uleFone Be Pro - a profizmus hiánya

Bevezető, tartozékok

Made in China, újra és újra. Meg se számolom, hányadik ilyen készülék jár már nálam, a sornak pedig nem hogy nincs vége, hanem végeláthatatlanul folytatódik. Szerencsére egyre több az ilyen-olyan okból érdekes eszköz, számos márka bukkan fel hazai forgalmazásban is, szóval igen, a kínaiak szépen megszállnak minket. De nem úgy.

Tipikusan phabletes méretei vannak
Tipikusan phabletes méretei vannak [+]

Ázsiában hosszú ideje kedveltek a nagy képernyős mobilok, ez a divat(?) pedig most már begyűrűzött Európába is. A gyártók pedig örülnek ennek, azok a felhasználók már kevésbé, akik kitartanak a kompakt kialakítás mellett. És azért még ők vannak többségben. Kínából viszont ömlenek a phabletek, az 5 és 5,5 colos képernyők arrafelé kvázi ipari standardok. Mindegy, hogy belépő középkategóriás vagy épp prémium csúcsgép, a legtöbb modell e két méretosztályba tartozik.

uleFone Be Pro az ASUS Zenfone Selfie mellett
uleFone Be Pro az ASUS Zenfone Selfie mellett [+]

Nem nagyon volt még szerencsém az uleFone márkához, bár a nevüket már hallottam, illetve egy típusuk járt is nálunk korábban. Kicsit körbenéztem a honlapjukon, egész szép palettájuk van, és a jelek szerint van akkora háttér mögöttük, hogy neki merjenek vágni az öreg kontinensen való forgalmazásnak.

Minden díszítéstől mentes a doboz
Minden díszítéstől mentes a doboz [+]

Az ilyesmihez persze kell egy helyi cég is, aki ezt intézi nekik. Mi is a Speedshoptól kaptuk a hófehér, viszonylag kicsi dobozkát. Kinyitása után a telefont emelhetjük ki elsőként, majd lejjebb haladva jönnek a tartozékok. Külön-külön becsomagolva vár minket a sztereó headset, az USB adatkábel és az 1 amperes hálózati töltőfej. Ezen felül minimális mennyiségű papírkupac, valamint egy kijelzővédő fólia. Ez utóbbi ráadásul tartalék, mivel a telefonra már a gyárban is rátettek egyet.

Külső

Ahogy a bevezetőben említettem, egyre nagyobb a phabletek aránya és a Be Pro is épp ide tartozik. Elég méretes lapát, egy kézzel nem sokat tudunk vele kezdeni. Ugyanakkor a formaterv ha nem is kiemelkedő, de egész kellemes. Az alsó-felső enyhén ívelt élek kicsit kilógnak a többi közül, az ívelt hátlap miatt pedig elég jól belesimul a kezünkbe. Hozzánk egy fehér példány érkezett, amely a fekete előlappal és ezüst oldalsó résszel együtt jó kontrasztot képez. Minőségileg sem lehet komolyabb kifogásunk ellene. Bár fémnek nyoma sincs, a műanyagok megfelelőek, az összeszerelés is szinte hibátlan. Az amúgy nagyon passzentos hátlap hajlamos kisebb nyekkenésre, ha jobban megszorítjuk, de semmi komolyabb.

HD felbontású az 5,5 hüvelykes IPS kijelző
HD felbontású az 5,5 hüvelykes IPS kijelző [+]

Hiába a jókora, 5,5 hüvelykes kijelző, a felbontás megáll 720p-ben, ahogy ezt előre sejthettük. Mégis, már szemre se tűnik különösebben rossznak az IPS OGS panel, nagyon korrekt betekintési szögei vannak, utcán is olvasható marad. Amikor pedig a mérőeszközt is bevetettük, kiderült, hogy megfelelő fényerővel bír, sőt a kontraszt kifejezetten rendben van. Cserébe a kalibráció elég gyenge, amin módosítani nem tudunk, valamint a minimum fényerő túl erős. A képernyő alatt három érintőgomb várja az ujjainkat, feltéve, hogy vakon is tudjuk a helyüket, mert világítás az nem jutott rájuk. Felül előlapi kamera, beszélgetési hangszóró, fény- és távolságérzékelő szenzor sorakozik, valamint van állapotjelző LED is. Ez örömteli, az már kevésbé, hogy elég halovány fénye van.

Enyhén ívelt a matt felületű hátlap
Enyhén ívelt a matt felületű hátlap [+]

Kijelző-teszt
Mérés uleFone Be Pro Lenovo A7000 Samsung Galaxy J7 Siswoo C55
Fehér fényerő (max.) 440 nit 360 nit 333 / 441 nit 470 nit
Fehér fényerő (min.) 42,1 nit N/A N/A 27,2 nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,21 nit 0 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1833:1 1715:1 N/A 1093:1
Színhőmérséklet 9299 K 7863 K 7717 K 9833 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Kellemes látványt nyújt az ívelt, hófehér hátlap, különösen a matt felületével, ami így kevésbé csúszik, az ujjlenyomatokra se érzékeny, a koszra is inkább a színe miatt. Lent egy széles lyukacsos rács mögött szól a kihangosító, ami sík felületen az íveltség miatt csak enyhén veszít a hangerejéből. Feljebb haladva egy márkajelzés következik, végül pedig a kamera enyhén kiemelkedő optikája és a LED vaku zárja a látnivalókat.

Az alsó érintőgombok nincsenek megvilágítva
Az alsó érintőgombok nincsenek megvilágítva [+]

Ezüstös színe jól kiemeli az oldaléleket, egyéb látnivaló úgysincs sok rajtuk. Alul csupán a mikrofon bújkál, jobbra találjuk a bekapcsoló/lezáró billentyűt, míg baloldalt a hangerőszabályzót. Ezek jól működnek, de főleg a bekapcsolót tehették volna kicsit lejjebb, kényelmesebb volna. Ami kimaradt, az felülre került, tehát itt van a microUSB csatlakozó és a 3,5 mm-es jack. Ezekkel látszólag minden rendben van, de csak a cikk későbbi részében lövöm le a „poént“.

Hardver, szoftver

A belső paramétereket átnézve tipikusan középkategóriás adatokat láthatunk. A MediaTek MT6732 chip négy darab 1,5 GHz-es Cortex-A53 maggal dolgozik, míg a grafikus gyorsításról a Mali-T760MP2 gondoskodik. Őket a 2 GB RAM segíti és ez így bőven elegendő is a HD kijelzőhöz, meg úgy általánosan is. Korrekt számokat hoz a benchmarkoknál, melegedés gyakorlatilag nincs, szép csendben teszi a dolgát, aki meg játékőrült, az úgyse erre fog ráugrani. A ROM mérete 16 gigabájt, ebből 12,65 GB a felhasználható, a bővítés megoldott a microSD segítségével és ehhez egy SIM-et sem kell feláldoznunk.

Teljesítmény-teszt
Benchmark uleFone Be Pro Honor 4X Samsung Galaxy J7 Siswoo C55
Rendszerchip MediaTek MT6732 HiSilicon Kirin 620 Exynos 7580 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 5.x 33642 pont 31115 pont 38470 pont 34533 pont
Vellamo Browser 2927 pont 1948 pont 2691 pont 2755 pont
Vellamo Metal 1122 pont 875 pont 1089 pont 955 pont
Geekbench 3 (single) 732 pont 550 pont 686 pont 615 pont
Geekbench 3 (multi) 2166 pont 2195 pont 3541 pont 2730 pont
GFXBench Man. onscreen 8,5 fps nem indult el 8,3 fps 4,7 fps
GFXBench Man. offscreen 4,2 fps nem indult el 4,1 fps 2,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19 fps 14,8 fps 20 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11 fps 9 fps 12 fps 10 fps

Kezdőképernyő Főmenü
Nexus élményt nyújt a módosítatlan Android [+]

Bekapcsolva gyakorlatilag Nexus élményünk lesz, az Android 5.0-s verziója módosítatlanul, az eredeti Google felülettel töltődik be. A Be Pro nem teljesen új modell, létezik már egy Be Pro 2 is, abban az 5.1-es rendszer van, persze azért erre is kiadhatnák a frissítést. Ezzel együtt gyorsan és megbízhatóan működik, nincsenek komoly akadozások, a multitask is korrekt. A módosítások hiánya egyúttal azt is jelenti, hogy mindent ott és úgy találunk, ahogy azt a Google fejlesztői elképzelték.

Értesítő LED beállítások Gesztusvezérlés beállítások
Néhány extrát kapunk a beállításoknál [+]

Egyúttal az extra programokról sem kell sokat beszélni, mivel ilyen gyakorlatilag nincs. Két uleFone ikon azért bekerült, az egyik a gyártó webes, a másik pedig a Facebook oldalát nyitja meg, tulajdonképpen feleslegesek. Funkciók terén egy pici tuning azért belefért. Egyrészt az értesítő LED-nél állítható a különböző eseményekhez rendelt szín, illetve a villogás időkorlátja. Ezen felül némi gesztusvezérlésnek is jutott hely. A dupla koppintásos ébresztés mellett különféle ujjmozdulatokhoz rendelhetünk funkciókat.

Kamera, adatátvitel, audio

Ezúttal nem büszkélkednek a szenzor gyártójának nevével, viszont a következetesen 13 megapixelesnek jelzett felbontásról a honlapon elbújtatva kiderül, hogy valójában csak 8-as, de persze az interpolált érték jobban hangzik. Ugyanez igaz az előlapi egységre is, ott a 8 megapixel valójában csak 5. Maga a kezelőfelület szokványos, baloldalt tudunk üzemmódokat kapcsolni, mint élő fotó, arcszépítés, panoráma. Felül néhány parancsikonnal válthatunk kamerát, kapcsolhatjuk a vakut és a HDR-t, illetve a V ujjal való exponálást. A kis nyíllal jönnek elő az effektusok, a részletes beállítások között pedig geocímke, expozíció, fotótémák, fehéregyensúly, arc- és mosolyfelismerés, önkioldó, sorozatkép, ISO és még néhány apróság módosítható.

Kamera
A kamera kezelőfelülete sem változott [+]

Nos, a képek önmagukért beszélnek. A látvány eléggé szörnyű, a színeken kívül semmi nem stimmel. Például egyszerűen nincs élesség, mint ha fixen makróban lenne, de a közeli kép se sokkal jobb. Ezek mellett a zajosság már nem is feltűnő, mert ez így a nullához közelít. Videónál akár Full HD-ben is rögzíthetünk, de ezek után felesleges vele kísérletezni, ez a kamera úgy pocsék, ahogy van. Ráadásul a képek direkt 8 megapixelben készültek, el se merem képzelni, milyen végeredményt kapnánk 13 megapixelre felhúzva.

Dual SIM beállítások Digitális iránytű
Két kártya kezelése sem okoz problémát [+]

Fotózás helyett inkább adatokat mozgassunk vele, az jobban megy. Először is ugye két SIM-et kezel, a korszerű chipnek köszönhetően pedig az LTE sem probléma, beleértve a 800-as frekvenciát. A kártyákat dual standby módban használja, tehát ha az egyiken beszélgetünk, a másik addig nem elérhető. A 4G-n felül b/g/n szabványú, dual band WiFi, Bluetooth 4.0 és az OTG-re is képes microUSB közül válogathatunk. Nincs gond a GPS-nél sem, pontosan és stabilan navigál, akár autóban, akár gyalog használjuk.

Zenelejátszó FM rádió
Nem a lejátszóval, a hangminőséggel van a baj [+]

Áttérve a zenére a lejátszó nem tartogat sok izgalmat. Előadók és albumok szerint böngészhetünk, a borítók is megjelennek. Kapcsolhatunk ismétlés és véletlen sorrendet, eddig tehát minden oké. A hangszínszabályzót sem felejtették el, de van valami, amit igen. Magát a hangzást. Ez két okra vezethető vissza. Az egyik az, amihez hasonlóval még talán soha nem találkoztam bő egy évtizedes tesztelői pályám során. Ennek a telefonnak ugyanis elméretezték a jack csatlakozóját. Nem a burkolaton lévő furatra gondolok, hanem maga a foglalat egyszerűen túl nagy. A gyári füles illeszkedik bele, de amint elővettem a saját Sony-mat, meghökkenve láttam, hogy szinte magától kiesik belőle, annyira laza és lötyög. Márpedig ez azt is magával hozza, hogy hibás az érintkezés, így ha épp szól, akkor sem egyforma a két oldal, ha pedig megmozdítjuk, szinte rögtön megszűnik a kontakt és leáll a lejátszás. Ha kézzel benyomva tartanánk, az is rossz ötlet, mert ilyenkor egy erős, ütemesen pulzáló zúgás lesz a jutalom. Ugyanezen okból nem tudtam az audio méréseket megcsinálni, mivel állandóan leállt a program, amikor egy pillanatra megszűnt az érintkezés. A saját fülese persze nem lötyög, csak éppen borzalmas hangzása van, dinamika sehol, se magas, se mély, kukába való. Az már csak slusszpoén, hogy a méretezési hibát a microUSB-nél is eljátszották. Ott az érintkezés jó, de a kábel szintén lötyög és egy pöccintéssel kiesik a helyéről.

Akkumulátor, összegzés

Komoly művelet leszedni a hátlapot, nagyon sok helyen rögzül, szinte le kell tépni, viszont nem kell aggódni, hogy eltörne. Alatta egy 2600 mAh-s akkumulátort találunk, ami ki is vehető a helyéről. Ha a telefon méreteit nézzük, akkor ez nem valami combos telep, de ha valahol, hát itt tényleg felesleges a bizalmatlanság. Egy töltéssel és közepes használattal a 4,5-5 órányi kijelzőidő biztosan megvolt, mindez két kártyával, állandó 4G és WiFi mellett, kb. 30-40 percnyi telefonálással. Ennyi teljesítmény egy napra még erős használattal is elegendő, de visszafogottabban a két nap sem probléma. Annyi viszont beárnyékolja a dolgot, hogy kb. 10 százalék környékén észvesztően magába roskad a táp, bekapcsolt kijelzővel percenként zuhan a töltöttség.

Nem túl nagy az akku, de jó az üzemidő
Nem túl nagy az akku, de jó az üzemidő [+]

Értékelés: uleFone Be Pro
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 0 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az elsőként nálunk járt uleFone mobil sem kapott feltétlen dícséretet tőlünk, a sor pedig a Be Pro esetében is folytatódik. Először is szögezzük le, hogy a hibásan méretezett jack és microUSB abszolút elfogadhatatlan, márkától és ártól függetlenül. Ez egyszerűen égbekiáltóan kínos és gáz, nincs jobb szó rá (rosszabb lenne). Ha ezt a részt kivesszük a mérlegből, akkor már nem annyira rossz a Be Pro helyzete. A külső ezúttal nem másolás, jó az összeszerelés, a kijelző is egész kellemes, van külön microSD foglalat, szépen dolgozik a hardver és a szoftver, van 4G, normális méretű belső tárhely és ne felejtsük ki a normális üzemidőt sem. Sajnos ezt agyoncsapja a kamera, ami szinte használhatatlan, az erősen titkolt interpolálás meg úgyszintén kínos és felesleges. Bőven elég a 8 megapixel, csak valami minőség is kellene hozzá. A telefonhoz jelenleg 60 ezer forintért lehet hozzájutni a hivatalos forgalmazásban, hazai garanciával. Ezzel pedig el is dől minden, mivel a hibás csatlakozókat és a szörnyű fényképezőt leszámítva is ennyi pénz túl sok érte. Alig néhány ezressel drágábban Meizut és Xiaomit (is) kapni, jóval erősebb hardverrel, jobb kamerával, szoftveres extrákkal. De hogy egy hasonlóan „noname“ példát is mondjak, a Siswoo C55 ugyanennyiért jobb hardvert, használható kamerát és szuper üzemidőt kínál. Remélem ezek után senki nem lepődik meg azon, hogy plecsni nélkül zárjuk sorainkat.

Rusi

A tesztkészüléket az Speedshop küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

uleFone Be Pro
uleFone Be Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 157 x 77,8 x 8,8 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fehér, sötétkék
SIM-foglalat Normál SIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (267 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS OGS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6732
Processzor típusa 4 x 1,5 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 12,65 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van (150/50 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / van (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, dual band, hotspot, WiFi Direct, Screen Mirroring
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera 8 (interpolálva 13) megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 5 (interpolálva 8) megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra
Beszélgetési idő 38 óra
Zenelejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es(?) audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, tartozék kijelzővédő fólia

Azóta történt

Előzmények

  • Siswoo C55 Longbow - a józan spanyol

    Ismét egy új márka hazai debütálásának lehetünk szemtanúi. A Siswoo C55 nyolcmagos processzorral, gyári Android rendszerrel és nagy akkumulátorral próbál szerencsét.

  • uleFone Be Touch 2 - homage vagy lopás?

    Nyolcmagos rendszerchip, 3 gigabájt RAM, Full HD kijelző, fémkeret és vállaltan az iPhone 6 Plust megidéző külső – mire megy a fiatal márka a felső-középkategória legjobbjai ellen?

Hirdetés