Hirdetés

Teclast Tbook 11 - kétesélyes

Újabb, eddig itthon ismeretlen kínai márka mutatkozik be egy korrekt hardverrel felszerelt, Windows 10-et és Androidot egyszerre futtató táblagép tesztjén keresztül.

Előszó, külső

Pár hónappal ezelőtt az Onda V919 Air CH mutatta meg nekünk a kínai táblagépes piac erősödését, a szóban forgó eszköz ugyanis elég korrekt áron nyújtott bőven elfogadható minőséget és szolgáltatáskínálatot úgy, hogy korábban soha nem hallottunk róluk. Ez az utolsó állítás igaz jelenlegi tesztünk tárgyára, a GearBest által biztosított Teclast Tbook 11-re, amelyet a forgalmazó honlapján egyszerre definiálnak Ultrabookként és táblagépként, de a két állítás közül csak a második igaz, ugyanis egy 10,6 hüvelykes megjelenítővel szerelt, billentyűzet nélküli masináról van szó, amelynek egyik különlegessége, hogy két operációs rendszert is futtat. Az elképzelés nekünk tetszik, a táblagépes funkciók tekintetében úgy látjuk, hogy az Android még mindig sokkal jobb, mint a Windows 10, hiszen egyszerűbben kezelhető, ugyanakkor egy ekkora táblagépet különféle kiegészítőkkel nyugodtan lehet számítógépként is használni, hiszen a hardvere elég erőteljes a dologhoz. A teszt előtt persze most is ugyanaz a kérdés, mint az Ázsiából érkező eszközök többségénél: mindez csak elmélet, vagy gyakorlat is?

A dobozban a gép mellett csak egy microUSB és egy USB OTG kábelt találni, hálózati töltőfej nincs, pedig nagy a gép áramigénye.
A dobozban a gép mellett csak egy microUSB és egy USB OTG kábelt találni, hálózati töltőfej nincs, pedig nagy a gép áramigénye. [+]

A Teclast márka itthon nagyon nem ismert, noha elég régi motorosnak számítanak Ázsiában, egy csomóféle eszközt gyártanak és alapvetően elég jól cseng a nevük azokban az országokban, ahol jelen is vannak. Bár ez elég sok területet jelent, hazánk nem tartozik ide, de bárki rendelhet ilyen gépet kínai webshopokból. Az eszköz 275 x 169,4 x 8,4 milliméteres kiterjedése teljesen átlagosnak mondható ebben a kategóriában, a 635 grammos tömeg viszont elsőre soknak tűnhet, ugyanakkor azt is feltételezheti miatta az ember, hogy a Tbook 11-ben van anyag. És van is, a teljesen semleges formatervvel megáldott készülék előlapját nem különösebben strapabíró, de nem is kimondottan gyenge plexi borítja, hátulra és az oldalakra pedig nem kiemelkedő minőségben megmunkált fém került, ami mindentől függetlenül mégiscsak fém. Ennek köszönhetően nem is igazán lehet olyan erősen megnyomni a hátlapot, hogy a kijelző elszíneződjön, ugyanakkor némi csavargatással egészen ijesztő hangokat lehet kihozni a házból.

Kulturált külső, így lehet jellemezni a Teclast készülékét
Kulturált külső, így lehet jellemezni a Teclast készülékét [+]

A megjelenítő 10,6 hüvelykes képátló mellett 1920 x 1080 pixeles felbontással büszkélkedhet, ami 208 képpontot jelent hüvelykenként. Ez egy táblagépnél teljesen elfogadható érték, ráadásul állítólag egy Samsung által gyártott IPS-megjelenítőről van szó, aminek igazságtartalmát sajnos nem áll módunkban felülvizsgálni, de azt ki merjük jelenteni, hogy ha a koreaiak gyártják ezt a panelt, akkor a saját eszközeikben biztos, hogy nem használják. Sőt, valószínűleg nem is IPS, ugyanis nem olyan jó minőségű, bár nagyon komoly kritika sem érheti: szemből nézve kellemes, de nem különösebben élettel teli színeket láthatunk visszafogott fényerő mellett, amelyek oldalról nézve már kicsit sötétebb a képe, nagyon éles szögben pedig lehetetlen leolvasni a megjelenítő tartalmát, mert nem olyan nagy a betekintési szög.

Kijelző-teszt
Mérés Teclast Tbook 11 Onda V919 Air CH Alcatel OT Pixi 3 (10) Samsung Galaxy Tab E 9.6
Fehér fényerő (max.) 208 nit 195 nit 330 nit 405 nit
Fehér fényerő (min.) 45,3 nit 24 nit 9,6 nit 4,3 nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0,09 nit 0,36 nit 0,41 nit
Kontrasztarány 746:1 2156:1 918:1 988:1
Színhőmérséklet 9023 K 6884 K 7185 K 6253 K

A hátlapon lévő kamera az előlapival megegyező, 2 megapixeles, ezt leszámítva viszont nem tartogat semmi izgalmat ez a terület, érdemes tehát megnézni az oldalakat is. Alul az opcionálisan megvásárolható, angol kiosztású billentyűzet csatlakozója kapott helyet, a hangszórók pedig bal- és jobboldalra kerültek, alulra, ami egy elég okos kialakítás, mert fektetett módban nagyon kiegyensúlyozottan, mindkét oldalról jönnek a hangok úgy, hogy nem fogjuk be a nyílásokat, állítva pedig bár kicsit oldalra húz a hang, még mindig jobb a hatás, mint egy hangszórónál lenne.


[+]

A szintén baloldalt található microSD bővítőhelytől eltekintve minden csatlakozó felülre került, egymás mellett üldögél a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet és a töltésre használható microUSB, egy kicsit odébb foglal helyet a microHDMI, egészen jobbra pedig a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombokat találjuk. Normális USB-csatlakozó tehát nincs, pedig nagyon kéne, hiszen egy megfelelő kábellel ugyan a microUSB-n keresztül is lehet pl. pendrive-ot csatlakoztatni a géphez, olyan kábelt mi még nem láttunk, ami a valóságban megoldotta volna az OTG-t és a töltést is. Magyarán Windows ide vagy oda, a számítógépként való használatot a perifériák száma erősen korlátozza.

Hardver, szoftver, üzemidő

Hardveres szempontból korrekt a gép, hiszen ugyanarra a viszonylag friss Intel Atom Cherryview lapkának a táblagépekbe szánt, Cherry Trail platformjára épül, amely többek között a már említett Onda táblagépben is van. Az SDP fogyasztási értéke mindössze 2 watt, de ennél nagyobb energiaigényre is kényszeríthető. A platformot tavaly tavasszal mutatták be a barcelonai Mobile World Congress kiállításon, de ennek ellenére pár hónappal ezelőttig nem láthattunk egy erre épülő eszközt sem, aminek oka valószínűleg az, hogy a gyártók szabadulni próbáltak az előző generációs Bay Trail készlettől. Egy négymagos, 64 bites processzorról beszélünk, az X5-Z8300, amelynek alapértelmezett órajele 1,44 GHz, maximálisan pedig 1,84 GHz-en tud menni. IGP-számolókból 12 darab van, ebben megegyezik az eggyel erősebb Atom X5-Z8500-zal, ott azonban a processzor maximális órajele 2,24 GHz is lehet, az IGP pedig 500 helyett 600 MHz-re pöröghet fel. Nagyon jó hír viszont a 4 GB DDR3-as memória megléte, a 64 GB-os tárhely viszont a két operációs rendszer miatt nem egy kimondottan meggyőző érték, az Android 16 GB-ot kap belőle, amiből a frissen telepített rendszernél nagyjából 8 GB szabadon felhasználható, a Windowsnál ugyanez az érték körülbelül 29 GB.

Termék megnevezése Teclast Tbook 11
Operációs rendszerek Microsoft Windows 10 Home
Android 5.1
SoC Intel Atom x5-Z8300 – Cherry Trail
CPU 4 darab Intel x86 Airmont mag – 1,44/1,84 GHz
GPU Intel HD Graphics – Gen8
RAM 4 GB DDR3L
Háttértár 64 GB – eMMC
Kijelző 10,6 hüvelykes, IPS technológiás, kapacitív érintőpanel,
1920 x 1080 pixeles felbontással (208 ppi)
Kamera 2 megapixeles előlapi
2 megapixeles hátlapi
Hangszóró sztereó
Kommunikáció 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth
Interfész - microUSB (töltésre és adatkommunikációra),
- micro HDMI,
- audiokimenet,
- microSD kártyahely
Érzékelők - gyorsulásmérő
- giroszenzor
Méret 275 x 169,7 x 8,4 milliméter
Tömeg 635 gramm
Akkumulátor 7500 mAh
Vásárlás GearBest

A sebességmérő teszteket az Android rendszer alatt futtattuk le, lévén viszonylag kevés Windows 10-zel szerelt táblagép járt a szerkesztőségünkben az utóbbi időben, úgyhogy jobb összehasonlítási alapot nyújthatnak az ottani eredmények. A Teclastnak nincs oka szégyenkezésre, árkategóriájában belül kimondottan izmosnak tűnik ez a hardver, a tényleges rendszersebesség azonban nem feltétlenül van összhangban a kellemes számokkal. Főleg Windows alatt lehet akadozással találkozni, ami igazából nem is akadozás, hanem az egész rendszer egy kicsit gondolkodós fokozatban működik. Minden parancsra kell várni valamennyi időt, ami extrém esetben sem több 1-2 másodpercnél, de közel sem villámgyors a működés. Zavarónak sem mondható, az egész attól függ, hogy ki mihez szokott, ha valakit egy 10 éves Windows XP-s gép mellől ültetnénk át a Tbook 11 elé, valószínűleg odáig lenne az élménytől. Android alatt szerencsére már elég gyorsan történik minden, a gép jól reagál a parancsokra, az ottani felhasználói élmény teljesen rendben van.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Teclast Tbook 11 Alcatel OT Pixi 3 (10) Samsung Galaxy Tab E 9.6 Samsung Galaxy Tab A 9.7
Rendszerchip Intel Atom x5-8300 MediaTek MT8127 Spreadtrum SC7730S Qualcomm Snapdragon 410
AnTuTu Benchmark 6.x 61 255 pont 25 388 pont nem kompatibilis 21 243 pont
Vellamo Browser 3362 pont 1525 pont 1633 pont 2010 pont
Vellamo Metal 1327 pont 788 pont 686 pont 893 pont
Geekbench 3 (single) 761 pont 362 pont 341 pont 472 pont
Geekbench 3 (multi) 2161 pont 899 pont 1067 pont 1436 pont
GFXBench Man. onscreen 14 fps n/a n/a 4,4 fps
GFXBench Man. offscreen 14 fps n/a n/a 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 28 fps 14 fps 5,9 fps 10 fps
GFXBench T-Rex offscreen 29 fps 8,9 fps 3,7 fps 5,2 fps

A két rendszer közötti váltás egyébként abban az értelemben nem lehetséges, hogy nem szimultán futnak, hanem a gép bekapcsolásakor kell kiválasztani, hogy melyiket óhatjuk használni, Android alatt pedig van egy parancsikon, ami újraindítja a gépet és egyből a Microsoft rendszerét hozza fel. A Windows 10 Home kiadása csak kevés meglepetést tartogat, a Start menüben van egy Korea Media Player Center és egy Korea Messenger Center nevű alkalmazás, de mindkettő egy koreai nyelvű microsoftos weboldalt hoz csak fel az Edge böngészőben, úgyhogy a különlegességeket a menü alján találjuk, számunkra nem értelmezhető nyelven: WizNote, Weifengke2in1, illetve valami online TV-s alkalmazás is ázsiai tartalommal. Ezeknél sokkal fontosabb az Office 2016 megléte.

Android alatt is vannak finomságok, de nyilván semelyik olvasónk sem fogja ezeket használni, a lényeges információ az, hogy az 5.1-es rendszer gyakorlatilag teljesen gyári és van benne Play Áruház. Meg Baidu, ifeng News, IQIYI Video, MeiTuan, MoliPlayer, Tecent Video, akármire is legyenek ezek használhatók. Hasznos viszont a Teclast saját Boot Manager szoftverének megléte, ahol megadhatjuk, hogy milyen szoftverek induljanak el a rendszerrel együtt, illetve nagyon fontos, hogy lehetőség van OTA rendszerfrissítésre, amihez szintén külön szoftvert telepített a gyártó. Egy frissítés már rendelkezésre állt a tesztidőszak alatt, valami terméktámogatásban tehát lehet reménykedni. A két rendszer között gyakorlatilag nincs átjárás, jelszavaink, mentett WiFi-hálózataink, böngészési előzményeink nem kerülnek át egyikből a másikba, egyedül a fájlrendszer bizonyos része lehet közös, leginkább a microSD tartalma látszik mindkét OS felé, tehát érdemes ide rakni a zenéket, a fotókat, adott esetben a dokumentumokat, a belső partíciókat pedig az alkalmazásoknak szánhatjuk.

Felhasználói élmény, multimédia, összegzés

A készülék táblagépként abszolút használható. A gyári rendszereknek köszönhetően azt kapjuk, amit elvárhatunk, a Windows esetében ha nem is villámgyorsan, de minden működik, a kijelzőt lehet látni, ha nem erős napfényben nézzük, az érzékenységgel nincs gond. Az USB-portok hiánya viszont tényleg fájó, ha legalább egy lenne rajta, akkor egy HUB segítségével meg lehetne oldani, hogy tényleg számítógépként használjuk, monitorral, egérrel, billentyűzettel. Így viszont ez nem kivitelezhető, vagy legalábbis csak nehezen, Bluetooth billentyűzettel és egérrel, illetve HDMI-átalakítón lógó monitorral. Android esetében valószínűleg nincs igény efféle felhasználásra, itt tehát csak a bekezdés első mondatára lehet visszautalni: használható.


[+]

A hátlapi és az előlapi kamera is 2 megapixeles, beállítási lehetőségek Android alatt nincsenek, rácsvonalakat és időzítőt lehet bekapcsolni. A képminőség a várakozásoknak megfelelően pocsék, esetleg videohívásokhoz lehet valamennyire használni az előlapi kamerát, de a hátlapival fotózni valószínűleg senki sem fog. A hangszórók minősége közepes, nem túl hangosak, de nem is torzítanak, egy komolyabb táblagép szintjét nem éri el a Teclast versenyzője, de sok okostelefont maga mögé utasít ebben a tekintetben.

A beépített akkumulátor kapacitása 7500 mAh, a gyári adatok szerint 7 óra használatot tesz lehetővé, ennek azonban csak a töredékét lehet elérni a valóságban, használattól függően 3-4 órára lehet számítani, Android alatt WiFi-n keresztül YouTube videót például ennyi ideig lehet folyamatosan nézni maximális fényerő mellett. Ennél nagyobb gond a töltés lassúsága, egy 2,1 amperes töltővel legalább kb. 6 óra, mire teljesen fel lehet pumpálni az akkumulátort.


[+]

A Teclast Tbook 11 ára átszámolva körülbelül 60 ezer forint, amire jön még körülbelül 10 ezer forint ÁFA is, magyarán összességében 70 ezerből van meg az, aki mellette teszi le a voksát. A használathoz kelleni fog egy hálózati töltőfej is, aki pedig PC-s használatban gondolkodik, USB-s egérre, billentyűzetre, microHDMI-átalakítóra is el fog költeni annyit, hogy a végén körülbelül 100 ezer forint környékén lesz. Ez még mindig nem olyan sok pénz ezért a hardverért, de a Windows 10 megléte táblagépes módban nem akkora plusz, amennyiért feltétlenül megérné a rizikót. Simán táblagépnek nem ajánlható ez az eszköz, vannak gyengébb, de Androiddal jól használható megoldások a piacon, a Windows 10 és a számítógépes használat pedig az USB-portok hiánya miatt ütközhet akadályba. Magyarán akkor lenne igazán jó ez a koncepció, ha lennének ilyen csatlakozók, bízunk benne, hogy a kínai gyártók előbb-utóbb ezt megoldják, akkor visszatérünk arra a kérdéskörre, hogy mennyire éri meg Ázsiából noname táblagép + PC kombinációt rendelni. Jelenleg azonban úgy fest, hogy a kettős oprendszernek köszönhető felár csak abban az esetben érheti meg, ha vállalati környezetben gondolkodunk, ott a Windows könnyebben integrálható egy már meglévő, komplexebb IT infrastruktúrába, de munkaidőn kívül az Androiddal átlényegülhet a termék tartalomfogyasztásra és játékra használható, korrekt masinává. Ez a szegmens ugyan nem szűk, de relatív ritka, hogy egy nagyvállalat úgy dönt, hogy Kínából rendel egy raklapnyi Teclast táblagépet, ugyanakkor a terjedő BYOD-irányzat (használd a saját kütyüdet a munkahelyeden) miatt mégiscsak lehet valami esélye ezen a területen.

Bocha

A terméket a Gearbest biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Onda V919 Air CH - támad a Windows

    A kínai gyártó Cherryview lapkát használó, Windows 10-es táblagépe elméletben komoly veszélyt jelenthet az androidos megoldásokra. Megnéztük a gyakorlatban is.

  • Sony Xperia Z4 Tablet - a maximalista

    A japánok ultravékony táblagépe minden földi jóval meg lett áldva az IP68-as védelemtől kezdve a QHD-s kijelzőn át Bluetooth billentyűzetig, az árazás viszont nagyon erős lett.

Hirdetés