Samsung Galaxy Y - fiatalság, bolondság

Bevezető, tartozékok

A szeptember elején megrendezett IFA kiállításon a Samsung jó pár új kütyüt jelentett be. A hírek a Galaxy Note és Galaxy Tab 7.7 készülékektől voltak hangosak, de ezek mellett a Galaxy család is négy új taggal bővült. Az említett telefonok nem a csúcskategóriában indulnak, a koreai gyártó inkább az alsó- és középkategóriába szánja őket. A bemutatott Galaxy W, M Pro, M és Y közül a mai tesztben a legkisebb modell, azaz a Galaxy Y kerül leleplezésre. A készülék nevében lévő Y a young szócskára utal, ami magyarul annyit tesz: fiatal.

Samsung Galaxy Y
[+]

A telefon funkcionalitásban, méretben és árban a ma már slágerterméknek számító Samsung Galaxy Mini utódjának tekinthető. Egy, a fiatalokat megcélzó, viszonylag olcsó androidos készülékről van szó, melynek minden esélye megvan az elődhöz hasonló sikerre. A telefon ugyanis jobb képességekkel rendelkezik, mint a Mini, a két masina specifikációit egymás mellé rakva számos eltérést szúrhatunk ki. Mint szinte mindig, a Galaxy Y kapcsán is komoly kompromisszumokat kell kötnünk a kedvező ár miatt; kérdés, megéri-e a pénzét?

Samsung Galaxy Y
[+]

Az XXL GSM-től kapott telefon egy meglehetősen kicsi csomagban érkezett. Ennek megfelelően a doboz tartalma sem túl gazdag: a kötelező kézikönyvek mellett mindössze egy microUSB-kábelt, egy 2 GB kapacitású memóriakártyát (a hozzá tartozó SD-kártya adapterrel) és egy töltőt kapunk.

Hirdetés

Külső

Bár a készülék a képességeket és az árképzést tekintve a Galaxy Mini jogutódja, külsőleg egyáltalán nem emlékeztet az említett mobilra. A Galaxy Y ugyanis szögletesebb formavilággal és átvariált vezérlőbillentyűkkel rendelkezik, szemben a Mini szinte kerekded vonalaival. A dimenziók terén azért érződik a hasonlóság, tesztalanyunk az említett telefonnál mindössze pár grammal és tizedmilliméterrel lett kisebb. A 104 x 58 x 11,5 milliméteres, 97,5 grammos mobil a mai okostelefon-trendekkel ellentétben szinte elveszik a tenyérben, de a fogása mégis biztos és kényelmes.

Samsung Galaxy Y
[+]

Az előlapot egy ezüstös csík futja körbe, amely a fekete plasztik egyhangúságát hivatott megtörni. Felül található a hangszóró, mely alatt egy Samsung felirat olvasható. Ezek alatt terpeszkedik a 3 hüvelykes képátlójú és 240 x 320 képpontos felbontású kijelző, amely 65 ezer színárnyalat megjelenítésére képes. A technológiáját tekintve egy TFT-LCD panellel van dolgunk, ennek megfelelően a betekintési szög nem tartozik az erősségek közé. A színek is élettelenek, ráadásul ez a felbontás manapság már kevésnek számít egy ekkora képátlóra, nem kell nagyon erőlködni, hogy az ember felfedezze a pixeleket a 133 ppi pixelsűrűségű megjelenítőn. Az érintéseket kapacitív módon regisztrálja, egyszerre akár többet is, így néhány kétujjas gesztust is kapunk. A képernyő alatt három kezelőbillentyűt találunk; a négyzet alakú menügombot két érintőgomb (beállítások és vissza) fogja közre.

Samsung Galaxy Y
[+]

A hátlap díszítését nem vitték túlzásba: az érdes mintázatú, ezüstös színű plasztiklapka mindössze három elemet tartalmaz. Alul egy króm színű Samsung felirat olvasható, a kamera és a külső hangszóró felül kapott helyet. Utóbbitól nem szabad sokat várni, a hangereje miatt beszélgetések kihangosítására jól használható, de a gyenge dinamikatartomány és a magas torzításfaktor miatt zenehallgatásra nem ajánlott. A hátlapot lefejtve az akkumulátorhoz és a microSD-foglalathoz jutunk; utóbbit a telefon újraindítása nélkül is cserélhetjük.

Samsung Galaxy Y
[+]

A készülék oldalán összeér a hátlap szürkés-ezüstös plasztikborítása és az előlapot övező króm keret, az interfész- és gombkínálatnak ez a kettős sáv ad otthont. A kínálat szűkös, mindössze a legfontosabb elemeknek jutott hely. A ki- és bekapcsoló gomb a jobb oldalra került, a hangerőt pedig a bal oldalon szabályozhatjuk. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, enyhén balra tolva pedig egy ajtócskát láthatunk, amely a microUSB-aljzatot rejti.

Samsung Galaxy Y
[+]

Hardver, rendszer, sebesség

A Galaxy Y hardverét balladai homály fedi, a Samsung nem hozta nyilvánosságra a részletes specifikációkat, így hivatalos adatokkal sajnos nem tudunk szolgálni. A készülék lelke egy 64 nanométer csíkszélességű Broadcom BCM21553 SoC, amely többek között egy 832 MHz órajelű, ARMv6 utasításkészletű processzort és egy dedikált Broadcom grafikus gyorsítót tartalmaz. Ezek mellé 290 MB RAM és 190 MB ROM is a felhasználó rendelkezésére áll, utóbbit pedig microSD-kártyával lehet tovább bővíteni.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

A masinán az android 2.3.5-ös verziója, vagyis a Gingerbread fut, így a rendszer nagyjából frissnek mondható (a cikk írásában a legújabb elérhető variáns a 2.3.7). A gyári felületet egy sajátra cserélték, a TouchWiz UI bizonyára ismerős mindenkinek, aki látott már Samsung telefont. A TouchWiz leglátványosabb hozományai között a maximum hét oldalas készenléti képernyő, a vízszintesen lapozható főmenü, az átvariált képernyőzár, az új minialkalmazások és a felső állapotsáv kiterjesztése a leginkább szembetűnő, de ezek mellett számos aprósággal összefuthatunk a felületeken. A bónusz widgetek kínálata egy AccuWeather órából, egy Analóg órából, egy Feladatkezelőből és egy digitális órából áll, utóbbit valamiért az Idő névvel illették.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

Bár hardveres szempontból történt előrelépés a Minihez képest, a specifikációk alapján még mindig nem túl acélos a Galaxy Y. A működési sebesség viszont elfogadható, a főképernyő lapozgatása és a menük közötti navigálás gyors és folyamatos. Alkalmazások indításakor, egyszerre több program futtatásakor és webböngészés közben viszont már rendesen érezni lehet az idejétmúlt hardvert. Futtattunk pár tesztet is: az AnTuTu Benchmark 1736 pontra értékelte a masina teljesítményét, a Linpack egyszálas esetben 8,9967 MFLOPS / 9.32 s, többszálas módban pedig 8,502 MFLOPS / 19.84 s eredménnyel zárta a futást. Az androidos tesztkörnyezetünk oszlopos tagja, a SmartBench 2011 sajnos nem indult el a készüléken, a Quadrant Standard eredménykijelző felülete pedig nem fért ki a képernyőre, így ehhez csak egy körülbelüli értéket (1100 és 1200 pont között) tudunk adni.

Alapfunkciók, internet, kamera

A készülék szoftveres felszereltsége nem túl erős, a gyártó az alapfunkciókra fókuszált. A tárcsázót, a hívásnaplót és a névjegyzéket egy alkalmazásból is elérhetjük, utóbbi egyébként igen korrekt. A Google-szinkronizálás mellett több további szolgáltatót is ismer, valamint a Facebook- és Twitter-fiókunkkal is összeköthetjük a partnereinket. Telefonálás közben a hangminőség nem volt rossz, de egy kis torzítást azért felfedeztünk mindkét oldalon. Az üzenetkezelő szintén kellemes, az SMS-eket címzett alapján csoportosítva, úgynevezett chatfolyam-nézetben olvashatjuk, a szövegeket pedig a virtuális billentyűzeten vihetjük be. Állított orientáció mellett is használhatunk tejes kiosztású klaviatúrát, ám ez a képernyőméret miatt egy kissé kényelmetlen; a telefont elfektetve viszont már minden gombnak elég hely jut. A naptárszoftver természetesen képes szinkronizálni a névjegyzékben említett szolgáltatókkal, a bejegyzéseket pedig napi, heti és havi bontásban böngészhetjük, valamint az úgynevezett napirend nézet is elérhető. Az e-mail kliens is jól használható, a néhány ismert szolgáltató mellett saját fiók felvitelére is van lehetőség, a Gmail pedig egy dedikált alkalmazást kapott, mint az egy androidos telefonon dívik.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

Az FM-rádió egészen pofás külsőt kapott, az állomások automatikus hangolása mellett az alkalmazás RDS- és AF-támogatással is fel van vértezve. A Zenelejátszót elindítva pozitív csalódás ért minket: a felület a Galaxy S II-ben megismertre hajaz, a program pedig a funkciók terén sem gyenge. A többfajta csoportosítás és a lejátszási listák kezelése már szinte mindenhol alapnak számít, ezek mellé viszont kapunk egy beépített hangszínszabályozót 11 előre definiált beállítással, a 3,5 milliméteres kimeneten keresztül pedig virtuális 5.1 hangzás kivezérlésére is van lehetőség. Az extrák között találunk egy jegyzetelőt, egy próbaverziós QuickOffice irodaszoftvert, egy feladatkezelőt és egy fájlböngészőt, a Hírek és időjárás a nevéhez hű adatokkal halmozza el a felhasználót, valamint a Social Hub is elérhető a Galaxy Y-on. További alkalmazások beszerzéséhez pedig mindenki számára nyitva állnak az Android Market és a Samsung Apps kapui.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

Az internet szörfölésére a beépített böngészőt használhatjuk, amely bár nem teljesen fapados, a készülék képességei sajnos kevesek az élvezhető élményhez. Egyszerre akár négy ablakot tarthatunk nyitva, ami jól hangzik, de a telefon hardvere sajnos nem birkózik meg vele rendesen, mind a négy lapot kihasználva érezhetően gyengül a teljesítmény. Flash-támogatás nincs, de emiatt nem is reklamálunk; sokkal égetőbb probléma azonban, hogy a szoftver nem tördeli újra a bekezdéseket, ha nagyít az ember. Ez pedig komolyan visszaveszi a felhasználói élményt egy QVGA kijelzőn, a felhasználónak ugyanis mondatonként görgetnie kell a képernyőt, ha végig szeretné olvasni a bekezdést. Futtattunk pár tesztet is: a program már a CSS-kezelést vizsgáló Acid2 teszten is elbukott, a DOM- és JavaScript-feldolgozást pellengérre állító Acid3 oldal 95/100 ponttal jutalmazott minket, a HTML5-kompatibilitással foglalkozó HTML5.com pedig 177+1 pontra értékelte az erőfeszítéseket a maximálisan adható 450-ből.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

A masina hátlapján egy fixfókuszos kamerával is össze lehet futni, amellyel maximum 2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, videót pedig maximum 320 x 240 képpontos felbontásban rögzíthetünk. Nem túl sok beállítási lehetőségünk van: nyolc jelenet közül válogathatunk, állíthatunk a fényerőn, a fehéregyensúlyon és a mérési módon, bekapcsolhatjuk a geotagginget, valamint mosolyfelvételt és panorámaképet is készíthetünk. A képminőségtől nem voltunk elájulva: a dinamikatartomány keskenysége miatt a fényes részek kiszorítják a kevésbé világos elemeket, a zajszűrő algoritmus áldásos tevékenysége miatt pedig elmosódnak a részletek.

Samsung Galaxy Y
[+]

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikációs fronton azért lenne még hova fejlődni. A Galaxy Y tartalmaz egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz) és egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz), a mobil adatkapcsolat maximális letöltési sebessége HSDPA-n keresztül pedig 7,2 Mbps lehet. Az említettek mellett a Bluetooth (3.0, A2DP- és HS-támogatással), a WiFi (802.11b/g/n) és az a-GPS is elérhető. Utóbbit a kameraszoftver geotagging funkciója és a beépített térképszoftver ki is használja, a jelet gyorsan és pontosan megtalálja a masina.

Samsung Galaxy Y Samsung Galaxy Y

A készülék egy 1200 mAh kapacitású Li-ion akkumulátorból nyeri az energiát. Bár a képernyő kis felbontása és gyenge hardver elvileg hosszabb rendelkezésre állási idővel kecsegtet, a gép sajnos nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Komoly terheléssel egy nap alatt simán nullára meríthető, de kicsit visszafogottabb használat mellett sem bír ki többet két napnál. A hivatalos adatok szerint egyébként 2G hálózaton 850 óra készenlétet és 17 óra beszélgetést bír, ez 3G-re állva 540 órára és 6 óra 20 percre csökken.

Samsung Galaxy Y
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Y
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8
Hogyan értékelünk?

A tesztből is biztosan kiderül, hogy a Galaxy Y egy nagyon fapados készülék. Az alapfunkciók viszont rendben vannak, a TouchWiz felület is jól mutat a kijelzőn. Az árhoz képest viszonylag korrekt a processzor órajele, a 2.3.5-ös verziójú Android is frissnek mondható. A zenelejátszó meglepően patent, maga a mobil pedig kicsi és könnyű, ami üdítően hat a manapság divatos péklapát méretű készülékek között. A kedvező ár miatt viszont sajnos rengeteg kompromisszumot is kell kötnünk. A kijelző béna felbontása és aprócska betekintési szöge rányomja a bélyeget a felhasználói élményre, főleg ami az internetezéssel kapcsolatos. A RAM mennyisége édeskevés, az akkumulátor teljesítménye sem acélos, a kamera és a külső hangszóró minőségéről pedig csak negatív jelzők jutnak eszünkbe.

Kártyafüggetlen konstrukcióban 43 ezer magyar forintért juthatunk hozzá a Galaxy Y-hoz, amely érezhetően sok érte. Ennél egy kicsit olcsóbban jelenleg jobb vételnek tűnhet a Sony Ericsson X10 mini, a Sony Ericsson X10 mini pro, az LG Optimus One vagy akár a ZTE Blade, a nem-androidos mezőnyben pedig a Nokia 500 is ezen az áron mozog. Egyelőre tehát véleményünk érdemes várni a vásárlással, remélhetőleg a Galaxy Y is a Galaxy Mini sorsára jut, és bekerül a szolgáltatók kínálatába, amely szignifikáns árcsökkenéssel jár. Plecsnit viszont nem tudunk adni, mivel a telefont semmi nem emeli ki az átlagból.

dr. Kind

A Samsung Galaxy Y-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung Galaxy Y
Samsung Galaxy Y Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 104 x 58 x 11,5 milliméter
Tömeg 97,5 gramm
Színvariációk metallic grey
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 ezer
Hardver
Processzor típusa 832 MHz
Processzor csíkszélessége ?
Utasításkészlet ARMv6
Grafikus chip ?
RAM / ROM 290 MB RAM / 190 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP és High Speed)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5 Gingerbread
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek QuickOffice trial, Social Hub, Jegyzetek, Hírek és időjárás, Samsung Apps, Feladtkezelő
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA @ 15fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS és AF)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 850 óra (2G) / 540 óra (3G)
Beszélgetési idő 17 óra (2G) / 6 óra 20 perc (3G)
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés