- iPhone topik
- Mobil flották
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Huami Amazfit Bip okosóra
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
Aktív témák
-
bambano
titán
válasz
poperator #1513 üzenetére
A koncentrátort csak abban az esetben nem lehet kikerülni, ha az user felől nézve az az első aktív eszköz a hálózatban. Ennek viszont olyan gazdasági vonzata van, ami valószínűtlenné teszi, hogy így csinálták volna meg a hálózatot.
Csak nem jól van ez sehogyse. Ha az user drótját egy olyan magas műszaki szinvonalú berendezésbe dugod be, mint egy pppoe koncentrátor, ami tud sávszélesség managementet is, akkor ugyanannyi vagy kevesebb pénzből egyszerűbb lett volna megfelelő switchet odatenni és akkor nem kell pppoe. Ha meg nem koncentrátorba dugod, hanem van közben switch is, akkor meg kikerülhető a szolgáltatási terület egy részén a sávszélesség korlátozás és a pppoe. Akkor megint nincs értelme.
Egy gagyi kategóriás cisco cucc simán elvisz 300-400 pppoe kapcsolatot. Egy normálisabb biztosan elvisz egy várost. Szerintem pazarlás lenne minden usert ilyenben végződtetni.
-
bambano
titán
válasz
poperator #1508 üzenetére
pppoe koncentrátort raknak le minden házba, ahol utp kábelezés van? Nem hinném. Ekkor viszont a pppoe koncentrátor és az user gépe között legalább egy, de inkább több switch is van. Ha az user kikerüli a pppoe klienst és a koncentrátort, akkor korlátozás nélkül használhatja az optikát.
Az userhez legközelebbi switchnek kell tudnia macaddresst radiuson autentikálni, ilyen pedig sok van. A sebességszabályozást meg oda kell tenni, ahol a koncentrátor lenne, vagy ahol a gerinchálózati csatlakozás van, mert a gerinc szokott a szűk keresztmetszet lenni.
Szerk: tisztességes sávszélesség szabályozás az, amit egyszeri user nem tud másodpercek alatt kikerülni.
-
bambano
titán
válasz
poperator #1503 üzenetére
Ha erre: "Arra nem valaszoltal hogy mac address azonositasnal hol szabalyozza az user savszelesseget." vonatkozik a kérdés: ip cím alapján ugyanúgy lehet sávszélességet szabályozni, mintha a pppoe koncentrátor a ppp interfészeket szabályozza. Se megoldásban, se processzor terhelésben nincs érdemi különbség.
-
bambano
titán
válasz
poperator #1499 üzenetére
Ár: olyan switch, ami optikát képes normálisan fogadni (nem himihumi made in dzsunka média konverterrel, mint egyes hulladék internet szolgáltatók), snmp managelhető, az majdnem biztosan tud radiust is. Ha mégsem, nem sokkal kerül többe az, ami tud. Ne felejtsük el, nem az otthoni dlink 8 portos switchre alapozva illik nagy szolgáltatót összerakni, mert abból csak baj van. De a nem éppen olcsóságáról híres ciscoból is lehet szerintem 100-120 rugó körül keríteni olyan switchet, ami egy 80-100 lakásos panelház ellátására alkalmas és tud radiust. Ha nem cisco, akkor csak olcsóbb.
A macaddress nyilvántartásos móka már Magyarországon is működik vagy 400-500 ezer előfizetőnél és semmi baj nincs vele. User jelszóval nem kell törődni? User nem szokta újrarakni az xp-jét, közben elfelejtve a jelszavakat? Ne gondoljuk, hogy a macaddress nyilvántartással csak baj van, ezzel szemben az usernevekkel meg semmi nincs, mindkettővel van macera.
A kérdés az, mi olcsóbb és problémamentesebb: a macaddress-es móka, ami igényel szervezést és együttműködést, de működik, vagy az user account és jelszó management, ami ugyanúgy igényel együttműködést csak a problémát nem oldja meg?
Attól nyitott az isp rendszere, hogy különösebb erőfeszítés nélkül lehet balek előfizető gépét használni és ez bizonyíthatatlan problémákhoz vezet.
Szerk: tehát ha pppoe-val szerelt balek user gépére fel lehet mászni, akkor minek pppoe?
-
bambano
titán
válasz
poperator #1497 üzenetére
Huha, itt nincs semmi baj, olyan switcheket kell használni, ami a portjain lógó ethernet kártyák mac címét radiuson keresztül képes ellenőrizni és beengedni vagy sem. Tehát nem usernév/jelszó párossal autentikál pppoe-n keresztül radiusból, hanem mac-cal simán radiusból és ekkor kimaradhat a pppoe.
(feltételezem, hogy a digi optikai hálózata kb. úgy épül fel, hogy az épületek között optika, épületen belül a közös kommunális helyiségeiben pedig olyan switch, amibe optika érkezik és utp megy fel az emeletre a lakásokba, mifelénk az elektromos helyiségbe szokták az ilyeneket rakni)Egy protokol overhead-del kevesebb, egy ügyfél gépére telepítendő szoftverrel kevesebb, egy nagy kalap hibalehetőséggel kevesebb, nem kell pppoe koncentrátor sem. Ezek a pozitívumok. Eddig negatívumot nem láttam, amit az okozna, ha kimaradna a pppoe.
A forgalom/terhelés adatokhoz valóban kevés köze van a pppoe-nek, mégpedig az a kevés az annyi, hogyha rámásznak balek endre user gépére, akkor nála jelentős szolgáltatás-minőség csökkenés következik vagy következhet be, amivel azonnal rá fog rontani az ügyfélszolgálatra. Kezdődik egy hosszas vita, ami sok erőforrást fog felemészteni, és nem nagyon lehet majd lezárni azzal, hogy az isp rendszere "zárt", mert nem zárt, hanem nyitott, mint a szita.
Szerk: annak kifejtésétől most hagy tekintsek el, milyen más módokon is lehetne macaddress-t ellenőrizni és szűrni.
-
bambano
titán
válasz
poperator #1495 üzenetére
A szolgáltatónak kötelessége a felhasználót azonosítani, illetve forgalom, terhelés és egyéb viták esetén megfelelően hiteles adatokkal szolgálni. Ezt xp-s pppoe esetén nem tudja megtenni, saját magának is okoz ezzel kárt.
Ha előfizet H.Elek (helyesen: cracker elek), akkor lesz kábele, és amikor tisztességesen viselkedik, akkor használja a saját loginját. Amikor meg szemétkedni akar, akkor meg használja ugyanazon az utp kábelen más(ok) rosszul konfigurált gépén keresztül más kárára a szolgáltatást. Közben más(ok) nem is tudják, mekkora bajt okoztak maguknak.
Az két különböző dolog, hogy lehet-e xp-vel pppoe-n keresztül internetezni (lehet, bár felesleges) és hogy korrekt azonosításra alkalmas-e (nem alkalmas). Soha senki nem fogja elfogadni ezt a véleményt mindaddig, amíg egyszer az asva kommandó rá nem töri az ajtót.
Adsl-en azért nem lehet dhcp-vel és fix ip-vel internetet szolgáltatni, mert az inkumbens megfékezése érdekében szabad szolgáltatóválasztást ír elő a törvény. Ez tehát egy műszaki választási lehetőség kihasználása piacpolitikai (nem informatikai) céllal.
A pppoe helyett a radiusos előfizetés azonosítás szerintem sokkal egyszerűbb, ehhez még az ügyfél gépéhez se nagyon kell hozzányúlni. Az én tapasztalataim szerint kiválóan lehet isp-t üzemeltetni pppoe nélkül is. pppoe-vel viszont csak a macera van.
(Előfizetőt sehogy se lehet azonosítani, csak a számítógépét, ezen az apróságon most ne akadjunk fel.)
A kérdés továbbra is áll, nem flamelni akarok, szeretném megérteni.
-
bambano
titán
válasz
poperator #1492 üzenetére
Ha csak egyetlen rosszul konfigurált xp is van a hálózatban (vagy tudod a saját szakmádból, vagy elhiszed nekem, hogy egy bizonyos méret felett mindig van), akkor már nem csak jelszóval és felhasználói névvel lehet csatlakozni.
Figyelembe véve az xp hálózatkezelési szokásait, a pppoe felhasználói azonosításra az én tapasztalataim szerint teljesen alkalmatlan.
Tényleg van más módszer is, ennél sokkal egyszerűbb is. A pppoe mellett az az egy szól beszállítói oldalon, hogy még egy területre el lehet sózni azokat a termékeket, amiket adsl-hez fejlesztettek.
Aktív témák
Hirdetés
További kérdésekkel a DIGI LAN (PPPoE) topikba fáradjatok!
- iPhone topik
- Mobil flották
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Bluetooth hangszórók
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Napelem
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Linux kezdőknek
- További aktív témák...
- EVGA SuperNOVA 750W GT 80 Plus Gold full moduláris tápegység / 53 hónap Alza.hu garancia
- Surface Laptop 4 Touch 13.5 Retina Ryzen7 4980U 4.4Ghz 16GB 512GB Radeon RX Vega8 Win11 Pro Garancia
- Gigabyte AORUS B550I PRO AX ITX Rev 1.2 / Beszámítás OK!
- HP 15 Zbook Studio G8 FHD IPS i7-11850H vPro 32GB 512GB SSD Nvidia A2000 Studio Win11 Pro Garancia
- Dell 14 Latitude 7420 FHD IPS i7-1185G7 4.8Ghz 16GB 512GB SSD Intel Iris XE Win11 Pro Garancia
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Honor 400 Lite, Honor 400, Honor 400 Pro
- AKCIÓ! Asus ROG Flow Z13 + ROG XG RTX 3070 - i9 12900H 16GB DDR5 RAM 1TB SSD + RTX 3070 8GB WIN
- AKCIÓ! Gigabyte H610M i5 13600K 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest