Samsung i600 - ultraüzenet

Bevezető

Miután vége lett a 3GSM kiállításnak, másnap már nyaggattam a Samsungot, hogy tesztkészüléket ide nekem, mert volt egy-két ígéretes modell Barcelonában. Bár én eredendően először valami F-szériás készülékre vágytam, ehelyett egy i600 érkezett a szerkesztőségbe, teljesen végleges szoftverrel, gyári dobozban.

Először megütközéssel konstatáltam, hogy nagyon pici és vékony a doboz, miközben az i600 egy komoly készülék, legalább dupla méretű csomagot vártam. A csalódottság abban a pillanatban szertefoszlott, hogy kivettem a telefont a dobozból. Onnantól kezdve szerelem. Az igen vékonynak tekinthető eszköz mellett hevert még a csomagban a szokásos tartozékok mellett egy USB kábel is, de a memóriakártya például kimaradt.

Az i600 eddigi pályafutása nem mentes a botrányoktól, pedig még csak most kerül forgalomba, legalábbis itthon. Azzal indult a történet, hogy elég erősen hajaz a konstrukció a Motorola Q nevű modelljére, amely nyilván fáj az amerikai gyártónak kissé, pláne, hogy a szorgos koreaiak kicsit hamarabb lettek kész a saját alternatívájukkal. Míg Q-t eddig kábé csak képeken láttunk idehaza, addig a nem annyira régen bejelentett i600 már itt pihen az asztalomon.

A másik, sokkal emlékezetesebb perpatvar a Blackberry-vel alakult ki. Az i600-at ugyanis a Samsung Blackjack névre is keresztelte a könnyebb azonosítás érdekében, mire a RIM kiborult és jelezte, hogy szerint ez összekeverhetőséget eredményez, ráadásul mindkét telefon az üzenetkezelést helyezi előtérbe (i600 szlogen: ultra messaging), illetve a QWERTY gombsor is hasonlatossá teszi őket egymáshoz. Ment az adok-kapok, aztán a Samsung inkább lemondott a Blackjack névről.

Az i600 enélkül is épp elég ütős.

Külső

Az i600 komoly kütyü és úgy is néz ki. Széles, hogy elférjen rajta a QWERTY gombsor, viszont lapos, ahogyan ezt a mostani trendek megkívánják. Elegánsan szögletes, annyi gomb van rajta, mint egy közepes Boeing műszerfalán, elsőre talán ijesztő is, de a kezelés magától értetődő.

A fektetett formátumú kijelző alatt üldögélnek a navigációt segítő gombok. Ezek közepén található a gyűrű, amelynek OK feliratú közepe tényleg OK funkciót lát el. Mellette két sorban helyezkednek el a funkcióbillentyűk, de az alsó sorban csak két hosszúkás gomb van a hívások kezeléséhez. A felső sáv viszont négy részre tagolódik, két softgomb van középebbre, ezek a kijelzőn megjelenő funkciókat indítják, a bal szélen a házikó visz vissza a főképernyőre, míg a jobb oldali billentyű egy szinttel dob fentebb a menüben.

Ha ez nem lenne elég, akkor érdemes megvizsgálni a telefon oldalait is. Az i600 bal felére szép fehér betűkkel került feltüntetésre, hogy Wi-Fi és Bluetooth (mint a régebbi autókon a 16V, amire mondhattam okos kisfiúként, hogy 16 voltos motorja van), efelett csak az adatcsatlakozó és a hangerőgombok kaptak helyet. Ide beszúrnék egy sóhajnyi fejcsóválást is: bár a Samsung adatcsatlakozó már a gyártó modelljein belül eléggé elterjedt, de egy Windows Mobile eszközön jobban szeretem a miniUSB foglalatot.

A telefon jobb oldala érdekesebb. Ide fehérrel azt írták a koreaiak, hogy HSDPA, hmm-hmm, viszont ami miatt igazán nagy jópontot adunk, hogy ide egy jog-dial jellegű görgő került, alá pedig egy a visszalépéshez szolgáló gomb ikertestvére. Nyugodtan mondhatjuk, hogy ennek lenyúlás szaga van, hiszen a Sony Ericsson P-sorozata, vagy a fentebb már hivatkozott Blackberry eszközök egy része is ezt a megoldást használja. Ám ezúttal nem vagyunk felháborodva: ami jó, az jó.

A görgő felett csak a microSD bemenete fedezhető fel. A készülék alja teljesen sima, tetején pedig a power gombnak látszó billentyű árválkodik, amely alkalmas arra is, hogy profilt váltsunk, de itt kapcsolható be a billentyűzár és a Wi-Fi is. A hátlap egyszerű, felső részén egy kidudorodásban kapott helyet a kamera, a hangszóró és a tükör. Engem zavart, hogy a telefon a fényképezőgép gyűrűjére támaszkodik az asztalra téve. Az anyaghasználat a Samsung korábbi modelljeiből (D600) már ismert, puha műanyag, az összeszerelési minőség méltó a gyártó hagyományaihoz.

A vas

Az i600 vékony testében egy 416 MHz-es processzor dolgozik, működését 64MB RAM és 128MB ROM támogatja. Néha még ez is kevéskének tűnik, de az ember hamar rájön, hogy a Windows Mobile már csak olyan, hogy hajlamosak az alkalmazások a háttérben további élni, így terhelik a memóriát és a procit is. Megoldás: az i600-ban van Task Manager, amellyel le lehet lőni a feleslegesen futó szoftvereket.

A kijelző 320x240 pixeles felbontással rendelkezik, ám csak 65 ezer színű, ennek pedig nem az az oka, hogy a Samsung elfelejtett kijelzőt gyártani, hanem az, hogy a Windows Mobile 5-ös verziója sajnos ezzel a korláttal bír. A képernyőre egyébiránt nem lehet panasz, élénk, kontrasztos megjelenítést biztosít.

A Samsung egészen döbbenetes módon szabta a saját képére a Windows Mobile-t. Sok-sok apró pici finomság segítheti a felhasználót, remekül újragondolták a lehetőségeket. Érdemes az Active Desktop lehetőségeivel kezdeni az ismerkedést, ugyanis tíz különböző elrendezést választhatunk.

Kiemelném az érdekesebbeket. A Samsung Simple névre hallgató felület nem tömi tele a háttérképet mindenféle extra opciókkal, csak egy pici sávot kapunk a Start menü fölé, amelyben viszont az összes fontos esemény látható, illetve tudunk ebben a pici sávban mindenféle irányban haladni is, hogy a megfelelő funkciókhoz eljussunk. Ez egy nagyon diszkrét megoldás. Ehhez képest a Card Wheel valami teljesen más: átrendeződik a kép, a feliratok a bal oldalra toldnak, jobb oldalon pedig egy igen látványos körhinta jellegű menü bukkan fel, amelynek kezelése nagyon egyszerű. Iszonyatosan látványos még a Samsung Clock, amely egy irdatlan nagy analóg órát pakol ki a képernyőre. Persze megtartották a Windows alap készenléti kijelzőit is, ha valaki inkább arra bukik.

Alap és iroda

A telefonkönyvet egy Windows Mobile esetében talán nem kell bemutatni, olyan szintű névjegyek hozhatóak össze, amelyekről a legtöbb hagyományos készülék csak álmodik. Egy emberhez még a felesége, a gyereke és az asszisztense nevét is fel lehet venni, feltéve ha ez utóbbi nem egyezik esetleg az előző kettő valamelyikével… Az üzenetkezelés kapcsán is a szokásos arzenál áll rendelkezésünkre, ám két dolgot érdemes kiemelni.

Egyrészt a klaviatúra alsó sorában van egy dedikált gomb, amely egy borítékot szimbolizál, így elég hamar az üzenetek közé csöppenhetünk. A másik fontos dolog pedig a QWERTY gombsor, illetve ennek gyakorlati használata. Ha jó megnézzük, akkor feltűnhet, hogy a Sasmung úgy integrálta bele a számokat, hogy azok nem egymás mellé kerültek, hanem egy hely kihagyásával. Viszont ezeket a lukakat logikailag úgy tömködték be, hogy fehér keretet kaptak a számok és a mellettük levő gombok, így bármelyiket is nyomjuk meg tárcsázás közben, az eredmény ugyanaz. Ez eddig elég okos megoldás, ám ha szöveget vinnénk be, akkor bizony a billentyűk sajnos kicsik. Még én is félrenyomkodtam olykor, de egy Polacheck-tenyerű ember valószínűleg sokkal jobban megszenved a szövegbevitel során. A rendelkezésre álló helyet persze megpróbálta kitölteni a Samsung, de még így is szűkös.

Az irodai funkciók közé sorolandó a naptár, amely nem okoz meglepetést, illetve az ébresztőóra, amely viszont okoz. Itt ugyanis bőven van extra, egyrészt tíz(!) különböző időpontunk lehet, ezek közül az első a reggeli ébresztő, amely önmagában is három időpontot tartalmaz, amelyek tetszés szerinti napokon működhetnek, paraméterezhető szundival és csengőhanggal. A többi csak „sima” vekker, de ugyanúgy van ismétlődési lehetőség. Van egy D-Day nevű pici alkalmazás is (D-Day volt a normandiai partraszállás napjának titkos neve, azóta ez összeolvadt a „deadline” szó D betűjével is, így fontos határidők napjának szinonímájává vált), amelybe egy dátumot írhatunk és mindig láthatjuk, hogy még hány napunk van hátra.

Nem meglepő a Samsungtól, hogy az Office programcsomag mobilos verziója helyett a saját favoritját pakolta be a telefonba, ez a hagyományos koreai telefonokból ismert Picsel Viewer teljesít szolgálatot. Ez a szoftver a Word, Excel és Powerpoint doksik mellett a PDF fájlokat is megnyitja, de szerkeszteni egyiket sem lehet. Viszont az oldalsó görgettyűvel szinte fokozatmentesen lehet zoomolni, ráadásul elég gyorsan.

Multimédia

Az i600 hátlapján egy 1,3 megapixeles kamera dolgozik. Mellette egy tükör is van, ám a vaku lemaradt. Ez a felbontás nem fogja a fényképezésre kihegyezett okostelefonok mezőnyébe emelni a készüléket, de ez vélhetően nem is volt cél. Ez a kamera pont arra elég, hogy a névjegyeimhez készítsek fotót, hogy ha belémszáll hátulról egy szimpatikus kopasz fiatalember, akkor megörökíthessem az eseményeket, vagy bármilyen számomra fontos apróságot elkapjak.

A kamera szoftverét a Samsung írta, ez látszik, nem a normál Windows Mobile kezelőfelületet kapjuk, ami az i600-ban van, az szerintem egyszerűbb. A kereső teljes képernyős, a beállítások száma véges, de a képméret, a képminőség és a környezeti profil változtatható. Pozitívum, hogy a videorögzítés 320x240 pixelben történik, amely teljes képernyőn vissza is nézegethető, akadásmentes, viszonylag jó minőségű. Tesztfotók alant.

A zenei képességekre még ennyi hangsúlyt sem fektettek, az i600 nem multimédiás eszköz, hiszen természetesen Windows rendszer lévén a jó öreg Media Player megtalálható benne egy kicsit átrajzolt felülettel, bár dögivel lehet találni a neten alternatív zeneprogramokat. A mellékelt füles a standard Samsung sztereó headset, közepes teljesítménnyel, de arra jó lehet, hogy unalmas óráinkban egy-egy rövid videót mondjuk megtekintsünk a használata mellett.

Az i600 a szokásos két játékkal érkezik, a pasziánsz és a Bubble Braker nem okoz meglepetést, bár mindkettőt érintőkijelzős telefonnal lehet igazán élvezni. Ami viszont a multimédiához feltétlenül említést érdemel, hogy van a telefonban Podcast. Nem hiányzik a VoiceAssist néven futó hangvezérlés sem, amely nálam totál véletlenszerűen akart tárcsázni a névjegyzékből embereket, úgyhogy inkább nem küzdöttem vele.

Adatátvitel, akkumulátor

Csupa jó dologról számolhatunk be az adatátviteli lehetőségek tárgykörében. Itt van rögtön a 2.0-s Bluetooth, amely verziószámát meghazudtolva csupán 35-40 KB/s sebességgel kommunikált a PC-mmel. Sebaj, itt a mellékelt USB kábel, amely tényleg sebesen kommunikál, feltéve, ha az ActiveSync telepítésre került.

Az igazán nagy öröm a nagyvilággal történő kapcsolattartás. Egyrészt itt van a 3G, és végre egy üzleti készülék, amelybl nem spórolták ki az előlapi kamerát, így nincs akadály a videotelefonálásnak sem. De ez még nem minden, mert van HSDPA is, igaz, csak az 1,8 Mbit/s verzió, de ez is igen kellemes sebességet biztosít, csak győzzük fizetni az adatforgalmi díjakat. Hab a tortán a WLAN támogatás, így aztán tényleg szinte mindenhol online lehetünk. Ehhez még dukál, hogy az RSS olvasó is helyet kért magának a gyári szoftverek mellett, hogy a hírekről se maradjunk le.

Meglepően jól teljesített a hátlap alatt meghúzódó akkumulátor, amely 1200 mAh teljesítményű, ezzel 2-3 napig vidáman bírta az i600. Ráadásul igen szép húzás a gyártótól, hogy rögtön kettő telepet is kap a lelkes vásárló, igaz, külön töltő nem jár hozzá, de ez a megoldás így is a régi idők Samsung telefonjait idézi (T100).

Összegzés? Igen, jól érzi az olvasó, az i600 remekül sikerült üzleti modell, bármikor elfogadnék egyet. Számomra minden benne van, amire tényleg szükségem van, a multimédiás okosságok nem ebbe a készülékbe valóak, amit jól példáz a gyengécske kamera és az alapszintű zenelejátszó, de ez a készülék nem is erre szolgál. Üzenetkezelés és adatkommunikáció felsőfokon, engem az i600 meggyőzött, úgyhogy nincs mese, ez bizony:

Samsung i600

Bog

A készüléket a Samsung biztosította, köszönjük.

Specifikációk

Samsung i600
Technológia GSM 850/900/1800/1900
Méret 113x59x11,8 mm
Súly 105g
Kijelző 240x320 pixel, 65 ezer szín, TFT
Telefonkönyv osztott memória
SMS/MMS memória 128 MB Flash ROM/64 MB SDRAM
Egyéb memória microSD (nincs az alapcsomagban)
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G/HSDPA 4+2/van/van/van/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0
Prediktív van
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás nincs
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 6,5 óra
Fényképezőgép 1,3 Mpix + CIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ Internet Explorer
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3, WMA, WAV, AMR, AAC
Operációs rendszer Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone AKU 3.3
MP3 lejátszás van
Egyebek WLAN, USB kábel, sztereó fülés és két akku a dobozban

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés