Reflect elrontja az alignálást. Számtalanszor klónoztam már vele, mentettem lemezképfájlba és állítottam abból vissza, de soha nem volt ilyen gond. Ráadásul alapértelmezetten általában eleve be van állítva a programban az 1 MB-os alignálás és már csak azért sem fogja elrontani. Ha a forrásmeghajtón is rendben van, akkor meg szintén nem, illetve akár a művelet közben is képes kijavítani a linkelt beállítási opciót használva. Ha nálad esetleg valami miatt elállítódott, vagy magad állítottad át, netán már a forrásmeghajtón is rossz volt, max. akkor lehet reális, amit írsz. Egyébként a program pontos verziója nem derült ki, hogy melyiknél tapasztaltad.
Az EaseUS-nál szintén nem ismert a pontos verzió és hogy milyen kiadás, free / licencelt stb. A partíciók egyesítése az adatok átmozgatásával járhat, ami nagyobb adatmennyiségnél sokáig eltarthat. Ha közben megszakad a művelet, akkor szokott gond lenni, akkor sérülhetnek a kötetek és a fájlok. De ha rendben lefut hiba nélkül, akkor utána rendszerint OK szokott lenni. Ha nálad nem, akkor nem, de a részletek itt sem derültek ki. Ha a fájlrendszernél esetleg már hibák voltak, túlságosan töredezett volt stb., az is közrejátszhatott benne. Viszont az igaz, hogy ha fontos adatokról van szó, akkor a partíciók machinálása előtt / helyett biztonságosabb megoldás lementeni az adatokat, majd az utóbbinál az újraparticionálás után visszamásolni őket.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Crucial P3 Plus 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - Eladó!
- Kingston NV1 500GB M.2 2280 NVMe SSD
- WD Western Digital Elements 2.5 1TB (WDBUZG0010BBK) 100/100
- Western Digital WD Red Plus 3.5 12TB 7200rpm 256MB SATA3 (WD120EFBX)
- Szuper ár! 480GB Ipari Minőségű, Sata SSD-k, kevés írt adattal! PC-be és Laptopba is kiváló!
- BESZÁMÍTÁS! ASUS H87I-PLUS H87 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max
- Az ASUS TUF Gaming B550-Plus csak rád vár! Kamatmentes rèszletre is!!
- Samsung Galaxy A56 5G 256Gb Dobozos 24 hónap garanciával
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest