Vodafone 553 - fiatalság, bolondság

Bevezető, tartozékok

A saját márkanév alatt futó készülékek terén nagy hagyománya van a Vodafone-nak. Már számos mobil került ilyen névvel a polcokra, melyek között találunk nagyon olcsó, érintős mobilt, mint a Vodafone 547, androidos okostelefont (Vodafone 845) vagy épp ultrafapad alapmodellt Vodafone 248 néven. Ezeket a készülékeket gyakorlatilag kivétel nélkül kínai gyártók készítik bérmunkában a szolgáltató számára. Esetenként saját modelljeik átdolgozott változatáról van szó, de többségük egyedi, csak a szolgáltatónál megvásárolható típus.

Vodafone 553
[+]

Közös tulajdonságuk az ilyen „bérmobiloknak”, hogy kategóriájuk átlagához képest alacsonyabb árral próbálják magukhoz vonzani a vevőket. Az meg már egy másik kérdés, hogy az alacsony árért cserében mennyi és milyen kompromisszumokat kell kötnünk, miben gyengébb (de akár jobb) a vetélytársaihoz képest az adott készülék.

Vodafone 553
[+]

A Vodafone 553 aprócska, vidám és színes dobozkában került hozzám az XXL GSM-től, melyben minden gyári tartozék szerepelt. Nem kell hosszú felsorolásra gondolni, ebben az esetben egy hálózati töltőt, egy USB adatkábelt, egy sztereó fülest, egy mini CD-t (ami csupán a magyar használati van) kapunk, ennél többet viszont nem is nagyon várhatunk a kártyás csomagban is 20 ezer alatt megvehető csomagtól.

Külső

Azt már előtte is tudtam, hogy az 553-as fekete és pink színekben vásárolható meg a hazai Vodafone üzleteiben. Abban viszont titkon reménykedtem, hogy a feketét kapom meg, elvégre az némi férfias vonással is rendelkezik. Hát nem, a pinket sikerült levenni a polcról, ami egészen pontosan fehér-pink színkombinációt takar. Remélem megbocsájtja az olvasó, hogy ettől a színtől a rosszullét kerülgetett, ráadásul megint rejtegetnem kellett az utcán, nehogy ilyen cuccal lásson meg bárki is. A színén túllépve a Vodafone 553 elfogadható külsőt kapott. Az alsó és felső rész félköríves lekerekítése, illetve a telefon alsó felének túlnyúlása némi egyediséget kölcsönöz neki. Egyébként ha valaki arra tippelne, hogy ez tuti egy Alcatel telefon (a kínai tulajdonú márkának több, erre hasonlító készüléke is van), az bizony hibázik. Ez ugyanis egy ZTE gyártmány, ami egyrészt kiderül a dobozáról is, de legkésőbb akkor, amikor az akkut meglátjuk, mert azon méretes ZTE felirat pislog ránk. Az összeszerelés kicsit felemásra sikerült. A felhasznált műanyagok fényesek, csúszósak, viszont színükből fakadóan nem látszik rajtuk az ujjlenyomat. Az összerakás alapvetően elfogadható, kivéve a két rész összeillesztését, mivel itt mind vízszintes, mind függőleges irányban érezhető és látható lötyögés van, utóbbi esetében ropogó, recsegő hangeffekttel, ami nem annyira bizalomgerjesztő.

Vodafone 553
[+]

Ahogy az érintős mobilok világában szokásos, az előlap jelentős részét maga a kijelző teszi ki. Ez jelen esetben egy 2,8 hüvelykes, WQVGA (240x400 pixel) felbontású, 262 ezer színű és rezisztív TFT-t takar. A megjelenített kép tulajdonképpen nem is olyan rossz, a világítás meglepően erős, utcán is jól olvasható (bocs, napfény nem volt a teszt alatt), viszont betekintési szögben már nem áll ennyire a helyzet magaslatán. Az érzékenysége sem vészes, nem kell durván nyomkodni, persze egy kapacitívhoz képest messze van. A kijelző fölé került egy apró hangszóró, melyből átlagos minőségben és kicsivel átlag feletti hangerővel halljuk a vonal túlsó végén lévőt. Azonban itt meg kell jegyeznem, hogy a térerő igencsak ingadozott, a készüléket jobban megmarkolva villámgyorsan tűntek el a csíkok és bár a hálózatot nem dobta el, azért ilyesmit nem szívesen látunk egyetlen mobilnál sem. Van még három gomb is az alsó részen, ezekből kettő a hívásfogadásért felel, a középső pedig a menüt hozza fel, illetve hosszú megnyomására lezárhatjuk a képernyőt és a gombokat.

Vodafone 553
[+]

Toljuk meg a fedlapot oldalra és máris elénk tárul egy teljes QWERTY (nálunk QWERTZ) billentyűzet, mégpedig 4 soros kivitelben. A hagyományos betűkön kívül beleintegrálták a számokat is (ezt egy eltérő színű festéssel emelték ki), illetve kapunk nyílbillentyűket, meg persze majdnem minden gombnak van másodfunkciója is. Kezelésük az átlagosnál nem nagyobb ujjakkal rendelkezőknek nem okoz majd gondot, fehér világításuk szinte teljesen egyenletes, sötétben is jól olvashatóak. Sajnos a csúszka nem sikerül valami jól, egyrészt a már említett lötyögés és ropogás miatt, másrészt a csúsztatás érzete is elég fura, kicsit szorulósnak tűnik.

Vodafone 553
[+]

A hátlap szinte teljesen sík és fehér, melyet a szolgáltatói felirat, illetve a pink díszítéssel kiemelt, krómkeretes kamera optikája tör csak meg. A kamerától nem messze találjuk a kihangosító hangszórót. Ez az eredeti céljának (csörgés és hívások megszólalatatása) megfelel, másra meg úgysem kell használni.

Vodafone 553
[+]

Az oldalain sincs túl sok érdekesség. Felül találjuk a nyakakasztó befűzési helyét (a hátlapot is le kell venni hozzá), alul csupán a mikrofon árválkodik. Jobbra bújik meg a hangerőszabályzó, míg baloldalt a készülék egyetlen csatlakozója, a fedél mögé rejtett microUSB került elhelyezésre.

Menü, alapfunkciók

Kínai eredetű mobilnál nem nagyon lőhetünk mellé, ha rámondjuk, hogy MTK alapú. Ezúttal is bejött a dolog, rögtön felismerjem a tipikus MTK menürendszert, még ha próbáltak is neki Vodafone Live! hatást adni. A főképernyő három oldalból áll, melyekre a baloldalról kinyitható listából lehet widgeteket kipakolászni. A widgeteknek nincs fix helyük, így egy oldalra is kidobhatunk mondjuk hatot, csak épp egymáson lesznek. Oldalak között nem lehet átvinni őket, úgyhogy előre tervezzük meg, mit hova szeretnénk. A főmenü 5x3 ikonos elrendezésű, a sorrend fix. Testreszabási lehetőségeink elég korlátozottak, a hátteret kicserélhetjük, témák nincsenek, ennyiben nagyjából ki is fúj a dolog. Alul öt ikont kapunk, melyek a menüt, a telefonkönyvet, az üzenetírást, a tárcsázót és a böngészőt hozzák fel nekünk egy érintésre.

Vodafone 553

A névjegyzék megfelel a kategóriában támasztott követelményeknek. Összesen 1000 nevet menthetünk el, ez bőven elég lesz, ráadásul egy névhez több számot, fotót, csengőhangot, születésnapot, e-mail címet és más adatokat csatolhatunk. Noha a közösségi funkciók megtalálhatók benne, a névjegyzékkel semmilyen összekapcsolási, szinkronizálási lehetőség nincs. Üzenet esetén SMS és MMS közül választhatunk, közös szerkesztői felületen. A hozzáadott tartalomtól függően automatikusan vált a két típus között. Íráskor igénybe vehetjük a virtuális billentyűzetet, de ezt két okból is hanyagoljuk. Egyrészt ezzel elég nehézkes a bevitel, fekvő mód meg eleve nincs, másrészt úgyis ott a rendes billentyűzet, azzal jóval gyorsabban és könnyebben megoldjuk. Az ékezetek beviteléről sem feledkeztek el, az adott karaktert többször egymás után lenyomva tudjuk ezeket elérni. SMS-ből 500-at, MMS-ből pedig legfeljebb 100-at tárolhatunk el. Kapunk e-mail klienst is, ez külön menüpontba került, POP3 és IMAP4 fiókokat tud kezelni.

Vodafone 553

Elaludni nehéz lesz a tulajoknak, mivel öt külön ébresztő áll rendelkezésre. Ezeknél megadható a csengőhang, a szundi és az ismétlés ideje és a jelzés típusa. Szervezőfunkciókból is megkapjuk az alapokat. Van havi, heti és napi nézetes naptár, ahová többféle, riasztással kombinált bejegyzés készíthető. Van továbbá külön feladatlista, világóra, egy alapfunkciós számológép, stopper, mértékegység átváltó (ami jó kínai módra csak súlyt és hosszt ismer), végül egy pénznem átváltó is.

Adatkommunikáció, internet

Adatátvitel terén elég szerényen teljesít, de hát ennyiért ne nagyon várjuk HSUPA-t és hasonlókat. A GSM modul csupán kétsávos, tehát már Amerikába se vigyük magunkkal. Mobilinternetre igen korlátozottan alkalmas, mivel csak GPRS és EDGE szabványt támogat, ráadásul itthon ebből is csak a lassabb GPRS megy. Helyi adatmozgatásra ott a Bluetooth, ami 2.0-s és a sztereó zenehallgatást is bírja. Számítógéppel a microUSB-n köthetjük össze, kábelt adnak is hozzá, ez jó. A csatlakozáskor választhatunk, hogy csak az akkut szeretnénk tölteni vagy bekapcsoljuk mellé a háttértár módot is. Ráadásul ilyenkor nem csak a memóriakártya, hanem a belső tár is láthatóvá válik a gépünkön. Egyébként a belső memória kb. 68 MB-ot tesz ki, ezt microSD-vel bővíthetjük. A kártya cseréjéhez elegendő levenni a hátlapot, kikapcsolásra nincs szükség.

Vodafone 553

Aki mégis internetezésre adja a fejét, annak a telefon igyekszik némileg segíteni. A böngésző egy előretelepített Opera Mini 5, ami azért nem is rossz. Ezzel már tényleg csak a sebességre lehet panaszkodni, főleg itthon, ahol GPRS mellett igen kínszenvedés még akár az e-mailek lekérdezése is. A böngésző mellett szintén az online kapcsolatra építenek a közösségi funkciók, amiből egész sokat sikerült bepréselni. Illetve kis trükk persze van, mert például a Facebook nem önálló kliens, hanem csupán egy link a mobil verzióhoz. Ellenben az MSN Messenger tényleg programként működik, és ugyanez igaz a Twitterre, a Yahoo Messengerre és a Gtalk-ra is, nem értem, miért épp a Facebook maradt ki, ráadásul mindegyik magyarul is tud.

Vodafone 553

Játékos kedvű felhasználók bizonyára örömmel látják majd, hogy egész sornyi alkalmazást kapunk, bár ezek többsége csak trial verzió. Két beépített játékunk van, ezek a kirakó és a MagicSushi névre hallgatnak. Az előbbi egy szimpla képkirakó, a másik pedig a Bejeweled nevű klasszikus átirata. A hangeffektek mindkettőben szörnyűek, szerencsére ki lehet kapcsolni. A JAVA alkalmazások között egyrészt megleljük az Opera Minit és a már említett közösségi programokat, de van itt Brick Breaker Revolution, Tower Bloxx New York, Tetris, Crash Bandicoot, Guitar Hero 5 Mobile és még Need for Speed Shift is. Sajnos mindegyikük csak próbaverzió, tehát csak egy bizonyos ideig vagy bizonyos szintig élvezhetjük a játékot.

Multimédia

Az eddig leírtakból is látszik, hogy az 553 nem épp csúcskategória, úgyhogy a kamera terén sem kell sokra számítanunk és akkor nem is csalódunk túlzottan. A kicsit túlzó hangsúlyt kapott optika mögött egy 2 megapixeles érzékelő lakozik, és amint elsőre is látszik, sem LED, sem pedig valamiféle tükör nem tartozik hozzá és az autofókuszról is lemondhatunk. Opciók terén sincs olyan nagy választék. Kikapcsolhatjuk a zárhangot, állíthatunk az expozíción és a kontraszton, bekapcsolhatjuk az önkioldót és a sorozatfotót, állíthatunk a felbontáson és a minőségen, a fehéregyensúlyon, van éjszakai mód (ez nagyon hasznos ám), és végül effektusokat is alkalmazhatunk. A fotózáskor a képernyőn lévő virtuális exponálóval tudjuk ellőni a képet, ami egészen gyorsan el is készül és mentésre kerül. Egy gombnyomással átválthatunk videózásra, ahol fanatasztikus QVGA felvételeket kreálhatunk, nagyjából 12-15 fps sebességgel, ami tipikusan a „semmi értelme” kategória. Ha megnézzük az elkészült képeket, különösebb meglepetés nem ér minket. A zajszűrés viszi a prímet, meg az élességet is, minden szétmosott, de a színek nagyjából elfogadhatóak, összességében azért jobb, mint a napokban tesztelt két Nokia VGA kamerája.

Vodafone 553

Érdemesebb inkább a zene felé koncentrálni, bár itt sem minden fenékig tejfel. A lejátszóban csak és kizárólag az általunk összeállított lejátszási listákkal tudunk zenét hallgatni. Nincs előadó vagy album szerinti válogatás, szóval vagy behajítjuk az összes számot egy listába vagy fél napot szánunk arra, hogy listákat gyártsunk. Ha már szól a zene, akkor jobb a helyzet. A lejátszó meg tudja jeleníteni az albumképet vagy akár nagyjából valós spektrum animációt, van véletlen és ismétlő lejátszás és vannak hangszínek is. Ez megérdemel némi kifejtést. Tehát, háromféle hanghatás kategóriát lehet választani. Az első az ekvalizátor névre hallgat, itt hagyományos beállítások vannak, mint a dance, klasszikus, popzene, ilyesmik. Aztán van egy „zengető hatás” nevű csoport, itt fürdőszoba, zuhanyzó, templom, operaház és hasonló effektek vannak.

Vodafone 553

Végül ott a 3D térhang, ebből kétféle van. Van külön mélyhang kiemelés is, de nem érdemes túlzásokba esni, a gyári füles éppen elfogadhatóan szól és pont akkor a legjobb, ha semmilyen effektus nincs bekapcsolva. Az igazi ütőkártya a lejátszási sebesség variálása, mert hogy két-két fokozatban gyorsítani vagy lassítani lehet a zenét. Egy lassított vagy gyorsított, mondjuk fürdőszoba effektussal megküldött számtól garantáltan nevetőgörcsöt kapunk. Totál haszontalan, viszont annál viccesebb. Persze nem csak az általunk feltöltött zeneszámokkal tudunk kikapcsolódni, hanem van FM rádió is. RDS nincs benne, viszont egy gombnyomásra egyből 18 csatornát programozott fel magának, tehát az érzékenysége rendben van. És a bónusz, hogy van benne felvételi lehetőség, mi több, még a minőségen is állíthatunk.

Üzemidő, összegzés

A kissé nehezen lepattintható hátlap mögött egy 900 mAh-s lítium telep bújik meg. A Vodafone nem adott meg gyári értéket a készenlétre és beszélgetésre, viszont ez talán jó is, hiszen mindenki tudja, hogy ezeket valós körülmények között soha nem tudjuk reprodukálni. Telefonálásra nem igazán használtam, inkább a zenét nyúztam rajta, némi játék kíséretében. Hozzám kb. félig feltöltve került és két napig nem problémázott, hogy le akarna merülni. Ebből következően átlagos használattal 3-4 napig illendő működnie egy töltéssel, ami beleesik az átlagos kategóriába.

Vodafone 553
[+]

Értékelés: Vodafone 553
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 4 pont
Összeszerelés minősége 4 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 4 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezzük, hogy milyen is ez a Vodafone 553. Először is, az feltétlen előnye, hogy teljes billentyűzete van. Noha kezdenek szaporodni a hasonló készülékek, azért ez még elég ritka dolog felsőbb árszinten is. Ezen túlmenően nem különösebben emelkedik ki az átlagból. A szoftvernek vannak gyenge pontjai (pl. a zenelejátszó listás lejátszása, a béna virtuális billentyűzet), de használható, sebességre is megfelelő. Minőségre kissé felsejlik a kínai eredete, de ennél jóval rosszabbakat is láttunk már (nem csak Kínából). Funkciók terén hozza a kötelezőket, megvan a memóriabővítés, a zenelejátszó, a rádió, kapunk egy úgy-ahogy használható kamerát. Sajnos hiába van Opera Mini böngésző, meg a sokféle közösségi kliens, a gyenge adatátviteli képességek (főleg hazánkban) eléggé behatárolják a használatukat. Fiatalos, érintős, QWERTY-s, trendinek látszó cucc ez, amit kártyásan 19 ezer forintért elvihetünk a boltból. Nem olyan rossz, mint amire számítottam. Plecsnit ettől függetlenül nem kap, egyrészt a színe miatt (na jó, ez csak vicc), másrészt van néhány dolog, amiben lehetne kicsivel jobb.

Rusi

A Vodafone 533-at az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone 553
Vodafone 553 Általános
Technológia GSM
Méret 108 x 53 x 14,9 milliméter
Tömeg N/A gramm
Színvariációk fekete, fehér-pink, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 500 darab
Memória 68 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (max. 8 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3/IMAP4)
Java van
Játékok van
Valutakonverter van
Extra szoftverek
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 900 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
teljes QWERTY (QWERTZ) billentyűzet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés