Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ElektronetZ

    tag

    A sávszélességek beállításában iparági szabvány, hogy mindent bitre pontosan adnak meg, és a klasszikus “egzakt” bitrátával működő vonalak esetén soha nem lehet kimérni a teljes sávszélességet, pl egy 100 Mbps kapacitású vonalnál maximum 94-96 Mbps mérhető. Mi sokkal fontosabbnak tartjuk az ügyfelek elégedettségét az iparági szokásoknál, így lehetséges a fentebbi hozzászólásban lévő 50 Mbps helyett 54 Mbps-os mérés, a csomagokat mindig a megadott fölé paraméterezzük.

    Az IP cím kiosztással kapcsolatosan bevett szokás, hogy a DHCP szerver minden alkalommal más-más IP-t oszt, amint annak lejárt a “bérleti ideje” (lease time). Így szinte minden lakossági szolgáltatás esetén folyamatosan változik a végponton az IP cím. Mi nem ezt a megoldást követjük, és a beállított IP címeket nem változtatjuk. Így előfordul, hogy a végpontokon több évig is ugyanaz az IP marad, ami lényegében egy fix IP jellegű beállítás, díjmentesen. Ezeket az IP-ket csak akkor vonjuk vissza, ha egy nagyobb műszaki változatás miatt rákényszerülünk. Ha valaki szervert szeretne üzemeltetni, akkor célszerű ezt külön fix IP bérlettel tenni, hiszen csak ezesetben tudjuk garantálni, hogy a cím valóban nem változik. A publikus IP címet pedig bárki díjmentesen kérheti, csak jeleznie kell felénk.

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #51 üzenetére

    Ezeket tapasztaltam és írtam is a többieknek, hogy gyakorlatilag fix IP címet kapunk, ráadásul díjmentesen. Ez is nagyon jó dolog, annak fényében meg pláne, hogy a világ kifogyott az IPv4 címekből.

    A sebességet tekintve pedig 99%-ban mindig megvolt a maximális sebesség sok év alatt is, sőt még több is.
    Első ent csomagom még 768Kbps volt, 2007 februárban.
    Talán mostanában volt csak néhány eset, hogy nem volt meg, de gondolom a sok fejlesztés és munkálatok miatt, de ekkor is megvolt a maximális sebesség 80%-a.
    Plusz jó pont, hogy a havi forgalmi korlát is emelkedett 650GB-ra, de a korábbi 465GB-ot is talán kétszer értem el, akkor is a hó utolsó 2-3 napjában.

    A többiek nevében is köszönöm, hogy fordít ránk időt! :R

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • ElektronetZ

    tag

    Mi köszönjük az Önök által megosztott tapasztalatokat, hiszen nekünk ezek fontosak, ezek alapján tudunk tovább finomítani a szolgáltatásainkon.
    Amennyiben pedig újabb kérdések merülnek fel, szívesen állunk rendelkezésre!

    Az előbb a dupla hozzászólás miatt nem sikerült válaszolni, ezt most pótolom.
    A kábelhálózat fejlesztések és a csomagfejlesztések összefüggenek, hiszen azt szeretnénk, ha minden előfizetőnk egyszerre kapná meg az új sebességeket. Emiatt csak akkor aktiválunk új csomagot, ha biztosak vagyunk benne, hogy mindenki elégedett lesz vele. Ha egy körzetben a csomagnövelés hálózati szegmensek túlterhelését okozza, akkor előfordulhat, hogy azokban a körzetekben nem sebességnövelés történik, hanem pont ellenkezőjét lehet tapasztani, ezt minden esetben szeretnénk elkerülni.

    A csomagváltási határokat valóban finomhangoltuk, a Komfort XL csomag esetében ez most 700 GB-os beállítás, amit szerencsére nagyon kevesen érnek el.

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #53 üzenetére

    Köszönjük a lehetőséget! :R
    Azt szeretném kérdezni, hogy ameddig nem lesz mindenütt kizárólag FTTH hálózat, addig milyen eltérés várható az újonnan csatlakoztatott települések, és a régiek között? Eddig csak annyit tudhattunk meg, hogy valószínűleg egységes árak várhatóak, a sávszélességek tekintetében viszont jó lenne ha legalább a feltöltés nagyobb lenne optikán. :R Ha jól gondolom nem fogják a régi területeket ED3.1-re fejleszteni, hanem pár éven belül minden régi területen átállnak FTTH-ra? :U Esetleg gondolkodnak-e a kábelTV csatornák közül néhány minicsomagot létrehozni, és a kicsi/közepes csomag mellé kínálni? (Ez a rendszer a PR-telecom esetében évek óta jól működik, és van rá igény.) :K

    [ Szerkesztve ]

  • ElektronetZ

    tag

    válasz Fücsök007 #54 üzenetére

    Az ED3.1-es vonalat szeretnénk átugrani, és helyette a 3.0 fejleszétést fogjuk végezni, ezzel párhuzamosan pedig az FTTx bevezetést, ahogy erről korábban is volt szó.
    Az előbb felvázoltak mellett cserélődik a modemállomány, csökkennek a nodekörzet méretek, és ahol lehetséges, több csatornát fogunk használni, tehát folyamatosan tudunk bővíteni a koaxiális hálózaton is.

    Az optikai hálózaton természetesen szeretnénk kihasználni a kapacitás adta lehetőségeket, és egy erre szabott csomakínálatot létrehozni. Ezek még kidolgozás alatt állnak.

    Sajnos a teljesen FTTx-re való átállás egy lassú folyamat, de igyekszünk ellensúlyozni azokkal a technikai megoldásokkal, amiket fentebb is említettünk, hogy minden DOCSIS rendszeren folyamatosan tudjanak fejlődni a sebességek. Ez ugyanolyan fontos cél számunkra, mint az időtálló és jó FTTx szolgáltatás kiépítése.

    A kábeltv csatornakínálat kialakítása technikai szempontból a jövő évre nézve nem fog változni, tapasztalataink szerint az előfizetők igénylik, és előnynek tartják az analóg csatornák elérhetőségét a HD-s digitális adások mellett. Aki elégedett az analóg adások meglétével, szívesen veszi hogy nem kell set-top boxot vásárolnia vagy bérelnie, így ezeket a csatornákat szeretnénk megtartani a kínálatunkban, amíg erre igény mutatkozik. Ebből kifolyólag nem szeretnénk gyökeresen átalakítani a jelenlegi rendszert.

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #55 üzenetére

    Üdv.!

    Jó látni, hogy az ent ilyen módon is felvette a kapcsolatot az ügyfeleivel, főleg így, hogy láttam a felhasználói fiók a mai nap lett regisztrálva és csak itt közölt hozzászólásokat, csak miattunk regisztrált be. Ez a tény egy különleges, mondhatni egyedülálló kezdeményezés, amivel az ent kitűnhet a többi szolgáltatótól(szerintem) és ez egy olyan pozitívum, amit örömmel fogadunk. Általában az ügyfelek szeretik elmondani a véleményüket és az külön 'élmény', ha meghallgatásra is találnak a szolgáltató részéről. Ez az információ visszacsatolás sajnos el szokott maradni.
    Szoktam olvasgatni más szolgáltatói topikokat is(a vezetékes otthoni szolgáltatások mind elektronetesek nálam), de csak elvétve láttam olyat, hogy közvetlenül a szolgáltatótól(illetve munkatársaitól) szakmailag lehetne kérdezni, amire kifejtős választ is kap az ember, mivel telefonos ügyintézésnél erre nincs mód, mert esetleges hibabejelentés miatt telefonál csak az ember és ott nincs idő ilyesmire. Itt viszont időben kötetlenül lehet kérdezni és válaszolni is. Azt is jó látni, hogy alaposan megnézték a topik eddigi hozzászólásait és ezek alapján részletesen válaszoltak. Bízom benne, hogy ez a lehetőség nem csak ideiglenes, hanem hosszabb távon is kölcsönös lesz párbeszéd szempontjából. Igaz a topik "nem folyamatos", mivel csak pár aktív tagja van, de igyekszünk szakmai dologgal feltölteni.

    A jelenlegi hálózatfejlesztésnek is összességében örülünk, mert meglepetésként ért minket, annak ellenére, hogy érdeklődtünk erről korábban. Ahogy mások is említették a feltöltési sebesség növelésre számítottunk, de gondolom a következő fejlesztési lépcsőbe már bele fog férni ez is. Azt írta, hogy évente növelik a sávszélességet, ennek ellenére elképzelhetőnek tartja, akár fél év múlva(a pályázati fejlesztések befejeztével) nagyobb sebességű(fel/le irányban) csomagok bevezetését?
    Elképzelhető, hogy 2018 szeptemberéig lesz olyan hely Mátészalkán, illetve belterületén/lakótelepen, ahol már FTTH lesz teljesen HFC helyett? Azt esetleg meglehetne tudni, hogy hol van a központi elostó Mátészalkán, hogy hol lesz először "optikásítva" egyre közelebb az emberekhez vagy ez titkos információ?
    Továbbá érdekelne az is, hogy vannak-e internet csomagjaik üzleti ügyfeleknek/kisebb cégeknek-vállalkozásoknak, amiben van nagyobb feltöltési sebesség?

    Mások példáját követve én is szeretnék beszámolni személyes tapasztalataimról a szolgáltatásokkal kapcsolatban. Jelenleg mindhárom szolgáltatást használom. A TV-vel szinte teljes mértékben meg vagyok elégedve, sokkal jobb minőségileg összehasonlítva, mint egy SAT/IPTV-vel. Igaz heti egy-két alkalommal szokott kockásodni minimálisan, nincs vele probléma. A telefonnal szintén nincs probléma, bár valamiért hálózaton belül(ent) 'halknak' érzékelem a beszélgetést, ha mást hívok akkor nem érzékelek ilyet. Próbáltam már másik készülékkel, ugyanez volt az eredmény, de mivel ritkán használom a vezetékes telefont, így ez nem zavar.(Mondjuk beszéltem az ügyfélszolgálatukkal korábban és az is halk volt valami oknál fogva).
    Az internettel is összességében is elégedett vagyok. Az elmúlt 3+ évben volt szerencsém használni az Önök jól skálázott hálózatát és valóban szinte 90+%-ban meg volt a maximális sebesség vagy még több. Ezért is mertem ajánlani ezt a fajta internet szolgáltatást a rézalapúval szemben, ami a jobb esetben is csak a felét-kétharmadát képes átadni az ügyfél által választott csomagból.(Olyanért is fizet az ügyfél, amit fizikailag lehetetlen megkapnia technikai okok miatt -távolság-). Szerencsére a HFC sokkal megbízhatóbb,e zt is bizonyítja, hogy ennyi hosszú idő alatt is csak pár alkalommal(max fél napok) nem volt internet, de hamar sikerült is kijavítani a hibát a gyors szerelői beavatkozásnak köszönhetően.

    Azonban meg kell osszam a negatív tapasztalatomat is, amit a sávszélesség emelés óta szereztem. Nagyjából az emelés óta gyengült a hálózaton a jelszint és délután 16 óra és este 22:30 között drasztikusan lecsökken a sebesség(100-300 ms ping mellett 14 Mbps körüli le/3 Mbps fel irányú sebsségre végig az esti időszakban, esélytelen online multiplayer például) és ma kétszer is megszakadt az internet kapcsolat kb. 5 perces intervallumra. A minimum sebesség 8 Mbps volt le irányba amit mértem. Gondolom még így is meg van a garantált minimum, ezért nem jelenthetem be hibára, azért is bátorkodtam itt megosztani. Azt észrevettem, hogy a modem által jelzett jelszint értékek is csökkentek megközelítőleg -2dB-t. modem értékek (tudom, hogy nem rossz értékek,c sak gondoltam jelzem itt ezt is). Azt nem gondolom, hogy nálam, illetve a modemben lenne hiba, mivel korán reggel sikerült ilyen mérést készíteni kora reggeli sebesség(Mátészalka)

    Jelenleg nem tűnik túlméretezettnek a hálózat a csúcsidőbeli sebesség csökkenések miatt. Remélem, hogy ez hamarosan meg fog szűnni és vissza tér a jól skálázott hálózat. Nyílván még nem sikerült teljes mértékben elkészülni a jelszintezéssel, bár már 3 napja jelentkezik a probléma.

    Szerintem a többiek nevében is mondhatom, hogy örülnénk neki, ha esetleg a publikus/fél-publikus információk meg lennének osztva,akár ilyen-olyan módon, persze ha nem gond. Gondolok ilyesmire, hogy a havi csekkem mellé kapott tájékoztatót az új csomagokról/áfa csökkentett árakról( amin dec 1-ei dátum van és gondolom mindenki megkapta csekkje mellé kivéve a fórumon itt lévőket), de mivel őket is érintette a változás fenntartásokkal is, de megoszottam. Remélem nem probléma, mert a weboldalon még semmilyen infót nem találtam, pedig a tájékoztató szerint már dec 15-étől érvényesek az új csomagok. Biztos el vannak foglalva a hálózatfejlesztéssel és a weboldalra nem jut elég kapacitás.
    Ha esetleg szükség lenne internet "tesztelőre" lakossági részről, akkor szívesen besegítenék ilyen jellegű dologban is.(Mátászalka)

    [ Szerkesztve ]

    "Got any other secret weapons?"

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #55 üzenetére

    Értem. Azt kérdezném még, hogy az új települések közül ahol késésben vannak az ütemtervhez képest a munkálatok, ott tartható-e a vállalt befejezés, illetve az FTTH-s területeken nagyjából melyik hónaptól lehet igénybe venni a szolgáltatást? :R

  • ElektronetZ

    tag

    Több kérdés is felmerült, igyekszem mindenre válaszolni, remélem nem marad el egyik sem.

    Az FTTx-es építési és ütemezésekkel kérdésekkel kapcsolatban nem tudunk még pontosabbat írni, ami tény, hogy néhány végpont már éles tesztüzemben van Mátészalkán, de még nagyon sok munka lesz, mire minden indítható állapotba kerül. Vannak térségek, ahol az optikai hálózat készült jobb tempóban, van ahol pedig a központi rész. Jópár új központot kell kiépítenünk az üvegszálas hálózat mellé, ezek egy része a meglévő központjainkba kerül, de lesznek újonnan kialakított, kültéri szekrényeink is. A kollégáink egy-egy településen sokszáz optikai kötést alakítanak ki, még a hideg idő ellenére is (fűtött sátrakban dolgoznak ilyenkor).

    Ahogy az előző hozzászólásokban is említettem, a következő emeléseknél már igyekszünk a feltöltési sebsségekre is koncentrálni, és azokban is kedvezni Önöknek!
    Jelenleg is elérhetők olyan szolgáltatásaink, ahol már üzleti jelleggel szolgáltatunk, magas feltöltési sebességekkel, szimmetrikus optikai ethernet vonalakon. Jónéhány cég veszi igénybe ezeket, van köztük 100/100 Mbps optikai kapcsolat is. Ezek minden esetben egyedi árazásúak, és függnek a fizikai beköthetőségtől, de nyilván a jellegüknél fogva magasabb árakra kell számítani, és elsősorban cégek, hivatalok, közintézmények veszik igénybe tőlünk ezeket a szolgáltatásokat.

    A központi fejállomások/elosztó központok elhelyezkedése nem befolyásolja azt, hogy milyen ütemben tudunk HFC-ről teljesen optikára váltani. A koaxiális hálózat teljesen központosított, ezzel szemben az FTTx szolgáltatás már jóval decentralizáltabb lesz, több kisebb központi aggregációs pontot alakítunk ki a hálózatban.

    Köszönjük a negatív tapasztalatot! A kábelhálózat a csomagnövelés után ezen a héten több helyen átalakításra kerül, vagy optimalizáljuk az RF csatornákat, vagy adott esetben több csatornát kapcsolunk be DS irányban. Amennyiben megírja, hogy melyik területen lakik (elegendő egy utcanév), úgy fókuszáltan erre fogunk koncentrálni a hét első felében.

    Nem probléma, hogy megosztották a tájékoztató levelünket, ezt valóban minden ügyfél megkapta postai úton.

    A tesztelésben szívesen veszünk segítséget, amennyiben megosztanak velünk méréseket különböző időszakokban, az is nagyon hasznos, de ha leírják a tapasztalataikat, annak is nagyon örülünk!

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #58 üzenetére

    Én vállalok tesztelést Tiszabercel szabadság utcában. :K A fejlesztéseknek örülünk, de több probléma is van jelenleg: a BIX felé önöknek nincsen saját elérésük, a Telekomtól bérlik a vonalat, ezen mikor fognak változtatni? A Telekom több hasonló bérlőt vitt csődbe (btel, externet) vagy kényszerített rosszabb pozícióba (drávanet) az utóbbi pár évben, és mindig akkor jött a csőd, amikor már kezdett valós konkurenciát jelenteni a bérlő. 2017 végén honnan kapnak még IPv4 címeket, mikor állnak át IPv6-ra? Üzleti internetnél korlátlan lesz minden adott csomag? A lakossági internetnél is jó lenne, ha legalább a legnagyobb csomagnál nem lenne adatkorlát.

  • ElektronetZ

    tag

    Ahogy fentebb már hivatkoztam rá, az üzleti szolgáltatásaink már régóta működnek, sok ügyfelünk van ilyen végpontokon. Ezeken a szolgáltatás korlátlan, és minden esetben egyedi igények szerint készül.

    Az IPv6 átállás világszerte elég lassan halad, ennek több műszaki, és nem műszaki oka is van. Csak párat említek, az egyik, hogy a szolgáltatások túlnyomó többségének még mindig csak v4-es címe van, így egy v6-os cím mellé mindenképpen v4-et is adni kell, dual stack megoldással, vagy a különféle NAT megoldások egyikével. Ez a helyzet nem túlzottan motiváló, és ösztönzi a szolgáltatókat hogy növeljék a v6-os kiosztott címek mennyiségét. Ha pedig hozzávesszük, hogy a végpontokon nagyon kevesen képesek átvenni ezt, és használni a v6-os címeket, akkor ez méginkább rontja a helyzetet. Itt is bele lehetne menni sok műszaki okba részletesen, de ezt most nem tenném meg. Az IPv6 elterjedése ezek miatt elég lassú lesz, és nem látható, hogy hol jön el az a pont, ahol ez fel tudna gyorsulni. Egy kicsit patthelyzet jellegű az egész.
    Az IPv4 címeknek viszont kialakult egy komolyabb piaca ebben az évben. Lehetséges tartományokat vásárolni, mióta bizonyos helyi LIR-ek feloldották a kereskedelmük tilalmát, így most azoknak a nagy szervezeteknek, akiknek komolyabb betárolt tartományaik vannak, és nem használják őket (pl amerikai egyetemek /16-okkal), lehetőségük nyílt arra, hogy ezeket értékesítsék. A LIR-ekhez ezeken kívül folyamatosan áramolnak vissza további nem használt, visszaadott IP tartományok is, emiatt a komplett v4 kimerülés kitolódik. Érdemes figyelni pl. a RIPE NCC jelentéseit, ezekről folyamatosan beszámolnak, és közzéteszik a statisztikákat is.

    A Telekommal kapcsolatban nem érdemes aggódni. A telekommunkációs piac ebből a szempontból egy érdekes dolog, a szolgáltatók sok esetben egymás partnerei, és kölcsönösen bérelnek szolgáltatásokat egymástól. Optikai szakaszok, bérelt vonalak, kinek éppen hol van hálózata, ez egy komplex partnerségi viszony a legtöbb esetben.
    Az Externet nem igazán volt olyan helyzetben, hogy sok saját hálózata legyen, leginkább a Telekom rézérpárjait használta, így ilyen szempontból ki volt szolgáltatva.
    Akinek saját BIX kapcsolata van, az is kell hogy béreljen valakitől, vagy valakiktől külföldi sávszélességet, ez is egy függőségi, vagy partnerségi viszony, de nem csak direkt BIX kapcsolattal lehet szolgáltatni, az összekapcsolódásoknak is számos módja létezik.

    A legnagyobb csomag korlátjának eltörlésével kapcsolatban tett ötletet megfontoljuk, köszönjük!

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #58 üzenetére

    Köszönöm szépen, minden kérdésemre választ kaptam és nem maradt ki semmi sem. Csak így tovább :)
    Örömmel látom rápillantva a modem értékekre, hogy sikerült az SNR csökkenést orvosolni és plusz csatornákat is bevezetnimodem. Így az eddigi 5/8 DS csatorna helyett mostmár 7/8 van. A sebesség is megvan most is 'csúcsidő'-ben, este. Lehet van köze ahhoz is, hogy időközben telefonáltam az ügyfélszolgálatra korábban ez ügyben, de gyorsan megoldódott a dolog. Gratula a tech csapatnak. :C

    Persze gondolatban előjött a kisördög a gondolatban, hogy +2 csatornával milyen sebességek lehetnének elérhetőek, de természetesen előbb a jó skálázottságot és a stabilitást kell "visszaállítani" emelés után és mennyiség helyett minőséget szolgáltatni, ahogy eddig is tették és ezután is fogják. :)

    Mivel jelenleg megoldódott a probléma, így abból a célből mondanék egy utca szintű címet, hogy esetleg(ha nem üzleti titok és nem származik Önnek hátránya belőle) szeretném megtudni, hogy a fejlesztési pályázat keretében bele esek-e az optikai fejlesztésbe 2018 augusztusáig.(Mátészalka nagybányai utca) "Az FTTx-es építési és ütemezésekkel kérdésekkel kapcsolatban nem tudunk még pontosabbat írni" (Erre már válaszolt kérdésem előtt, azért megkérdezem, hátha nem erre gondolt alapon)
    Ha nem, a pályázat lejárata után elképzelhető ezen a területen 1 éven belül(jövő év végéig) ilyen jellegű fejlesztés vagy maradni fog a koax? Esetleg megtudhatnám a fentebb megadott utcához legközelebbi elosztó/éles végpont helyzetét?

    Egyenlőre ennyi kérdésem lenne és ha érzékelek techikai változást, akkor azt itt jelezni fogom sebesség értékekkel/modem értékekkel.

    [ Szerkesztve ]

    "Got any other secret weapons?"

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz ElektronetZ #60 üzenetére

    Nem kötekedni szeretnék, de azért tényleg egy eléggé nagy negatívum a szolgáltatónál, ha ilyen 70-100 Mbit/s körüli csomagoknál adatkorlát van (sőt a kisebbeknél is, de azt most hagyjuk), már csak azért is, mert egy 100-as nettel egy nap alatt simán el lehet érni azt a 700 GB letöltést, utána meg a hónap hátralévő részében ugye lehet nézni a napot, hogy merről süt, persze net lesz, csak ugye lekorlátozva, ami 2017-ben (már lassan 2018) nem túl életképes üzletpolitika. Lassan már a mobilnet csomagok is korlátlanok adatforgalomban, legalább is 2 szolgáltatónál már van korlátlan csomag, úgy hogy ideje lenne kilépni a korlátozós sötét középkorból, mert egy megfelelően szegmentált és konfigurált ED 3.0 hálózatban bőven van kapacitás ahhoz, hogy ne kelljen ilyen eszközökhöz folyamodni. Azért tényleg érdemes átgondolni a korlátozás eltörlését, mert egyéb esetben semmi értelme sincs ilyen sebességeknek, ha meg gyenge a hálózat, akkor célszerűbb kisebb, viszont stabilabb csomagokat adni és nem a sebességre hajazni háttér nélkül, a másik meg ugye a feltöltés, ma már tényleg eléggé siralmas egy 100-as netnél 5 Mbit/s feltöltés, illene azért legalább a 9-ed, vagy tized akkor feltöltést adni, mint a letöltés.
    Az meg tényleg eléggé aggasztó, hogy az Elektronet ennyire Telekom függő, ugyanis a Telekom már nem egy telekommunikációs céget tett tönkre, piac meg megállapodás így vagy úgy, úgy is a pénz az úr és az fog dirigálni, később mindenféleképpen érdemes lenne egy saját belső (BIX), illetve külső (pl. RETN, Level3 - Century Link, Interoute, Telia stb, persze T-nek is van saját külső vonala, na de hogy kapacitást és IP tartományt is tőlük vegyen a szolgáltató, az kicsit abszurd, mert csak egy kis érdekváltozás kell a T-nél és elég nagy probléma lesz) kapacitást bérelni, illetve egy kisebb IPv4 tartományt venni, ha már úgy is van felszabadulva, ahogy írta is.
    Persze nyilván kis cég és nincs mindenre pénz, ez oké is, de hogy továbbra is stabilan meg tudjanak maradni a piacon, ahhoz kicsit komolyabb változások kellenének, mert ezek a korlátos csomagok, illetve a T-től való teljes függőség elég nagy probléma a mostani időkben.
    Amit pedig írtam azt nem rosszindulatból írtam, sőt épp ellenkezőleg.

  • ElektronetZ

    tag

    A tegnapi nap folyamán valóban sikerült néhány területen rendezni a kapacitásokat, és új RF beállításokat vagy szegmentációt végrehajtani. Örülünk, hogy érezhető lett a változás, és köszönjük a visszajelzést, ez megintcsak nagyon értékes információ!
    Van olyan terület, ahol plusz RF csatornák kerültek a hálózatba, és vannak ahol a meglévők szerepét finomhangoltuk a helyzetnek megfelelően (DOCSIS primary vagy secondary DS channel), hogy a kapacitás növekedjen.

    Sajnos az optikai építések ütemezésével kapcsolatban tényleg nincs további érdemleges információ.

    Nagyon köszönjük, hogy aggódnak a Telekom, és cégünk viszonya miatt, egyben ez egy meglepő dolog is. Cégünk évek során a Telekomon kívül több más szolgáltatóval is kapcsolatban volt, és vásárolt, bérelt szolgáltatásokat. Ez egy piac, ahol a szolgáltatók ugyanúgy versengenek az ügyfelekért, mint ahogyan mi is tesszük az Önök irányában. A trend a bérelt vonalak piacán is ugyanaz, mint a lakossági területen: egyre olcsóbb, és/vagy nagyobb kapacitású vonalak. Nehéz lenne elképzelni, ahogy a Telekom a saját üzletét elrontva bármilyen meglepő lépést tesz, hiszen ott van minden területen több másik nagy szolgáltató, akivel partnerségi viszonyt lehet építeni, és ezek folyamatban is vannak. A versengés a lakosság szinten pedig természetes, nemcsak a UPC, és a Telekom, de más szolgáltatókkal is versenyben vagyunk folyamatosan, és ez így is lesz. Ezért van, hogy Magyarországon nagyon jó ár/érték arányú lakossági csomagok elérhetőek, összehasonlítva Európa más területeivel.

    A korlátra visszatérve: az észrevételt köszönjük, és ahogy már írtam is, figyelembe fogjuk venni a következő csomagváltoztatás alkalmával. Arról is szó volt, hogy havi szinten 1-2 végponton kívül senki sem éri el a korlátot, ami azt jelenti, hogy az ügyfelek nagyon kevés százalékát érinti ez a beállítás, és nem is kapunk ilyen jellegű visszajelzéseket. Amennyiben Önöket érinti, kiváncsiak vagyunk a részletekre, mert azok is fontosak a csomagok kialakításához.

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz ElektronetZ #63 üzenetére

    Mondjuk az érdekes kicsit, hogy a csatornák nem a maximumon vannak (ugyan így feltöltés részen is), de biztos megvan az oka.

    Ami pedig a Telekomot illeti igen, van benne igazság, van piac és érdekek, de pont ez a negatívum is. Míg pl. a BIX, vagy egy nemzetközi/külső szolgáltató (fentebb felsoroltam) csak bérelt vonali szolgáltatásokat, illetve kapcsolatokat vállal más szolgáltatókkal és csak ez tartozik a céljai közé, addig a Telekom ezen kívül arra törekszik, hogy növelje az előfizetői bázisát és a lefedett területeket is, gyakran ezt úgy a legkönnyebb megtenni, ha már eleve egy Telekom függő szolgáltatót valamilyen módon ellehetetlenítenek/tönkre tesznek, majd később jópofán és megmentőként előállnak a hálózat, illetve az előfizetői bázis felvásárlással, illetve átvételével, ennek egyetlen nyertese lesz csak, mégpedig a Telekom, az Elektronet, illetve az előfizetői bázis meg csak szívni fog árazás és minőségi (IPTV) szempontból is, szóval ezeket is nem ártana figyelembe venni, mert az elektronetnek se saját IP cím tartománya, se saját kapacitása nincs, így ha esetleg később a T megálljt parancsolna (számos példa volt már rá az évek során), akkor elég sokáig szolgáltatás nélkül maradnának az előfizetők, mert egy alternatív megoldás keresése, illetve szerződés kötése, beállítások, routing elvégzése nem egy két perc.
    Persze ne legyen igazam, csak sajnos volt már erre nem egy példa és a Telekom pedig egy eléggé sunyi cég és ezt nem én állítom, ez egy köztudott tény.

    Ami pedig a korlátozást illeti, oké hogy most még csak kevesen érik el ezt az adatforgalmat, viszont ugye akkor pont emiatt nincs értelme, mert ha nem éri el senki a korlátot, akkor minek van korlát, másrészről pedig ugye a világ folyamatosan fejlődik (maradjunk az IT-nél és a pozitívumoknál) és egyre nagyobb méretű tartalmak és egyre több és jobb minőségű online szolgáltatás van, na már most ugye lett csomagváltás, meg egyéb dolog is, mi van ha azt mondja az egyik user, hogy SD tartalmak helyett HD tartalmakat fog leszedni és egy film kapásból 20-25 GB lesz a 700 MB helyett, szerintem eléggé érezhető lesz a hálózaton, szóval nem mindig a múltra kell hagyatkozni, hogy hát eddig nem volt nagy terhelés, mert aztán meg lesz akkora, hogy nem fogják győzni utólag a fejlesztéseket is végezni, most is csak egy kis emelés lett és már is bővíteni kellett, holott az emelés nem feltétlen jár együtt a hálózat nagyobb kihasználásával, főleg a csak facebook-ot, meg youtube-ot látogatók közül, de ezek szerint mégis csak van nagyobb felhasználás és valószínűleg lesz is még és a fejlesztések mellett a korlátozások eltörlése is indokolt lenne, vagy esetleg a korlát helyett egy extréme használati korlát megfigyelés alapján, hogy jelenleg csak a nagyobb és terheltebb szegmenseken legyen ilyen, máshol pedig ahol nem szükséges, ott ne éljen vissza vele a szolgáltató, persze az más, ha minden terület le van terhelve, de ezt csak a szolgáltató tudja, illetve max. azok a felhasználók, aki a felhasználás alatt megérzik az adott szegmensen.

  • ElektronetZ

    tag

    Lehet minősíteni bármelyik céget, ez egy érzelmi megközelítés. A valóságban mindent szerződések írnak le a feleknek, amikhez tartaniuk kell magukat.
    A különböző kapcsolódási árak, feltételek, és egyéb viszonyok ismerete nélkül pedig kár ötleteket adni.

    [ Szerkesztve ]

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz ElektronetZ #65 üzenetére

    Ezek nem érzelmi, hanem tapasztalati megközelítések, melyek megtörtént események alapján alakultak ki, azt egyébként hozzá teszem, hogy azok a bizonyos megtörtént dolgok is szerződés szerint voltak, míg egyik fél fel nem rúgta, ugye mire vannak a szerződések, meg a szabályok, ha nem erre a célra.

    Az árakkal, illetve feltételekkel tisztában vagyok (persze ez megállapodás kérdése, de van egy általános árszabás), inkább a cég anyagi helyzete nem ismert számomra (mondjuk az nem is tartozik rám, meg annyira nem is érdekel), ugye anélkül meg nehéz gazdálkodni, viszont az tény hogy a cég jelenlegi álláspontja nem túl biztató a jövőre tekintve, az meg ugye a másik, hogy elméletileg az Elektronet 25 éve van piacon, még sincsen se saját címtartománya, se saját bérelt vonala, ami azért elég érdekes, pedig 25 év azért elég sok idő és anno volt elég sok cím még és talán nem is annyira aranyáron mint most amikor már alig van, tehát egy kis hozzáértéssel már rég nem itt tartana a cég (még ha a 25 évből pl. 15-20 évig csak TV-vel foglalkozott volna a cég akkor is már bőven többet ki lehetett volna hozni belőle), de inkább nem folytatom tovább, pedig lenne még mit mondanom.

  • Pubszon

    veterán

    Én is tesztelgetek minden nap, a nap több időszakában is.
    Délelőtt és este 21-22 óra után megvan a maximális sebesség, viszont délután, főleg estére mindig kevesebbet mérek (50 és 65Mbps között).
    Viszont a kapcsolat stabil, a ping jó.
    Ha esetleg ebben tudna segíteni valamilyen módon, akkor privát üzenetben el tudom küldeni az előfizetői adataimat. (Nagyecsed, Kölcsey F. utca)
    Köszönöm! :)

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • ElektronetZ

    tag

    A Nagyecsedi részen pont ma történt egy kis finomhangolás, kérem hogy holnap számoljon be nekünk a tapasztalatairól, méréseiről. Köszönöm!

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #68 üzenetére

    Rendben, köszönöm, a mai este folyamán mérek és itt közzé teszem.

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #68 üzenetére

    Látom tényleg javítottak a vonal minőségén, nálam 6/8 DS csatorna van használatban a korábbi 5/8 helyett, így eddig stabilan meg is van a maximális sebesség.
    Köszönöm.

    Dec. 12 16-17 óra között

    Power Level: Signal to Noise Ratio:
    Channel 1: 0.0 dBmV 43.2 dB
    Channel 2: -0.5 dBmV 43.1 dB
    Channel 3: -0.5 dBmV 43.3 dB
    Channel 4: -0.8 dBmV 43.2 dB
    Channel 5: -0.4 dBmV 43.6 dB
    Channel 6: 0.0 dBmV 0.0 dB
    Channel 7: 0.0 dBmV 0.0 dB
    Channel 8: 0.0 dBmV 0.0 dB

    Upstream Channels
    Power Level:
    Channel 1: 41.0 dBmV
    Channel 2: 39.7 dBmV
    Channel 3: 0.0 dBmV
    Channel 4: 0.0 dBmV

    Dec. 19 16-17 óra között

    Power Level: Signal to Noise Ratio:
    Channel 1: 1.0 dBmV 43.6 dB
    Channel 2: 1.1 dBmV 43.5 dB
    Channel 3: 0.5 dBmV 43.1 dB
    Channel 4: 0.3 dBmV 43.2 dB
    Channel 5: 0.7 dBmV 43.2 dB
    Channel 6: 0.7 dBmV 43.2 dB
    Channel 7: 0.0 dBmV 0.0 dB
    Channel 8: 0.0 dBmV 0.0 dB

    Upstream Channels
    Power Level:
    Channel 1: 37.7 dBmV
    Channel 2: 37.4 dBmV
    Channel 3: 0.0 dBmV
    Channel 4: 0.0 dBmV

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #71 üzenetére

    Azt megkérdezném még, hogy az új helyeken milyen lesz jövőre az általános tájékoztatás a cég részéről, hiszen a legtöbben nem ismerik az önök cégét. Júliusban kerülhet erre sor ha jól sejtem? :U

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #71 üzenetére

    Tiszabercel szabadság utcai mérés:

    A sebesség megvan, de maradt az 5/2 csatorna, emiatt romlottak a zajszintek! Hány erősítőn megy át a netem, hogy 20ms a válaszidő? 8-10ms szokott lenni általában más szolgáltatóknál a válaszidő HFC-n. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Pubszon

    veterán

    válasz Fücsök007 #73 üzenetére

    Pingeld a google.hu-t vagy a bix.hu-t, majd én is csinálok délután egy pár perces mérést, összehasonlítjuk.

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • ElektronetZ

    tag

    Kedves Fücsök!

    A Tiszabercel, Szabadság utca zajszintjei mindkét irányban tökéletesek, nem nőttek, és nem is lehet rajtuk érdemben javítani, mert lényegében nincs zaj, és modulációs hiba sem.

    A speedtest latency mérései nagyon vázlatosak, és pontatlanok, a ping paranccsal érdemes vizsgálódni, és legalább 50-100 csomaggal, az átlagokat beírni, azon már jól látszik az eredmény.

    Egy gyors mérést végeztem, eszerint a Speedtest 15 ms-ot adott a Nyíregyházi mérőpontra, míg a bix és a google 8-10 ms-ot mér a hagyományos ping paranccsal.

    A tájékoztatásos kérdésére még nem tudok pontos választ adni.

    [ Szerkesztve ]

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #75 üzenetére

    Én most ilyen értékeket mértem.
    Teljesen rendben van, az a pár magasabb érték azért lehet, mert laptopról WiFI kapcsolattal mértem.

    Ping statistics for 172.217.18.67:
    Packets: Sent = 191, Received = 191, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 13ms, Maximum = 276ms, Average = 21ms

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Pubszon

    veterán

    válasz Pubszon #76 üzenetére

    Asztali gépen újra mértem, ez kábellel van a hálózaton.

    Ping statistics for 172.217.18.67:
    Packets: Sent = 2800, Received = 2800, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 12ms, Maximum = 54ms, Average = 16ms

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Beniii06

    őstag

    válasz Fücsök007 #73 üzenetére

    A ping az attól függ hány hopon, hálózaton megy keresztül a célig tőled. Ezt traceroute-al lehet ellenőrizni:

    tracert bix.hu vagy "tracert (elérni kívánt szerver címe)"

    Nekem 9 hop-on megy keresztül és teljesen normális a 30 ms alatti érték pingnél. Az már jobban zavarna ha 50ms felett lenne vagy mint "máshol" csomagveszteséges lenne a net kapcsoalt és csak böngészésre lenne jó a net, a multis dolgok ugranának egyből + a weboldalak is csak sűrű F5 nyomkodásra töltődnének be.

    Ha ez számít valamit, most csináltam:

    Ping statistics for 193.239.149.210:
    Packets: Sent = 100, Received = 100, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 13ms, Maximum = 22ms, Average = 17ms

    A ping "máshol" azért van 10ms alatt, mert optikát használnak és az minimális hopon/akár közvetlenül a bix-be van bekötve, illetve optikán tudsz mérni a szolgáltató speedtest szerverén így kb kevesebb mint 5 hopon keresztül megy át a csomagjaid.(Ha jól tudom/emlékszem)

    Majd meglátjuk, hátha lesz nálad/nálam optika a nyárig. Arra mondjuk kíváncsi leszek, hogy a villanyoszlopra/telefonoszlopra lesznek felszerelve az elosztók vagy a földben lesz kiépítve és cserélve (megúszva a légkábelezést kertes övezetben)?

    "Got any other secret weapons?"

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz Beniii06 #78 üzenetére

    A ping nem csak ettől függ, hanem a hálózati közeg minőségétől és sebességétől is, két kontinens között a tengerben sincs vagy 200 router mégis elég sok esetben 200 ms feletti a ping, holott végig optikát használnak és akkor most bele lehetne menni a vitákba, de nem érdemes.
    Nekem kábelnet esetén bix-ig kb. 7-9 ms a ping és általában nem is szokott több lenni, hacsak valamelyik erősítő nem baszakszik, vagy éppen nem túlterhelt a hálózat és egyébként nem, itt sem optika, hanem koax van, ahol pedig optika van ott 1-3 ms közötti a ping és ott sem a köztes eszközök/átjárók száma dönt csak, hanem a közeg minősége és az eszközök sebessége is, most attól hogy optikád lesz nem feltétlenül lesz kevesebb "hop", csak annyi történik hogy a CMTS-t felváltja az OLT, a koaxot az optikai kábel a kábelmodemet pedig az ONT, de ugyan annyi eszköz és "hop" marad, csak az átviteli technológia lesz más és a válaszidő lesz kevesebb, már ha más probléma nincs, ami a válaszidőt növelné.

  • ElektronetZ

    tag

    A passzív optikát földkábelesre terveztük, mint ahogy a DOCSIS hálózat túlnyomó többségét is. Ez minden esetben drágább kivitelezést jelent, de az előnyei miatt nálunk bevált ez a megoldás.

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #80 üzenetére

    Gondolom így nem fog megmaradni a koax az optika mellett érthetően a fenntartási költségek miatt. Viszont mi a tervük a TV-vel? Remélem nem olyan IPTV lesz, amihez szükséges "energiatakarékos" beltéri boxok(a felvevős, HDD-vel simán 20+W, kb ~30W fogyasztású). Ez három tv esetén már több száz forintos tétel a villanyszámlán és évente ~5000 FT is lehet. Továbbá szeretném továbbra is kihasználni a tv funkcióit plusz felesleges távirányító/doboz/+1 hibaforrás nélkül. Nem is beszélve az IPTV vitatható minőségéről. Ezek miatt is maradtam többek között kábeltv előfzető(és szerintem mások is, ahogy hallottam).
    Remélem majd sikerül beszerezniük olyan digitális átalakítót optikához, amin van közvetlen koax kimenet(Pontos típust nem tudok mondani, ha van ilyen?). Kérem ezt majd tartsák figyelembe szempontként eszközbeszerzés előtt.

    Köszönöm a választ!

    Másnak: Akkor javítom magam, a fizikai távolság/fizikai réteg nagysága maradt ki a írásomból, de szerintem ez egyértelmű mindenki számára. Így már biztos megfelel.

    [ Szerkesztve ]

    "Got any other secret weapons?"

  • Pubszon

    veterán

    válasz Beniii06 #81 üzenetére

    Nekem is az tetszik a kábel TV-ben a legjobban, hogy nem kell külön beltéri hozzá, hisz van a TV-ben DVB-C és tökéletesen megfelel ez a megoldás.
    Nagyon sok embernél kiverné a biztosítékot, ha át kellene mindenkinek váltania beltéris megoldásra.
    De ha valakinek kell a felvétel és egyéb extra funkciók, vegyen magának DVB-C beltérit. :)

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz Beniii06 #81 üzenetére

    Hát még így is sántít a dolog, de nem akarok kötekedni.

    Ami a TV-t illeti igazad van, fő szempont hogy ne hulladék IPTV legyen korlátozott TV számmal, és plusz áramfogyasztó külön kapcsolható szarokkal, viszont ez nem feltétlen az eszközön és az eszközbeszerzésen múlik, hanem a cég döntésén, mert a T-nek is van olyan ONT-ja, amin van RF kimenet, csak éppen nincs rajta jel, mert ugye ők az IPTV mellett döntöttek, pedig semmiből se tartana az RF portot üzembe helyezni és azon is szolgáltatni pluszba DVB-C-t, ha esetleg az előfizető nem éri be a hulladékkal amit adnak, tehát ezek csak elvi kérdések, nyilván ha van esze a szolgáltatónak, akkor mindenféleképpen a DVB-C mellett döntenek továbbra is.

  • Beniii06

    őstag

    válasz Pubszon #82 üzenetére

    Nem is kell a felvétel funkcióhoz beltéri, legalább is nekem a tv tökéletesen tud rögzíteni pendrivera, sőt még a műsorhoz tartozó leírást( műsorújság adatok, szereplők neve, fim címe stb) és akkor a "kikapcsolt" tv időzített rögzítésről nem is beszélek. Hiányozna az műsorújságban időzíthető csatornaváltás, ami szintén percre pontosan működik.
    Igaz az is, hogy ha lenne IPTV akkor kellene kábelt cserélni, amit szintén neked kellene kifizetni és lehet fúrni is kellene + egy idősebb ember könnyen el tudja téveszteni a két távirányítót( ha még nem is egyformák) hogy mikor melyik távirányítón mit kell nyomni és ha elnyomódik, akkor személyesen kell visszállítani neked(telefonon keresztül esélyed sincs 'megjavítani', csak személyesen)
    Nekem az is szempont, hogy IPTV Box nélkül nem "kémkedik" utánnad a csatorna általános statisztikában, hogy mikor melyik csatornátnézed/mennyi ideig/ mikor-melyik reklámról kapcsolod el stb.)
    Továbbá elromolhat a beltéri is és azt a szerelőkkel kellene küldözgetni/cseréltetni, ami plusz energia, adminisztráció, mivel a beltéri egység a szolgáltató tulajdona. Abba meg szerintem nem menne senki bele, hogy 10 ezer körüli összegért megvegyék az emberek beltérik darabját(erre nem is kötelezhetők szerintem, mivel beltéri nélkül nem tudnád igénybe venni a szolgáltatást).

    Összegezve szerintem mindenki jobban jár beltéri box-ok nélkül,csak legvégső esetben maradna ezek kárára:pénz(áram ,ügyfél fizeti), idő, ügyfélelégedettség(kevesebb hibaforrás/meghibásodási lehetőség/minőségbeli kifogás).

    [ Szerkesztve ]

    "Got any other secret weapons?"

  • ElektronetZ

    tag

    A passzív optikán RF overlay technikával fogunk TV jelet szolgáltatni, ami azt jelenti, hogy minden marad a régi módszer szerint, és a házhálózatokon nem kell változtatni. Az optikai hálózat egy külön hullámhosszon fogja hordozni a teljes TV-s RF spektrumot, és így marad a koaxiális végződtetés.

    Az ONT-ken lévő RF port használatának ugyanakkor hátránya, hogy elég komoly teljesítményű lézerrel kell dolgozni ahhoz, hogy azokon megjelenjen a használható műsorjel is. Az IPTV-nek is vannak előnyei és hátrányai, és alapvetően mindkét megoldást lehet egyszerre is használni.

    Ahogy korábban említettem, mi arra törekszünk, hogy az Ügyfeleknek a legkényelmesebb legyen a rendszer használata, és mivel nagyon sokan kedvelik a teljes analóg adáskínálatot, így ez a GPON hálózaton is megmarad majd lehetőségként.

    [ Szerkesztve ]

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #85 üzenetére

    És ahol nem lesz FTTH (mondjuk Nagyecsed), ott egy optikai végponton mennyi előfizető lesz?
    Vagy ez az igényektől is fog függni?
    Illetve ha publikus, akkor azt elárulná, hogy jelenleg egy optikai végponton nagyjából mennyi előfizető van?

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • ElektronetZ

    tag

    A jelenlegi optikai node körzetekben 20-80 végpont van, attól függően, hogy milyen csomagokat kell kiszolgálnia. Terhelésektől függően kezeljük, ha a forgalmi mennyiség igényli, akkor tovább bontjuk őket.

    Az idei terv általánosságban kb 30 végpont/optikai node. Jelenleg folyamatban van egy nagyobb beruházás erre a célra, ennek keretében CMTS bővítőkártyákat, QAM modulátorokat, optikai node-okat, és minden ehhez szükséges egyéb berendezést megvásárolunk, és tovább növeljük a hálózat kapacitását.
    Ez egy hosszú folyamat, amit a háttérben végezünk és végeztük az elmúlt években is, szinte folyamatosan, hogy a hálózat bővíthetősége megmaradjon, és a kapacitás növekedjen. Ezt az előfizetők jó esetben nem veszik észre, mert igyekszünk ezeket nagyon rövid szolgáltatáskiesésekkel megoldani.

    A DOCSIS hálózat kapacitásának növelésére több irányvonal is létezik, az egyik, hogy a meglévő irányokban több QAM csatornát használunk (előre is visszirányban is), egy másik pedig az, hogy minden irányt több részre bontunk, és ezzel csökken a végpontok száma egy-egy irányban, így nő a kapacitás, hiszen minden meglévő kapacitásra kevesebb végpont jut. Mi mindkét megoldást párhuzamosan csináljuk, mindig az adott körülményeknek megfelelően döntjük el, hogy éppen melyik lenne az ideális lépés.

  • Pubszon

    veterán

    válasz ElektronetZ #87 üzenetére

    Ezt nagyon jó olvasni. :R
    Köszönöm a kimerítő választ.

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Fücsök007

    őstag

    Ennyit mértem a giganetes oldalon. Google-t pingelve 16-17ms jött ki átlagnak kb. 100 csomagból.
    RF Parameters- Downsteam
    Channel Frequency Power Signal to Noise Ratio Modulation
    1 330.0 MHz -6.2 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    2 346.0 MHz -4.8 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    3 354.0 MHz -4.4 dBmV 41.4 dB 256 QAM
    4 362.0 MHz -3.9 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    5 370.0 MHz -4.9 dBmV 40.8 dB 256 QAM
    6 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None
    7 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None
    8 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None

    RF Parameters - Upstream
    Channel Frequency Power Upstream Data Rate Modulation
    1 47.0 MHz 38.0 dBmV 2560 Ksym/sec 32 QAM
    2 55.0 MHz 38.0 dBmV 2560 Ksym/sec 32 QAM
    3 0.0 MHz 0.0 dBmV 0 Ksym/sec QPSK
    4 0.0 MHz 0.0 dBmV 0 Ksym/sec QPSK
    Modem: Thomson THG571

    [ Szerkesztve ]

  • Fücsök007

    őstag

    válasz ElektronetZ #75 üzenetére

    De volt romlás, mivel mostanság is hasonló adatokat mérek:
    RF Parameters - Downstream
    1 330.0 MHz -6.0 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    2 346.0 MHz -4.7 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    3 354.0 MHz -4.3 dBmV 41.3 dB 256 QAM
    4 362.0 MHz -3.8 dBmV 41.4 dB 256 QAM
    5 370.0 MHz -4.7 dBmV 40.8 dB 256 QAM
    6 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None
    7 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None
    8 0.0 MHz 0.0 dBmV 0.0 dB None

    RF Parameters - Upstream
    Channel Frequency Power Upstream Data Rate Modulation
    1 47.0 MHz 38.0 dBmV 2560 Ksym/sec 32 QAM
    2 55.0 MHz 38.0 dBmV 2560 Ksym/sec 32 QAM
    3 0.0 MHz 0.0 dBmV 0 Ksym/sec QPSK
    4 0.0 MHz 0.0 dBmV 0 Ksym/sec QPSK

    A vételi jelek eléggé gyengék, előtte -2dBmV körüliek voltak, az adási jelek elfogadhatóak, de azok is jobbak voltak (42-43 dB között) az emelés előtt!

    [ Szerkesztve ]

  • ElektronetZ

    tag

    A modem US irányú jelei 42 dBmV esetén rosszabbak mint 38 dBmV esetén. A modem DS vételi szintjei pedig beleférnek a hibátlan működés tartományába. Ezen jelszintek egyike sem befolyásolja a hálózati teljesítményt.

    Ezeknek a számadatoknak így, a környezetükből kiragadva nincs értelmük, nem látszik mellette a MER vagy BER érték, az analóg zajszint, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #91 üzenetére

    Most olvastam a weboldalukon, hogy karbantartási munkálatok lesznek Mátészalkán(bizonyos területeken), napközben. Van ennek valam köze az optikai fejlesztés pályázathoz/több node kialakításához? Csak mert ez szemet szúrt nekem: "A karbantartási-fejlesztési munkákkal érintett településrészek:..." +, hogy csak az internetre van írva esetleges kimaradás.
    Gondolom fontos is lehet, mert napközben lesznek kimaradások(szerencsére nem este, mikor már a többség otthon van és használná/használja a netet) és nem éjszaka történik a karbantartás, ahogy korábban is írta.
    Mire lehet számítani a karbantartás-fejlesztés után a weboldalon megjelölt területeken?

    "Got any other secret weapons?"

  • ElektronetZ

    tag

    A kiírt karbantartás a DOCSIS hálózat fejállomási részének bővítését célozza, amelynek egy része éjszaka fog megtörténni, egy része pedig napközben. Ezek során a megjelölt irányokat átrendezzük, hogy később a kapacitásukat tovább tudjuk bővíteni.

    Jelenleg a fejállomási rész kap új generációs DOCSIS line cardokat, és hamarosan új Edge QAM eszköz is érkezhet erre a területre, ezekre átterheljük a működő szegmensek bizonyos részeit. Így tudjuk biztosítani, hogy újabb kapacitásokkal bővüljön a hálózat.

    Reményeink szerint a megjelölt területeken 15-20 percnél több kiesés nem lesz tapasztalható napközben.
    A karbantartások után nem lesz észlelhető változás a szolgáltatásban.

    Az optikai hálózat szintén épül, a kábelek fektetése zajlik az optikai kötések kialakításával együtt.

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #93 üzenetére

    Ez jó hír. Remélem a város többi részén is lesz ilyen fejlesztés, nem csak a korábban említett részeken.

    "Got any other secret weapons?"

  • ElektronetZ

    tag

    A többi területünkön is dolgozunk a bővítéseken, amely egy sok hetes folyamat lesz. Ennek során több fejállomás eszközeit is bővítjük, illetve ha ezekkel elkészültünk, a korábban említett szegmentálások is elkezdődnek.

  • Beniii06

    őstag

    válasz ElektronetZ #96 üzenetére

    Köszönöm a választ és nézegetni fogom a weboldalt, hogy hol járnak éppen. Gondolom amíg nem lesz kész teljesen(megye szinten) addig nem lesz érzékelhető változás sebesség terén és augusztusig nem lesznek csomagváltozások, még akkor is ha itt a városban már készen lesznek.

    "Got any other secret weapons?"

  • ElektronetZ

    tag

    Nagyon szívesen!

    Valóban úgy tervezzük, hogy amíg nincs mindenhol meggyőző kapacitásbővülés, nem indítanánk nagyobb csomagokat, főleg pár héttel az előző növelés után. Az viszont nem biztos, hogy nem lesz nyár előtt még egy kis finomítás. :)

  • Pubszon

    veterán

    válasz Beniii06 #97 üzenetére

    Korábban már írta, hogy még nyár előtt lesz bővítés (amennyiben minden a tervek szerint alakul), mely a feltöltési sebességet is fogja érinteni. :K

    ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

  • Beniii06

    őstag

    válasz Pubszon #99 üzenetére

    Tudom, hogy volt róla szó, csak az akkor volt, gondoltam most pedig már többet lehet tudni a fejlesztés ütemtervéről/annak tartásáról. Nyílván jó dolog, hogy már a településünkön járnak, csak ebből nem lehet leszűrni, hogy most ez előny vagy hátrány az ütemtervhez képest. Jelenleg is ~400 fájlt szinkronizálok és egyértelműen jó lenne látni a számlálón, ha nem ~2 órát mutatna, hanem 5 percet. Csak ezért "türelmetlenkedtem". :)

    [ Szerkesztve ]

    "Got any other secret weapons?"

Új hozzászólás Aktív témák