uleFone Paris Golden - Szép Heléna sírva fakadna

Bevezető, tartozékok

Az uleFone kínálatából eddig két készülékhez volt szerencsénk. Az egyik egészen vállalható színvonalat nyújtott – főleg a meghökkentően nem egyedi dizájn terén, a másik szinte elképzelhetetlen bakot lőtt. Nevezetesen kettőt. Míg az uleFone Be Touch 2 – hangsúlyozottan külsőre – szinte megszólalásig hasonlít egy iPhone 6 Plusra, addig a Be Pro konkrétan mérethibás csatlakozókkal került piacra. Ennek tükrében kíváncsian vártuk, hogy a gyártó középkategóriás termékvonalának erősebbik képviselője mivel tudja meggyőzni az európai felhasználókat, hogy mégis az eddigi tesztek során nem túl meggyőző performanszt nyújtó uleFone mellett tegyék le a voksukat. Nos, az első ránézésre korrektnek tűnő specifikáción és a hozzá rendelt árcédulán kívül sajnos nem sok mindennel.


[+]

Paris néven három készüléket is találhatunk az uleFone kínálatban. A Paris X valamivel gyengébb hardvert (MT6735) és kamerákat (8/5 MP) kapott, mint tesztalanyunk – már ha ez lehetséges jelen eszköz teljesítményének ismeretében. A Paris és Paris Golden névre hallgató változatok viszont csak színükben térnek el egymástól. Sajnos a szóban forgó készülékek tekintetében is helytálló, hogy a technikai paraméterek önmagukban nem árulnak el sokat egy eszköz minőségéről, főleg nem a felhasználói élményről. Habár a processzor és a 2 GB rendszermemória még nem ad okot aggodalomra, a HD IPS panel annál inkább, cserébe az üzemidő elfogadható. Összességében viszont csak a csomagolás maradt, amivel maradéktalanul elégedettek lehetünk.


[+]

Az elegáns, négyzet alakú dobozon a diszkréten megcsillanó Paris, két élén pedig szintén az ezüstös uleFone feliraton kívül semmi nem töri meg a visszafogott stílust. A fehér készülék kontrasztos környezetben mutatkozik meg a minimalista fekete csomagolás tetejét leemelve. Alább a tartozékok pihennek habkeretbe foglalva. Az 1 amperes, gyorstöltésre nem alkalmas hálózati töltőfej, a microUSB kábel és a mikrofonos, agybadugós headseten kívül egy masszív kijelzővédő fólia is lapul, ha nem éreznénk elegendőnek a készülékre gyárilag rászerkesztett ugyanilyen darabot, vagy esetleg cserére szorulna. Említett tartozék viszont minden oldalról kisebb, mint a készülék előlapja, következésképpen kevéssé mutat esztétikusan, ráadásul koszolódik az illeszkedésnél. A fülhallgatót pedig ezzel a lendülettel csomagoljuk is vissza köszönettel, használni garantáltan nem fogja senki.

Külső, kijelző

A készülék összességében nagyon plasztik, a fém keret és a 128 grammos tömege ellenére is légies érzetet kelt. Az összeszerelés minősége sem teljesen kifogástalan, nem szükséges különösebben megnyomorgatni, hogy ropogást halljunk. A hátlap műanyagból készült, matt, az ujjlenyomatoknak elég jól ellenáll, de sajnos nagyon könnyen koszolódik, ilyen mértéket és tempót ezzel kapcsolatban eddig ritkán tapasztaltunk; radírral amúgy könnyedén tisztítható, még ha ez egy kicsit abszurd is. A ma már nagyjából átlagosnak számító, 5 hüvelykes megjelenítő ellenére az eszköz nem valami kompakt. A kijelzőt nem csak indokolatlan méretű, fehér alsó és felső káva keretezi, de egy további 3 milliméteres fekete sáv is körbeveszi, kikapcsolt állapotban megtévesztésig úgy tűnik, mintha széltében faltól falig érne a kijelző. A lekerekített éleknek köszönhetően viszont legalább nem kényelmetlen az egyébként 144,5 x 71,7 x 8 milliméteres dimenziókkal rendelkező eszköz fogása.


[+]

Az előlap némiképp befejezetlen hatást kelt. Felül az 5 megapixeles előlapi kamera, a fényérzékelő és a beszédhangszóró terül el, zavaróan aszimmetrikus elrendezésben egymáshoz képest, cserébe közéjük zsúfolva azért feltűnik egy értesítési LED is, alul pedig a minimális háttérvilágítással rendelkező Home érintőgomb, amelyet egy kör reprezentál. Mellette kétoldalt a gombostűfejnyi, szinte észrevehetetlen vissza és menü érintők, amelyeket ha el is találunk, nem biztos, hogy minden esetben reagálnak. Az alkalmazásváltó a középső kör hosszú érintésével hívható elő, hasonlóan gyenge hatásfokkal. A készülék hátulján a használat közben könnyen felkerülő kosz mellett a márkajelzést és a LED-es villanóval megtámogatott, 13 megapixeles hátlapi kamerát találjuk. Jobb oldalt, alulról tudjuk megkezdeni a hátlap eltávolítását, ami jelentősen átrendezi körmeink struktúráját, de legalább egyszer muszáj megcsinálni a dolgot, hiszen a microSD és a két darab microSIM foglalat is itt található, továbbá errefelé férünk hozzá a cserélhető, 2250 mAh-s akkumulátorhoz is.


[+]

Ezúttal jobb oldalt találjuk a hangerőszabályzót, alatta pedig a bekapcsológombot, ami a kényelmetlen nyomásponton túl még lötyög is. A fém keret az antennáknál szokás szerint megszakad, itt sajnos a műanyag és fém illeszkedése nem teljesen pontos. Lent találjuk a mikrofont és a monó hangszórót, felül pedig a szabványos 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet és a microUSB csatlakozót. Balra semmi. A néha félreérthetetlenül rózsaszínnek látszódó fém kereten kívül már koránt sem emlékeztet olyan mértékben a készülék formaterve az almás telefonra, mint a korábban említett márkatárs esetében.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés uleFone Paris Golden uleFone Be Touch 2 Meizu m2 Honor 4C
Fehér fényerő 452 nit 362 nit 386 nit 342 nit
Fekete fényerő 0,48 nit 0,17 nit 0,32 nit 0,49 nit
Kontrasztarány 942:1 2129:1 1152:1 699:1
Színhőmérséklet 7577 K + manuális 10709 K 8684 K 7446 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A teljes laminált, Gorilla Glass 3-mal védett, 5 hüvelykes LCD panel a HD (720 x 1280 pixel) felbontás ellenére nem is rossz. A gyártó indoklása szerint 293 ppi már így is kellően éles megjelenítést produkál, viszont sokkal energiahatékonyabb, mint a Full HD, nem igényel erősebb processzort, nagyobb akksit, tehát nem növeli meg a készülék méretét sem, így az alacsonyabb felbontású kijelző nem annyival nagyobb lemondás, mint amennyit minden máson nyerünk, amiben nyilván van némi igazság, de azért biztos sok olyan felhasználó van, akik a nagyobb pixelsűrűség oltárán szívesen feláldozzák akár a méretet, akár az üzemidőt. A kijelző betekintési szögei egyébként rendben vannak, az éles tavaszi napsütésben is megfelelő a kültéri láthatóság, és a mért adatok sem rosszak. A színhőmérséklet vonatkozásában azon kívül, hogy felhagytak az eddigi kiugróan fagyos kalibrációval, továbbra is elérhető a MediaTek által biztosított MiraVision, amivel a Felhasználói mód keretein belül pontosan olyan színhelyes vagy elvetemült képernyőbeállításokat eszközölhetünk, amilyeneket csak szeretnénk. Sajnos az érintésérzékenységen már nem tudunk javítani, pedig lenne mit, pontos és határozott mozdulatok nélkül, ahogy a kezelőgombok esetében, itt se számítsunk nemhogy kiemelkedő, de átlagos reszponzivitásra se.


[+]

Hardver, szoftver

A rendszer megfelelő működéséért a MediaTek MT6753-as SoC-ja felel, 2 GB LPDDR3-as memóriával kiegészítve. A 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő, big.LITTLE elrendezésű, egyenként 1,3 GHz-re skálázott, 64 bites, ARMv8 utasításkészletű, nyolcmagos SoC a Mali-T720-as integrált grafikus processzorral egyetemben alapvetően megfelelő használati sebességet biztosít, ugyanakkor akár teljesen hétköznapi dolgokon is hajlamos fennakadni, például ha a kamerát szeretnénk elérni, vagy az elkészült képeket próbáljuk megtekinteni. Az alapműködés egyébként rendben van. Kevésbé hardverigényes játékokat elfogadható minőségben játszhatunk. Ezen kívül csak néhány véletlenszerű újraindulással, esetenként spontán kikapcsolással kellett megküzdenünk. Illetve a hangeffektusok (lezárási hang, képernyőfelvétel-hang stb.) teljesen esetleges mivoltával.

Teljesítmény-teszt
Benchmark uleFone Paris Golden Meizu m2 Honor 4C Xiaomi Redmi Note 2
Rendszerchip MediaTek MT6753 MediaTek MT6753 HiSilicon Kirin 620 MediaTek MT6795
AnTuTu Benchmark 5/6.x 36535 pont 27684 pont 26793 pont 49170 pont
Vellamo Browser 2751 pont 2593 pont 1456 pont 2460 pont
Vellamo Metal 929 pont 1000 pont 1012 pont 1355 pont
Geekbench 3 (single) 631 pont 621 pont 546 pont 911 pont
Geekbench 3 (multi) 2857 pont 1676 pont 1620 pont 4594 pont
GFXBench Man. onscreen 8,5 fps 5,8 fps 6,3 fps 7,9 fps
GFXBench Man. offscreen 4,2 fps 2,8 fps 1,8 fps 8,5 fps
GFXBench T-Rex onscreen 18 fps 14 fps 15 fps 23 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11 fps 8,5 fps 9,1 fps 23 fps


[+]

Az Android 5.0.1 a maga nyers mivoltában képezi az operációs rendszert, szokatlanul fapados kivitelben. Egyetlen egy egyedi felülettel vagy megoldással sem kell megbarátkoznunk, minden a legalapvetőbb stock droidnak megfelelő módon és formában áll rendelkezésre, a Nexusok rajongói tehát elvileg akár örülhetnének is. Az viszont mindezek fényében különösen meglepő, hogy még így sem sikerült megfelelően optimalizálni a működést, illetve a gyártó honlapján emlegetett, és képek alapján a készülékkel egészen harmonizáló uLaunchert nem tudtuk előkeríteni. Gyári témázási lehetőség nincs, a Play Áruház pedig hírből sem hallott róla. Jobbára csak a jól ismert AOSP alapú szoftverekkel találkozhatunk, a Google felhozatalának szerény mértékű integrálásán túl extra szoftvereket hiába is keresnénk. Kapunk böngészőt, email klienst, galériát, hangrögzítőt, naptárat, órát, számológépet, video- és zenelejátszót, Acrobat Readert, valamint zseblámpát A Google csak a Gmail, a Hangouts, a Play Áruház és a YouTube képviseletében van jelen, minden másra ott az alkalmazásáruház.


[+]

Szoftveres extraként a gesztusvezérlés tűnik fel a fronton. A háromujjas képernyőmentés kiválóan működik, a többire felesleges volt erőforrásokat pazarolni, ugyanis bő hetven százalékukat képtelenség működésre bírni. A kijelzőn lévő számot sehogy sem fogjuk tudni automatikusan tárcsázni, cserébe a bejövő hívást az eszköz lefordításával elnémíthatjuk, vagy fel tudjuk venni, ha a fülünkhöz kapjuk, de sajnos ez sem sikerül mindig A kihangosított hívást viszont inkább manuálisan váltsuk vissza beszédhangszóróra, ugyanis az erre hivatott opció nem fog megmenteni minket attól, hogy közkinccsé tegyük a beszélgetőpartnerünktől érkező információkat. A rendszer által P-szenzorként emlegetett előlapi érzékelőhöz kapcsolódó funkciók pedig úgy, ahogy vannak, nem működnek. Elvileg oldalakat lapozhatnánk vagy exponálhatnánk ezzel a megoldással, de a hadonászás nem segít. Kizárólag akkor reagál, ha fizikailag hozzáérünk a szenzorhoz, ennyi erővel meg ugye hagyományos módon is csinálhatnánk, amit éppen szeretnénk.


[+]

Multimédia

A Be Próval ellentétben ezúttal legalább sikerült ténylegesen akkora felbontású kamerákat rejteni a gépbe, amekkora a dobozra van írva, nem fogunk azzal szembesülni, hogy valójában gyengébb képességeket szoftveresen húzza fel a rendszer. Persze ez még mindig nem segíts sokat, ha az elkészült képeket nézzük. Mindkét modult az Omnivision szállította, hátulra egy LED villanóval kiegészített, 13 megapixeles, f/1.8 apertúrájú OV13850-es szenzor került, előre pedig 5 megapixeles OV5648 jutott. A szimpla zöld robotos szoftver meglehetősen lassú, kezdve a megnyitástól a fókuszálásig, amit menet közben nem nehéz elhagyni valahol félúton a szintén lomha exponálásig.

A lehetőségek tárháza meglehetősen kis alapterületű, a HDR funkciót, a vakut és a néhány rendelkezésre álló képmódot (élő fotó, mozgáskövetés, panoráma és többszöges felvétel) az alapképernyőről érhetünk el, a fehéregyensúlyt és az ISO-t a beállításokban igazíthatjuk szűk, előre megszabott keretek között. A győzelem univerzális kézjelét takaró funkció, ahogy a többi, érzékelőt használó gesztus sem működik, csak ha valóban megérintjük a szenzort, ami itt azért nem akkora probléma, akkor is kényelmesen elsüthetjük a képet, ha az exponálógomb éppen nem esik kézre. A végtermék nem valami szívderítő: a fehéregyensúlyt alapbeállítások esetén nagyon elkalibrálták, a dinamikatartomány alacsony, a képek életlenek és a széleken elég jelentős az elmosódás, egész kevés kromatikus aberrációval. A nappali, kellően megvilágított, közeli képek egészen elfogadhatóak, éjszaka viszont nem érdemes ezzel az eszközzel fotózni.


[+]

Videózni Full HD-ban tudunk, a megengedett sebességhatár 30 fps (nappali videó, esti videó). Az előlapi megoldás maximum 720p-re képes, mindkét esetben lehetséges a mikrofon mellőzése. A gyári videolejátszó a Full HD felbontással elboldogul, annál nagyobb felbontással viszont a H265 formátumhoz hasonlóan nem bír el, mondjuk ilyen kijelzőfelbontás mellett nyilván senki nem fog 4K-s tartalmakat a készülékre másolni. Zenelejátszásra a gyári appot vethetjük be, ami elég puritán küllemű, de képes előadók, albumok és dalok szerint rendezni, a borítókkal sincs problémája és még hangszínszabályzó is akad benne. Maximum hangerővel sem fogunk csendháborítási botrányba keveredni, de zenehallgatásra és filmnézésre alkalmas, ha nem hiányoljuk nagyon a mélyeket. Az FM-rádiót a fülhallgató csatlakoztatásával érhetjük el, de a gyári kiegészítőt tényleg nem érdemes használni, egyrészt mert leírhatatlanul gyengén szól, másrészt az összeszerelési minősége is ezzel egy szinten mozog, gyárilag kontakthibás példányt kaptunk.


[+]

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikáció terén elviekben korrekt lehetőségekkel bír az eszköz, a gyakorlatban azonban akadnak problémák. A készülék két microSIM dual standby rendszerű kezelésére alkalmas, mindkettőn elérhető 4G adatkapcsolattal 800-as frekvencián is, ugyanakkor egy kártya használatakor sem képes stabilan hálózaton maradni. Egy centiméternyi helyváltoztatás nélkül egészen EDGE-ig képes lassulni a kapcsolat másodpercek leforgása alatt ott, ahol bármilyen más, megegyező szolgáltatónál lévő készülék még bőven 150/50 Mbps sebességgel száguldozik. Telefonálás közben a hangminőséggel nem volt probléma, de többekben felmerült, hogy internet alapú hívást kezdeményeztem, kevésbé stabil hálózat alól, ráadásul a telefonálási élményen az is sokat ront, hogy a giroszkóp néha megvadul és a legkisebb mozdulatra aktiválja a képernyőt hívás közben. Az egysávos, 802.11b/g/n szabványokon működő WiFi rendben teszi a dolgát, de a mentett hálózatokra való automatikus csatlakozás nem mindig jut eszébe, ha mégis, akkor is igen lassan, ahogy a HotSpot sem éppen kapkodós. A GLONASS műholdakkal kooperáló A-GPS viszont gyors és pontos útmutatást biztosít, ahogy az OTG és a 4.0-s Bluetooth is kiválóan működik.


[+]

A cserélhető akkumulátort most is a Sony szállította, 2250 mAh-s kiszerelésben. Az üzemidő meglepően jó, főleg készenlétben. Két napig, mérsékelt használattal simán elmegy a készülék, amibe nagyjából 3,5-4 óra kijelzőidő fér, az intelligens energiatakarékosság mellőzésével. A leírásban hivatkozott 368 órás készenlét valós adatnak tűnik.


[+]

Értékelés: uleFone Paris Golden
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 5 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezve a fentieket, sajnos meg kell állapítanunk, hogy az uleFone Paris Golden nem csak önmagában vizsgálva, de a hozzá tartozó árcédulához viszonyítva is túl sok kompromisszummal és felróható hibával rendelkezik, főleg annak tükrében, hogy ha csak a gyártó hazai konkurenciáját nézzük, bőven akadnak ennél sokkal összeszedettebb, kiforrottabb, ráadásul kedvezőbb árfekvésű ajánlatok is. Alternatívaként érdemes a Meizu, a Xiaomi, vagy akár a Doogee kínálatából szemezgetni, méretben, tudásban és az összképet szemlélve is találhatunk szimpatikusabb készülékeket 64 990 forintért. Ennek fényében nyilvánvaló, hogy részünkről az uleFone a Paris Goldennel sem érdemelt ki plecsnit.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy cikkünk megjelenése után sok olvasónk jelezte, hogy használ ilyen készüléket és az általunk tapasztalt problémák egy része egyáltalán nem jelentkezett. Azt is fontos tudni, hogy a Paris kínai verzióján egy saját felhasználói felület fut, ami ugyan csak hellyel-közzel tud magyarul, ám valószínűleg optimalizálás kapcsán jobban sikerült, mint a gyári Android. A felhasználók általában dicsérik a készülék általános sebességét és kijelzőjét, az alsó gombok és a kijelző érzékenysége azonban még ezeknél a modelleknél is lehet hektikus, ugyanakkor a 4G hálózat olyan mértékű eldobálása nem jellemző. Az uleFone Paris tehát nem szükségszerűen hemzseg a kisebb-nagyobb problémáktól, ám mi – mint általában – bolti forgalomba kerülő tesztterméket próbálhattunk ki és saját tapasztalatinkat tettük közzé.

AliceWake

A tesztkészüléket a Ping Digital küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

uleFone Paris Golden
Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144,5 x 71,7 x 8,0 milliméter
Tömeg 128 gramm
Színvariációk arany
SIM-foglalat microSIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (293 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS OGS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6753
Processzor típusa 4 x 1,3 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T7620
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van (150/50 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / van (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, HotSpot, WiFi Direct, Screen Mirroring
USB microUSB (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Adobe Reader
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2250 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 368 óra
Beszélgetési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, közelségérzékelő, fényérzékelő, giroszkóp, kijelzővédő fólia

Azóta történt

  • Prémium kiadást kap az uleFone Future

    Pár hete mutatta be „képernyőkeret nélküli” újdonságát az uleFone, most pedig bejelentette, hogy a Helio P10-es alapverzió mellett Helio X20-as kiszerelés is érkezik, méghozzá 128 gigabájtos tárolóval.

  • Az uleFone, aminek home gombja van

    Az uleFone u007 folytatása kevésbé hangzik úgy, mint egy kémmobil, viszont kedvező áron kínál fémházat, óriás akkumulátort és lenyomható kezdőképernyő gombot.

  • uleFone Gemini - csak négyesikrek

    Merész Full HD kijelzőhöz négymagos MTK lapkát társítani. Ám az uleFone Gemini dupla kamerája, fémháza és az ujjlenyomat-olvasója kárpótol a lóerők hiányáért. Csak az a kérdés, mennyire.

Előzmények

Hirdetés