Samsung Galaxy Core - hárdkór

Bevezető, tartozékok

Jól emlékszik talán mindenki, hogy mennyire sok Nokia telefon került piacra a régi szép időkben, és a rengeteg számozás között könnyen elveszett az ember. Mivel a felhasználói bázisok különböznek mind árból, mind pedig szolgáltatásokból adódó érzékenység miatt, így nem csoda, hogy a nagyobb gyártók mellett már a kevésbé ismert cégek is könnyen hírnevet tudnak szerezni maguknak. Androidos fronton minden kimutatás szerint a Samsung vezeti a mezőny, ráadásul nem is kicsit, szinte állva hagyják a konkurens gyártókat. Mint minden éremnek, ennek is két oldala van, az egyik pozitív, hiszen a kismillió termékkel tényleg egyeduralkodók tudtak lenni, a sötét oldal viszont az, hogy ezekben a modellekben már alig látunk külsőleg különbséget, ugyanaz a dizájn, csak a kijelzőméret és a belső felszereltség változik.

Samsung Galaxy Core
[+]

Mostani versenyzőnk sem áll hadilábon a gúnyosan szappantartónak nevezett formától, és igazából nem áll messze attól, hogy egy legyen a sok közül. Nem mondom azt, hogy ne lenne olyan, aki ezt választaná, hiszen a dél-koreaiaknak olyan marketingtevékenysége van, hogy a csapból is a Samsung termékeiről szóló reklámok folynak, és ismertség, illetve ártartás terén egyértelműen az Apple mellé nőttek fel, sőt, néhány téren talán már le is hagyták őket. A Galaxy Core egyetlen előnye, hogy két kártyát is kezel, emellett pedig megadja azt az érzést, amit más Samsung telefonok, mivel totál ugyanaz a felület fogad mindenkit. A negatív hangvételnek pedig tényleg az az oka, hogy a Core egyszerűen nem nyújt többet, mint a sokak által etalonnak tartott, de már több mint két éves Galaxy S II, de a Samsung jól csinálja, ha valaki bemegy a boltba, szinte nem tud olyan specifikációt mondani, amire a dél-koreaiaknak ne lenne valamilyen terméke.

Samsung Galaxy Core
[+]

A csomagolás bizony követi a természethez kötöttséget, fa mintázatú dobozban érkezett hozzánk a masina, egészen pontosan a VIP Phone boltjából. Az oldalról felnyitható szelencében egyébként legfelül találjuk magát a készüléket, ami a legszükségesebb tartozékokon fekszik. A töltőfej és az adatkábel teljesen standard felhozatal, mint ahogy a headsetet sem felejtették el bepakolni nekünk. A telefon kék és fehér színben kapható, több variáns egyelőre nem fog érkezni a piacra.

Külső

Külső megjelenésben semmi újdonságot nem kell várni, ugyanaz a lekerített formaterv jellemzi a telefont, mint ami a Galaxy S III óta megjelenő (majdnem az) összes készüléket. Az anyaghasználat standard Samsung, szinte az egész telefon műanyagból és némi fémből készült, az előlapon pedig az üveg matéria adja a változatosságot. A 129,3 x 67,6 x 8,95 milliméteres adatok viszont abszolút jók, teljesen kézre áll a cucc, jó megfogni és egy ujjal is megfelelően tudjuk vezérelni. A 124 grammos tömeg maximálisan vállalható, ez az átlagos a kategóriában, plusz a készülék is nagyon egyben van, semmi recsegés nincs, jól dolgoztak a gyárban az összeszerelésnél.

Samsung Galaxy Core
[+]

A készülék előlapja tehát karcálló üveg, nem Gorilla Glass, de a mindennapi használatból adódó hatásoknak ellenáll. Az alatta fekvő TFT-LCD kijelző 4,3 hüvelyken mutat fel 480 x 800 pixelt, ami már nem túl erős érték, mindössze 217 ppi-t kapunk egy gyors fejszámolást követően. A betekintési szög csaknem száznyolcvan fokos, a fényerősség még ebben az extrém meleg nyári napfényben is bőven elegendő, a színek viszont fakók, nem olyan jó sokáig bámulni a megjelenítőt. A képernyő körül sok érdekes dolgot találunk, felül van a VGA előlapi kamera, a beszédhangszóró, a Samsung és DuoS felirat, alul pedig két virtuális (menü és visszalépés) és egy fizikai (kezdőképernyőre ugrás) vezérlőgomb helyezkedik el.

Samsung Galaxy Core
[+]

Az oldalak lekerekítettek, szinte semmiféle szögletes részt nem látunk, ami egyébként annyiból pozitívum, hogy a tenyérbe is jobban illeszkedik a masina. A keret fémből készült, ami a színezés miatt ugyan kevésbé látszik, mégis a hűvös tapintásból már rájön az ember, sőt, egész boldogan veszi ezt tudomásul. Jobboldalon árválkodik a bekapcsológomb, átellenes szomszédja pedig a szintén magányban sínylődő hangerőszabályzó gomb. Felül a 3,5 milliméteres szabványnak megfelelő fülesünket dughatjuk be, az alsó részen viszont a microUSB kábelt csatlakoztathatjuk.

Samsung Galaxy Core
[+]

A hátlap persze most is gyenge minőségérzetű plasztikból áll össze, apró pontok adnak hálószerű külsőt, ám ennek ellenére a felület lakkozott, így pillanatok alatt meglátszódnak rajta az ujjlenyomatok. Túl sok izgalmat nem rejt egyébként a felület, a kamerát, a segédfényt és a hangszórót szerelték ide. Tetszik viszont továbbra is, hogy a burkolat leszedhető és az akkumulátort is tudjuk cserélni, valamint menet közben lehet kivenni a microSD kártyát is. Az energiaforrás fölött található még a két normál SIM foglalat, méghozzá külön területekre helyezve.

Hardver, szoftverezettség

A masina meghajtásáért az ARMv7 utasításkészlettel és 45 nanométeres csíkszélességgel rendelkező Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8625 lapkakészlet felel. A processzor kétmagos, a magok egyenként maximum 1,2 GHz-en képesek ketyegni, grafikus gyorsítóként csak az Adreno 203 szerepel a repertoárban, RAM-ból viszont szerencsére nem spóroltak, 1 GB-ot kapunk. A belső tárhely mérete 8 GB, ha levonjuk a szoftverekre gyárilag fenntartott helyet, akkor nagyjából 6 GB jön ki, amire a saját dolgainkat menthetjük, de a telefon támogatja a 32 GB-os microSD kártyákat, így nem lehet gondunk az adatmennyiséggel.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Core Prestigio MP 4500 Duo LG Optimus L7 dual Alcatel OT-997D
Quadrant Standard 3155 pont 2671 pont ? pont 1689 pont
Linpack for Android (single) 51,118 MF. / 1,64 s 40,716 MF. / 2,06 s 37,661 MF. / 2,23 s 34,628 MF. / 2,42 s
Linpack for Android (multi) 83,333 MF. / 2,02 s 54,869 MF. / 3,07 s 58,261 MF. / 2,89 s 59,432 MF. / 2,84 s
Smartbench 2012 Prod. 2519 pont 1850 pont 2057 pont 2210 pont
Smartbench 2012 Games 1910 pont 1603 pont 1544 pont 1722 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 7354 pont 6407 pont 5030 pont ? pont
Geekbench 2 665 pont ? pont 464 pont ? pont

Ha kizárólag a pontszámokat nézzük, akkor bizony a Core nem okoz kórt, mindegyik említett konkurenst maga mögé utasítja. A hardver persze nem is rossz alapvetően, illetve az 1 gigányi RAM-nak is bőven lehet örülni, mivel így az alkalmazásokat is jobban egymás mellett lehet futtatni, vagyis egy korábban használt appot nem lő ki azonnal a launcher. A sebesség is rendben van, igazából ez a belső nem küzd sokat a WVGA kijelzővel, még az általam régóta kedvelt, igencsak korrekt grafikával rendelkező Slingshot Racing is szépen és akadásmentesen futott. Ugyanilyen szintű tevékenység jellemző a programok és a menü megnyitási sebességére, a dél-koreaiak jól optimalizálták készüléküket.

Samsung Galaxy Core screen shot Samsung Galaxy Core screen shot

Ha egy régebbi Galaxy Ace 2-n Jelly Bean fut, akkor jogosan elvárható, hogy a Core-on is ez menjen, így az Androidból jelen esetben a 4.1.2-es verzió teljesít szolgálatot. Az interfészt teljesen személyre szabta a Samsung, továbbra is a TouchWiz legújabb verzióját használhatjuk, annak minden bájával. Lezárt képernyő esetén gyorsikonokat helyezhetünk a képernyő alsó részére, a maximum kilenc lapból álló főlapokra ráadásul további alkalmazások és widgetek helyezhetők ki. Hasznos, hogy a legördülő információs függönynél az adatkommunikációs eszközöket egy gombnyomással elérhetjük, az applikációkat pedig ABC vagy használati sorrendben is elrendezhetjük a menübe lépéskor.

Samsung Galaxy Core screen shot Samsung Galaxy Core screen shot

A programok számával sosem fukarkodott a Samsung, most is telepítettek néhány specifikus appot. A kötelező androidos alkalmazások persze ettől még megmaradtak, vagyis továbbra is rendelkezésünkre áll a Chrome böngésző, a galéria, a Google appok, a navigáció és térkép, a fájlkezelő, a zene- és videolejátszó és a naptár. A dél-koreaiak sajátjaként említhető viszont az üzenetküldésre alkalmas, ChatON,a Game Hub, a jegyzet, az S Voice és a Samsung Apps, amiben direkt támogatott alkalmazások találhatók.

Multimédia, kamera

A fő kameramodul 5 megapixeles, egészen pontosan 2560 x 1920 képpont felbontású alkotásokat tud lőni, sötétben pedig az egész erősnek mondható LED-es segédfényt használhatjuk, ami videózás közben állandó világítást is lehetővé tesz. Egy kapcsolóval választhatunk a videó és kamera funkció között, a beállítások variációja pedig mindkét esetben nagyjából azonos. A képeket GPS koordinátákkal láthatjuk el, de ezen felül módosíthatjuk az effekteket (negatív, szépia, fekete-fehér), a módokat (sorozat, panoráma, mosoly), az éjszakai módot és a fényértéket. Videóknál maximum 480p, azaz kvázi a VGA felbontás engedélyezett, amit valljuk be, nagyon el kellene már felejteni.

Samsung Galaxy Core
[+]

A képekre lehet mondani hideget és meleget is. Amíg a makró mód egész jól működik, addig például a sötétebb részek túlságosan zajosodnak, bár a fotók többi részén is megfigyelhető ez. Egyenes következménye ennek, hogy a vonalélesség is romlik, és hiába nem látszódik ez durván, mégis észreveszik még a kevésbé szakavatottabb szemek is. A mobilfény teszi a dolgát, nagyjából két méterig lazán képes mindent bevilágítani, de ennél messzebbi tárgyaknál már ez sem nagyon tud tenni. A nappali fények vállalhatók, a dinamikatartomány is az az elmegy szint, nem váltja meg a világot a Core sem, de legalább nem fog szégyenkezni az ellenfelek előtt. A VGA minőség már számomra elavult dolog, aki mégis kíváncsi lenne rá, az erre a linkre kattintson.

Samsung Galaxy Core
[+]

A zenelejátszónál megjeleníthetjük az összes tárolt számot, vagy létrehozhatunk lejátszási listát, illetve szétválogathatjuk a muzsikákat dalok, albumok, előadók szerint. A zenesarok mögött a szenvedélyestől egészen a játékos zenékig mindent tudunk mixelni, a SoundAlive pedig egy egyfajta hangszínszabályzó, ahol rock, pop és sok más stílust is beállíthatunk. Az biztos, hogy a cucc nagyon hangosan szól, méghozzá nem is rosszul, bár azért én a maximális hangerőt nem javasolnám, elég zavaró tud lenni. Az FM-rádió RDS-képes, füles szükséges hozzá, vételi erőssége pedig közepesen erősnek mondható.

Samsung Galaxy Core screen shot Samsung Galaxy Core screen shot

A videólejátszó egyértelműen a legrosszabb része a telefonnak, a gyenge grafikus gyorsító miatt már a 720p-s filmek sem jelennek meg, kizárólag a hangok hallatszódnak. Innentől kezdve már csak a DivX tartalom lehet kérdéses, ezt egy Google Playről letöltött programmal megoldhatjuk, így hasonló tartalmakat már könnyedén nézhetünk a Core-ral is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Galaxy Core-ban sok minden fellelhető, de akad hiányosság is, hiszen nincs NFC chip. Más téren viszont minden rendben van, a 3.0-s Bluetooth támogatja az A2DP-t, a WiFi modul pedig a 802.11b/g/n szabványokat. A beépített GPS modemmel könnyen lehetséges a navigálás, főleg egy kis mobilnet felhasználása esetén. Ha csak szimplán internetezünk, akkor 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet érhetünk el. A hangminőség tökéletes, kiválóan lehet hallani a másik felet. A legfőbb funkció persze a két kártya kezelése, habár ez a masina sem képes a dual aktív működésre, sajnos ha az egyik kártyán beszélünk, akkor a másikon nem érnek el minket. USB kábellel a géphez tudjuk csatlakoztatni a kütyüt, és ekkor nem csak adatokat másolhatunk, de tölthetjük is.

Samsung Galaxy Core screen shot Samsung Galaxy Core screen shot

A böngészőbe most sem lehet belekötni, minden honlapot, így a Flash-es tartalmakat is be tudjuk tölteni vele, persze ehhez le kell szednünk a Flash apk-ját az Adobe oldaláról. A görgetés sebessége hibátlan, két ujjal is könnyen tudunk nagyítani vagy kicsinyíteni. Az oldalakat internet nélküli olvasásra is el tudjuk menteni, de egymás mellett megnyithatunk kilenc lapot, amik között egy mozdulattal válthatunk.

Samsung Galaxy Core
[+]

A hátlap alatt elterülő 1800 mAh-s lítium-ion akkumulátornak a gyári adatok szerint 300 óra készenlétre és 14 óra beszélgetésre kellene elegendőnek lennie. Napi használatban tapasztalataim szerint két napot is kibír a cucc, de ehhez már igencsak visszafogott nyomkodás szükséges. Ha mind a két kártyát aktívan használjuk, valamint sokat böngészünk mobilneten keresztül, akkor viszont érdemes esténként töltőre dugni a telefont, de ez még mindig nem egy rossz teljesítmény.

Samsung Galaxy Core
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Core
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Bevallom először elég negatívan álltam hozzá a Galaxy Core-hoz, mivel tényleg ugyanannak a számtalanszor lehúzott rókabőrnek tűnt ez a telefon, a régóta megszokott, de meg nem változtatott külsővel. Viszont ahogy használja az ember rögtön rájön, hogy mi is a dél-koreaiak elsőszámú célja ezzel a sok termékkel. Vannak ugyanis vevők, akik nem egy kinézett modell miatt mennek a boltba, hanem egy olyan eszközt keresnek, ami megfelel az általuk támasztott elvárásoknak, legyen az csak maga a Facebook képesség, vagy az Angry Birds pályák hatszázszori kijátszása. Samsungból mostanra már nincs olyan, ami ne felelne meg az igényeknek, talán a fém külső az, ami egyedül hiányzik, ezen kívül bármit mond a leendő vevő, arra az első válasz az lehet, hogy íme egy Samsung telefon. Az pedig hiába túlárazott, mégis jobban hangzik, mint egy kisebb hírnévvel rendelkező gyártó kütyüje, és itt már ki is húzzuk az ügy méregfogát, hiába visszataszító már néha ez a sok termék, a piaci politika működőképesnek bizonyul. A Galaxy Core nem hoz újdonságot, sőt, igazából hardveres téren nem nyújt többet, mint a Galaxy S II, csak a köntös lett más. Mégis gyors, elfogadható a kamerája, jó az akkumulátor teljesítménye, és akkor még nem beszéltünk a legfőbb vonzerejéről, a két SIM kezelésének lehetőségéről. Konkurensből viszont akad néhány, talán a leginkább közelálló termék az LG Optimus L7 II Dual lehet, ami ugyan pár ezerrel olcsóbb, viszont kevesebb benne a RAM és a processzor órajele is alacsonyabb. Szintén meg kell említeni a Prestigio termékeit, hiszen ott már qHD felbontást kapunk egy kicsit nagyobb kijelző mellett, de az Alcatel sincs rossz helyzetben az Idollal. A Samsung pedig lőtt egy 65 ezer forint körüli árat, ami nem rossz, de nem is győz meg teljesen. Összességében korrekt a telefon, senki nem jár rosszul a megvásárlásával, de érdemes körülnézni az említett telefonok között is.

Legendd

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Core
Samsung Galaxy Core Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129,3 x 67,6 x 8,95 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat két microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása WVGA, 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8625 Chipset
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB Belső tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Samsung Hubok, Dropbox
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 480p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 14 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés