Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • btprg

    senior tag

    Főleg a humán szakok lehetnek bajban, ahol több lexikális tudás meg bullshitelés kell. Természettudományos területen is kihívás lehet olyan feladatokat csinálni, amit nem tud az "AI" megoldani. De muszáj valahogy meglépni.

    Érdekes evolúciója van a tanulásnak: talán a 20. század közepéig (?) kevesen engedhették meg maguknak, hogy tanuljanak, főleg az egyszerűbb családok gyerekei komolyan küzdöttek ezért (sok kilométerre lévő iskolába gyalog hóban-fagyban eljárni minden nap, pártfogót keresni aki fizeti a tanulmányait stb.). Az érettséginél is cél volt az, hogy a tudás segítségével a hazát még jobban szolgálhassa az illető, egyetemre meg tényleg csak az ment, aki nagyon-nagyon akart. Az emberek a tudásért tanultak, hogy több lehetőségük legyen, hogy jobbak legyenek, nem elvárások miatt.
    Aztán ez valahogy átalakult abba, hogy a tanulás egy kényszerű nyűg, amit csak valahogy ki kell bekkelni, ahol csak lehet csalni, amennyire csak lehet kevés energiát belefektetni és a minimumra törekedni... Ennek a végjátéka, hogy ne is akarjunk tudni semmit, majd a Google meg a ChatGPT mindent megmond, megold. Kérdés, hogy a társadalomra nézve mi lesz ebből.

    Az Internet csodálatos dolog, ami sokkal kellemesebbé tudja tenni az ember életét, de szerintem a létezésének egy árnyoldala az, hogy segítségével az emberek a digitális idiotizmus felé haladnak. Nem kell tanulnod, nem kell tudnod, az okosok már úgyis felraktak mindent a Wikipediára, meg majd a ChatGPT-től megkérdezed. Ez viszont oda vezet, hogy egyre több ember semmit nem fog érni, és tudni csinálni Internet nélkül.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • btprg

    senior tag

    válasz bambano #157 üzenetére

    Akkor te nagyon jó vagy, mert én a matematikai képzést úgy ahogy van elfelejtettem így kb. 8 évvel az egyetem után, mert sose kellett ilyeneket használnom. Sok szakmai tárgyra is igaz ez. Esetleg homályos emlékeim vannak, hogy milyen kulcsszavakkal kéne utánanézni. Ez alapján nem vagyok benne biztos, hogy sok haszna volt bizonyításokat memorizálnom Felsőbb matematikából (miközben az alsóbb se ment olyan jól XD). De persze lehet hogy az agyam tornáztatása végett volt értelme, ki tudja...

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • btprg

    senior tag

    válasz MaCS_70 #184 üzenetére

    Nem a kézírás a folyóírás? Lehet nyomtatott betűknek megfelelő formákat is rajzolgatni kézzel, de az sokkal lassabb... Valahol ilyet tanulnak a gyerekek?

    A folyóírás se jó szerintem, ha "túl folyó". Például van aki úgy tanulta, hogy a t betűt is folyamatosan kötik alulról felhúzva, ami kisebb precizitás esetén ilyen nagy A szerű képződményt tud eredményezni, szerintem ez szar. Mi alapból úgy tanultuk, hogy a t betűt fentről kezdjük megszakítás után, így ez nem probléma. Aztán mi úgy tanultuk, hogy az ékezeteket az adott betű leírása után rakjuk ki, valahol meg úgy tanítják, hogy a szó leírása után, amit persze akkor hajlamos elfelejteni a gyerek.
    Nem tudom, hogy a reformálás, amit említettél. a sebességre vagy a minőségre fog irányulni vajon.

    [ Szerkesztve ]

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • btprg

    senior tag

    válasz #32839680 #193 üzenetére

    Van hogy a szülők félnek a gyerektől (akármilyen nevetségesen is hangzik), és ezért inkább nem szólnak neki semmiért. Vagy csak simán nem foglalkoznak vele. (Ilyen régen is volt, és akkor is szépen termelődtek a sérült emberek, nem kellett hozzá tévé meg tikktakk.) Szóval én is valószínűnek tartom, hogy sokkal gyakoribb a nevelési probléma mint a belülről jövő gond. Egy pszichopata ovónő vagy tanító néni is egész életre szóló károkat tud okozni.

    Ettől függetlenül olyan elmélet is van, hogy azért több a "gyépés", mert manapság 30 felett kezdenek gondolkodni a nők rajta, hogy akár lehetne családot is alapítani, ami nem annyira egészséges.

    Mások meg azt mondják, hogy nincs is sokkal több degenerált gyerek mint régen, csak régen még nem volt ilyen szofisztikált tudomány arra, hogy megállapítsák, hogy "ADHD" meg mittudoménmi, csak azt mondták hogy kicsit lökött ez a gyerek, és ezzel el volt intézve a dolog.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • btprg

    senior tag

    válasz schawo #221 üzenetére

    És hogy csinálnak reprezentatív statisztikát erről? A falu széli putrisorra nem fog menni senki IQ-t méregetni, ahogy a pápuai dzsungelbe se. Aki már egyáltalán hajlandó engedni hogy alávessék egy ilyen vizsgálatnak, az alapból egy értelmi szint felett van. De szerintem a fejlett világ értelmesebb emberei között is nehéz lenne jó mintacsoportot találni.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

  • btprg

    senior tag

    válasz Stewenke #279 üzenetére

    Friss regisztrációval bedrogozva trollkodni a fórumon a legjobb :C

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

Új hozzászólás Aktív témák