ZTE Kis - a kis trónfosztó

Bevezető, tartozékok

Bár a ZTE márkanév csak néhány éve robbant be a mobilos köztudatba, a gyártó már jó ideje jelen volt a területen, jellemzően szolgáltatói néven értékesített telefonokat gyártott a cég. A hírnevet a ZTE Blade (külföldön Orange San Francisco néven is ismert) hozta meg, mely egy alsó árkategóriás készülék, s nagy sikere után a gyártó úgy gondolta, kicsit feljebb merészkedik, ám nem feledkezett el arról, hogy igazán nagy eredményeket mely árszegmensben képes felmutatni. 2011-re már eljutott odáig a kínai telekommunikációs vállalat, hogy a világ negyedik legtöbb eszközét értékesítő cég lett, amely egyrészt meglepő, másrészt igencsak tiszteletreméltó dolog.

ZTE KIS
[+]

A ZTE a manapság méltán népszerű Android rendszert portolta telefonjaira, ám igyekezett valami unikumot is beleszőni, így létrehozták az alaprendszert főleg külsőségekben módosító MiFavor interfészt. Mindezeket felül az alsókategóriás készülékek iránti megnövekedett igény miatt egy még jónak mondható anyaghasználattal rendelkező kütyüt is bejelentettek a 2012-es MWC-n, amely a ZTE Kis névre hallgat. Talán annyit elöljáróban mondhatunk, hogy egy újabb sikertermék lehet a közeljövőben, hátrébb szorítva a Huawei és Alcatel hasonló megoldásait.

ZTE KIS
[+]

A tesztdarab magányosan, doboz és mindenféle tartozék nélkül érkezett, ugyanis ez egy "kóstoló" a magyar verzió kiadása előtt. Ettől függetlenül a hivatalos információk szerint gyári kellékként microUSB kábel, töltőfej, valamint egy headset fog a csomagolásba kerülni, így az alapelvárásokat teljesíti majd a ZTE.

Külső

A külsőt szemügyre véve azonnal látjatjuk, hogy a tesztkészüléken még a Dublin felirat szerepel (ugyanis Angliában ezt a nevet kapta), ám az itthoni kiadásban természetesen ZTE-re fog változni. A formaterv aránylag egyszerű, az anyaghasználat tekintetében főleg a műanyag dominál, az összeszerelési minőség megfelelő, erősebb nyomkodás esetén hallhatunk kicsi kattogást, de egyébként egyben van a masina. A méreteket nézve egy kézbeillő darabról beszélhetünk, ugyanis egészen pontosan 114,5 x 62,5 x 11,5 milliméteres adatokkal rendelkezik a Kis, s mindehhez 120 gramm párosul, így legalább érezhető, hogy tartunk valamit a kezünkben.

ZTE KIS
[+]

Az előlapon fekszik a 3,5 hüvelyk képátlóval rendelkező, 320 x 480 (HVGA) felbontásra képes (165 pixel / inch) TFT kijelző, mely nem tűéles ugyan, de a kategória elvárásának megfelel. A kijelző borítása edzett üveg, amely elvileg karcállóbb sima testvérénél. A betekintési szöge átlagos, napfényben jól olvasható, fényereje közepesen erősnek mondható. Felette a beszédhangszóró, a Dublin (ZTE) felirat, valamint a hatalmas és nagyon fényes információs LED található, mely az elmulasztott eseményeket és a töltést hivatott zöld és piros színben jelezni (tényleg nagyokat villan, de éjszaka egyáltalán nem zavaró).

ZTE KIS
[+]

A megjelenítő alatt négy érintésérzékeny kezelőszerv látható, melyek a menü, home, vissza és keresés funkciókat látják el, s sötétebb fényviszonyok között hátsó megvilágítással is rendelkeznek. A készülék oldalaira inkább a szögletesség jellemző, habár a hátlap felé egy gyenge kanyarulattal ívelődnek a részek. Bal felét megtekintve a hangerőállító billentyűbe botlunk, míg jobb oldalon a microUSB aljzat helyezkedik el. A ZTE tetején foglal helyet a 3,5 milliméteres jack csatlakozó és a telefon életre keltésére szolgáló bekapcsológomb.

ZTE KIS
[+]

Az alsó terület nem kapott lényeges elemet, itt maximum az összeillesztés vizsgálható. A hátlap legnagyobb része műanyag, de abból is a jobbik fajta, matt, nem csillog és alig gyűjti az ujjlenyomatokat. Az alsó rész viszont fényes plasztik, na erre lehet mondani, hogy nem kellett volna ide. Fontos tény, hogy a fedél leszedhető, így hozzáférhetünk az egyébként cserélhető akkumulátorhoz, valamint itt találjuk a normál SIM foglalatot és a microSD kártyahelyet is. A hátlapon figyelhető meg még a 3,2 megapixeles kamera is, melyhez LED-es villanót nem szereltek be a mérnökök.

Hardver, szoftverezettség

A hardvert a kategóriához mérten kapjuk, mivel a ZTE Kis lelkét a jól bevált, 45 nanométeres csíkszélességű Qualcomm MSM7225A chipset adja, a processzor immáron 800 megahertzre skálázódott s ARMv7 architektúrát használ. A grafikus feladatokat az Adreno 200 látja el, míg RAM tekintetében 512 MB áll rendelkezésünkre. Belső tárhelyként 200 megabájtot kapunk gyárilag, ám eme felhasználó felület microSD kártyával elméletileg egészen 32 gigabájtig bővíthető, amely mindenképpen örömteli dolog.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark ZTE KIS Huawei Ascend Y200 Vodafone Smart II Alcatel OT-985
AnTuTu Benchmark 2413 pont 2401 pont 1964 pont 1759 pont
Linpack for Android (single) 18,717 MF. / 4,48 s 16,634 MF. / 5,04 s 10,396 MF. / 8,06 s 8,533 MF. / 9,83 s
Linpack for Android (multi) 18,005 MF. / 9,37 s 18,213 MF. / 9,26 s 8,865 MF. / 19,03 s 7,492 MF. / 22,51 s
Smartbench 2012 Prod. 691 pont 601 pont 346 pont ? pont
Smartbench 2012 Games 2385 pont 1543 pont 785 pont ? pont
Quadrant 2.0 1114 pont 1267 pont 690 pont 830 pont

Az eredményekből is látszik, hogy bizony a főbb konkurenseket néhol könnyebben, néhol éppen, de megelőzi a ZTE üdvöskéje. Mindez persze semmit sem érne, ha a rendszer szaggatna, ám pozitív meglepetésre a kínai gyártó rendkívül odafigyelt a rendszer optimalizáltságára. A főképernyőkön való lépkedés gond nélkül történik, mint ahogy a menüben történő lapozgatás is hibátlan. Az applikációk megnyitásának sebessége a számítási teljesítmény nagyságától függ, de összességében egyáltalán nem lehet panaszunk a ketyerére.

ZTE KIS screen shot ZTE KIS screen shot

A ZTE Kis fedélzetén az Android 2.3.6 teljesít szolgáltató, amely a gyártó állítása szerint – a hardveres limit miatt – nem lesz frissíthető 4.0-ra, ám ebben az árkategóriában nem is ez a leglényegesebb. A felületen módosítottak, hiszen itt már a ZTE saját, MiFavor elnevezésű felülete mosolyog vissza, s inkább a dizájnon változtat, hiszen kicsit buborékosabb ikonokat kapunk (hogy szebb, vagy nem szebb, az szubjektív). A főoldalak száma maximum 7 lehet, de ez természetesen változtatható, ezek között folyamatosan lapozhatunk (utolsó oldalról azonnal az elsőre tudunk ugrani), s alul számmal is jelzi a rendszer, hogy éppen melyik lapot szemléljük.

ZTE KIS screen shot ZTE KIS screen shot

A ZTE-nél a felületváltoztatás ellenére minden gyári alkalmazást megtartottak, s ráadásként néhány extra program is telepítésre került. Az alapokat képezi a böngésző, az email, galéria, Google+, hangrögzítő, hírek és időjárás, jegyzettömb, Messenger, Naptár (ez képes heti, havi, napi és listanézetre is), óra, Play Áruház, számológép, térkép, zene- és videólejátszó, hangalapú keresés, Youtube. Ezen felül van fájlkezelő, valamint külön öröm, hogy feladatkezelő is rendelkezésünkre áll, így ki tudjuk lőni az éppen futó programokat.

ZTE KIS screen shot ZTE KIS screen shot

Ahogy említettem, néhány plusz app is integrálásra került. Legelsőként a fontosabb adatok mentésére szolgáló adatmentés említhető, de van dokumentumok olvasására és szerkesztésére hivatott Docs To Go, s írásmód váltására szolgáló TouchPal bevitel is. A szöveges üzeneteket a gép a megszokott buborékos rendszerben kezeli, s rendelkezik magyar prediktív szövegbevitellel is.

Multimédia, kamera

A hátlapon elterülő kamerával maximum 3,2 megpixeles, azaz 2048x1536 pixel felbontású képek készíthetők, ám LED-es vaku nem került mellé beépítésre. Támogatja az autófókuszt, ami makró felvételek lehetőségét csillantja meg. Beállítási opciók szinte végeláthatatlan sort képeznek, változtathatunk az expozíció és a kép méretén, a képminőségen (szuperfinom, finom, normál), a színhatáson (fekete-fehér, szépia, negatív), az ISO érzékenységen, a csíkozásszűrőn, valamint a színtelítettségen, kontraszton, a keménységen és természetesen fehéregyensúlyon (izzólámpa, nappali fény, fénycső, felhős) is. Videókat VGA felbontáson vehetünk fel, s itt is számos beállítást piszkálhatunk, így a színhatást, minőséget, videójel kódolót (MPEG-4, H.263, H.264), hangkódolót és a fehéregyensúlyt.

ZTE KIS
[+]

Hogy is lehetne kezdeni értékelést...a kismillió beállítási lehetőség után az ember egy közepes minőséget várna, s az eredmény nagyjából ezt is adja. A vonalélesség és a részletesség nem vészes, ám a fényképezőgépet a fény zavarja meg legjobban (by Bog), hiszen a dinamikatartomány a nullához közelít, fellép a kromatikus aberráció s az ég is csúnyán beég. Viszont ettől függetlenül a konkurensekhez képest jobbat kapunk, főleg az autófókuszt figyelembe véve. A videókat talán szebb szavakkal lehet illetni, ám a 15 képkocka / másodperc észrevehető, akár ezen a linken található tesztvideón is.

ZTE KIS
[+]

A zenelejátszó a "basic" androidos tulajdonságokat tudja, hiszen szelektál albumok, előadók, stílusok és dalok szerint is, valamint az albumborítókat is szépen megjeleníti. Hangszínszabályzó ugyan nincs, de keverés mód azért fért a repertoárba. Háttérben fut a muzsikálás, valamint van FM-rádió is, amelynek használatához a gyári headset szükséges. Kihangosítva nem túl erőteljes, asztalra helyezve pedig még jobban tompul a hatása, de legalább nem hallgatunk recsegő hangokat.

ZTE KIS screen shot ZTE KIS screen shot

A videólejátszó számos fájlformátummal megbirkózik, így lejátssza az MP4, H.263, H.264, WMV formátumokat is. A youtube-os HD videók ugyan nem okoznak gondot a hardvernek, ám a Full HD felbontású mozik esetén nem jeleníti meg a képet a kütyü, habár ilyen kijelzőn ez aligha lehet számottevő probléma.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs képességek terén egészen jól virít a masina, hiszen felszerelték 802.11b/g/n szabvány támogató, internetmegosztásra képes WiFI modullal, valamint 2.1-es verziószámú A2DP-re és EDR-re képes Bluetooth chippel is. Mobilkommunikációs képesség esetén Quad-Band készülékről beszélünk (GSM 850/900/1800/1900), amely UMTS (900/2100) használatakor maximum 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mpbs feltöltési sebességre képes. A hangminőség kiváló, mindkét fél tisztán hallja a másikat. Nagy boldogság, hogy rendelkezésünkre áll A-GPS egység, mely cellainformációk alapján gyorsan talál jelet. Már ez sem rossz felhozatal, de ennek ellenére még NFC chip is integrálásra került, amely mindenképpen rendhagyó ebben az árkategóriában, még ha az Ice Cream Sandwich hiánya miatt túl sok mindenre így nem is tudjuk használni.

ZTE KIS screen shot ZTE KIS screen shot

A böngésző jól sikerült, a kijelzővel és annak felbontásával kellemes felhasználói élményt nyújt, hiszen a honlapok betöltése után a görgetés akadásmentesen fut. A kétujjas nagyítás működik, dupla koppintásra pedig a képernyő méretéhez igazítva rendezi a szöveget a szoftver, Flash támogatás engedélyezett, bekapcsolása esetén sem kapunk rossz eredményt, ám a beágyazott videók már izzadtságcseppeket okoznak a Kis szépségnek.

ZTE KIS
[+]

Az akkumulátor a gyári adatok szerint 1400 mAh. Nem kell nagy logika ahhoz, hogy kitaláljuk, ez bizony a hardverhez, valamint kijelző méretéhez és felbontásához mérve erősnek mondható. Sajnos hiába az optimalizáltság, csalódni fogunk, hiszen kedvencünk normál felhasználás mellett 1-1,5 napig képes életben maradni, moderáltabb nyüstölés esetén minden bizonnyal ennél is több kihozható, de ilyenkor már értelmetlenül kevés szolgáltatást veszünk igénybe.

ZTE Kis
[+]

Értékelés: ZTE KIS
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A ZTE az utóbbi években nagyon összeszedte magát. Elérte a már említett negyedik helyet a legtöbb készüléket gyártó cégek listáján, ugyanis megtartották a mérsékelt árazást és a jó ár/érték arányt. A ZTE Blade és a ZTE Skate is a várnál nagyobb sikert hozott (főleg előbbi), s a kínai vállalat bemutatta a ZTE N880E telefonját, amely ugyan hardveresen nem korszakalkotó, ám mégis az első ZTE lehet, amely már a legújabb Jelly Bean rendszert is megkapja. Visszatérve aktuális célpontunkhoz, a Kis magyar jelentése ellenére igenis nagy csapásra készül, hiszen a megjelenítő mérete és minősége a kategóriához mérten megfelelőnek mondható, a GPS, az NFC és a MiFavor interfész mind kiemelik a sokaságból, csak a kamera lehet az, melyet halvány kritika illetheti. A konkurenciák közül a Huawei Ascend Y200 és a Vodafone Smart II jelenthetne veszélyt, ám előbbi talán egy hangyányival veri meg, utóbbit viszont a képzeletbeli visszapillantó tükörben sem látná. Mindezt azért lehet még bátrabban kijelenteni, mert az előzetes információk alapján körülbelül az említett mobilok árához hasonló összeget kell majd a boltban hagynunk a masináért, megjelenésre nagyjából szeptember-október körül lehet számítani. Talán joggal mondhatjuk, hogy a szolgáltatásokat tekintve ez olcsónak titulálható, főleg akkor, ha felbukkan szolgáltatói kínálatban is. Akik mérsékel árú, de mégis az árszegmenshez képes minőségi, androidos kütyüre vágynak, azoknak a ZTE Kis ajánlott választás.

ZTE Kis

Legendd

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE KIS
Sony Xperia Neo L Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 114.5 x 62.5 x 11.5 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1
Processzor típusa 800 Mhz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 200 MB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11 A/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Docs To Go, Mobil TV,
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 575 óra
Beszélgetési idő ? óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés