Samsung S5350 Shark - jobbára ártalmatlan

Bevezető

Állandó szerzőnk és az oldal helyettes főszerkesztője, Bocha (kisebbeknek csak Bocha bácsi) tegnap kivesézte, hogy mit tud a Samsung új modellcsaládjának legdrágább és legokosabb tagja, az S5550. Hozzám tehát nyúlánkabb verzió került, aminek annyira örültem, mint egy marék falevélnek, mivel a készülék erősen emlékeztetett a múlt héten nálam járt S5320-ra, értve ezalatt mind a formát, mind pedig a funkcionalitást.

Samsung S5350 Shark
[+]

Így aztán annyi lelkesedéssel bontogattam az XXL GSM-től kapott csomagot, mintha gyomortükrözésre várnék, a külső nem okozott meglepetést, hiszen az MWC-n már megszemléltem a készüléket, tehát csak reménykedtem, hogy legalább belül lesz valami attrakció, ha már 40 lepedőt kell perkálni a telefonért cserébe.

Samsung S5350 Shark
[+]

Lelövöm előre: annyira innovatív a Shark, mint egy doboz gyufa, s ezen nem segít az sem, hogy ezt a cápa-vonalat próbálja erőltetni a gyártó, ugyanis attól, hogy ívelt a hátlap széle, még nem lesz okvetlenül jobb, netán kívánatosabb egy mobiltelefon. Ami elvileg egy használati tárgy, ráadásul esetünkben inkább az üzleti szféra került fókuszba, hiszen egy klasszikus kialakítású eszközről lesz szó a továbbiakban.

Hirdetés

Külső

Persze nem mondhatjuk, hogy a Shark ronda, a cápákra ezt egyébként is ritkán jegyzik meg azok az emberek, akik már találkoztak velük, s ezt túl is élték. Most ilyen parája ne legyen senkinek, az S5350 ártalmatlan jószág, amely annak ellenére is csak egy unalmas telefon, hogy a tervezők láthatóan mindent elkövettek a harcias arckifejezés megmunkálásának érdekében.

Samsung S5350 Shark
[+]

Ez abban nyilvánul meg, hogy az ezüst kerettel is kiemelt navigációs gomb igyekszik olyan lenni, mintha szimatolna, az alátolt funkcióbillentyűk formája gonoszul ívelt, s minderre rímel a QVGA kijelző felett elhelyezett hangszóró is. A másik Shark annyiban máris jobb, hogy abban AMOLED ablakot talál a felhasználó, konzervatívabb cápáknak csak TFT dukál.

Samsung S5350 Shark
[+]

A billentyűk elrendezésével mindig óvatosan kell játsszaniuk a gyártóknak, láttunk már néhány innovatívnak kikiáltott, de hamvába holt próbálkozást (Nokia 3650, Siemens SX1), amely a mindenkori tulajdonosok szerint persze zseniális volt, de valahogy mégsem készült azóta sem hasonló formaterv. Itt ilyesmiről szó nincs, a „cápásítás” csak néhány ívet változtatott meg, a gombsor használatára nincs kihatással.

Samsung S5350 Shark
[+]

A lelkesedés első szikrái (és egyben az utolsók is), akkor csillantak fel szemeimben, amikor a hátlapot kezdtem el vizsgálgatni: ez itt valami cápa-terminátor, mivel a hátsó borítás fém. Ellentétben a másik Shark modellel, a panel itt röhögve lejön, annyira, hogy izomból kell visszanyomni ahhoz, hogy tökéletesen illeszkedjen. A készülék oldalaira hullámozva kanyarodik át a fémes rész, ez kétségtelenül pofás, s visszafogottan elegáns a hátlap mintázata is. A kamera kialakítása rímel az előlapi navigációs gomb formájára.

Samsung S5350 Shark
[+]

Oldalt nincs sok gomb. Bal felől a hangerőt állító billentyűpáros, jobbról nézve pedig a kamera exponáló gombja keltheti fel a figyelmet. Alul és felül a telefon sima, de fontos megemlíteni, hogy a szintén bal oldalra került adatcsatlakozó a másik Shark modellel szemben microUSB szabványú. Jack csatlakozó sehol sincs, a dobozban levő alapszintű füles ennek megfelelően csak az előbb említett bemenetbe dugható. A microSD kártyát oldalról tehetjük be – de csak a hátlap eltávolítását követően.

Menü, alapfunkciók

Amikor a két nálunk járt Shark telefont összehasonlítottuk, arra jutottunk, hogy az S5550 egy régebbi konstrukció, amely AMOLED kijelzővel került felturbózásra, a nálam levő Samsung viszont újabb. Erről nem csak a microUSB csatlakozó árulkodik, hanem a menürendszerben némiképp megváltozott grafika is. A sebesség viszont változatlan, pont ugyanannyi idő alatt hajtja végre az utasításokat mindkét Shark.

Samsung S5350 menu

Bár a felhasználói felület ikonos része megújult grafikát kapott, a logika, a menüpontok elhelyezkedése semmit nem változott. Minden ott és úgy szerepel, ahogyan a korábbi Samsung készülékekben, s miután a designban történt változások minimálisak, ezért azt sem lehet mondani, hogy az új bármiben is jobb lenne, mint a régi. A főképernyőre továbbra is kitehetünk gyorsindító ikonsort, változtatható a háttérkép, s itt is megtalálható az Eleven világ nevű, itthon Parlamentet mutogató séma, de semmi más extra.

Samsung S5350 menu

Gyárilag három téma van, létrehozhatunk újat is. Az így kreált színvilág teljesen szabadon variálható, a menü mögé háttérkép is tehető, ám az ikonok a régi, kontúros verzióból jönnek, a gyári témákban plasztikus, színes rajzocskák uralják a terepet. Ha az automatikus billentyűzárnál idegesít bennünket, hogy 10 másodpercen belül aktiválódik, akkor ezen csak úgy tudunk javítani, hogy a kijelző háttérvilágításának idejét csavarjuk fel. Külön szabályozható a gombsor fehéres világítása is, megadhatunk időintervallumot, mivel automatikus fényérzékelő nincs a telefonban.

Samsung S5350 menu

A telefonkönyvben 2000 bejegyzést tárolhatunk, emberenként több telefonszám, e-mail cím, fax, születésnap, kép, csengőhang és megjegyzés rovattal. Ez ebben a kategóriában elegendő. A névjegyzék felépítése nem változott, könnyen kezelhető és kereshető. Az üzeneteknél sincs újdonság, ebben a modellben nincs meg az S5150-ben megismert chat-thread nézet, de annyi legalább van, hogy a bejövő írásokat dátum, feladó, típus, tárgy és méret szerint tudjuk rendezni. Az e-mail kliens is a szokásos: csatolmányokkal és hitelesített SMTP szerverekkel boldogul, több fiók kezelése megoldott.

Samsung S5350 menu

A naptárban nincs újdonság, havi és heti nézet akad, minden bejegyzéstípusból 100 darabot tud raktározni a rendszer. Az ébresztés is a szokásos, több időpont, ismétlődés, szundi állítható. A számológép (trigonometrikus műveletekre is képes), a stopper, az időzítő és az átváltó is a szokásos. Az alkalmazások között van Google Maps, de csak cellainformáció alapján lokalizál, mivel GPS nincs a telefonban. A játékok kivétel nélkül csak próbaverziósak.

Multimédia

Nagy csalódás a 3,2 megapixeles kamera, amelyben nincs autofókusz, de vaku sem került a hátlapra. Ha a Samsung ezzel a készülékkel a Nokia 6700-nak kívánt versenytársat állítani, akkor itt nagyot hibáztak. Vélhetően ugyanaz a modul van ebben a telefonban is, mint az S5320-ban, ami ahhoz képest nem rossz, hogy kevés funkcióval bír, de ebben a kategóriában szerintem kevés. A kereső fekvő nézetű, az opciók átlagos mennyiséget ölelnek fel, a mosolyfotózás mókusvakítás, videót QVGA felbontásban vesz a gép. Néhány tesztkép pihen alant.

Az elkészült alkotásokat a beépített képszerkesztő segítségével néhány alapvető módon tudjuk módosítani (szépia, forgatás, szövegezés, átméretezés). A fotókat egész gyorsan tudjuk visszanézni, alig-alig kell várni a két kép közötti lapozásra.

A zenei oldal a szokásos eszköztárat nyújtja. A lejátszó albumborítót is megjelenít, a számok ID3 tagek alapján kerülnek csoportosításra, van ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is. Az equalizer előre tárolt sémákat kínál fel, ezek még kihangosított módban is érzékelhetően megváltoztatják a hangzást, a mellékelt füles viszont fapados: nem szétszedhető, minősége átlagos, de legalább egy felvevőgomb van rajta.

Samsung S5350 menu

Erre a fülesre szükségünk lesz az FM rádió használatakor, itt RDS információkat is közöl a szoftver. A diktafon folyamatban lévő beszélgetés közben nem működik, viszont a felvett anyagot a zenefelismerés menüponton keresztül felküldhetjük a netre, s ha minden rendben van, akkor válaszként megkapjuk a szám címét és előadóját. Az Emil.Rulez! megvolt nekik, a Tankcsapda nem, de a Tosca megint rendben volt.

Adatátvitel, akkumulátor

Nem csupán 3G, hanem HSDPA átvitelre is képes a Shark. Kár, hogy ehhez gyárilag megint az az ócska NetFront böngészőt kapjuk meg, ami egyszerűen szánalmas egy webkites megoldáshoz, vagy az Opera Minihez képest. Vicces, de ma már a Vodafone is azt javasolja azt ügyfeleinek, hogy inkább töltsék le ez utóbbi alkalmazást. Jó pontot érdemel az RSS olvasó, a közösségi oldalak viszont megint nem kaptak natív kliensprgramot, csak linkeket, de ez is valami.

Samsung S5350 menu

Lokális szinten USB kábel és Bluetooth állhat rendelkezésünkre. Előbbi esetben ha komolyan akarunk ügyködni a telefon tartalmával, akkor kelleni fog a szinkronizációs szoftver is, hiányában csak a memóriakártya tartalma érhető el a PC-ről. A Bluetooth-szal nem volt gondom, a Motorola HX1 fülesemet vidáman kezelte.

Samsung S5350 Shark
[+]

A hátlap alatti akkumulátor két-három naponta szorul etetésre. A telep nem sokkal gyengébb, mint a testvérmodell S5550-ben, de ott az AMOLED kijelző miatt alacsonyabb a fogyasztás. Ilyenkor jön jól, hogy a szabványos microUSB csatlakozó miatt egyre több és több ilyen kábel kószál majd az átlagember lakásában is, a telefon PC-ről is vesz fel áramot.

Samsung S5350 Shark
[+]

Értékelés: Samsung S5350 Shark
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Samsung Shark jelenlegi ára 40 lepedő. Ez nem túl magas, de szinte ugyanezzel a funkcionalitással, jóval olcsóbban van S5320, amin nincsenek cápás hullámok oldalt, illetve a fémet is hanyagolták a tervezők. Szerintem ez nem ér meg ennyivel több pénzt, holott elvileg az akku is egy picivel jobban bírja, és a névjegyzék kapacitása is nőtt. Az is hozzátartozik a történethez, hogy a tesztkészülékben elég erős a rezgőmotor is, konkrétan lemászott az asztalról a telefon, hogy földet éréskor három részre essen szét, de egy karc sem látszik rajta: nagyon össze van rakva és a fémmel nemigen lehet vitatkozni. Ha az S5320-ra szőrős szívvel csak Tetszett pecsétet adtam, akkor erre a modellre puha lélekkel megadom ugyanezt, lévén az ára hamarosan megközelíti a másik telefonét, nincs benne a híváskezelési szoftveres hiba, és a fém nálam igen sokat nyom a latban.

Samsung S5350 Shark

Bog

A Samsung S5350-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S5350 Shark
Samsung S7350 Általános
Technológia GSM,UMTS
Méret 115,2 x 46,7 x 11,9 mm
Tömeg 99 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Belső kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 240x320
Belső kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,8M
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 300 KB
Belső memória 100 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA van / 3,6 Mbit/s
IrDA / Bluetooth nincs / van - 2.1
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung
WAP / HTML böngésző 2.0 / van - Netfront
E-mail kliens van
Java van
Játékok demo
Valutakonverter van
Extra szoftverek zenekereső
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kamera van - VGA
Videófelvétel van (320x240 pixel @ 30fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó előre tárolt
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion
Készenléti idő 450 óra
Beszélgetési idő 10,5 óra
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés