Hirdetés

Samsung ZV60 - használati tárgy

Bevezető

Nem tudom kihagyni, hogy ne utaljak vissza LG KU250 cikkünkre, ahol méltattuk a gyártó (és a GSMA) azon törekvését, hogy olcsó, de mégis viszonylag igényes 3G telefont állítsanak elő, amely segítheti az új technológiák széles körben való elterjedését. Fent említett telefon már kapható a T-Mobile kínálatában, mostani versenyzőnk a Vodafone árlistájából szúrható ki, mint viszonylag kedvező árú, de korrekt tudású készülék.

Öröm azt látni, hogy egy normálisan felszerelt, minőségi telefon nem kerül már horribilis összegekbe. A ZV60 Bluetooth funkcióval, 2 megapixeles kamerával, memóriabővítéssel és 3G kompatibilitással rendelkezik, ennek ellenére előfizetéssel még a leggyérebb csomaggal is 30 ezer forint alatt elvihető, de ha táposabb havidíjú konstrukciót választunk, akkor le lehet tolni az árát 5000 magyar pénz alá. Feltöltőkártyásan 45k az ára, amely nem kevés, de ennél olcsóbban csak az LG L600v, az Sony Ericsson V630i, a Nokia 6234, illetve esetleg a Sagem my600v szerepel az árlistán, Samsung esetében ez a legolcsóbb 3G modell.

Innentől kezdve pedig csak a márkapreferencia dönt, hiszen a Sony Ericsson és a Nokia készüléke hasonló tudást képvisel (csak egy-két apró különbség akad), ám mivel a ZV60 friss versenyző, ezért vélhetően a későbbiekben majd esni fog kicsit az ára, és beáll arra a szintre, amit a konkurencia képvisel. Érdekes, hogy mindhárom (a Sagemet talán kihúzom a versenyből, bocs, LG L600v pedig már nehezen található a boltokban) készülék egyfajta szürke eminenciásként határozható meg, hozzák a márkára jellemző stílusjegyeket, de semmi extrát nem tudnak felvonultatni, korrekt iparosmunka mindegyik, pont azt kapja a vásárló, amit az adott márkától elvárhat.

Külső

A ZV60 első pillantásra egyértelműen Samsung. Összecsukható, kecses, de nem pengevékony, fekete készülékház, de a fedlap kapott egy csinos ezüst betétet. Ebben olvasható a gyártó és az operátor megnevezése, ide került a kamera és a külső kijelző is, amelyről annyit érdemes tudni, hogy színes, 96x96 pixeles felbontással rendelkezik, és 30 másodperc alatt ki is kapcsol, ám a kamera gyorsgombjának hosszas nyomásával (ez a billentyű helyezkedik el egyedül a telefon jobb oldalán) újra életet lehet bele lehelni.

A telefon bal oldalán csak a hangerőgomok és a microSD kártya ajtaja fedezhető fel, a jobb oldalon a fentebb már említett kamera gyorsbillentyűjén kívül a szokásos Samsung adatcsatlakozó ajtaja található. A készülék alja és teteje teljesen ingerszegény, még nyakbaakasztónak sem jutott hely.

Az összeszerelési minőség példás, sem csukva, sem nyitva nem mozdul el egy lehelletnyit sem a vajpuhán nyíló fedlap. A számgombok elrendezése logikus, egyszerű. Süllyesztett elhelyezésük ellenére a billentyűk könnyen és pontosan nyomkodhatóak, használatukat az egyenletesen erős fehér háttérvilágítás és a gombok emberi méretű felirata könnyíti meg. Dísznek pedig ott van a sávokat elválasztó ezüstös betét.

A navigációs gombok közül a négy irányba nyomható gyűrű és ennek OK funkcióval rendelkező középső része kapott krómozott hatású felületet, a mellette elhelyezkedő hat funkciógomb közül négynek feladata egyértelmű, a maradék kettő közül a bal oldali a videóhívást indítja, a jobb oldali pedig a gyorsmenüt dobja fel. Érdemes még megemlékezni a fedlapon elhelyezkedő három érintőgombról, amelyek a zenelejátszót vezérlik.

Menü, kijelző

Live. Miután csak a piros szolgáltatónál kapható a készülék, ezért nem ússzuk meg a piros menü nélkül a dolgot. Néhány változtatás viszont elviselhetővé teszi a kezelőfelületet, ezek közül rögtön itt vannak a témák, amelyek az ikonokat ugyan nem, de a hátteret és a színsémát képesek megváltoztatni. A tesztkészülékben két téma szerepelt, az egyik a "klasszikus Live", a másik pedig a "disco" nevet viselte, én inkább az utóbbit használtam, mert a piros helyett itt vörösek voltak a menük.

Amennyiben az ikonokat is szeretnénk lecserélni, akkor használjuk az animált főmenüt, amely jóval kellemesebb a szemnek, mint az eredeti, IKEA összeszerelési útmutatók szintjén mozgó rajzok halmaza. Hasznos viszont a készenléti kijelzőn található ikonsáv, amelynek használatával a nem fogadott hívások és üzenetek, a böngésző könyvjelzői, a profilok és az általunk beállított gyorsmenü opciói között tudunk sebesen mozogni. Ezt igen hasznosnak értékeltem, miképp azt is üdvözöltem, hogy a Z sorozatba tartozó Samsung telefonokhoz hasonlóan ez a modell is a menübe lép az OK gomb megnyomásával, nem pedig a WAP-ot tolja az arcunkba.

A tárcsázási betűtípus ezúttal is állítható, külön pirospontot érdemel, hogy ha az ember elkezdi beütni a számokat, akkor alul egy lista látható a telefonkönyv szűrése nyomán azokról a nevekről, amelyekhez tartozó telefonszám ugyanígy kezdődik. Kellemes opció, az üzenetírás során is valami hasonló jön elő, ott a legutoljára használt kontaktok listáját kapjuk meg.

Említésre méltó, hogy a BlackUI menürendszerből ismert egymásra nyíló ablakok itt is elérhetőek, de ez a funkció ki is kapcsolható, ha esetleg idegesítené a felhasználót. Engem pont eléggé zavar ahhoz, hogy ne akarjam még ezzel is terhelni magam. A belső kijelző 176x220 pixeles felbontása helyett jobban örültem volna egy QVGA-nak, a fényerősséget és a világítás lekapcsolásának ideját tudjuk paraméterezni.

Alapfunkciók

A telefonkönyv 1000 nevet tárolhat. A mai mezőnyben nem számít extrának, hogy két telefonszámot, egy e-mail címet, némi megjegyzést és egy csengőhangot tárolhatunk fejenként. Képet csak a saját album menüponton keresztül rendelhetünk a névhez, feltéve, ha az a telefon belső memóriájában helyezkedik el. Bejövő hívás esetén a külső kijelzőn is látszik annak a feje, aki bennünket keres, ez feltétlenül hasznos funkció. Ha a fedlap nyitásával felvesszük a hívást (ez opcionális), akkor érdemes az oldalsó gombokhoz az elutasítás funkciót hozzárendelni (különben csak némítanak), hogy élhessünk a kinyomás-visszahívás lehetőségével.

Az üzenetkezelés nem okoz meglepetést. Az SMS kapacitás 500 férőhelyes, ez egy ideig biztosan elég lesz, a multimédia üzenetek és az emailek pedig a belső memóriában kapnak helyet, amely 45 megabájt körüli, ha csupaszra ürítjük, gyárilag 40 mega elérhető. Az email fiókok száma öt lehet, hitelesített SMTP és csatolmánykezelés is van, a maximálisan kezelhető méret 500KB. Címre és feladóra is szűrhetünk a kéretlen levelek megkapását megelőzendő, roaming esetén pedig nem kéri le a szerverről automatikusan a beérkezett maileket a szoftver, de rendelkezhetünk másképpen is. A szövegbevitelről csak jót tudok mondani, könnyen és gyorsan képződik SMS még annyira nem nagy gyakorlattal rendelkező ujjak nyomán is (rossz az, aki rosszra gondol).

A naptár havi és heti nézete grafikus, a napi felsorolás jellegű. Ötféle bejegyzésünk lehet: program, évforduló, szabadnap, fontos és privát, ami alapvetően némi dillemára ad okot, ha egy fontos privát találkozót szeretnék beletenni. Programból 300, szabadnapból és évfordulóból 50-50 (kinek van ennyi szabadnapja?), privát és fontos eseményekből pedig egyaránt 20 darab rögzíthető. Automatikus törlés szerencsére van.

Az ébresztőóra több időponttal és ismétlődéssel is rendelkezik. A számolgép alap fapad bónusz zárójelek, a stopper és a visszaszámláló nem okoz meglepetést. Ebben a modellben a világóra elég kis primitív, nincsen ugyanis térkép, csak az egyes városok idejei kerülnek egymás alá kilistázásra. A diktafon csak 5 percet tud rögzíteni, folyamatban levő beszélgetés közben nem elérhető.

Multimédia

A fedlapon levő 2 megapixeles kamera nem nyújt semmi extrát, szubjektív megítélésem szerint mégis egész jó kis fotókat készít. A zajszűrés ezúttal is túl erős, néhány részletet elvitt a szoftveres utómunka a jelek szerint, de a színhűséggel nincsen probléma. Makro üzemmód nincs, de a növények is viszonylag jól látszanak a közeli képen. A szokásos Samsung opciókkal találkozhatunk a menüben, állítható ISO, fehéregyensúly, környezeti program, van néhány effekt, a digitális zoom pedig még műhanggal is jelezheti működését.

A kereső álló formátumú, a kép széleit a szoftver ilyenkor nem mutatja, de lehet kérni szélesvásznú ablakot is, de akkor alul-felül egy-egy fekete sávot bámulhatunk exponálás előtt. Vaku nincsen, a videofelvétel pedig felejthető a maga kemény 176x144 pixeles felbontásával.

Zenei fronton kezdjük a jó hírrel: a lejátszó hajlandó futni a háttérben az E740-hez hasonló megoldással. Ez azt jelenti, hogy a kezdőképernyő alsó részén látható egy sáv, amely tájékoztat az aktuálisan játszott zenéről, a navigációs gomb különböző irányaival pedig lehet léptetni és megállítani a muzsikát. Ha végleg ki akarjuk nyírni a háttérben futó programot, akkor elég a piros gombra tenyerelni, és a felugró kérdésre egy igent mondani.

A zenelejátszó önmagában nézve elég egyszerű. A számokba nem lehet beletekerni, nincs equalizer, sztereó Bluetooth viszont akad. Ha becsukjuk az eszközt, akkor amíg világít a képernyő, aktívak a fedlapi érintőgombok, később előbb fel kell éleszteni a külső kijelzőt (kamera gombja hosszan), utána mókolhatunk. Az egyetlen fícsör, hogy a számokat lehet ötös skálán értékelni, majd az értékelések alapján listázni. Fontos megemlíteni a Radio DJ nevű funkciót, amely HTTP kapcsolaton biztosíthat rádióadást, ám a tesztkészülékben nem lehetett beberhelni, gondolom kell mögé valami szolgáltatói okosság is, hogy menjen, a sima netkapcsolatot hiába lőttem be.

Kihangosítva nagyon bénán szól a telefon, rezonál, de durván. Fülessel persze jobb, a standard Samsung headset átlagos eredményt hozott. A beszélgetési hangminőség viszont korrekt, de ezt sem érdemes kihangosítani, nem elég erős. Bejövő hívásnál tud egyszerre rezegni és danolni a készülék, s mint említettem, vannak profilok is.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Ha van 3G hálózat a közelben, akkor meg lehet próbálni HTML oldalakat is böngetni a készülékkel, de sem a fektetett megjelenítés, sem pedig a spéci tördelés nem erőssége a készüléknek. Előbbi nincs, utóbbinál van a teljes oldalszélesség és a "smart-fit", amely csak függőleges görgetésűvé varázsolja át a weboldalakat, de így sem öröm a mászkálás rajtuk. Ez van, ez a modell nem erre született, be kell látnom.

Lokális adatátvitelhez 2.0-s Bluetooth kapcsolat és USB áll rendelkezésre. Utóbbihoz kábel és szoftver szügségeltetik, anélkül kakukk, előbbivel alapvetően nem volt gondom, de az autóban levő Motorola kihangosítóval úgy összeveszett, hogy öröm volt nézni. Bejövő hívásnál rákapcsolódott, rádió lehalkult, felkészültem a kommunikációra, de ehelyett nem a hangfalakból szólalt meg a beszélgetőpartnerem, hanem a telefonból, ami okozott némi kapkodást, ráadásul közben a rádió is visszahangosodott. Ilyet még egyetlen tesztkészülék sem produkált.

Az akkumulátor igen változatosan szerepelt. Volt olyan nap, hogy reggel még csutkára volt töltve, de délután négyre ledobta az ékszíjat (ez elég bosszantó), egy hét alatt viszont megszoktuk egymást, most éppen három napja megy egy töltéssel és még nem sikítozik kajáért. Végig 3G hálózaton van a telefon, állandóan bekapcsolt Bluetooth mellett, bár hétvégén kevesebbet beszéltem rajta. Az viszont kiborító, hogy az ember elindul otthonról bátran, mert még két csík látszik a háromból, aztán fél óra múlva már villog és sivákol a telefon a töltőért.

Összegzés. Ennyi pénzért szerintem oké. A három legfontosabb Samsung-betegség ebben a telefonban nem jelentkezik, megy az MP3 a háttérben, vannak profilok, tud egyszerre csörögni-rezegni. Az OK gomb sem a WAP-ra visz, ez alap kellene legyen minden Samsung telefonban. Azt hiszem, hogy most csak apró hibákat találtam (QCIF videó, béna kihangosítási minőség), úgy egyébként nagyon egyben van a ZV60, ha a Live nem akadály, akkor ajánlott.

Samsung ZV60

Bog

A készüléket a Vodafone biztosította. Köszönjük.

Specifikációk

Samsung ZV60
Technológia GSM 900/1800/1900 +UMTS
Méret 91x45.5x18.3 mm
Súly 105g
Kijelző 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT, 1,9 inch
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 500/45MB
Egyéb memória T-Flash (micro SD)
Java van
Vibra funkció van, csengés közben is
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van - sztereó
Prediktív T9, magyar
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 5 perc
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió HTTP
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 960 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 270 óra
Beszélgetési idõ 180 perc
Fényképezőgép 1600x1200 + 176x144-es videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok demo
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, SMAF
Operációs rendszer Samsung zárt OS
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek Előlapi érintőgombok

Előzmények

Hirdetés