Samsung C3300K Champ - bajnok lehet

Bevezető, tartozékok

Mi a sikeres, nagy darabszámban eladható telefon titka? Legyen olcsó, legyen kicsi, könnyen kezelhető, tudja az általános elterjedt funkciókat és mondjuk ne csak fekete színben lehessen kapni. Ja, meg legyen érintős, mert 2010-ben már ez a trendi. Ha a márkánál maradunk, akkor elég említeni az S5230 Star modellt, ami nevéhez illően tényleg sztár lett a vevők között. Most itt a GSM Takács által küldött C3300K, melynek Champ elnevezése a Champion, magyarul bajnok szóra utal. És lehet, hogy tényleg az is lesz, de haladjunk sorjában.

Samsung C3300K Champ
[+]

Az egészen apró doboz a készüléken kívül egy sztereó headsetet és persze hálózati töltőt rejt, némi használati leírás mellett. Ennél többre nincs is szükség, ugyanakkor nagyon bíztató, hogy az ára még kártyafüggetlenül is simán 30 ezer forint alatt van. A mi példányunk egyébként vodafone-os volt, ez viszont kizárólag a SIM lock meglétén látszott, semmi felirat vagy a rémálom Voda Live! menü.

Samsung C3300K Champ
[+]

Már csak a szolgáltató árlistájába kellene feltenni, mert bárhogy kerestem a honlapon, nem találtam, pedig kapható (megjegyzés: a teszt megjelenése előtt a telefon már szerepel a listában). Bónuszként nem az alapszínnek számító feketét kaptuk, hanem a fehéret. Létezik még pinkben és barnában is, szóval ezt legalább utcán is elő mertem venni. Ellenben a fehér szín jó nagy szívás volt a fotózásnál, úgyhogy Bog nevében is (mert ő fotózott) elnézést, ha a megszokotthoz képest gyengébbnek érzitek a minőséget.

Külső

A fehér szín általában nagyít, de ez a telefon még így is egészen aprónak látszik, és tényleg az is. 80 grammos súlyával és csupán 13 mm-es vastagságával simán elfér a tenyerünkben. Ráadásul nem csak apró, hanem jól össze is van rakva. Igaz, a Samsungnál ritkán akad ezzel gond. Fémet nyilván ne keressünk, minden műanyag, viszont masszív, lötyögés vagy nyikorgás nélkül. Egyedül a fényes, kissé csúszós felület lehet problémás egyeseknek. Az ujjlenyomatok nem látszanak rajta, mert fehér. Érdekes még az előlap szélén lévő átlátszó keret. Erről először azt hittem, hogy valami védőcucc, amit le lehet szedni. Aztán bevillant, hogy ez a Samsung bizonyos LCD monitorain és tévéin látható dizájnelemet idézi.

Samsung C3300K Champ
[+]

Az apró méreteket erősíti, hogy kisméretű kijelzőt szereltek rá. A mindössze 2,4 colos képernyő nem teríti be az előlapot. Felbontása QVGA, színekből 262 ezret tud megjeleníteni, és rezisztív technológiát használ. Ettől sokan libabőrösek lesznek, pedig nem kell. Én magam is jobban szeretem a kapacitív változatot, de ezúttal nagyon eltalálták az érzékenységet, elég csak finoman rátapintanunk és máris reagál. A képminősége megfelelő, betekintési szöge viszont elég gyenge és napfényben se tökéletesen látható. A kijelző felett egy hangszóró, melynek párját alul találjuk, ugyanis a C3300K sztereó. Alulra került még egy mikrofon és három gomb is, a két szélső híváskezelésre való, a középső vissza gombként funkcionál.

Samsung C3300K Champ
[+]

A hátlap igen sivár, a teljesen sík, hófehér felületet csupán a kamera apró krómkerete és a gyártó felirata töri meg. Az optika nagyon picit süllyesztett, így némi védelme van. Ami viszont szimpatikus volt nekem, hogy ide nem raktak hangszórót, hiszen állandó probléma, hogy hiába hangosítjuk ki a készüléket, ha lerakjuk, akkor jelentősen lehalkul. Vagy ami még rosszabb, hogy nem halljuk normálisan a csengetést. Ez a probléma itt fel sem merül. Hangszóró helyett viszont ide került egy ceruza. A rezisztív kijelző miatt ez nem annyira meglepő, viszont használni nem sűrűn fogjuk. Mégpedig azért, mert nagyon pici és a kezelőfelület teljesen jól működik a saját ujjunkkal.

Samsung C3300K Champ
[+]

Az oldalait végignézve alul semmi sincs, jobbra találjuk a képernyőzár, míg balra a hangerőszabályzó gombját. Felül is csupán két dolgot találunk, ám mindkettőnek nagyon fogunk örülni. Az egyik a szabványos microUSB, melyet fedéllel védenek a koszolódás ellen. A másik pedig a szintén szabványos 3,5 mm-es jack. A kettő együttes megléte mindenképp érdemel egy jó nagy piros pontot, ennek most már így kellene lennie minden telefonon.

Menürendszer, szoftverek

Eddig se tűnik rossznak az összkép, viszont a C3300K igazi ütőereje a szoftver. A dobozon is jelzik, hogy a TouchWiz Lite elnevezésű felülettel fogunk találkozni. Nem kell megijedni, ez nem is hasonlít a korábbi változatokra. Sokszor az az érzésünk, hogy egy Bada mobilt használunk, mert sok grafikai és formai elemet átvettek onnan. Ami pedig az egészet még vonzóbbá teszi, hogy gyors. De tényleg, még Bog is rögtön megjegyezte, hogy milyen jól használható. Ezt több trükkel érték el. Egyrészt hardveresen erősítették (nyilván ne 1 GHz-es Cortex A8-ra gondoljunk), másrészt száműzték az animációk és felbukkanó ablakok (elfogadva, beállítva stb.) többségét. Ez nem ront a dizájnon, a villámgyors reagálás meg sokkal inkább vonzó, mint a szaggató animációk.

Samsung C3300K Champ

A főképernyő új elv alapján működik. Alapesetben egy van belőle, ezt egészen hétig(!) növelhetjük. Minden főképernyőn egyetlen widget lehet, melyeket ráadásul a menüben, a beállításoknál tudunk kijelölni. Az első képernyőre csak digitális vagy analóg óra tehető, a többinél nagyobb a választék. A nem használt képernyőket kikapcsolhatjuk, a widgetek pedig fixek, nem lehet elmozdítani őket. Alul három ikon vár minket, melyek a tárcsázót, a névjegyzéket és a menüt nyitják meg. A főmenü totál Bada dizájn, az ikonok is ismerősek. Három oldalra van osztva, a sorrend viszont nem szerkeszthető. Van egy másik téma, ami a Corby-ban látott rajzos Cartoon megoldás reinkarnációja.

Samsung Champ

A telefonkönyvről csak jókat lehet mondani. Kapacitása 1000 név, ami bőségesen elég, ráadásul egy névhez rengeteg extra adatot csatolhatunk. Üzenetek esetén is elégedettek lehetünk. Van SMS, MMS, melyek közös felületen szerkeszthetők. A szövegbevitelnél érthető módon nincs QWERTY, de ügyesen spóroltak a hellyel, így a T9-et a 0-s, a karakterszámlálót meg a törlés gombra tették rá. Még e-mail klienst is kapunk, tehát egy POP3 vagy IMAP fiók beállítása sem jelent gondot. Akár korlátlan méretű levelet is küldhetünk, melléklettel, illetve automatikus lekérdezést is kérhetünk. Rendben van a naptár is, havi, heti napi nézet mellett háromféle bejegyzést készíthetünk, összesen 1000 darabot. Ébresztésben erős a felhozatal, akár tízet is létrehozhatunk, részletesen beállítva, hogyan és milyen hanggal csörögjön, mennyi legyen a szundi ideje és hasonlók. Van még jegyzettömb, feladatlista, alapfunkciós számológép, világóra, mértékegység váltó, időzítő és stopper is.

Samsung C3300K Champ

Az extrák között találunk egy fájlkezelőt, diktafont, képszerkesztőt, meg Google menüt, ahol a kereső és a Gmail mobilos változata érhető el. A közösségi oldalak nevű menüben nem kliensek, hanem az adott oldal internetes linkjére ugorhatunk. A suliba járó fiatalok értékelhetik a Bluetooth Messengert, amivel két készülék között tudunk csevegni Bluetooth-on, ingyen (sejthetően óra alatt). Játékokból elég szerény a felhozatal, mindössze két demó verziót kapunk, az egyik a Guitar Hero.

Adatkommunikáció, internet

Kategóriájának szintjét simán hozza a kis Samsung. Van benne négysávos GSM modul, ismeri a GPRS és EDGE szabványokat. A microUSB már említésre került, ezen keresztül töltést is felvesz a számítógépről, továbbá memóriakártya esetén háttértárként használható. A kártyára amúgy szükség lesz, mert a belső memória 30 MB, ami gyorsan szűkössé válhat. Cserélni menet közben is lehet, csak a hátlapot kell leszedni hozzá. Kapunk Bluetooth-t is, 2.1-es verzióval és sztereó zene támogatással.

Samsung C3300K Champ

Komolyabb internetes élményekre ne számítsunk, hiszen se 3G, se komolyabb böngésző nincs benne. Azaz, böngészőből kettő is van, mivel a gyáró NetFront szoftveren felül a Vodafone beleintegrált egy Opera Minit is. Elforgatás szenzor nincs, meg hát a képernyő sem túl nagy és az említett adatátviteli sebesség hiánya miatt tényleg inkább a mobilra optimalizált oldalak között böngésszünk, a többit ne erőltessük.

Samsung C3300K Champ

A közösségi oldalakat már említettem, kliensek ugye nincsenek, csupán linkek a mobilos változatokra. Ami még egy érdekes jelenség, a Samsung Apps jelenléte. Azért ne higgyük azt, hogy majd szoftvereket telepítünk rá. Tulajdonképpen kizárólag csengőhangokat és háttérképeket érhetünk el vele, úgyhogy sok haszna nincs.

Multimédia

A kamera optikája mellé odaírták, hogy 1,3 megapixel, így nem meglepő módon 1280x1024 pixeles fotók készítésére alkalmas. Autofókuszt, LED villanót és hasonlókat ne is keressünk. A felület a komolyabb Samsungokat idézi, jól használható, bár nyilván funkciók terén sokkal gyengébb a felhozatal. Készíthetünk sorozat-, mozaik- és keret fényképeket, használhatunk időzítőt, állíthatjuk a felbontást, fehéregyensúlyt, effektusokat, fénymérést, minőséget, aktiválhatjuk az éjszakai módot, a segédvonalakat és kikapcsolhatjuk a zárhangot.

Samsung C3300K Champ

Ilyen felbontás és funkció mellett nyilván nem várhatunk túl sokat a kamerától, de ahhoz képest viszonylag tisztességesen helytáll. Ilyen méretben amúgy se illendő kinyomtatni őket, maximum számítógépen megnézzük, közösségi oldalon megosztjuk, a tengerpartot pedig a fényképezőnkkel örökítsük meg. Videó terén maximum 176x144 pixelben rögzíthetünk, ami egyenlő a nullával, úgyhogy ez esetben tekintsünk el ezen funkciótól és a tesztvideótól.

Samsung C3300K Champ

Zenében már jobb a helyzet. A 3,5 mm-es jack eleve jó alapot jelent, és valószínűleg szükség is lesz rá, mivel a gyári füles se nem szól túl jól, se nem kényelmes, a csere lehetősége adott. A zenelejátszó előadók, albumok szerint listázza a számokat, kezeli az albumborítót, fut a háttérben, vannak gyári hangzásképek, ismétlés és véletlen lejátszás. A főképernyőre visszalépve widgetről is tudjuk vezérelni. A sztereó hangszóró miatt kihangosítva is lehet hallgatni, de mivel mélyek tulajdonképpen nincsenek, ne erőltessük ezt. Rádiózni is van lehetőség, nem is rosszul. RDS ugyan nincs, de ez is fut a háttérben és még rögzíteni is lehet vele az adásból. A slusszpoén, hogy beépített FM antennát is kapott, tehát füles nélkül is simán szól, mégpedig egészen jól. Sajnos valami szoftveres hiba folytán a bekapcsolás után pár másodperccel átkapcsolt monóba, de még így se rossz.

Samsung C3300K Champ

Üzemidő, összegzés

Van egy apró, de annál inkább hasznos kis opció, elrejtve a beállítások között. Egy biztonsági mentés kezelőről van szó. Ezzel a névjegyek, üzenetek, naptári bejegyzések, feladatlisták és emlékeztető mind-mind lementhetők a memóriakártyára és innen később vissza is állíthatók. Komolyabb mobiloknál ezt már ismerjük, de ezen a szinten nem sűrűn találkozunk vele. Ráadásul nekem jól is jött ez, hiszen a memóriakártyára a saját telefonommal már lementettem a névjegyzéket, a kis Champ meg ezt felismerte és két érintéssel fel is másolta a saját telefonkönyvébe, így nem kellett hosszú perceken át Bluetooth-al küldözgetni.

Samsung C3300K Champ
[+]

Az elején említettem, mitől lehet sikeres és széles körben népszerű egy telefon. Most hozzátenném a hosszú üzemidőt is, ám a C3300K még ezen sem bukik el. A mérnökök okos módon 1000 mAh-s akkuval látták el, ami a viszonylag szerény tudás, kis kijelző mellett bőven bírja a strapát. Vodafone függősége miatt nem a fő kártyámat tettem bele, így telefonálásra nem is igazán használtam, inkább zenét hallgattam róla. Ezzel együtt átlagos használattal legalább 3-4 napot bírni fog, de ez szerintem még feljebb is tornázható.

Értékelés: Samsung C3300K Champ
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Nekem meglepetést okozott a Champ, hiszen általában ezek a relatíve buta, egyszerű kis telefonok totál egy kaptafára készülnek, sokszor tényleg csak a burkolatot cserélik át. Itt azonban ennél többről van szó. A Champ kellemes külsejével, apró méretével, nagyon jó és gyors szoftverével gyorsan megkedveltette magát. Ez a mobil nem azoknak készült, akik megapixelekre, megabitekre és gigabájtokra hajtanak. Ellenben a vevők nagy része ezeket nem is igényli. Nekik igazán jó választás lehet ez a készülék, legyen az fiatal vagy kicsit idősebb. Jól használható, egyszerű, gyors, sokáig bírja, igazából mi is kellene még? Ja persze, az ára. Nos, ez ugye vadonatúj modell, így jelenleg kártyafüggetlenül 25-30 ezer forint között kapható. Ez picit még magas, mert az S5230 ára már idáig süllyedt és az kicsivel többet tud. A Vodafone-nál előfizetéssel akár 1 forintért, kártyásan pedig 19 ezerért vihető.

Samsung C3300K Champ

Rusi

A Samsung Champ a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható a budapesti Árkádban található Vodafone üzletben (Budapest, Örs vezér tere).

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung C3300K Champ
Samsung C3300K Champ Általános
Technológia GSM
Méret 96,3 x 53,8 x 13 milliméter
Tömeg 80 gramm
Színvariációk fekete, fehér, pink, barna
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa Rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 300 darab
Memória 30 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (8 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz Lite
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP)
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Samsung Apps, Opera Mini (Vodafone-nál), Bluetooth Messenger
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (gyári)
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 666 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés