Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz szender #15265 üzenetére

    Köszi, hogy leírtad az előképzettséged. Az kicsit meglep, hogy ennyire lesújtó a véleményed a Képzőről. (nálam mondjuk éppen fordított a helyzet...) Neked valószínűleg nem a képgrafikával kellett volna foglalkoznod, hanem inkább az Iparon nyújtott alkalmazott grafikával, tipográfiával és akkor nem az egyetem után kellett volna beletanulnod a számítógépes grafikai munkába (amit egyébként boldog-boldogtalan művel, minimális grafikai felkészültséggel... de ez más téma)
    Az tehát kizárva, hogy szóba jöjjön az a két egyetem, ami képez bútortervezőket (MOME + Sopron) Akkor nem nagyon marad más, mint az önképzés rögös útja... ami azért nem annyira rögös, mint mondjuk az internet előtti időkben lett volna. Ami könyvből megtanulható, az elsősorban a faipari része a dolgoknak. Ettől persze még "ügyetlen" maradsz "asztalosilag", de ha nézegeted a youtube asztalos videóit (meglepően nagy a kínálat), abból sokat okosodhat az ember. Az elsajátítás oldaláról kritikusabb része a dolgoknak - ezzel az asztalos kollégák nem feltétlenül fognak egyetérteni :) - a tervezés része. De ha tervezőgrafikus vagy és nem "csak" szépen tudsz rajzolni, akkor a meglévő kreativitásod átültethető fára is.

    Az Iparon a tárgytervezők ("téragyúak") mindig azzal cikizték a grafikusokat, hogy "síkagyúak". Ebből annyi igaz, hogy a papír tényleg mindent elbír, rajzolj bármilyen hülyeséget, az nem esik le a papírról. Tárgyat készíteni, hogy az működjön is jól, egy újabb nehézség, amivel egy grafikus ritkábban szembesül :)

    Odáig most nem jutottam el, hogy klasszikus módon fából akarsz bútort tervezni vagy egyéb anyagokból?

    Feltételezem, hogy nem úgy akarsz bútortervező lenni, hogy csak monitoron találkozol műhellyel. Ha szeretnéd a saját terveidet (legalább részben) saját magad kivitelezni, akkor ahhoz kell hely, kell szerszám és természetesen azok használatának ismerete.
    Ez utóbbiakban itt biztosan kapsz segítséget.

    Két lehetőség van: vagy belevágsz a dologba úgy, hogy veszel mondjuk egy fúrógépet, mondván arra úgyis szükség van, aztán majd meglátjuk, hogyan tovább, vagy megpróbálod átlátni, hogy mi az a szerszámpark, amire feltétlenül szükséged lesz a közeljövőben és egyből tudatosan kezded felépíteni a magad kis műhelyét. Ez utóbbi a komolyabb falat, nem megy azonnal.

    De mindenek előtt azt sem ártana tisztáznod magad számára, hogy ez mennyiben hobbi, vagy mennyiben a grafikát felváltó üzleti tevékenység. Mert hát a grafikában van egy jó dolog: minimális a "szerszámigénye": Kell egy jó monitor, egy közepes sz.gép, meg toll, ceruza, papír és ész. Ha a bútorkészítést kicsit is komolyan gondolod, akkor barkács gépekkel százezrek, profi asztalos módon milliókkal érdemes számolni. Warez szerszámok sajnos :) nincsenek.

    Szóval ez is sok idő lesz, mint a grafika volt.

  • thyeby

    őstag

    válasz szender #15265 üzenetére

    Nos, ezzel a válaszoddal számomra is megkönnyítetted, hogy használható választ adjak.

    Szerintem ugyanúgy, ahogyan grafikus lettél. 80% autodidakta úton. Jómagam is így haladtam, és kb 2 esztendő után már kevés újat kellett kérdeznem a szakmától - itt, ezen a fórumon kaptam minden szakmai segítséget, amiben bizonytalan voltam.
    Ha natúr fával akarsz dolgozni, s nem bútorlappal (sic!), akkor hamarabb ásd bele magad a fafajokba, aztán végy egy jobb gyalugépet, jobb körfűrészt - s mivel dizájner lennél, legyen szalagfűrész is az ívek kialakításához. Készíts egy táblásítót, tanuld meg jól használni. Legyen egy marógéped, és jöhet a kötések kialakításának kitanulása. (Nekem van egy Festool Domino-m, ezzel gyakorlatilag szinte bármilyen bútorba bele merek fogni, rendkívül precíz, erős kötéseket lehet vele megvalósítani.) Gépekre, eszközre milliókat lehet költeni. Külön fejezet, hogy mihez, miből, milyet vegyen az ember. Aztán jöhet a felületkezelés. Nem piskóta dolog, ezer módja van, és a már szinte kész darabjaidon kell/lehet kitanulni.
    Hagyd az OKJ-s dolgokat, állj be helyette segédnek Jimy_l kollégához pl, azzal többet érsz.
    Ajánlom figyelmedbe ezt a remek Úriembert, akitől szórakozva lehet szakmát tanulni. Kifogyhatatlan ötlettára van, zsigerig asztalos.

    Dióhéjban ennyi.

    Jó tanulást, és érezd jól magad köztünk!

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák