Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz viktorhu #69414 üzenetére

    +1

    dchard írásait mindig is érdemes volt figyelni annak, akit érdekel ez a témakör. :K

    [ Szerkesztve ]

  • dchard

    veterán

    válasz viktorhu #69414 üzenetére

    FTTH-n (GPON) is alapvetően az OLT mondja meg, hogy mi történik, és nem az ONT. Ha meggondolod, elég logikus is: annak aki az ütemezési döntést hozza (ki, mikor, mennyit, meddig), annak tisztában kell lennie a porton lévő összes előfizető státusával, pillanatnyi igényével, előfizetett csomagjával, és a rendelkezésre álló kapacitással. Ez kizárja azt, hogy az ONT ilyen döntést hozhasson.

    A GPON-nál (akár csak egyéb osztott közeggel működő technológiáknál, mint a DOCSIS), a modem erőforrást kér amikor adni akar, és az OLT mondja meg, hogy melyik ONT mikortól, és menyi ideig adhat. És az OLT simán elveheti az adás jogát vagy kevesebb erőforrást ütemez, ha egy nagyobb prioritású kapcsolatnak van szüksége adás időre, vagy a port torlódik.

    A PON kapcsolat fölött VLAN-okban utaznak a különböző QoS-szal ellátott csomagok (diginél internet és voip), így könnyű és gyors a szétválogatásuk, kezelésük, ráadásul az OLT után az átviteltechnikai hálózatban is jóval gyorsabb a kezelésük, ha csak L2-ig kell nézni őket (a VLAN a MAC rétegben található).

    Viszont minden más technológiához képest GPON-nál az ONT helyzete egészen érdekes: kb. úgy érdemes rá tekinteni, mint az OLT része, egyfajta kihosszabbítása. Ezért van az, hogy nem igazán lehet csere-berélni a modem típusokat az egyes gyártók OLT berendezései között. Azt például, hogy a HGW mely ehternet portja milyen szolgáltatáshoz (és ezáltal milyen QoS és sávszél beállításba) kerül, azt is az OLT mondja meg. Olyan dolgokat is az OLT állít be, amihez VDSL2-n már TR069 szokott kelleni. Például ilyen a VoIP szolgáltatáshoz tartozó beállítások.

    A GPON rendszerekben a QoS-t illetve az előfizetett sebességeket és általában a sávszélesség managelést GEM portok segítségével oldják meg. A GEM egy logikai összerendelés aminél be lehet állítani a prioritást, és a hozzá tartozó VLAN-t. Itt határozzák meg a maximális sebességet és a QoS osztályt is.

    Tehát röviden: nem az ONT-ben van limitálva a sebesség :)

    A PPPoE-ről annyit, hogy a legtöbb esetben a korábbi FTTB vagy akár ADSL technológiához képest ma már a PPPoE szerver is beköltözött az OLT-kbe, amik Radius-on autentikálják az ügyfeleket a központi adatbázissal. Tehát nincs központi PPPoE szerver sem. Azt el tudom képzelni, hogy az internet sebességének a felső korlátját az OLT-ben lévő PPPoE szerver limitje adja, de ez is bekerül egy VLAN keretbe, amiben a porton lévő összes többi előfizető PPPoE forgalma is megy, és a végső ütemezési döntést az OLT hozza meg (hiszen neki az azonos porton, de más VLAN-ban lévő esetlegesen magasabb prioritású csomagokat is figyelembe kell vennie, ami a PPPoE számára nem látható).

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák