Samsung E900 - fekete mágia

Hirdetés

Kijelző, menü

A 30 x 40 mm fizikai méretű és 240 x 320 képpontos, 262.144 színű TFT megjelenítő normál fényviszonyok mellett kristálytiszta és ragyogó színű, azonban erős napfényben alig látható. Nem csak a készülék külsejét, hanem menüjét is átjárja a sötét erő. Az új kezelőfelület szakított a színekkel. A fekete háttéren megjelenő kilenc ikon egytől egyig szürkeárnyalatos, közöttük válogatva az éppen aktuális elem háttere és vele együtt a piktogram is halványan átszíneződik. A fehér színsémát választva kicsit kontrasztosabb a kép, de még így is direkt fakó picit. A menü szürkeségével szöges ellentétben állnak a hívószám beírásához kiválasztható betűtípusok, melyek igen komoly animációk is lehetnek. Ilyen például a számokat madártollal leíró penna, vagy a cetliken kiragasztgatott számjegyek. A menü megjelenése nem, de a háttérkép tetszőlegesen változtatható, mely akár naptár is lehet. A másik nagy királyság, hogy ha valamilyen kérdést tesz fel a szoftver (pl: kilép a böngészőből?), akkor amolyan Windows XP módra a háttérben levő dolgok szürkeárnyalatosba csapnak át.

A Samsung mérnökei között valószínűleg sokkal több a gyengén látó, mint a türelmetlen. Eme állításom arra alapozom, hogy a kijelzőn hatalmas méretben jelennek meg a menüfeliratok első betűi, de csak az éppen kiválasztott elem, még nagyobb méretű szövege cammog körbe-körbe komótosan. Ekkora vásznon simán lehetne legalább az aktív menüpont szövegét két sorba törni, mely jobb átláthatóságot biztosítana. Ez a megfontolt tempó elegáns, de eleinte zavaró, később pedig már úgyis emlékezetből megy a dolog. Vagyis akár úgy is mehetne, ha a szoftver nem jegyezné meg előzékenyen valamennyi menüponthoz, hogy hol jártunk benne utoljára. Így akármelyik pontba is lépünk mindig a legutolsó látogatáskor aktuális pozícióba kerülünk, mely a megszokásból történő navigálást gyakorlatilag ellehetetleníti. Bár ezt a funkciót nem lehet letiltani, de a menüpontok számozottak, így számbillentyűkkel is aktiválhatók. (Én speciel imádtam ezt benne, pláne, miután nekem is sikerült állandóan megérintenem a „piros” gombot és kizuhannom a főképernyőre. Így gyorsabb volt visszatalálni. – Bog)

A kezelőfelület igazi újítása, hogy a menüpontok éppen kiválasztott listaeleméhez tartozó almenü is látszik a kijelzőn méghozzá egy bekeretezett ablakocskában. Ez sokkal áttekinthetővé teszi a menühierarchiát, ráadásul az aktuális menüelem kiválasztása nélkül, a navigáló gyűrű jobbra billentésével a „kis listából” is lehet szemezgetni. Ez persze semmivel sem több, mint ha ténylegesen belépnénk az almenübe, de vizuálisan provokatívabb. Íme két videó, az első bemutatja a menü felépítését, a második pedig az MP3 lejátszón keresztül szemlélteti, hogy ez az érintőombos megoldás nem fenékig tejfel.

A navigyűrű három irányához tetszőleges funkció társítható, de felfelé irányt megnyomva mindenképp a saját menü nyílik meg, mely további sorszámozott funkciók gyors elérést teszi lehetővé. Összecsukott állapotban a billentyűzet a bekapcsoló gomb hosszabb megnyomásával feloldható, de vigyázni kell, mert a szükségesnél hosszabb ideig történő nyomva tartás esetén a telefon kikapcsol.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés