Sony Xperia U - a kis herceg

Előszó, tartozékok

Az Android egy káosz, mondják viszonylag sokan, és bár ezzel nem tudok maradéktalanul egyetérteni, látom, hogy mire gondolnak azok, akiknek efféle szavak hagyják el a szájukat. Ha megnézzük az elmúlt két-három évben megjelent zöld robotos készülékeket, számtalan rendszerverzióval, hardverrel, szoftverrel és felhasználói felülettel fogunk találkozni, ember legyen a talpán, aki képes átlátni ezt a szövevényes hálót. Ezt elégelte meg több gyártó is az elmúlt időben, amit jól példáz többek között az LG Optimus L szériája, valamint a Sony új készüléktriója is.

Sony Xperia U
[+]

Tegyük hozzá, a Sonynak még az Ericssonnal közös korszak alatt is sikerült viszonylag átlátható termékportfoliót létrehoznia. Az Xperia család előző szériájának legtöbb tagja ugyanarra a hardverre épült, így a gyártónak könnyebb dolga volt az optimalizálásnál, mint konkurenseinek, ami a készülékek sebességén meg is látszott. Most csavartak egyet, az új Xperiák az eltérő hardver ellenére nagyjából ugyanúgy néznek ki, csak más-más méretűek. Körülbelül három hónapja volt alkalmunk tesztelni a 4,3 hüvelykes HD-kijelzővel szerelt Xperia S-t, egy hete pedig a 4 hüvelykes qHD-megjelenítővel felvértezett Xperia P-vel foglalkoztunk. Mivel a szerkesztőségből már egyedül nekem nincs microSIM-kártyám, számomra jutott a megtisztelő feladat, hogy a 3,5 hüvelykes WVGA-kijelzős Xperia U-val, a család legkisebb tagjával foglalkozhassak. Ez ugyanis az egyetlen normál SIM-es Sony készülék a piacon.

Sony Xperia U
[+]

Xperia U, Xperia P, Xperia S

Valószínűleg nem sokakat érdekel (főleg, mert már Bog is leírta a véleményét), hogy milyen furcsa érzések kerítettek hatalmukba, mikor az XXL GSM futára a kezembe nyomta a tesztkészülék dobozát, de azért reménykedem benne, hogy több veterán is olvassa e sorokat és ők átérzik, hogy miről beszélek. Sony. A márka, ami a nagy technológiai láz előtti időkben többé-kevésbé meghatározta a hazai piacot. Szüleim szemében a Sony még egyet jelent a minőséggel, talán nagyobb jelentőségű a szemükben, mint a mai fiataloknak a Samsung. Pár évtizede ugyanis ez volt a többség által beszerezhető legjobb cucc, akkor itthon kevesen tudták, hogy mi az a Harman-Kardon vagy Bang & Olufsen. És legutoljára bő egy évtizede láthattam ezt a négybetűs szót egy telefonra írva, a klasszikus betűtípussal, önmagában. És őszinte leszek, nagyon vágytam, hogy egyszer láthassam, bár így utólag mindenképp elszomorít, hogy a Windows Mobile alapú készülékeket leszámítva csalódást nem nagyon okozó Sony Ericsson névvel együtt a füleimnek zeneként csengő Ericsson is a történelem részévé vált. Ettől függetlenül tényleg boldog vagyok, hogy ismét vannak Sony telefonok, nekem valahogy sokkal menőbb ezt olvasni egy telefonon, mint akár egy almát bámulni.

Külső

Gusztusos csomagolásban kaptuk meg az újdonságot, mely talán kevésbé helytakarékos, mint a konkurens gyártók megoldásai, de legalább akkora élmény kibontani. Tartozékokkal átlagosan vagyunk ellátva, a hálózati töltőfej mellé egy microUSB-s adatkábel, egy teljesen hétköznapi headset és két darab, a telefon aljára tehető színes burkolat található. Rikító sárga és rikitó rózsaszín, mely azért elég árulkodó jel azzal kapcsolatban, hogy melyik korosztály számára is szánja készülékét a Sony. Egyébként fekete és fehér színekben létezik, tehát ha nem cseréljük le az alját, akár komoly megjelenést is elérhetünk vele.

Sony Xperia U
[+]

Az előző oldalon található képen jól látszik, hogy mennyivel kisebb az Xperia U, mint a nagytesó P és S. Sokkal. Egy mindössze 112 x 54 x 12 milliméteres kiterjedésű, 110 gramm tömegű eszközről beszélünk, melynek filozófiája távol áll a mai csúcskészülékektől, de én sokkal használhatóbb méretűnek tartom, mint a 4,3+ hüvelykes gépeket, bár nyilván a 3,5 hüvelyknek is megvannak a maga hátrányai. Mert a kijelző itt akkora, felbontása 480 x 854 pixel, technológiáját tekintve pedig a LED-háttérvilágítású TFT-LCD-k táborát erősíti. A szoftveres alapokon nyugvó Sony Mobile BRAVIA Engine-t leszámítva semmi extrát nem kapunk, de nincs is rá szükség, a 280 ppi-s pixelsűrűség ugyanis nagyon rendben van (Samsung Galaxy S III: 306 ppi), a színek szépek, a betekintési szög rendben van, a napfényben való olvashatóság pedig bár nem kimagasló, de bőven a tűréshatáron belül mozog.

Sony Xperia U
[+]

A lekerekített élek jellegzetes külsőt és biztos fogást adnak a selymes tapintású, gumírozott hatású műanyaggal burkolt okostelefonnak. Az összeszerelés minősége rendben van, de hagy is némi kívánnivalót maga után, az alul lévő, cserélhető kis elem ugyanis eléggé lötyög, plusz ilyenkor hangot is ad. Más bajunk azonban nem lesz, mert bár a hátlap is levehető, stabilan ül ott, ahol ülnie kell.

Sony Xperia U
[+]

Az előlap tetején fényérzékelőt, másodlagos kamerát, hangszórót és Sony logótípiát találunk, aztán jön a kijelző, alatta három érintésérzékeny gomb (vissza, home, menü), majd jön az új Xperiákról ismert áttetsző sáv, mely itt világít is. Méghozzá olyan színben, amilyen a téma vagy a képnézegetőben épp előttünk lévő fotó igényli, bár a skála azért szemmel láthatóan behatárolt. Nem voltam oda ettől a szolgáltatástól, mert odáig poén, hogy zöld téma mellett Green Lanternnek érzi magát az ember, de amikor sötétben megvakulunk a sáv fényerejétől, akkor rosszul fogjuk érezni magunkat. Kikapcsolni nem lehet, de ha már világít, akár a nyunkba is rakhatjuk, a pántnak ugyanis van rögzítési hely a már említett, lekapható alsó rész alatt.

Sony Xperia U
[+]

A hátlap letisztult; felül üldögél az 5 megapixeles, autofókuszos kamera és a hozzá tartozó ledes villanó, alulra pedig került egy Sony Ericsson (nem elírás) logó és egy Xperia felirat. Felül a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet fogjuk legtöbbször használni, jobbra a bekapcsológombot, a hangerőszabályzókat és az exponálóbillentyűt találjuk, míg balra a microUSB-csatlakozó került. Ha a hátlapot levesszük, az akkumulátor kikapása nélkül is tudunk SIM-et cserélni, amit a masina instant újraindulással díjaz. Memóriakártyás helyet hiába keresünk, nem fogunk találni, a beépített tárhellyel kell beérnünk.

Hirdetés

Hardver, sebesség, szoftverek

A hardverről viszonylag nehéz elsőre eldönteni, hogy jó, vagy nem az, az ST-Ericsson U8500-as SoC-ről ugyanis viszonylag keveset hallhattunk eddig, ráadásul nem is valószínű, hogy a jövőben sokat fogunk, mert nem egy friss darab. De ettől még nem rossz, hiszen egy 45 nanométeres csíkszélességgel készült, kétmagos processzorról és egy Mali-400MP grafikus gyorsítóról beszélünk; a magonkénti órajel 1 GHz, eddig tehát minden ugyanaz, mint az Xperia P-nél. A memóriában viszont mást kapunk, a RAM itt 512 MB, a belső tárhely pedig 8 GB-os, de ebből csak 5,5-et használhatnak szabadon a felhasználók.

Sony Xperia U Sony Xperia U

A készülék sebességére egy rossz szavunk sem lehet; pár apróbb akadást (nagyob képek nagyításakor, nagy alkalmazások indításakor) leszámítva minden folyamatos, minden smooth, látszik, hogy egy optimalizált rendszerről beszélünk. Mely egyébként egy Android 2.3.7, de a masina elvileg hamarosan meg kell, hogy kapja az ICS-frissítés lehetőségét valamikor a harmadik negyedévben. Amíg ez megtörténik, nézzük meg a szintetikus sebességtesztek eredményeit:

Szintetikus tesztek
Benchmark Sony Xperia U Sony Xperia P Sony Xperia S Samsung Galaxy Ace Plus
Quadrant Standard 2.0 2025 pont 2159 pont 3122 pont 2404 pont
Linpack for Android (single)

42,064 MF. / 1,99 s

38,848 MF. / 2,16 s 54,051 MF. / 1,55 s 24,356 MF. / 3,44 s
Linpack for Android (multi) 67,629 MF. / 2,49 s 53,698 MF. / 3,14 s 88,5398 MF. / 1,91 s 22,149 MF. / 7,62 s
Smartbench 2012 Prod. 2298 pont 2310 pont 2045 pont 708 pont
Smartbench 2012 Games 2111 pont 1975 pont 2037 pont 2266 pont
AnTuTu Benchmark 5468 pont 5363 pont 6622 pont 3226 pont

Az összehasonlítást az ugyanilyen processzorral, de több RAM-mal és nagyobb felbontású kijelzővel szerelt Xperia P-vel, a másfél gigahertzes Snapdragon processzort használó Xperia S-sel és az 1 GHz-es, egymagos, gyengébb Snapdragonnal szerelt Galaxy Ace Plus-szal ejtettük meg. Quadrantban a nagytesó az órajelkülönbség arányával megegyező nagyságú előnyre tett szert és a Samsung is helybenhagyta a két kisebb Xperiát, de Linpackban már alaposan állva hagyta az egymagos koreai versenyzőt a Sony modellje, sőt, még saját bátyját is lenyomta. Szinte döbbenetes, de a Smartbench alkalmazásokat vizsgáló tesztjében még az Xperia S-t is megelőzte az U (és a P is), a játékoknál pedig szintén kisebb előnyre tett szert, de az ottani részt nem nyerte meg, az Ace Plus az Adreno 200-zal lenyomta. A számunkra etalonnak számító AnTuTuban már árnyaltabb a kép, érdemes tehát a táblázat alsó sorát nézegetnünk; a szintetikus tesztprogramokról pedig továbbra se felejtsük el, hogy szintetikus tesztprogramok, a fenti eredményeket tehát ennek megfelelően kell kezelni. Aki ebből nem értett semmit, az annyit jegyezzen meg az Xperia U-ról, hogy gyors.

A szoftveres oldalról nem szeretnék túl sokat írni, mert a fenti videó elég beszédes. A Sony Ericssonokról ismerős grafikus felhasználói felület gusztusos, átlátható, használható. Extra szoftverekből akad pár darab, de a mi tesztpéldányunk valószínűleg Ázsiából jött (a japán és a kínai bevitel nyelvek alapbeállításként szerepeltetéséből jött a következtetés), úgyhogy az itt leírtak azért még változhatnak. Wisepilot navi van, valószínűleg lesz is, mert a család többi tagján is megtalálható, ahogy a zeneszámok felismerésére használható TrackID jelenléte sem valószínű, hogy régiófüggő lenne. Hasznos és adott az Evernote és a nem teljesverziós OfficeSuite megléte, van továbbá Google+, Messenger, McAfee antivírus, plusz a tesztpéldányon gyárilag figyelt egy QR-olvasó is.

Adatkommunikáció, telefonálás

A készülék GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettőt támogat (900/2100 MHz). Telefonálás közben a hangminőség kimondottan kellemes, egy beszélgetőpartnerem sem panaszkodott, én is jól értettem mindenkit. Ha adatátvitelre kerül a sor, GPRS, EDGE, UMTS és HSPA áll rendelkezésünkre, utóbbinál az elméleti maximális letöltési sebesség 14,4, a feltöltési pedig 5,76 Mbps. A WiFi a 802.11b/g/n protokollokat ismeri, a Bluetooth 2.1-es verziószámú és támogatja a sztereó hangátvitelt, míg a microUSB-csatlakozónál 2.0-s sebességről beszélünk.

Sony Xperia U Sony Xperia U

A beépített böngésző természetesen jól működik, ami azt illeti, kimondottan gyors is. Mindenképp pozitívum - bár egy ilyen kaliberű készüléktől elvárható - a Flash tartalmak támogatása, melynek köszönhetően a weboldalakon megcsodálhatjuk a reklámbannereket is. Felhasználói fiókok integrálásánál a Facebook és a Google jön szóba, előbbinél természetesen van lehetőség arra is, hogy az Arckönyvben szereplő ismerőseink profilját összekössük a telefonkönyvben lévőkkel. Zuckerberg oldalát egyébként is erősen támogatja a gép, hiszen különféle widgetek is rendelkezésre állnak annak érdekében, hogy mindig tisztában legyünk ismerőseink legfrissebb posztjainak tartalmával.

Sony Xperia U Sony Xperia U
A Térkép kellemes sebességgel fut

A telefonkönyv kapacitása jó okostelefonhoz méltóan végtelen, extra mezőkből is rengeteg áll rendelkezésre. Üzenetkezelésnél az SMS, MMS és e-mail is szóba jön, utóbbinál a gyári androidos kliens jól teszi a dolgát, boldogul mindenféle szerverrel és a csatolt fájlokkal is. A virtuális billentyűzet a nem különösebben nagy kijelzőn is jól működik, álló módban választhatunk, hogy teljes vagy numerikus kiosztást akarunk-e, előbbin is lehet gépelni, de azért néha mellényom az ember. Fektetett nézetben efféle gondok nem fordulnak elő.

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes villanó segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképekné 2592 x 1944 pixel, míg videókat legfeljebb 720p-s HD-felbontásban rögzíthetünk (tesztvideó itt). A kamerát kezelő szoftver bőséges a beállítások terén, ám nem nyújt többet konkurenseinél, ráadásul itt a nagytestvérekkel ellentétben az Exmor R érzékelőről is le kell mondanunk. Extra szolgáltatás a 3D kamera, melynek segítségével a készülék mozgatásával tudunk háromdimenzós fotókat lőni. Lehet, hogy én vagyok a béna, de nekem egyet sem sikerült.

Sony Xperia U
[+]

Az Xperia U-val lőtt fotók nem rosszak, de nem is jók. Ami egyből feltűnik, az a Sony készülékekhez viszonyított roppant alacsony dinamikatartomány, melynek köszönhetően a kültéri felvételeken szinte mindig fehér lesz az égbolt, felhőket vagy kék színt nem igazán fogunk látni. A színek nem fakók, de azért visszafogottak, a zajszint gyengébb fényviszonyok között ha nem is magas, de azért jelentős, a makró képesség pedig átlagos. A mozgóképek furcsák, vibrálnak és kockásodnak, valahogy nem az igaziak.

Sony Xperia U Sony Xperia U

Zenei téren rendben van a készülék; a zenelejátszó fut háttérben, megjeleníti az albumborítókat, ID3-tagek alapán rendezi a belső memóriában tárolt muzsikákat, hangszínszabályzót tartalmaz, tudja az xLoudot, melynek sokan nem látják az értelmét, hiszen elvileg annyit tud, hogy torzulásmentesen növeli a hangerőt (?). FM-rádió van, fülhallgató nélkül nem működik. A hangminőség a gyári fülhallgatóval (MH410s) kellemes, de nem kiemelkedő, ugyanez mondható el a hangszóróról is.

Üzemidő, összegzés

A készülékben 1290 mAh-s akkumulátor található, mely a kis kijelzőmérettel párosítva kellemes üzemidőt tud biztosítani. Pedig az Xperia S már-már legendásan gyenge üzemideje után nyilván voltak félelmeim, de szerencsére pozitívan csalódtam, hiszen az újdonság másfél-két napig úgy is kibírta egy töltéssel, ha relatíve sokat volt használva. Ennél jobb üzemidőt egy kétmagos processzorral szerelt androidos készüléktől - sajnos - nem nagyon várhatunk manapság.

Sony Xperia U
[+]

Talán nem túlzás azt állítani, hogy az Xperia U a jelenlegi készülékcsalád legjobb modellje. Kiskereskedésekben már 75 000 forint környékén hozzá lehet jutni, ami jelentősen kedvezőbb összeg, mint az Xperia P és S 120 000 forint környékén mozgó ára. Ami azt illeti, jelenleg ennyiért nem nagyon lehet kétmagos androidos okostelefont kapni...

Sony Xperia U
[+]

Értékelés: Sony Xperia U
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

...még akkor sem, ha a Gingerbread rendszerről beszélünk. De az mindentől függetlenül egy negatívum, hogy a boldog tulajdonosoknak még hónapokig a régi Androiddal kell élniük, pedig más gyártóknál már piacon vannak Ice Cream Sandwich-csel szerelt készülékeik.

Ha viszont a hardvert nézzük, akkor már kevésbé árnyalt a kép. Vannak ugyan negatívumok, mint például a Gorlla Glass hiánya vagy a túl erősen világító díszsáv, de a formavilág, az összeszerelési minőség, a kijelző, a processzor, a belső tárhely mérete, a jól használható GUI, az üzemidő mind-mind rendben van. Ezek fényében pedig a 75 000 forintos kezdőár nagyon kellemesnek mondható. Nem csodálkoznék azon, ha az Xperia U személyében egy újabb tömegtelefont üdvözölhetnénk; ha ugyanis egy-két hónapon belül 60-65 000 forint környékére csökken az ára, akkor viszonylag kevés konkurense lesz. Ha lenne rajta Gorilla Glass, akár különösen ajánlott is lehetne, így viszont csak simán:

Sony Xperia U

Bocha

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia U
Sony Xperia U Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 112 x 54 x 12 milliméter
Tömeg 110gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (280 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa ST-Ericsson NovaThor U8500
Processzor típusa 1 GHz-es, kétmagos ARM-Cortex A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 + 1,5 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11/b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.7 (később frissíthető)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Play Áruház, Facebook, Wisepilot, TrackID, Evernote, Flash, Google+, Messenger, OfficeSuite
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED villanóval
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van (max. 720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1290 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 260 óra (2G) / 472 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 36 perc (2G) / 5 óra 36 perc (3G)
Zenelejátszási idő 45 óra
Videólejátszási idő 6 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, világító, áttetsző csík a készülék alján
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés