Samsung Galaxy Tab 10.1V - az első felvonás

Bevezető, tartozékok

Az Androidot futtató táblák eddig nem voltak kimondottan sikeresek: rengeteg próbálkozó akadt még jóval a Honeycomb megjelenése előtt, a legtöbb azonban csak ócskavasnak ment el, és akkor még finoman fogalmaztam. Egyedül a Samsung Galaxy Tab bizonyult használhatónak, lévén a koreai gyártó rengeteg energiát ölt a telefonokba való FroYo rendszer táblagépre történő portolásába. A kísérlet sikeres volt, amit az eladások is igazoltak, viszont bármennyire is jól ment a rendszer optimalizálása, a felhasználó azért érezte, hogy egy nagyra nőtt telefonnal van dolga, ezt a telefonálás funkció megléte is igazolta; éles váltás, hogy a modell utódja erre már nem képes. A Honeycomb megjelenésével ez a helyzet megváltozott, immár az Android rendszernek is van egy teljes értékű tablet-verziója, amelyet nemrég mutattunk be hasábjainkon. Azzal pedig nem árulok el nagy titkot, hogy tesztalanyunk is ezt futtatja; lássuk, mit kínál a Galaxy Tab utódja!

Samsung Galaxy Tab 10.1V
[+]

Érdekes története van a Galaxy Tab 10.1V-nek. Eredetileg ezt a modellt mutatták be a barcelonai MWC-n, akkor még szimplán Galaxy Tab 10.1 néven futott a koreaiak által a világ legvékonyabb táblagépeként beharangozott masina. Ennek a rettentően fontos titulusnak tett keresztbe a még vékonyabb iPad 2 bejelentése, ezt pedig már nem bírták idegekkel a Samsungnál, fogták magukat, és áttervezték a gépet; az új modell mintegy 2,3 milliméterrel vékonyabb lett, mint a Mobile World Congress-en bejelentett testvére. A lényeg pedig az, hogy míg az átdolgozott verziót kártyafüggetlenül is meg lehet majd vásárolni, az első modell csak a Vodafone kínálatában kapható, ráadásul át is keresztelték Galaxy Tab 10.1V-re.

Samsung Galaxy Tab 10.1V
[+]

Mivel a készülék hozzám egy fehér dobozban, egy töltő és egy USB-kábel társaságában érkezett, a csomagolás és a tartozékok milyenségéről nem tudok érdemben nyilatkozni. A két említett kiegészítő mellett valószínűleg egy sztereó headset is lapulni fog a dobozban, a szokásos használati utasítások mellett.

Külső

A tabletek piacán nem egyszerű nagyot dobbantani a formatervvel, lévén úgyis mindenki az előlapot nézi, ami pedig egy óriási érintőképernyő. Ez alól a Samsung gépe sem kivétel, bár egy letisztult és visszafogott dizájnnal rendelkező tábláról van szó, igazából semmi extrát nem kapunk ezen a téren. Az anyaghasználat megfelelő, főleg a műanyag dominál, az összeszerelés minősége is méltó egy felső kategóriás eszközhöz. A dimenziókat tekintve egy 246,2 x 170,4 x 10,9 milliméteres méretekkel és 599 grammos tömeggel megáldott masináról van szó, utóbbi nagyon kellemes, a masina meglepően könnyű. Persze a méretekből adódóan senki nem fogja zsebre vágni, viszont örvendetes, hogy nem egy féltégla tömegű ketyerét kell a táskánkba süllyeszteni.

Samsung Galaxy Tab 10.1V
[+]

Az előlap legnagyobb részét az érintőkijelző foglalja el, mint azt az ilyen készülékeknél megszokhattuk. Felette található a 2 megapixeles másodlagos kamera és a fényérzékelő kapott helyet, utóbbi felel a fényerő adaptív vezérléséért (persze ezt ki is lehet kapcsolni). De térjünk rá a legfontosabb részre, a kijelzőre: egy 10,1 hüvelykes képátlójú, 800 x 1280 pixeles felbontású TFT panellel van dolgunk, amely az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli. A képe nagyon kellemes, élénk színek és viszonylag nagy betekintési szög jellemzi a képernyőt. Erős napfényben viszont már nem annyira jó a dolog, a kijelző ugyanis nagyon erősen tükröződik; bár nagyjából látható a kép, az élményen sokat ront a masszív csillogás.

Samsung Galaxy Tab 10.1V
[+]

A hátlap követi a mai, minimális dizájnra törekvő trendeket, az egész egy fekete plasztiklapka, amely bordázott kialakítású, a két szélén pedig enyhén ívelt, így izzadós kézzel is biztosan lehet tartani. Fent középen található a 8 megapixeles elsődleges kamera és a LED-es villanó egy ezüst keretbe foglalva, középen pedig egy króm körlap található, amelyen egy Samsung felirat díszeleg.

A Samsung tervezői egy kicsit megvariálták a megszokott oldalsó interfész-kínálatot, lévén a táblagép microUSB-aljzat helyett egy speciális interfésszel érkezik, amely mellé 1080p-t kivezérelni képes HDMI-csatlakozót is kapunk. Felülre kerültek a hangerő-szabályozó gomb és a mikrofon, alul pedig egy speciális bemenet található, ide csatlakozik a töltő és az USB-kábel is (ugyanilyen interfész van a 7 hüvelykes Galaxy Taben). Jobb oldalt található a már említett HDMI-kimenet, amelyet egy műanyag ajtócska véd a szennyeződésektől, bal oldalt pedig a képernyő lezárására és feloldására, valamint a gép ki- és bekapcsolására szolgáló gomb látható. A külső hangszórókat a készülék két oldalába szerelték, megmondom őszintén, nem sok ennyire jól szóló megoldással találkoztam: komoly hangerő és kellemes hangminőség jellemzi a gépet. Elvileg képes a térbeli hangzásra is, ezt nekem nem sikerült tapasztalni, viszont a sztereó felvételek teljesen élvezhetően szólnak rajta.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A borítás alatt egy Cortex-A9 alapú kétmagos Tegra2 250 processzor duruzsol, magonként 1 GHz-es órajellel. A CPU mellett egy grafikus feldolgozó egység is található, ezek mellé 1 GB LP-DDR2 RAM-ot (az LP az alacsony fogyasztást jelöli) és modelltől függően 16 vagy 32 GB belső memóriát kapunk; nálunk egyébként egy 16 GB-os kapacitású példány járt.

A táblagépen az Android rendszer kimondottan tabletekre optimalizált verziója, a 3.0-ként is ismert Honeycomb fut; a rendszert bemutató videó a bekezdés alatt látható. A Galaxy Tab 10.1V-n a tiszta, nem módosított OS dübörög, azaz a natív UI-t és alkalmazásokat kapjuk, nem került bele például a Samsung saját felhasználói felülete, a TouchWiz. Utóbbi nem is biztos, hogy baj, lévén nagyon nem illik a Honeycomb futurisztikus, scifi-be illő megjelenítésébe. Sajnos az extra alkalmazások terén sem teljesít túl jól a Samsung üdvöskéje, mindössze egy programot kapunk, a QuickOffice HD-vel Office-dokumentumokat kezelhetünk és szerkeszthetünk.

A gép sebességével kapcsolatban felemás érzéseim vannak: a főképernyő lapozgatása, az internetezés, az alkalmazások váltogatása és a kétpontos nagyítás piszok gyors, viszont néhol számomra érthetetlen módon akadozik és belassul a rendszer. Kapásból ilyen a főképernyő feloldása, a kis kört húzogatva igen masszív akadásoknak lehetünk szemtanúi, de ez történik például az alkalmazások menübe történő belépéskor is. Mindent összevetve a nagy átlagban folyamatos a kezelés, de sokat ront az összképen, hogy néhol meg-megröccen a rendszer, érezhetően van hova fejlődni az optimalizálás terén.

Multimédia

A Galaxy Tab 10.1V-ben két kamera is található. Az előlapon egy 2 megapixeles fényképező figyel, amelyet főleg videóchatelésre érdemes használni, persze végszükség esetén ezzel is lőhetünk képeket, csak hát minek. Hátul ugyanis egy maximum 8 megapixeles, azaz 3264 x 2448 képpontos felbontású fotók elkészítésére alkalmas autofókuszos kamera található, amelyet egy LED-es villanóval is megtámogatott a koreai gyártó tervezőrészlege.

Samsung Galaxy Tab 10.1V

A kameraszoftver bemutatására nem fecsérelném a szót, hiszen tesztalanyunkban az alap Honeycombos alkalmazást kapjuk, hasonlóan a többi programhoz képest. A képminőség nem rossz, de azért távol áll a tökéletestől; kicsinyítve még elmegy, de száz százalékos méretben már előjönnek a problémák, a részletgazdagságnak búcsút inthetünk, a masszív zajszűrő algoritmusnak hála. A színek élénkek, a dinamikatartomány viszont kicsi, a kissé túlexponált fotók pedig nyomokban kromatikus aberrációt is tartalmaznak.

A hátul található elsődleges kamerával videókat is rögzíthetünk, ezt akár Full HD, azaz 1920 x 1080 pixeles felbontásban, másodpercenként 24 képkockás sebességgel tehetjük meg. A felbontás nagyon morcos, viszont a minőség hagy némi kivetnivalót maga után: nagyjából ugyanazok a gyermekbetegségek jelentkeznek a mozgóképeken, amelyeket a fotókon is tapasztaltunk. Természetesen lőttünk is egy rövid tesztvideót, amely itt tölthető le.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A készülék adatkommunikációs képességeiről nem lehet rosszat mondani, a koreai óriás tervezői mindent belezsúfoltak a gépbe, amit ezen a téren lehet. Természetesen képes WiFi (802.11 a/b/g/n) hálózatokhoz csatlakozni, valamint a netet is szórhatjuk WiFi-n, Bluetooth-on és USB-n keresztül. Ezen kívül kapunk egy A2DP- és EDR-képes, 2.1-es Bluetooth chipet, 21 MBps sebességű HSDPA-t és 5,76 MBps-es HSUPA-t, és persze egy A-GPS modult. Utóbbit ki is használja a Maps, a Latitude, a (Magyarországon hangos navigálásra nem használható) Navigation és a Places, a jelet nagyon gyorsan megtalálja a gép.

A gép az energiát egy 6850 mAh-s, lítiumos akkumulátorból nyeri, a kapacitás tekintélyt parancsoló, legalábbis annak hangzik. A valóságban ez annyira nem masszív, lévén egy ekkora kijelző háttérvilágítása rengeteget fogyaszt, a telep körülbelül 80 százalékát ez szívja le. Egész napos használat mellett éjszakára érdemes töltőre dugni a táblát, közepes használattal (naponta pár óra zenehallgatás Bluetooth-on keresztül, körülbelül egy óra netezés, némi fotózás és térképezés, valamint fél óránkénti e-mail szinkronizálás) két napot bír ki, de a második nap estéjén már enni kér a masina.

Samsung Galaxy Tab 10.1V

Értékelés: Samsung Galaxy Tab 10.1V
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

Nem vagyok könnyű helyzetben a Galaxy Tab 10.1V értékelésénél. Egyrészt a rajta futó Honeycomb egy nagyon látványos és könnyen használható rendszer, amelyet tényleg táblagépekre szántak, ez minden aspektusán látszik is. Viszont a Google programozóinak és a gyártóknak egyaránt van még egy kis optimalizálni valójuk, tesztalanyunkon bár nagyjából folyamatos a működés, néhol azért be-beakad a rendszer, ez pedig egy felső kategóriás, kétmagos processzorral szerelt gépnél nem hangzik jól. Ráadásul a Samsung nem sokat adott a gyári rendszerhez, bár az 1080p-s videófelvétel dicséretes, a koreai gyártóra amúgy jellemző szoftveres extrák és minialkalmazások sajnos kimaradtak a buliból. A 8 megapixeles kamera által készített képek csak erős közepes minőségűek, viszont a sztereó hangfalpár nagyon kellemes orgánummal rendelkezik, talán az egyik legjobb a piacon; természetesen a mobil eszközöket nézve. A Galaxy Tab 10.1V kizárólag a Vodafone-nál vásárolható meg, ráadásul csak előfizetéses csomagban juthatunk hozzá, így a kártyafüggetlen árról fölösleges beszélni. A Vodafone-nál már 30 ezer forint kifizetése után haza is vihetünk egy Tab 10.1V-t, sajnos egyelőre nincsen több információnk a részletes árakról, amint megtudunk valamit, természetesen beleírjuk a cikkbe.

A rendszerben óriási potenciál van, de ezt már a bemutatóban is kifejtettem, a szoftveres támogatottság és az optimalizálás viszont még érezhetően gyerekcipőben jár; kicsit mintha elhamarkodott lett volna a gép piacra dobása, remélhetőleg a hamarosan megjelenő, átdolgozott Galaxy Tab 10.1 majd kiküszöböli ezeket a problémákat. Feltéve ha addig valamely gyártó nem jelent be egy még vékonyabb táblagépet, és újra hónapokat csúszik a Samsung masinájának megjelenése. Egy tetszett plecsnit viszont mindenképpen megérdemel a gép, amely akár ajánlottra is módosulhat az ár ismeretében, mivel a hibáitól függetlenül tesztalanyunk az egyik legjobb táblagép ma a piacon; végszóként pedig köszönjük a Vodafone-nak a gépet!

Samsung Galaxy Tab 10.1V

dr. Kind

A Samsung Galaxy Tab 10.1V-t a Vodafone biztosította.
On-line ide kattintva rendelhető meg a készülék.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung Galaxy Tab 10.1V
Sonim XP 3300 Force Általános
Technológia UMTS
Méret 246,2 x 170,4 x 10,9 milliméter
Tömeg 599 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Belső memória 1 GB LP-DDR2 RAM, 16 / 32 GB háttértár
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok UMTS 850/900/1900/2100
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 MBps / 5,76 MBps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11 a/b/g/n
USB speciális bemettel ellátott USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangvezérlés van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel Swype
Szoftverek
Platform Anroid 3.0 Honeycomb
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Android Market, QuickOffice HD
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED-es vakuval
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p@24fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 6850 mAh Li-Ion
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, HDMI-kimenet, sztereó hangfalpár

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés