Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Magnat #33 üzenetére

    ami a qnap-ben van, az gyakorlatilag mind sztenderd linuxos szoftver. a qnap alap oprendszert nem fejleszt, felhasználói felületet fejleszt.
    mindenki döntse el maga, hogy okleveles kettősklikkelő vagy cli huszár. a magam részéről sírok a webes admin felületektől, nem mellesleg kiváló lehetőséget biztosítanak a nas feltörésére.

    a másik, hogy a qnap tud egy nagy rakás dolgot, amire egyáltalán nincs szükségem. chat nasra? minek? a másik, hogy ahova ezt szánják, oda nem kell hotswap diszk. vagy ott van a kamerarögzítője. tök frankó, csak 1-2 kamerán túl már licenszdíj-köteles.

    a qnap lemezes dolgait drbd-vel meg lvm2-vel csinálja, standard linux cuccok, debianban is van. vpn szervert se csináltak, openvpn és wireguard szokott lenni, de nem azért van qnap-hoz wireguard kliens androidra, mert a qnap megcsinálta, hanem azért, mert a wireguardosok megcsinálták, ezért debianhoz is van, ugyanaz, mint qnaphoz.

    nézzünk pár forintot:
    ha az a teljesítmény elég, amit egy átlag qnap nas szokott tudni, akkor az asrock j5040-es alaplapja már túlteljesít, rammal együtt nincs 100 rugó. egy rendesebb ház, pl. fractal design node 304 vagy jonsbo n1 az 50 rugó körül van, táp, egyéb firlefrancok, mondjuk 220 rugó körül megáll a hardver. NEKEM ez a qnap os nem ér meg 750+ ezret.

    de ha ez nem elég, akkor 300k alatt vehetsz egy rendesebb mitx alaplapot, meg egy i7-13600k-s procit, 120-130k körül rendes adag ramot. Az egész ezen a qnap árának a feléből megvan, és akkor nem atom procin nyomorogsz, hanem egy modern, viszonylag takarékos desktop procin. vagy raksz bele 12700t-t, <40 watt tdp és még mindig 20 thread.

    de mondhatnám azt is, hogy nagyságrendileg 270 rugóból megvehetsz egy asrockrack alaplapot (nem asrock, asrockrack) [link] , amin van 2 gigás meg 2 10 gigás ethernet, ip kvm, raksz bele egy 5xxx ryzent, 128 giga ecc ramot, belerakod egy 8-as grandiába, esetleg veszel bele fsp dual tápot, és akkor nagyvállalati szintű szervert kapsz, és még mindig nem érted el azt az egy gurigát, amibe ez a cucc kerül.

    aki nem akar sokat kalapálni, az összeránt valami vasat, feltol rá egy truenast, vagy ilyesmit, és kaphat klikkelős konfigot. nem szoktam ilyennel foglalkozni, úgyhogy konkrét termékneveket nem írok, van topicjuk itt is.

    még annyit: nemrét upgradeltem a saját házi szerveremet. volt szabadidőm, elég sok időt el tudtam tölteni doksik olvasásával. nekem 12700t-m lett, pedig egy rakás qnapot megnéztem, elolvastam, vertem rá a nyálam, és mindig az lett a vége, hogy megláttam az árát...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák