Profi mobil appok Synology NAS-hoz

Hirdetés

DSM

A DSM (Disk Station Manager) a Synology NAS-ok operációs rendszere. A helyi hálózatba való illesztéskor érdemes fix IP-t adni a doboznak, de ha a DHCP osztja ki neki, akkor is üzemel, csak kicsit könnyebb ugyanazt az IP-t beírni a böngészőbe, ugyanis így fogunk az adminisztrációs felületbe jutni, ha pedig netről is el akarjuk érni a dolgainkat, akkor ez kötelező is. Itt néhány alapfeladaton egy magyarul is beszélő wizard vezeti végig az embert, ennek keretében létrehozhatjuk a felhasználókat és azok jogosultságait, bekapcsolhatjuk a fájlmegosztást, babrálhatjuk a merevlemezt (formázás, tükrözés, stb), aztán már egy-kettőre ott tartunk, hogy az úgynevezett Package Center nyílik meg és hirtelen a kelleténél kicsit több lesz az opció.

Synology DS213+

A Package Center (magyarul Csomagkezelő központ) ugyanis a DSM-hez tartozó online app áruház, ahol minden ingyenes. Nincs is annyi alkalmazás, mint egy Play Store-ban, a 4.3-as, legfrissebb DSM-hez alig több mint 50 app érhető el. Ezek közül lehet mazsolázni, az otthoni felhasználók és okostelefonnal is rendelkező ügyfelek számára olyan 8-10 app lehet érdekes. De van phpBB, Joomla, Logitech Media Server, Webalizer, vagy éppen Wordpress modul is, amit az említett programok, programkörnyezetek használói bizonyára értékelnek. Igazából fel lehet tenni mindent, amit ér az ember, maximum nem használja ki, de az biztos, hogy a Synology által fejlesztett végfelhasználói kiegészítőket érdemes telepíteni. Azonban nem csak innen lehet spéci alkalmazásokhoz jutni, van egy sereg olyan is, ami nincs benne a felületben, de telepíthető, mondjuk van itt egy sereg, vagy esetleg itt.

Synology DS213+

A Media Server ahhoz kell, hogy DLNA képességekkel ruházzuk fel a NAS-t, az Audio Station a zenéink kapcsán szükséges, van Video Station a filmekhez, Surveillance Station a kamerákhoz, Photo Station a képekhez és Cloud Station a fájlokhoz. Ezekhez mind-mind tartozik egy pofás kezelőfelület, plusz egy-egy dedikált okostelefonos alkalmazás, és igazából a forgalmazótól azért kaptuk meg a NAS-t, hogy ezekkel foglalkozzunk, de nem lehet csak úgy, magukban írni az appokról, csak a rendszer ismeretében érthető meg igazán, hogy mivel és hogyan könnyíti meg az összes személyes tartalmunk kezelését és elérését egy ilyen megoldás. Az embernek saját felhője lesz, ami nem csupán adatok tárolását, hanem azok széleskörű felhasználását is jelenti.

A DSM 4.3 több ponton megújult a 4.2-höz képest, erről tételes listát itt talál a kíváncsi olvasó, a legfontosabb azonban, hogy mostantól 3G/4G USB stickeket is hozzáköthetünk a NAS-hoz, így közvetlenül adhatunk neki internetkapcsolatot, ha pedig adott esetben egy WLAN modulunk is van, akkor értelemszerűen a NAS kiválthatja a routerünket is, bár ehhez ez DHCP csomagot még telepítenünk kell. Ez sajnos csak papíron hangzik jól, s nem a Synology hibája, hogy hazánkban csupán egyetlen mobilszolgáltató tud olyan megoldást adni az ügyfeleinek, amivel ez működik is. A Vodafone és a T-Mobile ugyanis nem oszt ki még a csatlakozás idejére sem egyedi IP-t ügyfeleinek, hanem NAT megoldással kifelé a netre fellépett felhasználóknak ugyanaz az IP-jük, ami meggátolja, hogy kintről a mobilnetre felküldött eszközök elérhetők legyenek. A Telenornál nincs ilyen gond, a Synology biztosít egy DDNS megoldást, az ember regisztrál egy hostnevet mondjuk mobilarena.myDS.me címen, s innentől ezen az URL-en bárhonnan elérhető a NAS, annak tartalma és az összes okostelefonra fejlesztett alkalmazás is így lokalizálja a saját felhőnket. Annyi idétlenséget azért sikerült benne hagyni a DSM-ben is, hogy az APN-hez nem tudunk pontot írni, de bemásolni engedi a felület.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés