Samsung X810 - dundi törpe

Bevezető, külső

Aki ismer, tudja, hogy a koreai gyártó készülékei nem állnak túl közel a szívemhez. A Samsung név számomra egyet jelent a kifogástalan minőségű kidolgozottsággal, jövőbemutató műszaki paraméterekkel, melyek azonban – számomra elfogadhatatlan módon – szándékosan lebutított, kiforratlan szoftverrel párosulnak. Az XXL GSM-től kapott X810 több téren is megváltoztatta eme véleményem, pozitív és negatív irányban egyaránt.

A 89 x 37 x 24 mm fizikai méretű készüléktest szemből nézve rendkívül kicsinek tűnik, azonban semmi esetre nem mondható karcsúnak. A vastagsága még „átlagméretű” modellek esetében is soknak tűnhet, jelen esetben pedig már szinte aránytalan. Összecsukva – merthogy csúszkás modellel van dolgunk – elég jól kézre áll, és a rakat külsõ gomb jóvoltából szinte minden funkciója elérhetõ. A kisméretű kijelzõ és a „3D sztereó hangszóró” között méretes helyet követel magának a négy irányban nyomható és két irányban tekergethetõ navigáló tárcsa. Az igazat megvallva annyira nem kényelmes vele bíbelõdni, mert a tekergetésre túlságosan lassan, a négy irányra pedig kissé pontatlanul reagál, ráadásul nincs „oké” funkciója, tehát hol a két gyorsbillentyűt hol az „ok/i” gombot kell segítségül hívni.

A vaskos készüléktest bal oldalán a hangerőszabályzó, jobb oldalán a kamera és MP3 vezérlő gombok kaptak helyett. Szétcsúsztatva a telefont elénk tárul a kis méretű billentyűzet. Használata kis ujjakkal sem leányálom, de akinek vastagok az ujjai, biztos nem fog lelkesedni érte. Az igazi bajt leginkább az okozza, hogy a súlypont jóval a billentyűzet fölött van, ezáltal folyamatosan ki akar billenni az ember kezéből a kis jószág.

Kijelző, menü

A 24 x 30 mm fizikai méretű és 128 x 160 képpontos, 65.536 színű TFT megjelenítője nem az a fajta, amibe a kedves vevő azonnal beleszeret. Persze igazi panasz nem lehet rá, már csak kis mérete miatt is egész finom a megjelenített képek rajzolata és a képpontok valósággal egybefolynak. Nincs a Sony Ericsson hasonló kijelzőinél tapasztalható „pixelháború"... Tárcsázáskor a teljesen vak kétszáz éves nagyanyók is elégedetten konstatálhatják, hogy tökéletesen látják a fél telefonnyi számokat, melyek színe tetszőlegesen változtatható, sőt akinek ingerenciája van, még szivárvány átmenetet is beállíthat.

A menü kilenc ikonos, mely akár kissé szaggatottan animáltra is váltható. Ez utóbbi esetben a kiválasztott menüponthoz tartozó ikon kétszeresére nő, a többi meg elsatnyul. A „tárcsás” navigálást nem igazán érdemes forszírozni, mivel a legutolsó, azaz kilencedik ikon majdnem két teljes csavarásnyira van az elsőtől. Jó pont, hogy a háttérkép akár naptár is lehet.

A menü felépítése teljesen logikus. A navigáló szerv négy iránya majdnem tetszőlegesen testreszabható. Hogy miért csak majdnem? Nos, sajnos a telefonkönyvet oda sehogy sem lehet bevarázsolni, nekem pedig nagyon furcsa volt, hogy az a jobb gyors gombbal érhető el. No mindegy, ízlések és pofonok. Dicséretes, hogy a meglehetősen szerény kijelzőből ilyen sokat sikerült kihozni.

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyv hozta az általam elvárt normát. 1000 név rögzítésére van lehetőség, melyhez 5 telefonszám, e-mail cím, hívókép és csengőhang is hozzárendelhető, valamint csoportokba rendezhetők. A csoportok szintén rendelkezhetnek saját hívóképpel és dallammal. Természetesen több betűre is lehet keresni és a SIM-en tárolt számokat is kezeli. Bejövő hívásokat a telefon szétcsúsztatásával is lehet fogadni, az összecsukásával pedig be lehet fejezni, kivéve ha csatlakoztatva van fejhallgató. Nem árt odafigyelni arra, hogy az elforgatható kamera másik felén a hangszóró található. Beszélgetés közben, ha a partnert hallani is szeretnénk, nem árt ha a kamera helyett a hangszóró áll a fül felé. Sajnos sehogy sem lehet elérni, hogy egyszerre csörögjön és rezegjen a szerkezet, ellenben a vibra hangereje távolról sem nevezhető diszkrétnek, sokkal inkább emlékeztet az aszfaltbontó berendezések hangzásvilágára.

Üzenetírásakor elérhető a magyar T9-es szótár, mely kezeli az ékezetes betűk egy részét is, de nincs például „á”, „ő” sem „ű”. Optimista módon akár 12 rövid szöveges üzenet egybefűzésére is hajlandó méregdrága kisregények létrehozásának céljából. Hosszú mondanivaló esetén persze költséghatékonyabb a maximum 10 diából álló MMS, melyben az oldalankénti 1000 betűs szösszeneteket zenei aláfestéssel, egérmozival és piktúrával is elláthatóak 295 kilóbájtig. Az üzeneteket közös mappákban tárolja a ketyere, de tetszőleges saját mappák is létrehozhatóak (á lá Nokia). Ez igazán jól jöhet, mivel a SIM kapacitásán túl további 200 üzenet számára tud helyet biztosítani.

Az e-mail kliens sajnos alulmúlta az elvárásaimat. Az üzenetekhez ugyan tetszőleges fájlok csatolhatók, de sajnos csak a 300 kilobájtos lélektani határig. Ennek tudatában kissé optimistának tűnhet a „Videó hozzáadása” menüpont... Más téren viszont igen fejlett. Beépített mini spam szűrőt is találtam, ahol tiltott címek és levéltárgy minták rögzíthetők. Mivel a bejövő levelekről azonnali értesítést küldő „push e-mail” támogatás kimaradt, így be kell érni azzal, hogy az 5 postafiókot leggyorsabban órás időközönkénti automatikusan lekérdezi.

Multimédia

Multimédia területén magas elvárásokkal indultam neki a telónak. Elvégre 3D sztereó hangzású hiper-szuper forgatható kamerás csodakütyüvel hozott össze a sors. A kamera minősége pozitív csalódás volt, bár azt nem értettem, hogy hívás közben miért nem használható?! Az 1280 x 1024 képpontos maximális méretű képek ha nem is tűélesek, de viszonylag szépek. Még szürkületben is sikerült értékelhető képet csinálnom, igaz ott villanó hiányában „ISO 400”-as érzékenységre kapcsoltam. Ezen először jót mosolyogtam, de aztán a végeredményt elnézve valóban nem mozdult be a kép annyira.

A kép felbontása 128 x 104 és 1280 x 1024 képpont között választható, melyhez négy tömörítési minőség rendelhető. Ezen túlmentően mindenféle hatások és keretek adhatók hozzá a kompozícióhoz. Ez utóbbi azonban rögtön 128 x 104 képpontra csökkenti a készíthető kép méretét, ahogyan a képszerkesztő alkalmazás is bármilyen művelet elindítása előtt. Használati értéke tehát erősen megkérdőjelezhető. A videórögzítő ugyan nem helyettesít egy DV kamerát, de azért egész élvezhető CIF (352 x 288) felbontású MPEG-4 videókat rögzít. Az egyetlen gond, hogy még „nagyon finom” minőség esetén sem mutat jól a másodpercenként kb. 15 kép. Önarckép készítéséhez a kamera átfordítható. A kép ilyenkor fejtetőn áll. Kis idő után rájöttem, hogy manuálisan kell átforgatnom a képet a hangerő gombok segítségével. Felemelő érzés, hogy ezen a filléres érzékelőn is spórol a gyártó! Kicsit rosszmájú leszek, de ez az árcédulán cseppet sem látszik...

A telefon 80 megabájtos belső memóriával rendelkezik, mely microSD (lánykori nevén micro T-Flash) kártyával bővíthető, de ehhez le kell barkácsolni az akkumulátort. A két memória sajnos nem teljesen egyenrangú a koreai törpe zenelejátszója számára. A belső memóriából az MP3 felvételeken túlmentően AAC és M4A formátumú zenéket is lejátszik, de memóriakártyáról kizárólag MP3 formátumot fogad. Ennek semmi értelme, főleg annak tudatában, hogy a fájlkezelőből indítva a memóriakártyáról is simán lejátszotta ugyanazzal az alkalmazással! De amikor a lejátszóból próbáltam megnyitni a kártyát közölte, hogy ott biza nincs lejátszható zene. Kicsit szenilis a lelkem, mert pár másodperce még onnan játszott. A Samsung szerint ez így teljesen normális és ez olvasható a kezelési útmutatóban is. Na ezen szoftveres korlátozások szoktak engem kikészíteni. A kézikönyv sztereó Bluetooth átvitelről is regél, de sajnos ezt nem volt szerencsém kipróbálni. A zenelejátszó amúgy háttérben is üzemel, vannak előre programozott ekvalízerek („kiegyenlítők”), 3D hangzásjavítás, lejátszási listák, stb. A beépített hangszórópár semmilyen sztereó hatást nem produkál, ellenben a süvítő hangzásával denevér-karambol könnyedén előidézhető.

Szervezőfunkciók, alkalmazások

A naptár kissé puritán, de egészen jónak mondható: heti, havi és napi nézet között választhatunk. Négyfajta bejegyzés rögzíthető: programok, évforduló, emlékeztető és teendő, méghozzá mindegyikből maximálisan 100. A programokhoz és évfordulókhoz riasztás rendelhető. Az előbbi napi, heti és havi, az utóbbi értelem szerint éves ismétlődéssel rendelkezhet. Az emlékeztetők tulajdonképpen egyszerű 100 betűs naphoz kötött megjegyzések, míg a teendőkhöz prioritás rendelhető.

Három ébresztőóra áll rendelkezésre, melyekhez ismétlődés is rendelhető. Míg a legtöbb telefonnál az ismétlődő riasztásnál egyszerűen csak be lehet jelölni, hogy melyik napokon zörögjön, addig itt egy listából lehet választani: egyszeri, minden nap, hétvége kivételével vagy vasárnap kivételével. Ha valakinek nem illeszkedik ehhez a munkarendje, ideje új munkahelyet, vagy telefont keresni.

JAVA alkalmazások kezelésére alkalmas a kis telefon, de csak egy 4 megabájtos külön, erre a célra fenntartott memóriaszelet erejéig. Éljen az osztott memória! Sokaknak ez persze nem jelent igazi gátat. Annál kellemetlenebb hogy Bluetooth-on keresztül nem lehet egyszerűen átküldeni a telepítendő alkalmazásokat hanem arra külön PC-s alkalmazás hivatott. Van hová fejlődni! Három egészen igényes játékot telepítettek unaloműzésre. A „Bobby Carrot” főhőse a répagyűjtő, remek logikájú nyuszi, az „AirShip Racing” során egy állandóan zuhanni készülő léghajóval kell gyűjtögetni repkedő kincseket, míg az „Arch Angel” valami háborús izé-mizé, de nagyon sokat szövegelt és nem volt lelkierőm szórakozni vele. Természetesen minden angolul van.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Az oldalak böngészése gördülékenyen megy, csak ugye a kijelző felbontása szab némi gátat. Kellemes funkció, hogy nem csak képeket, hanem teljes oldalakat is le lehet menteni későbbi tanulmányozásra. A 4+2 időréses GPRS természetesen modem funkcióra is alkalmas. Lebutított, keretek nélküli, azaz xHTML oldalakat is kezel a beépített böngésző.

Vezeték nélküli átviteli technikák közül infra hiányában csak a Bluetooth maradt. Azt sem túl jól kezeli. Többen panaszkodtak, hogy beszéd közben (Bluetooth füles) halkan és helyenként torzan hallanak, valamint az én audio receptoraimat is borzolták különböző légköri zavarok. Apropó, külön élmény volt, hogy minden egyes alkalommal amikor bekapcsoltam a Bluetooth fülesem a kis Samsung újra és újra megerősítést kért, hogy de ugye egészen biztos, hogy kapcsolódhat a headset... A végén persze megtaláltam rá a gyógyírt, lásd lentebb. Nálam 4,5 óra folyamatos beszélgetést bírt az akksi, mely átlagos érték.

Laptoppal sem volt igazi együttműködés. Mondjuk, nem telepítettem semmilyen Samsungos szoftvert, de nem is sikerült kifacsarni belőle a könyvtárszerkezetnél többet. A számítógépen úgy látszott, mintha valamennyi könyvtár teljesen üres lenne. De aztán úgy döntöttem fordítok a dolgok alakulásán és „felküldöm” a fájlokat a telóról – egyenként. Az ötlet nem volt rossz, de minden második próbálkozásnál hibába botlottunk: „Nem lehet kapcsolódni. megpróbálja újra?” Hmmm... Eddig még egyetlen készülékkel sem kínlódtam ennyit. Amikor a telefonra küldtem képeket két kérdésen kellett túlesnem: „Adatcsere a(z) ... eszközzel?”, majd ennek jóváhagyása után: „Bevihet a(z) ... fájlokat?” Aztán végül rájöttem, hogy nem ennyire rémes a helyzet. Ha a Bluetooth kapcsolatoknál a biztonságos üzemmódot kiiktatja az emberfia, nem akadékoskodik annyit a kis Samsung.

Nem mondom, hogy tökéletes készülékkel hozott össze a sors. Legtöbb felróható hibája – elvárásaimnak megfelelően – szoftveres eredetű. Azért arra kíváncsi lennék, hogy kinek van szüksége olyan képszerkesztőre, ami csak teljesen szétbutított képeken operál. Vagy miért nem játszhatok le a méregdrága microSD kártyáról feleakkora méretűre csomagolható M4A zenéket? Sok ilyen és ehhez hasonló kérdés fogalmazódott meg bennem a pár együtt töltött nap alatt. És persze van még egy kérdés. Vajon ki fogja megvenni ezt a kütyüt drágábban(!), mint a minden téren fejlettebb D600-as csúcsmodellt?

(An)Dante

A Samsung X810-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Samsung X810
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 89x37x24 mm
Súly 85g
Kijelző 128x160 pixel, 65 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/80MB
Egyéb memória T-Flash (micro SD)
Java van, 4MB
Vibra funkció van, halk üzemmódban
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 60 perc
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 760 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 200 óra
Beszélgetési idõ 330 perc
Fényképezőgép 1280x1024, MPEG-4 videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok 3
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, SMAF
Operációs rendszer Samsung zárt OS
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek tekerhető navigomb

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés