Napjaink sztereó Bluetooth headsetjei - 4. rész

Előszó

Az elmúlt évek hasonló témájú cikkek iránti nagy érdeklődésre tekintettel folytatjuk a sztereó Bluetooth-headseteket bemutató szériánkat. Idén négy fülest veszünk górcső alá, és bár a technikai fejlődés mértéke kisebb a tavalyi és az azelőtti évben tapasztaható ugrásoknál, a kialakítást tekintve sok minden változott. Míg a tavalyi válogatásunkban a fülhallgatóval egybeépített formavilág dominált, idén az adapteres megoldás a menő. Ez általában egy nyakba akasztós vagy csíptetővel ellátott eszközből (adapter, azaz angolul dongle) és egy tartozék fülesből áll. Utóbbit általában bármikor lecserélhetjük, hiszen az adapterek jellemzően egy 3,5 milliméteres aljzattal vannak ellátva. A tartozék fülhallgató pedig nem tartalmaz létfontosságú szerveket, lévén a vezérlést megvalósító áramkörök, az akkumulátor, a gombok és a mikrofon is az adapter részét képezik.

Mobilarena Bluetooth headset
[+]

A mai tesztre négy fülest kaptunk a Speedshoptól; ezekből három a fent ismertetett adapteres technikával operál, melyek mellé egy fejhallgató is érkezett. A teszteléshez egy Samsung Galaxy S II, egy LG Optimus Net és egy HTC Sensation XE telefont, egy Apple MacBook Prót és egy Windows 7-tel telepített HP notebookot használtunk.

Nokia BH-504
Nokia BH-504: a tavalyi favorit

Bár a kedves olvasó valószínűleg tisztában van a Bluetooth-headset jelentésével, néhány fogalmat nem árt tisztázni. A szerkezet a nevéből adódóan Bluetooth-on keresztül kommunikál az arra alkalmas telefonokkal és egyéb eszközökkel. Manapság a kékfogas szabvány már alapfelszereltségnek számít az okostelefonokban és a notebookokban, de már általában az egyszerűbb, zárt rendszert futtató mobilok (azaz az úgynevezett feature phone-ok) is rendelkeznek a megfelelő modullal. A szabvány legfrissebb verziója jelenleg a 4.0, azonban a cikkünkben ismertetett headsetek használatához bőven elég egy 2.0-s vagy 2.1-es chip megléte. Ezek ugyanis már támogatják az A2DP és AVRCP protokollokat; a rövidítések az angol Advanced Audio Distribution Profile és az Audio/Video Remote Control Profile szavakat takarják. Előbbi a hangok továbbítását és vezérlését hivatott specifikálni, utóbbi pedig a zenelejátszóhoz kapcsolódó hardveres vezérléséhez szükséges. Némelyik eszköz támogatja a HFP, azaz Hands Free Protocol névre hallgató profilt is, mellyel autós kihangosítókkal is összeköthetjük az adott eszközt.

BSH018

Első versenyzőnk egy noname fejhallgató, amely egyszerűen a BSH018 Bluetooth wireless headset névre hallgat. Egy igazán méretes fejhallgatóval van dolgunk, ennek megfelelően a doboza is nagy, de a headseten kívül ennek ellenére csak egy angol nyelvű használati utasítás és egy speciális aljzattal ellátott USB-s töltő lapul benne. A masina támogatja az A2DP 1.2 profilt, a maximális hatótávolsága pedig elvileg pedig 10 méter. A borítás alatt pedig egy 450 mAh kapacitású lítium-polimer akkumulátor rejlik, a teljes feltöltées 3,5 - 4 órát vesz igénybe. Ha kész vagyunk, akár 12 órát is beszélgethetünk, a zenehallgatás maximum 10 órát mehet, készenléti módban pedig legfeljebb 200 óráig bírja a kiegészítő. A párosítás telefonnal és számítógéppel (Mac és PC egyaránt) rendben ment.

Mobilarena Bluetooth headset
[+]

A 138 gramm tömegű fejhallgató egésze tömör műanyagból van, amely bár elsőre törékenynek tűnhet, a kipróbálás után kijelenthetjük: nem az. A töltő bemenete a bal oldalra került, a vezérlőszerveket bedig jobbra találjuk. A ki- és bekapcsoló gombbal legalul futhatunk össze, melytől nem messze a hangerőszabályozó görgő lapul; a meglehetősen nagy nyomáspontú multifunkcionális gomb és a zenevezérlők a fejhallgató bal oldalán kaptak helyet. A viselése kényelmes, egyáltalán nem nyomja a fület, a szabályozható oldalsó részeknek köszönhetően pedig mindenki a maga fejméretéhez passzinthatja a fejhallgatót.

Mobilarena Bluetooth headset
[+]

Az ember egy ekkora méretű fülestől nagyon komoly hangzást várna el. Ehelyett csak közepesen szól a cucc, a hangerő korrekt, a hangzás tiszta, bár a dinamikatartomány lehetne tágabb. A telefonálási hangminőség megfelelő, a vétel mindkét oldalon tiszta volt; a masszívabb zajok szűrésében viszont nem jeleskedik a BSH018. A headsetet csak azoknak javasoljuk, akiket nem zavar a mérete; az ára 10 990 magyar forint.

Jabra Clipper

Második versenyzőnk a Jabra Clipper névre hallgató szett, amely egy csíptetőből és egy fülhallgatóból áll. A dán gyártó ismert a professzionális termékeiről, így nagyon kiváncsiak voltunk, mit alkotnak ezen a téren. A dobozban a microUSB aljzattal ellátott töltő és a magyarul is tudó kézikönyv mellett két pár eltérő méretű gumifejet kapunk. A 10 méteres hatótávolságú eszköz támogatja az A2DP, AVRCP és HFP 1.5 profilokat. Az akkumulátor hat órányi beszélgetési időt és nyolc nap készenlétet ígér, a feltöltése pedig közel két órát vesz igénybe.

Jabra Clipper
[+]

Az alig 20 grammos eszköz puha tapintású, fekete műanyagborítást kapott, a csíptető belseje viszont fémből van. Ennek megfelelően a tesztelt headsetek közül a Jabra megoldása tűnt a leginkább strapabírónak. A 3,5 milliméteres kimenet és a töltésre használatos microUSB-aljzat az adapter oldalaira került; a nafta átvitele nem csak a tartozék töltővel, hanem egy mezei USB-kábellel is megoldható. Az előlapon három gomb található, a multifunkcionális mellett a hangerőszabályozókat is ide telepítették. Valamilyen szinten utóbbiakra is illik a multifunkcionális szó, hiszen segítségükkel ugrálhatunk a zenék között is. Ugyanitt láthatjuk a mikrofont és az állapotjelző LED-et is, amely kék, piros és zöld fénnyel képes világítani.

Jabra Clipper
[+]

A hangminőség nagyon korrekt, a tartozék fülessel egészen meg voltunk elégedve, az ugyanis szépen, tisztán szól, a mélyek és magasak pedig nincsenek túlhúzva, de érezni a jelenlétüket. Telefonálás közben hasonlóan kellemes az élmény, a mikrofon egész jó hatásfokkal szűri ki a külső zajokat. Telefonhoz és számítógéphez egyaránt tudtuk csatlakoztatni, azonban az Apple notebooknak valamiért csak a monó hang átküldése ment, a sztereó móddal nem birkózott meg. A dán gyártó headsetje 12 990 forintba kerül, a Jabra Clipper így a mai teszt legdrágább modellje.

Nokia BH-103

Egy finn headsettel folytatjuk, terítéken a Nokia BH-103. A fehér kartondobozban az említett kütyü mellett egy 2 milliméteres Nokia csatlakozóval ellátott töltőt, eltérő méretű gumifejeket és egy vaskos használati utasítást kapunk, melyben kis hazánk nyelve sajnos nem kapott helyet. Az adapter többek között támogatja az A2DP 1.2 és HFP 1.5 profilokat, a hatótávolság pedig itt is 10 méterben van maximalizálva. A hivatalos specifikáció szerint egy feltöltéssel 7 órányi telefonálást, 6 óra zenelejátszást és akár 150 óra készenlétet is elérhetünk. A teljes töltés körülbelül 1 órát és 40 percet vesz igénybe, az akkumulátor merülését pedig egy 5 perces gyakoriságú pittyegéssel jelzi a ketyere, ami kissé idegesítő. Telefonnal és számítógéppel is minden további nélkül hajlandó párosodni, utóbbi esetében OS X és Windows operációs rendszerekkel is hibátlanul működött a dolog.

Nokia BH-103
[+]

A Nokia BH-103 viszont szembemegy a trendekkel: bár adapteresnek tűnő megoldásról van szó, maga a fülhallgató itt a rendszer része, azaz nem távolíthatjuk el az adapterről - ennek megfelelően a 3,5 milliméteres aljzatot hiába is keressük rajta. A szerkezetet sajnos nem tudjuk gallérra vagy ingszebre csíptetni, hiszen ez az alkatrész is lemaradt róla: helyette kvázi nyakláncként hordhatjuk. Az aprócska nyakéken minimálisra vették a kezelőszervek számát, a hangerőt jobb oldalt szabályozhatjuk, a töltőcsatlakzó pedig legalul kapott helyet. Felül a füles kábelei fogják közre a mikrofont, az előlapon pedig egy szürke műanyag töri meg a fekete plasztikot, melyen a hívások vezérlésére szolgáló multifunkcionális billentyű és az állapotjelző LED kapott helyet. A kedves olvasó jogosan hiányolhatja a zenevezérlő gombokat, melyek sajnálatos módon lemaradtak a kiegészítőről, így a számok közötti léptetést kizárólag a csatlakoztatott eszközön keresztül oldahatjuk meg.

Nokia BH-103
[+]

Az eszköz viselése kényelmes, a pehelykönnyű adapter nem húzza le a fejünket, hosszas használat esetén sem zavaró, hogy lóg rajtunk. A hangminőség terén viszont nem tökéletes a cucc: bár a hangerő megfelelő, a füles kissé tompán szól, mintha kissé keskenyebb lenne a dinamikatartomány a kelleténél. Telefonáláskor ez kevésbé érezhető, a beszéd többnyire tiszta volt mindkét oldalon, bár a körnezeti zajok kiszűrésében nem jeleskedett a BH-103 mikrofonja. Az ára 7990 forint, amellyel a Nokia BH-103 a mai tesztünk legolcsóbb darabja.

Nokia BH-111

Végül, de nem utolsósorban megnéztük a finnek másik Bluetooth fülesét, mely a BH-111 névre hallgat. Az aprócska kék dobozban magán az eszközön kívül egy Nokia csatlakozós töltőt, két pár eltérő méretű füldugaszt és egy rakat használati utasítást találunk, melyek között egy magyar nyelvűvel is összefuthatunk. A borítás alatti akkumulátor akár hét órányi beszélgetést, hat órányi zenelejátszást és 120 óra készenlétet is elbír egyetlen töltéssel. A maximális hatótávolság természetesen 10 méter, a ketyere támogatja az A2DP 1.2-t, a HFP 1.5 kihangosítóprofilt és az AVRCP 1.0 hang- és videótávirányítási profilt. Bár telefonokkal minden gond nélkül együttműködött, a számítógépeket valamiért nem szerette, Windows 7 és Mac esetben sem sikerült a kapcsolat kiépítése.

Nokia BH-111
[+]

A füles és az adapter egyaránt türkizkék színben pompázik, utóbbi nagy része műanyagból van, az előlap viszont kemény gumi borítást kapott. Akit nem nyert meg a borítás színe, választhatja a rózsaszín, fekete, zöld és szürke kivitelt is. A csíptető is plasztikból van, és bár tartósnak néz ki, a Jabra Clipper fémes megoldása azért egyértelműen strapabíróbb kialakítással rendelkezik. Az előlapon találjuk a zenei vezérlőket, valamint itt kapott helyet az szokásos multifunkciós gomb is. Utóbbi hívásvezérlésre, ki- és bekapcsolásra, valamint egyéb Bluetooth-képes eszközökkel történő párosításra használható. A készülék oldalán négy egyéb kezelőszervet helyeztek el: alul található a 3,5 milliméteres kimenet, a töltőaljzat oldalra került, felül pedig a mikrofon és a hangerőszabályzó görgő figyel. Utóbbi közepén található az állapotjelző LED is, amely sárga, piros és zöld villogással adja tudtunkra a kütyü aktuális állapotot.

Nokia BH-111
[+]

A füles hangminősége erős közepes: a hangerő megfelelően nagy, de a magas és mély hangokból el tudtunk volna viselni még egy adagot, amin persze bármikor javíthatunk, ha egy komolyabb fülhallgatót kötünk rá a 3,5 milliméteres kimenetre. Telefonáláskor viszont mindenkét oldalon rendben volt minden, köszönhetően a zajszűrővel megtoldott mikrofonnak. Persze az adaptert értelemszerűen érdemes valahol az arcunkhoz közel a ruhára csíptetni, hiszen zsebből nem valószínű, hogy megfelelő lesz a hangminőség. A Nokia BH-111 egy ezressel kerül többe, mint az előző oldalon taglalt finn modell (tehát 8990 forintot kell fizetni érte), véleményünk szerint viszont a jobb hangminőség megéri ezt a különbséget.

Összegzés: A tesztelt készülékek között a prímet egyértelműen a Jabra Clipper és a Nokia BH-111 vitte el, a két eszköz közül nehéz választani, melyik volt a legjobb. Hangminőségben nagyjából egy szinten vannak, a legfőbb eltérés a külsőben jelentkezik: míg a dánok versenyzője inkább a visszafogottabb vonalat képviseli, a finnek modellje egyértelműen a fiatalokat célozza meg. A Nokia másik kiegészítője, a BH-103 viszont egy kissé gyengébb hangminőséggel operál a testvérénél, így mi inkább utóbbit javasoljuk, véleményünk szerint ugyanis megéri az ezer forintos árkülönbséget. Végére maradt a noname, azaz márka nélküli versenyző, melyet azoknak ajánlunk, akik nem ódzkodnak egy ekkora fejhallgató viselésétől. Azt persze hozzá kell tennünk, hogy a fejhallgatók minden hibájuktól függetlenül használhatók voltak, azaz 2011 végére eljutottunk oda, hogy aki a friss modellek közül választ magának sztereó Bluetooth headsetet, az nagyon nem tud mellélőni.

Jabra Clipper Nokia BH-111

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés