Samsung Galaxy Gear - van értelme

Hirdetés

Tudás

Mindenek előtt tisztázni kell, hogy a Galaxy Gear jelenleg csak a Galaxy Note 3, a Galaxy S4 és a Galaxy Tab 10.1 2014 Edition modellekkel képes együttműködni, de bizonyos hangok azt súgták a fülünkbe, hogy a lista idővel bővülni fog, például az S4 Minivel. Arra persze nem számítunk, hogy belátható időn belül az aktuális Ace-t vagy Minit is lehetne majd használni az órával, de ha lecseng a hype és az óra használhatónak bizonyul, akkor nyilván tömegtermékké kell alakulnia. Arra azonban nem számítunk, hogy ez a következő negyedévek egyikében megtörténne, valószínűbb, hogy a Gear utódjai közül kerülnek ki azok a modellek, melyek már a középiskolások kezén is megtalálhatók lesznek. Persze előbb a Gearnek és az egész koncepciónak kell bizonyítania.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

A Gear pedig bizonyít, ugyanis nagyon is használható, sőt, a tesztpéldány visszaadása után pár napig egyenesen hiányérzetem volt, néha ugyanis ránéztem a karórámra, de csak egy órát láttam. A Gear ugyanis intelligens módon akkor kapcsolja be a kijelzőt, ha le akarjuk olvasni a rajta látható dolgokat, mindezt pedig giroszkóppal érzékeli. Tíz esetből kilencben működik is a dolog, nagyon hasznos, hogy akár biciklizés közben, akár zacskókat cipelve is megoldható a történet, véletlen bekapcsolásokat viszont csak autóban ülve produkált az eszköz, metrón kapaszkodva nem. Ha felvillant a kijelző, az általunk kiválasztott virtuális órát tekinthetjük meg, ami lehet analóg, digitális, megjelenhet alatta az időjárás vagy a következő naptári eseményünk is. Gyárilag közel egy tucat téma közül választhatunk, de a Samsung alkalmazásboltjából már most letölthetünk nagyjából ugyanennyit, tehát csak a fejlesztőkön múlik, hogy a jövőben mit nézegetünk. A letöltést egyébként a csatlakoztatott telefonon/táblagépen keresztül tudjuk kivitelezni azt követően, hogy csatlakoztattuk az órát, melyet a bölcső telefonhoz/táblagéphez érintésével tehetünk meg, ugyanis a bölcsőben található az NFC. A szoftver telepítése után felül mindig ott lesz óra ikon, a tálcát lehúzva pedig egy gombnyomással el is indíthatjuk a fent látható szoftvert. Itt változtathatunk az óra kinézetén (ezt egyébként magán az eszközön is megtehetjük a beállításokban), megkereshetjük a Geart (ami elkezd zenélni és villogni), telepíthetünk alkalmazásokat, illetve a már feltelepítetteket menedzselhetjük. Ezek zöméhez tartozik beállítási lehetőség, de nyilván nem sok, a fényképezőnél például azt dönthetjük el, hogy az elkészült fotók automatikusan vagy töltéskor átmenjenek-e a telefonra/táblagépre.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

Az óra menürendszere viszonylag egyszerűen felépített, a fő elemek között horizontálisan tudunk mozogni. Minden oldalon egy ikon található felirattal, hogy mik és milyen sorrendben kerülnek ide, azt magunk dönthetjük el, ahogy a gyárilag fekete hátteret is tudjuk változtatni, de csak bizonyos megkötésekkel. Ha belépünk az Alkalmazások menüpontba, változik a felépítés, itt már egy oldalon négy elem található. Érdekes módon a Beállítások már görgetős felépítésű és több lépcsős mélységű menürendszerrel van megáldva, azaz az egységességen még csiszolhatna a Samsung, de ez valószínűleg csak a UI-okra érzékeny embereknek tűnik fel. Az óra egyszem gombját megnyomva ugyebár a fő képernyőre jutunk, ha pedig fentről lehúzzuk az ujjunkat, egy szintet feljebb lépünk a menürendszerben, ami a beállításoknál hasznos. Ha már a főképernyőn vagy a menüben húzzuk lefelé az ujjunkat, a kamera indul el, mellyel egy gombnyomással tudunk exponálni. Lentről felfelé a tárcsázót érjük el, ha pedig a fizikai gombot duplán nyomjuk meg, az előre bekonfigurált esemény történik, elindulhat egy olyan szoftver, melyet beállítottunk.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

Az alapvető szoftverek között megtaláljuk a névjegyzéket, melynek felépítése nagyon hasonlít telefonos társához. Egyetlen problémája a karakterek megjelenítésében található, emlékeim szerint 15-16 betű fér ki, ha tehát ennél hosszabb nevű emberrel van dolgunk, nem fogjuk látni a szöveg végét; ezzel én egy hosszabb nevű ismerősömnél jártam rosszul, akinek a neve mögött zárójelben jelölöm a privát és a céges számát, de az órán ez már nem látszott, nem tudtam, melyiket hívhatom. Van lépésszámláló, mely nagyon hasznosnak tűnik, de nálam 1,5-1,6-os szorzóval számolta a lépéseket, úgyhogy nap végén hiába örültem, hogy 4-5 kilométert sétáltam, később rájöttem, hogy ez nem igaz. A médiavezérlő a telefonon futó zenelejátszót tudja irányítani, a galériában a Gearrel lőtt fotókat és videókat nézhetjük meg, de a telefonról nem tudunk áttölteni megjeleníthető tartalmat, a két eszköz ugyanis nem szinkronizál, hanem a Gear küldi át a saját képeit és mozgóképeit. A hangjegyzet és az S Voice egyértelmű, az értesítések nem különben. A boltból értelmes és mókás cuccokat is fel lehetett telepíteni a teszt idejében, előbbi kategóriát erősíti a ChatON kliens és a Vivino borfelismerő, utóbbit a dobókocka. A kínálat nyilván folyamatosan bővülni fog, egyelőre csak pár tucat szoftverről beszélhetünk, de ez nem valószínű, hogy sokáig így fog maradni.

Ha SMS-t, emailt kapunk, az megjelenik az óra kijelzőjén is, bejövő híváskor pedig megfelelő erősséggel rezeg és csörög a cucc, tehát könnyedén eldönthetjük, hogy fel akarjuk-e venni a hívást. Ha nem utasítjuk el, két opciónk is van, ha a telefonon húzzuk el a csúszkát, ott jön a hívás, ha az órán, akkor pedig ott. A hangszóró ugyebár a szíjba van építve, a "formázzunk tölcsért a kezünkből" dolog sajnos nem működik a gyakorlatban, de ez nem is baj, mert idétlenül fest így az ember. Viszont a telefonálással nincs gond, az óra olyan, mintha közepes hangerőn kihangosítanánk a telefonunk, diszkréten tehát nem lehet rajta keresztül diskurálni, mert a környezetünk is hallja, amit csak nekünk kellene, viszont néha hasznos lehet a dolog. Idétlenül hangzik, de a teszt közben kaptam úgy hívást, hogy mindkét kezem tele volt, így az órán orrommal fogadtam a hívást, majd tudtam beszélni is. A fenti videón egyébként látszik, hogy a Gear alapvetően gyorsan és akadásmentesen működik, sokat javult a helyzet az IFA-n kiállított modellhez képest, nem volt gond a használhatóságával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés