ZTE Blade - pengeélen táncolva

Előszó, tartozékok

Valamikor szeptember táján olvashattunk egy kósza hírt egy mobiltelefonról, amely specifikációja alapján egy Android operációs rendszerrel szerelt, tudása alapján erős középkategóriás készüléknek tűnt, amihez az akkori információk szerint nevetségesen alacsony árcimke társult, neve pedig megegyezett sokak egyik kedvenc vámpírgyilkosának nevével. Nem is kellett több, rengeteg olvasónkhoz hasonlóan én is nekiláttam, hogy összeszedjem a készülékről fellelhető információkat, melyek megerősítettek abban, hogy ezzel a készülékkel öröm lesz találkozni, ha piacra kerül. Telt s múlt az idő, a kezdeti lelkesedés egy kicsit alább is hagyott, de az emlékek visszatértek, amikor az XXL GSM futára meghozta szerkesztőségünke a ZTE Blade-et. Végre valahára - gondoltuk egyöntetűen.

ZTE Blade
[+]

A 25 éves múltra visszatekintő, erősen feltörekvő cégnek számító, Kínában található ZTE cég készüléket az idei Mobile World Congressen történő debütálása óta erős figyelem övezi a világ minden táján. Legelőször az angol Orange kínálatába került be, San Francisco álnéven, 99 fontos áron, ami mai árfolyamon ez 33 000 forintot jelent: kétségtelen, hogy ez egy hihetetlenül jó ár egy nagyfelbontású (WVGA) kijelzővel szerelt androidos okostelefonért. Őszintén szólva mi sem értjük, hogy egy ilyen hardveres paraméterekkel rendelkező telefont hogyan képesek ennyire nyomott olcsón adni, a hasonló tudású konkurensekért jóval mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. A ZTE Blade ennek ellenére létezik, itt van nálunk, és remélhetőleg elindít majd egy hullámot, mely oda vezethet, hogy a zöld droidos operációs rendszerrel szerelt, nagyon korrekt tudású készülékeket gyakorlatilag mindenki megvásárolhatja majd magának, a pénztárca vastagságától függetlenül.

ZTE Blade
[+]

A masina egy ízléses kis fekete dobozban érkezett, amelyen egy képen és a specifikáción kívül nem sok minden látható. Az oldalsó tájékoztató magyar nyelvű, ez mindenképp ér egy jó pontot, bár a kamerára vonatkozó sort nem tudták lefordítani a cég munkatársai. A kartonbox belül nagyon zsúfolt, mondhatni, hogy a tesztelők rémálma, nem is igazán sikerült szépen visszacsomagolnunk a tartozékokat a tesztelés befejeztével. Viszont korrekt pakkot kapunk a tartozékokból, a magyar nyelvű használati utasítás mellett microUSB-s adatkábelt, hálózati töltőt, 2 gigabájtos microSD memóriakártyát, valamint egy sztereó headsetet kapunk a legújabb Androidhoz. A fülhallgató egész kényelmes, a hangminőségéről viszont nem tudok kellemesen nyilatkozni, a mély és a magas hangok egyaránt hiányoznak az általa átvitt frekvenciákból; cserébe piszok hangos, lehet, hogy van, aki ezzel is beéri.

Külső

A képességein nem, de a készülék külsején sajnos lehet érezni az olcsó árkategória ismérveit: masszív plasztikhasználat egy adag giccses krómozott résszel megfűszerezve. Nem azt mondom, hogy csúnya, inkább átlagos, de egy nagyon kicsi gagyiság-érzésem azért volt, mikor a kezembe vettem, de ez még bőven a kezelhető kategória, főleg ennyi pénzért. Míg a felhasznált anyagok hagynak némi kívánnivalót maguk után, az összeszerelés minőségével nincs gond, nem recseg, nem zörög, jól össze van rakva. Fogása kényelmes, a 130 grammos tömege alapján azért lehet érezni, hogy egy komoly készülékkel van dolgunk; ez egyébként még pont az a méret, ami nem esik bele a kényelmetlen kategóriába, hölgyek kezében sem lesz terhes.

ZTE Blade
[+]

Az előlap egy szép minimál darab, mint azt mostanában az Androiddal szerelt készülékektől megszokhattuk. Fent középen a hangszóró, alatta pedig egy króm ZTE logotípia található. Ez alatt helyezkedik el a készülék igazi ereje, a 3,5 hüvelyk képátlójú, 480 x 800 képpontos felbontású, 256 ezer színárnyalat megjelenítésére képes, kapacitív érintésérzékelő technológiát alkalmazó, kétpontos multitouch-csal felvértezett TFT-LCD érintőkijelző. Szép hosszú mondat, a technikai paraméterekben jártas olvasók értik is a lényegét, a többieknek viszont röviden azt mondanám: androidos okostelefonoknál jelenleg ez a legnagyobb használt felbontás, az ilyen panellel szerelt gépek háromszor ennyibe kerülnek. Maga a megjelenítő egyébként jó minőségű is, a betekintési szög elképesztően nagy, a napfényben való olvashatóság kiváló, de ettől függetlenül nem egy AMOLED panelről van szó, mint azt sok helyen pletykálták az interneten. Sajnos pár olvasónk jelezte, hogy pixelhibás készüléket vásároltak, plusz mi is belefutottunk egy tesztpéldányba, melynek képernyőjén a kék szín egy bizonyos területen enyhén vibrált, de ez érdekes módon pár nap használat után elmúlt. A lényeg, hogy valószínűleg nem nagy az esélye, de azért bele lehet futni olyan darabokba, melyeknek nem makulátlan a megjelenítője, ilyenkor pedig egy plusz kör lesz majd a legközelebbi szervizbe; az olcsósághoz sajnos ilyen kellemetlenségek gyakran társulnak.

A képernyő alatt három darab kicsit nehézkesen benyomható gomb található, az androidos trendnek megfelelően a home, menü és vissza feliratok kaptak helyet rajtuk, utóbbi pirosan vagy zölden világít az akkumulátor töltöttségének és a térerősségnek megfelelően. Sajnos a keresés gyorsbillentyűje lemaradt, ahogyan a fizikai híváskezelő gombokat sem fogjuk megtalálni a masinán; feketepont bevésve.

ZTE Blade
[+]

A készülék hátlapja nagyon visszafogottan néz ki, grafit színű, fröccsöntött műanyagból készült. Bal oldalt fent található a 3,2 megapixeles fotók készítésére képes autofókuszos kamera, amit egy fél milliméter magas, fekete színű kerettel ki is emeltek a ZTE dizájerei, megtörve ezzel a szürke szín egyhangúságát. Más érdekesség nincs, alulra került egy logótípia, ennyi. A hátlap eltávolításáról viszont muszáj pár szót ejtenünk. Igazából ez nem is jó szó, a lefejtés sokkal találóbb: nem elég lepattintani, utána még több helyen le kell erőszakolni az acélosnak nem mondható plasztikdarabot, ezzel őrületbe kergetve a szerencsétlen felhasználót. Még jó, hogy az átlagfelhasználók azért nem távolítják el minden nap háromszor a hátlapot; a memóriakártyát folyamatosan cserélgetők viszont meg fogják tenni, a microSD foglalat ugyanis bentre került.

ZTE Blade
[+]

Az oldalsó interfészek tekintetében a minimumra törekedtek tervezők: baloldalt egy microUSB kimenet, jobbra pedig a hangerőszabályzó gombok és a külső hangszóró található. Utóbbi a várakozásaimnak megfelelően teljesített, alacsony dinamikatartomány és magas recsegésfaktor jellemzi. Fent található a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és a ki/bekapcsoló gomb, amely a képernyő feloldására és zárolására is használható. A készülék bal és jobb oldalát tervezvén kicsit elszaladt a ló a dizájnerekkel, egy-egy krómszínű csillivilli műanyag csíkkal próbálták feldobni tesztalanyunk külsejét, sikertelenül: a csík nagyon nem illik az összképbe, egy átlagos minimál telefonból sikerült a gagyiság felé billenteni a mérleget. Na jó; szódával azért elmegy.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A telefonban egy 600 megahertzes Qualcomm MSM7227-es processzor teszi a dolgát, melyen kicsit érezni, hogy az Android 2.1 és a 480 x 800 képpontos felbontású kijelző azért sok neki. A készülékben emellett 512 MB RAM és 512 MB ROM (150 MB szabadon felhasználó tárhely gyanánt) található, utóbb bővíthető egy maximum 32 GB kapacitású microSD memóriakártyával. A készülék mellé ugyebár egy 2 GB-os darab jár, ami sok felhasználónak elég.

A Pengén az Android operációs rendszer 2.1-es, Eclair művésznevű verziója fut. Nem ez a legfrissebb verzió, a FroYo névre hallgató (2.2-es) változat már május óta elérhető, a Gingerbread (2.3-as vagy 3.0-s verzió, még nem tudni, hogy mi lesz a neve) pedig már a spájzban van. A 2.2-es frissítés valamikor jövő év elején érkezik a készülékre, a FroYo által kínált sebességbeli növekedés rendesen előnyé fog válni a masinának; mindenesetre örvendetes, hogy az eszközt a ZTE felkészítette a frissítésre, a jelenlegi legfrissebb verziónak ugyanis komoly követelményei vannak a memória méretével kapcsolatban, melyeket a Blade megugrik. Az egyes Android rendszerekről bővebben ide kattintva lehet olvasni.

Mint már említettem, a sebességgel néhol gondok vannak. A készenléti képernyő görgetése és a menü tallózása is képes röccenésre késztetni a tesztalanyunknak, a weboldalak lapozgatása és a multitouch nagyítás viszont kis túlzással térdre is kényszeríti azt. Az összkép ennek ellenére nem veszélyes, néha megakad a gép, a többujjas használat lassú, de a hétköznapi feladatokat gyorsan és egyszerűen ellátja, az alkalmazások indulása sem okoz nagy gondot. Minderről a fenti videó megtekintésével mindenki meggyőződhet.

Készenléti képernyő, szoftverek

A készenléti képernyő az alap androidos vonalat követi, összesen öt oldallal gazdálkodhatunk. Az egyes oldalakat természetesen telepakolhatjuk minialkalmazásokkal, mappákkal és parancsikonokkal, sajnos azonban extra widgetet nem kapunk, be kell érnünk a gyári androidos minialkalmazásokkal. Mivel a készüléken Android 2.1 fut, használhatunk élő háttérképeket is, ezek kellemesen fel tudják dobni a készenléti képernyőt.

A főmenü az alap androidos kinézetet kapta, amit a ZTE mérnökei feldobtak egy kis animációval: a menüt görgetve alul és felül “begyűrődnek” az alkalmazások, ilyesmit láthattunk a Commtiva Z71-en is. Természetesen az Android alapfelszereltségének számító alkalmazások megtalálatóak előre telepítve, úgy mint az Android Market, a Latitude, a Maps, a navigáció, a naptár, a zenelejátszó, az FM-rádió, a tudományos számítások elvégzésére is alkalmas számológép és a Places. Érdekes módon a Facebook alkalmazás hiányzik, ezt azonban egy gyors marketezéssel könnyen orvosolni lehet.

Extra szoftverekkel nem vagyunk eleresztve, összesen két darabot kapunk. Az egyik a RoadSync, amely segítségével a Microsoft Exchange-es e-mail fiókunkat szinkronizálhatjuk, a másik pedig a Docs To Go nevű irodaszoftver, mellyel Microsoft Office dokumentumokat (azaz Word, Excel és PowerPoint fájlokat) szerkeszthetünk, valamint PDF fájlokat olvashatunk. Ez azonban csak próbaverziós.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

A készülék adatkommunikációs képességeinek listája felér a csúcskategóriás telefonokéval. Kapunk egy három sávos GSM modult (900/1800/1900 MHz), HSPA-t (7,2 MBps letöltési, 5,76 MBps feltöltési sebességgel), 2.0-ás Bluetooth modult (A2DP és EDR képességekkel), WiFi-t (802.11b/g), valamint 2.0-ás USB-t. Nem semmi egy ilyen áron kapható készüléktől!

A telefonkönyv és a hívásnapló feladatait a beépített androidos szoftverek látják el, sajnos Facebook-integráció nélkül (ez azt jelenti, hogy a kontaktjaink profilképeit sem rántatjuk le, a megoldást a SyncMyPix nevű, az Android Marketről ingyenesen letölthető alkalmazás képében találtam meg), viszont bármikor szinkronizálhatjuk az e-mail fiókainkkal, legyen az G-mail, Microsoft Exchange vagy saját szerver. Természetesen a névjegyeinkhez rendelhetünk képet, e-mail címet, IM nevet, postai címet, szervezetet, jegyzeteket, helyi nevet és weboldalt, valamint csoportokba is rendezhetjük őket.

Hasonlóan a névjegyzékhez és a hívásnaplóhoz, az üzenetkezelő szoftver és az e-mail kliensek is az alap androidos programok, ami egyáltalán nem baj, lévén egyszerűen és jól használható alkalmazásokról van szó. Az üzenetkezelő a manapság oly’ divatos chatfolyam elrendezést használja, az SMS-einket a virtuális billentyűzet segítségével vihetjük be. Utóbbi jól használható, lévén kapacitív érintésérzékelő technológiát alkalmazó készülékről van szó, a megfelelő helyeken észleli az érintéseket, így kevés a félregépelés.

A web szörfözésére a beépített böngészővel van lehetőségünk, de ezt természetesen bármikor lecserélhetjük egy alternatív böngészőre az Android Marketből. Támogatja a multitouch nagyítást és kicsinyítést (bár ez utóbbi piszok lassú, ahogy az oldalak görgetése is: itt érezni, hogy kevés a 600MHz-es processzor egy WVGA felbontású kijlzőre), egyszerre több weboldalt is nyitva tarthatunk. A képernyő 480 x 800 pixeles felbontása ideális a böngészésre, szépen elférnek a szövegek és a képek, ráadásul dupla érintéses nagyításkor a bekezdéseket úgy tördeli, hogy pont elférjen a képernyőn, így az olvasgatás nem fajul őrült balra és jobbra rángatássá, mint sok más szoftver esetében. A Youtube-őrültek nagy örömére egy előre telepített klienst is találunk a készüléken, ez teszi a dolgát, bár sajnos előfordul, hogy a videók meg-megakadnak leátszáskor.

Multimédia

A készülékben egy maximum 3,2 megapixeles (azaz 2048 x 1536 képpontos felbontású) fotók készítésére alkalmas, autofókuszos kamera található. A kameraszoftver nem sok beállítási lehetőséggel kecsegtet, kontrasztot, telítettséget valamint fehéregyensúlyt állíthatunk be, ezen kívül feldobhatjuk fotóinkat néhány színeffekttel. Vaku nem található a kamera mellett, így éjszakai fotókat nem nagyon fogunk lőni vele, hiszen már lámpafénynél is alig kivehető képeket készít. Természetesen videókat is rögzíthetünk a masinával, melyek felbontása lehet CIF, QCIF vagy QVGA.

ZTE Blade

A képminőség, mint az a képeken is látszik, igen gyatra. A fotók bár nem zajosak, ezért komoly árat kell fizetnünk, a zajszűrő algoritmusnak köszönhetően szinte olajfesmény-szerű elmosott képeket kapunk. Az egyetlen pozitívum a kromatikus aberráció hiánya, de be kell látni, a készülékbe szerelt kamerával nem fogunk szép fotókat lőni.

Zenelejátszásra a beépített zenelejátszó szoftvert használhatjuk, amit akár minialkalmazásként ki is tehetünk a készenléti képernyőre, ekkor innen is megállíthatjuk, illetve tovább nyomhatjuk zenéinket. A lejátszó csak a nagyon alap funkciókat képes ellátni, tallózhatjuk zenéinket előadó, album és dal szerint, valamint lejátszási listákat is létrehozhatunk, extraként a véletlenszerű lejátszást is bekapcsolhatjuk. Ami nagyon hiányzik a készülékből, az a hangszínszabályzó, az talán tudna egy kicsit javítani a pocsék hangminőségű fülesen, viszont jó pont, hogy lezárt képernyő mellett is operálhatunk az oldalsó hangerőszabályzó gombbal. A készülékben nincsen beépített FM vevő, így a rádiót csak egy 3,5 milliméteres bemenettel rendelkező eszköz csatlakoztatása után tudjuk használni, ez rossz hír az A2DP-n keresztül zenét hallgató felhasználóknak. Maga a szoftver a zenelejátszóhoz hasonlóan nagyon fapados, képes az RDS-re, valamint az állomásokat el is menthetjük, de ennyiben ki is fújtak a képességei.

Az eddigi alkalmazásokhoz hasonlóan a beépített képnézegető szoftver is az androidos galéria-program. Az albumok háttérképe dinamikusan változik, a szoftver mindig az adott albumból választ véleltlenszerűen, a képeken természetesen működik a többujjas nagyítás és kicsinyítés. A beépített videólejátszó alkalmazás nem képes megbirkózni a közkedvelt formátmokkal, viszont a Marketről bármikor leránthatunk egy, az igényeinknek megfelelő alkalmazást. Én a RockPlayert választottam, tesztalanyunkon már a nem HD minőségű videók is akadoztak, a 720p-s videóteszt pedig teljesen taccsra tette a készüléket, az élmény inkább hasonlított diavetítésre, mint mozizásra.

GPS, üzemidő, összegzés

A telefonban beépített aGPS modul is található, amelyet négy előre telepített alkalmazás ki is használ. A Térképek a Google térképes megoldásának, a Google Maps-nek a mobil változata, a Navigáció, mint a neve is mutatja, egy navigációs szoftver, a Latitude egy pozíció-megosztó alkalmazás, a sort pedig a Places zárja, amelynek segítségével tudomást szerezhetünk a környékünkön lévő kávézókról, boltokról, éttermekről stb.

A készüléket egy 1250 mAh-s kapacitású lítiumos akkumulátor látja el energiával. A hivatalos specifikáció szerint 216 óra készenléti idős rendelkezésre állásra és 4 órányi beszélgetésre képes, ami elég gyatra teljesítmény. Ez a valóságban is valahogy így nézhet ki, masszív használattal akár fél nap alatt is le lehet meríteni, éjszakára pedig érdemes a töltőn hagyni, nehogy reggel telefon nélkül maradjunk. Átlagos használattal azért egy-két napot elmegy a cucc, de a lényeg, hogy nem lehet rajta egész nap internetezni.

ZTE Blade
[+]

Értékelés: ZTE Blade
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 10 pont
Hogyan értékelünk?

Azt kell, hogy mondjam: a ZTE megcsinálta! Annak ellenére, hogy a Blade az alsó és a közepes árkategória között helyezkedik el félúton, az ember önkéntelenül a komolyabb képességű telefonokkal hasonlítgatja össze. A készülék képességei nagyon meggyőzők, hardveresen a legtöbb középkategóriás telefonnal felveszi a versenyt, sőt, túl is mutat azokon, hiszen a hatalmas felbontású kijelző több csúcsmodellben is megállná a helyét. Bár szoftveres oldalon nem kimondottan erős, ezt gyorsan orvosolhatjuk az Android Market segítségével, ugyebár ez a rendszer egyik legnagyobb előnye. Viszont mindennek két oldala van, jöjjenek a negatívumok. A kamera által készített fotók minősége nem jó, az akkumulátor enyhén szólva is vérszegény, az anyaghasználat pedig elég gyenge, ismét az az eset állt elő, hogy a nagyszerű belsőt gagyi külső borítja. Az említett kifogásotól azonban simán el lehet tekinteni, csak rá kell nézni az árcímkére. Havi előfizetés és hűségnyilatkozat nélkül a T-Mobilnál jelenleg 40 000 magyar forintért hazavihető, havidíjas csomagban pedig akár 0 forintért is a miénk lehet, ezzel teljes mértékben ki is meríti a legjobb vétel fogalmát, hiszen jóformán egy csúcstelefont kapunk a pénzünkért. Repül is rá az ajánlott plecsni!

ZTE Blade

dr. Kind

A ZTE Blade-et az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

ZTE Blade
ZTE Blade Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116 x 56.5 x 11.8 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk grafitszürke
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 256 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM, 150 MB ROM felhasználható
Memória bővíthetősége van, microSD kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / alkalmazással igen
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.1 (Eclair)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter van (letölthető)
Extra szoftverek RoadSync, Docs To Go
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van, QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1250 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 216 óra
Beszélgetési idő 4 óra
Egyebek
beépített gyorsulás-, közelség- és fényérzékelő, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • ZTE

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés