Hirdetés

Sony Xperia M - inkább előd, mint utód

Bevezető, tartozékok

A Sony nem ma kezdte, én például kristálytisztán emlékszem még arra a zenés-táncos mulatságra, amikor megpillantottam valakinek a kezében a J6-ot, és csorgó nyállal vettem tudomásul azt, hogy ez a telefon bizony nagyon tetszik nekem. Érdekes módon ehhez képest az első telefonom Ericsson volt. A két cég pedig egy szép napon egyesült, majd közösen igyekeztek meghódítani a mobilos iparágat, ami például a Walkman modelleknek köszönhetően többé-kevésbé sikerült is. Legalábbis egy ideig, hiszen az érintőkijelzős telefonok színre lépésével a gyártópáros sikerszériája jelentősen csökkent, majd tavaly év elején szét is váltak, a Sony egy akvizíciót hajtott végre, szólt a jól ismert mondás, hogy a végén mindig csak egy maradhat.

Sony Xperia M
[+]

A Sony piacpolitikája egyértelmű, ők is igyekeznek a legtöbb fronton támadni, így lassan szinte minden okostelefonos kategóriában találunk valamilyen japán gyártó műhelyéből kikerült készüléket, mivel a hagyományos mobilok gyártásából már rég kifaroltak. A formavilág egyedi, ezáltal a felhasználók is olyan eszközöket vásárolhatnak meg, melyről nem jut eszükbe más gyártó modellje. A japánok ráadásul igyekeznek az öreg kontinensen is megalapozni a vízálló telefonok iránti vágyat és alapelvárást, ami egyébként a Távol-keleti országokban már jó ideje megtörtént. A Sony Xperia M-et talán az Xperia L utódjának is lehetne tekinteni, ami nem is véletlen, mert lényegében sok mindenben fejlődött hozzá képest, de például egy Xperia P még mindig nagy falat számára.

Sony Xperia M
[+]

A csomagolás egyáltalán nem hoz forradalmi változásokat, fehér alapon láthatunk egy sajtóképet, a telefon megnevezésével együtt. Felfelé kell kinyitni a dobozt, mely mozdulat után azonnal a készüléket pillanthatjuk meg. A japánok itt is elég módszeresen pakolták el a tartozékokat, külön rekeszbe helyezték a microUSB kábelt, a töltőfejet, a leírásokat és a headsetet is, amihez egyébként még pót fülgumikat is kapunk. Az Xperia M a fiatalosság szellemében készült, fekete, fehér, sárga és lila színű hátlappal is megvásárolható, méghozzá egy- és kétkártyás változatban.

Külső

Külcsín tekintetében nagyjából háromféle dizájnt lehet megkülönböztetni, volt a Xperia S-féle külső, az Xperia Z-féle elöl-hátul üveg variáns, valamint a tesztalanyunk által is használt verzió. Az Xperia M oldala hasonlít leginkább a Z-re, de az anyaghasználat már elmarad tőle, műanyag és üveg váltja egymást. Erősebb tekergetés esetén kisebbfajta kopogó hang hallható, normális esetben viszont nem recseg a készülékház. A masina 124 x 62 x 9,3 milliméteres mérete és 115 grammos tömege kimeríti az igazi telefon fogalmat, ergo egy kézzel is átérhető, valamint egy hüvelykujjal is tökéletesen kezelhető.

Sony Xperia M
[+]

Az előlapon egy karcálló üvegborítás védi a képernyőt az esetleges sérülésektől. Felső részén a VGA előlapi kamera és a beszédhangszóró található, az értesítési fény egy csík formájában az alsó részre került. A vezérlőgombok a megjelenítőről érhetők el, alul mindössze egy kis fekete keretrészt láthatunk. A kijelző számomra csalódás, már a 4 hüvelykes sima TFT panel alkalmazása is fájó, de a 480 x 854 pixel felbontás, a közepes fényerő (napfényben koncentrálva kell nézni, pedig a fényerősség 300 cd/m2) és betekintési szög végleg elvette a kedvem attól, hogy örömmel nézzek az Xperia M-re. Bár a 245 ppi nem lenne annyira rossz, de itt mégis nagyon pixelesnek hat a kép, egyszerűen nem éri el azt a minőséget, amit egy ilyen árú készüléktől elvárna az ember.

Sony Xperia M
[+]

Az oldalak viszont szépek, végig egy fém hatást keltő keret fut körbe. Jobbra a jellegzetes bekapcsológomb, a hangerőszabályzó billentyű és lám-lám, a dedikált kameragomb is megfigyelhető. Nem értem igazából a Sony-t, hiszen legtöbb esetben olyan telefonokon van ilyen megoldás, amik egyáltalán nem a fotós képességek jegyében készültek. Felülre került a headset csatlakozója, a telefon bal felére pedig a microUSB csatlakozóját építették.

Sony Xperia M
[+]

A teljes hátlapi rész leszedhető, az oldalsó kerettel egybe lett öntve az egész. Mi a sárga színű borítást kaptuk, tényleg rikító, fiatalos és az átlagtól eltérő darab, direkt ezt kértük, rég járt már nálunk színes telefon. Az öt megapixeles fő kamera és a hozzá tartozó segédfény a bal felső sarokban kapott helyet, az alsó részen viszont egy méretes kivágást figyelhetünk meg, ide rejtették a hangszórót. A hátlap leszedésével ki tudjuk cserélni az akkumulátort, közvetlenül felette pedig a normál SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez férhetünk hozzá.

Hardver, szoftverezettség

Az Xperia M belsejében egy 28 nanométer csíkszélességű, ARMv7 utasításkészlettel rendelkező Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 lapkakészlet dolgozik. A processzorban található két Krait mag 1 GHz sebességen képes ketyegni, grafikus téren pedig az Adreno 305 igyekszik helytállni. Szerencsére 1 GB RAM-ot kapunk, belső tárhely viszonylatában pedig 4 GB-ról számolhatunk be, bár ebből csak 2,2 GB érhető el szabadon, amit azért egy high-end androidos játékkal szinte azonnal tele is tudnánk pakolni. A microSD foglalat maximum 32 GB-os kártyákat támogat, így azért az előbbi mennyiség némiképp kevésbé lesz csalódást keltő.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia M Huawei Ascend Y300 Samsung Galaxy S III Mini HTC One SV
Quadrant Standard 4419 pont 2337 pont 2818 pont 4458 pont
Linpack for Android (single) 99,211 MF. / 0,84 s ? MF. / ? s 35,328 MF. / 2,37 s 140,424 MF. / 0,60 s
Linpack for Android (multi) 147,824 MF. / 1,14 s ? MF. / ? s 59,452 MF. / 2,84 s 221,344 MF. / 0,76 s
Smartbench 2012 Prod. 1686 pont 1921 pont 1917 pont 2703 pont
Smartbench 2012 Games 2239 pont 1703 pont 1961 pont 3244 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 9892 pont 6624 pont 5697 pont 10877 pont
Geekbench 2 975 pont 482 pont ? pont ? pont
Geekbench 3 (single/multi) 301 / 335 pont ? pont ? pont ? pont

Egyértelmű volt, hogy a Krait magok viszonylag jó eredményt fognak hozni, a felsorolt eszközök közül egyedül a HTC One SV tudott túlmutatni tesztalanyunkon. A hardveres erő több is, mint elég egy ilyen kijelzőhöz, folyamatos működéssel és gyors reagálással találkozhatunk a napi használat során. Melegedést én speciel nem tapasztaltam, a játékokat jól futtatja a masina, bár egy ilyen felbontású megjelenítőn nem kell csodagrafikát várni. Jópofa egyébként, hogy a programok fő színvilágát követi az alsó fénycsík, ezáltal még dizájnosabb lesz egy képnézegetés is.

Sony Xperia M screen shot Sony Xperia M screen shot

A Sony igyekszik nagy hangsúlyt fektetni a friss szoftverekre, a türelem pedig általában jó rendszert teremt. Az Xperia M egyelőre az Android 4.1.2 Jelly Beanből gazdálkodik, van tehát animációt és áttűnéseket javító Project Butter. A TimeScape UI névre hallgató felület teljesen átrajzolásra került a gyári androidos variánshoz képest, számos új widget található a rendszerben, valamint az összes ikont módosította a japán gyártó. A főoldalak személyre szabhatók, a lehúzható információs függönyből pedig az adatkommunikációs modulok érhetők el. Van prediktív szövegbevitel, a naptár szinte az összes lehetséges nézetet tartalmazza, SMS-eknél pedig kézbesítési jelentést kérhetünk.

Sony Xperia M screen shot Sony Xperia M screen shot

Hiába rajzolták át az ikonokat, a gyári Androidhoz tartozó applikációk kivétel nélkül szerepelnek a repertoárban. Előre telepítve érkezik a Chrome, az email, a Google programok (Google+, YouTube stb.), a hangfelvevő, a navigáció, a térkép, a számológép, a naptár, valamint a zene- és videolejátszó is. Kimondottan Sony telefonokon található applikációk közül ki kell emelni az intelligens csatlakoztatást, a Sony Selectet és a zenefelismerésre szolgáló TrackID-t, extraként pedig a McAfee vírusirtó és az OfficeSuite dokumentumolvasó említhető.

Multimédia, kamera

Nem rejlik óriási potencia a hátlapi kamerában, de azért az 5 megapixel nem mondható rossznak, mellé egyébként 720p videofelvételi képességeket kapunk. Sötétben és filmezés közben is használható a segédfény, nagyjából két méterig tud elegendő fényt kibocsátani. A Sony fotóinterfészén keresztül sok dolgot tudunk beállítani, a kamera és a videogombok egymás alatt helyezkednek el, mozgófilmek felvétele közben pedig egy megapixeles fotókat készíthetünk. Képek esetében az önkioldó, mosolyexponálás, HDR, expozíció és ISO érték, fehéregyensúly ad külön konfigurálási lehetőséget.

Sony Xperia M
[+]

Hiába örülünk a dedikált kameragombnak, ha megnyomása után nem olyan eredményt kapunk, mint amilyet szeretnénk. Az elkészült képek ugyanis messze várakozásokon aluliak. A dinamikatartomány jó indulattal is közepes, sokszor lesz túl sötét a kép, ráadásul ekkor zajosodnak is a halványabb részek. A vonalélesség még gyerekcipőben jár, a részletek pedig elvesznek, vagy egyszerűen elmosódnak. Vaku használata esetén sokat kell szüttyögni, mire végre értelmes képet kapunk. Sajnos a tesztvideó sem tudja feledtetni a szomorúságunkat, sőt, ha lehet még rá is dob egy lapáttal.

Sony Xperia M
[+]

A zenelejátszó Walkman név alatt fut, a saját zene menüpont alatt pedig számok, albumok, előadók, listák szerint rendezve láthatjuk dalainkat. Általunk meghatározott és véletlenszerű sorrendben is lejátszhatjuk a muzsikákat, bekapcsolhatunk vizuális effekteket, de aktiválhatjuk a ClearAudio+ technológiát is, ami elvileg javítja a zene tisztaságát. Nem maradt el a hangszínszabályzó és az FM-rádió sem, utóbbi RDS képes. Kihangosítva közepes hangerőn nagyon tisztán szól a cucc, maximumra tekerve viszont kicsit torzít a hangszóró.

Sony Xperia M screen shot Sony Xperia M screen shot

Filmes téren megint a kijelzőre kell elsősorban hivatkozni, ugyanis hiába birkózik meg izzadságcseppek nélkül a 720p-s videókkal a rendszer, sajnos az élmény már nem lesz az igazi. Szintén mindegy kategória, de némiképp fura, hogy az Full HD tartalmakra hibaüzenetet dob a szoftver, lehet már a támogatását is feleslegesnek ítélte meg a japán gyártó.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az új tulajdonosoknak jó hír lehet, hogy nem maradt ki az NFC, így a későbbiekben akár egy mobilfizetést is eszközölhetünk. A WiFi modul támogatja a 820.11a/b/g/n szabványokat, képes az internetmegosztásra és a DLNA-ra. A Bluetooth 4.0-t A2DP-vel és ANT+-szal is felvértezték, a GPS modul pedig cellainformációk felhasználásával próbál gyorsabban pozicionálni. Mobilnet használata esetén letöltéskor 21 Mbps, feltöltéskor pedig 5,76 Mbps sebesség érhető el. A hangminőség nem rossz, egy kicsit kevésbé éreztem tisztának, mint a felsőkategóriás telefonoknál.

Sony Xperia M screen shot Sony Xperia M screen shot

A beépített Chrome böngésző teljes mértékben kizárja a Flash használatát, ám ennek ellenére egészen jól használható. A nagyítást két ujjal tudjuk elvégezni, de persze dupla koppintás esetén is elérhető ez a funkció, habár előre beállított módon tördeli csak a szöveget a szoftver. A görgetési sebesség jó, nagyon ritkán lehet csak találkozni apróbb megakadásokkal.

Sony Xperia M
[+]

Értékelés: Sony Xperia M
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1750 mAh akkumulátor elég kevéskének tűnik, de szerencsére az MSM8227 lapkakészlet nagyon takarékosan bánik az energiával, a gyári adatok szerint nagyjából 9 óra beszélgetés és 40 óra zenelejátszás engedélyezett, de normál napi használat esetén is kibírjuk egy-másfél napig töltés nélkül. Ezt egyébként megtehetjük számítógépről vagy fali csatlakozóból is.

Sajnos azt kell mondjam, nekem egy bizonyos szemszögből csalódást keltő eszköz ez a Sony Xperia M. Pláne annak fejében értem ezt, hogy a telefonért majdnem 70 ezer forintot elkérnek (a Sony Centerben ez az össze 80 ezer forintra emelkedik, bár ugye azok az árak mindig kirívó értéket mutatnak). Ennyiért szerintem jobb telefonok is kaphatók, aminek legfőbb oka egyértelműen az átlagosnál gyengébb kijelző, ebben az árkategóriában nincs helye ilyen felbontásnak, főleg úgy, hogy mindössze egy sima TFT panelt kapunk. Már egy feleennyibe kerülő Huawei Ascend Y300-nak is szebb képe van, hogy egy ugyanennyibe kerülő (nem szolgáltatói árra gondolok), házon belül található, mégis sokszor jobb Xperia SP-ről ne is beszéljünk. A dedikált kameragomb nagyon jó dolog, ám nem ártana hozzá valami teljesítmény, mivel ez a képminőség nem ugorja meg az ajánlott szintet. Nagyon jók a Sony telefonok, hiszen egyedi formavilág, használható, remekül testreszabott szoftver jellemzi ezeket a készülékeket, mégis úgy érzem, hogy néha mellélőnek ők is. Hiába lehetne az Xperia M kvázi az Xperia P leváltója, semmiben nem előzi meg, egyedül a keveset fogyasztó processzort lehet a napos oldalra emelni. A japán gyártó most nem robbantott akkorát, de ez még nem fog szöget ütni a koporsójába, vannak ennél sokkal jobb Sony mobilok a piacon. Azért nem akarjuk temetni az Xperia M-et, hiszen egy ütős szolgáltatói árképzéssel okozhat még meglepetéseket, de a cikk írásakor ennek még se híre, se hamva nem volt.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia M
Sony Xperia M Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 124 x 62 x 9,3 milliméter
Tömeg 115 gramm
Színvariációk fekete, fehér, lila, sárga
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB Belső tárhely (2,2 GB)
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (ANT+, A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, OfficeSuite, TrackID, McAffee, Sony Select
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1750 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 552 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Zenelejátszási idő 39 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia ZR - ugrás a medencébe

    A japánok újdonsága az igazi vízállóságot hozza el nekünk, víz alatti fényképezést tesz lehetővé, ráadásul mindezek mellett hardveres téren is az élen jár.

  • Sony Xperia Tablet Z - gyönyörűségem

    Lélegzetelállító külsővel, erős hardverrel és IP57-es minősítéssel érkezik a japánok újdonsága, alig van hibája, de az ára sem alacsony.

  • Sony Xperia L - rutinosan homorít

    Jókora, de mégsem csúcsmodell. A középkategóriára lő a japán gyártó, itt még a TFT kijelzőt is jobban elnézi az ember, pláne ezzel a formatervvel.

  • Sony Xperia SP - a jónevű japán

    Az Xperia S utódjának tekinthető készüléknek csak itthon cseng bénán a neve, senkiháziak kezében a popszakma, de a Sony mobilos részlege szerencsére nem járt így.

Hirdetés