Polar V800 - a triatlon-specialista

Bevezető

Eddig jellemzően úgy kategorizáltuk ezekre a csuklóra szerelhető cuccokat, hogy vannak az értesítési felületként működő csatlakoztatott órák (connected watch), vannak az alkalmazások telepítésére is alkalmas okosórák (smartwatch), illetve vannak a lépésszámlásra kihegyezett aktivitásmérő karperecek (pedometer). Ezt igazából lassan el is felejthetjük, a határok szépen elmosódtak, ettől még persze vannak tök szimpla kis karkötők, mint amilyen a Prestigio kínálatában is akad, meg vannak sokat tudó okosórák is fitnesz funkciókkal.

Polar V800
[+]

Na, remek, hogy ezt így tisztáztuk, mert a Polar V800 tök más. Ez egy elég mutatósra sikeredett, klasszikus órára hajazó, méretben is ehhez közeli kiegészítő, ami nem mellesleg a világ egyik legkeményebb, versenyszerű triatlonozásra is alkalmas edzésmonitorozó eszköze. És - lelövöm a poént - az benne a csodálatos, hogy az olyan tespedt senkiháziak is tudják értékelni a sokoldalúságát, mint én. Mert egyébként a triatlon olyan távol áll tőlem, mint az operaéneklés.

Polar V800
[+]

Viszont azért néha én is megemelem az ülepem (egyre többször), és olyankor szeretem tudni, hogy mennyit mozogtam. Mennyi idő alatt mennyit futottam, milyen átlagsebességgel, milyen szintkülönbséggel. És ha csak felsétálok a Normafához, meg vissza, akkor azt is örömmel állapítom meg, hogy ez egész sok lépést jelentett, ami arra sarkall, hogy máskor is túrázgassak egy kicsit. Erre egy ideje egy aktivitásmérő karperecet használok a mindennapok során, ha pedig deklaráltan kocogni indulok, akkor valamelyik nem létező zsebembe beteszek egy okostelefont, amin fut egy Endomondo, de ez rövid időn belül roppantul elkezd zavarni, úgyhogy inkább a kezemben fogom. Ami szintén nem egy professzionális megoldás, a felkarra rögzíthető tokot viszont nagyon utálom, hiába próbáltam magam hozzászoktatni. A Polar V800 viszont minden hasonló igényemet röhögve megoldja, de az teljesen egyértelmű, hogy amit tud, az számomra masszívan a túlzás kategóriájába sorolható.

Doboz, külső

Az, hogy a masina nem nekem készült, az már a csomagból egyértelmű volt, amelynek fedlapjának belső oldalán egy olyan testalkatú csávó fut egy erdőben, amilyen testalkatom nekem soha nem volt és valószínűleg soha nem is lesz. Kétféle verzióban vásárolható meg a V800, a durvábbik pakkban egy Polar H7 nevű szívritmus-pánt is akad, hozzánk ilyet küldött a hazai forgalmazó, hiszen az óra kommunikál a pulzusmérővel, ami további extrákra ad lehetőséget.

Polar V800 doboz
[+]

Nem mondom, hogy maga az óra kicsi, de nem is éreztem bumfordinak, pedig már uszkve három hete minden nap hordom. Kifejezetten szép a design, fémes oldallapok, kicsit szögletes kialakítás és fekete előlap jellemzi a csuklónkra nagyon masszív és széles gumiszíjjal feltehető kütyüt, amely tág határok között állítható, egy ogre is magára tudná kapcsolni. És valószínűleg neki sem kottyanna meg az a 79 gramm, amit a termék a mérlegen nyom.

Polar V800 doboz
[+]

A kijelző monokróm, nem érintésérzékeny LCD, amely 128 x 128 pixeles. Az óra mindig látszik, sosem kapcsol ki, ami ebben a szegmensben nagyon fontos, mert nem kell gombokkal bűvészkedni, ha csak az időt óhajtjuk leolvasni. A grafikai eszköztár meglehetősen puritán, a menürendszer a 10-12 évvel ezelőtti mobiltelefonokra emlékeztet. Összesen öt gomb akad a V800-on, ebből kettő a bal oldalra került (fény és vissza), három pedig jobbra. Itt a két szélső a menüben való le-fel mozgást segíti, a középső (amely sötétpiros) pedig indítja az aktivitásunkat és OK funkciót lát el a menürendszer bugyraiban való haladáskor.

Polar V800 oldalról
[+]

A Polar V800-nak két olyan tulajdonsága van, ami kiemeli a mezőnyből. Egyrészt nem csak simán cseppálló, hanem teljes mértékben vízálló is 50 méterig, tehát gond nélkül lehet vele úszni. Ráadásul a H7-es mellkaspánt vízben is képes méri a pulzusunkat. A másik, egészen durva tulajdonság az üzemidővel kapcsolatos, a 350 mAh teljesítményű telep ugyanis hetekig bírja töltés nélkül, ha nem használjuk a GPS-t (mert ez is van benne), de edzés közben is nagyon lassan merül, egy 50 perces futás során 5%-ot csökkent a töltöttség. És ezt úgy adja elő, hogy a napi lépésszámláló folyamatosan megy és a kijelző sem kapcsol le, kábé egyszer sem kellett célzottan töltenem, mert az edzéseim szinkronizációja közben vissza is került bele az energia.

Polar V800 és H7 mellkaspánt
[+]

Az óraszíj cserélhető, a gyártó a V800 működését -10 és +50 Celsius fok között szavatolja, ráadásul egy finoman jelző vibramotor is van a masinában, ami bizonyos helyzetekben hasznos. Ugyanakkor hiába van Bluetooth modul az órában és hiába tud okostelefonnal összekapcsolódni, a mobilunkra érkező értesítéseket nem kezeli a V800, pedig ez nagyon sokat dobna a használhatóságán. A Polar egyelőre továbbra is a Polar Loop kapcsán már megismert Flow alkalmazás telepítését ajánlja a telefonra (egyelőre csak az iOS kliens tudja a V800-at kezelni), amely elsősorban arra jó, hogy a különféle aktivitásainkat kezeljük, visszanézzük.

Funkciók

A menü elég egyértelmű, egy ikon, egy oldal, fel-le lehet benne haladni, a piros gombbal belépni és okézni, a bal alsó billentyűvel pedig vissza. Amikor használatba veszünk egy ilyen masinát, akkor legelőször érdemes kitöltenünk a profilunkat, mikor születtünk, milyen magasak vagyunk, milyen hájasak és szerintünk milyen gyakorisággal mozgunk. Van két gyors teszt, amit a pulzusmérő szíjjal lehet végezni, egyik a nyugalmi pulzust méri, a másik már arra is kér, hogy legyünk kedvesek felállni, ebből meghatároz egy intervallumot, de ez kézzel felül is bírálható. Ha még az ugrálós tesztet is megcsináljuk, akkor lesz még pontosabb az eredmény.

Polar V800 menü

A menüben az első pont a Diary, itt az elmúlt napok edzéseit nézhetjük vissza. A Status arról ad tájékoztatást, hogy a legutóbbi aktivitásunk után mikor lenne érdemes megint mozognunk, illetve itt nézhetjük meg a sima lépésszámláló statisztikáit is. A Settings a beállítások közé visz, itt lehet az óra kijelzését is megváltoztatni (analóg, digitális, még a nevünket is kiírhatja), illetve itt babrálhatjuk a profilunkat, párosíthatjuk az órát más kütyükkel, a hangeffektek szintjét konfigurálhatjuk, ilyesmi. A Tests szekcióban van Orthostatic test, ami a nyugis pulzust méri, Fitness Test és Jump Test, ezek más és más mozgásokra utasítanak és a pulzusunk alapján próbálja meg behatárolni az óra, hogy mennyire vagyunk fittek és terhelhetők. A Timers menüpontban stopper, intervallum és visszaszámláló akad, az utolsó menüpont pedig a Favourites, ahová különböző útvonalakat tárolhatunk, hogy később ezeket újra lefussuk, lebiciklizzük.

Polar V800 Flow képernyő

Bár az órán is minden adat ott van és visszanézhető, érdemes ezt vagy az okostelefonos appal, vagy a webes megoldással csekkolgatni. Egy gyors regisztráció után a Polar oldalán láthatjuk napokra bontva az aktivitásunkat, azt, hogy mennyire tudjuk teljesíteni a célszámainkat, illetve az egyes edzések részletes adatai is megnézhetők, térképpel, átlagsebességgel, pulzus adatokkal, szintemelkedéssel. Ez tényleg egy frankó felület, könnyen kezelhető, átlátható, csak éppen arra nem ad lehetőséget, hogy tudassam közösségi oldalakon, hogy mekkora király vagyok, hogy márciusban még csak 2 km-t tudtam lefutni két megállással, a tüdőmet is kiköpve, ma meg már ennek a háromszorosát futom végig gond nélkül.

Polar V800
[+]

Akárcsak a Loop, a V800 is figyel arra, ha nem mozgunk eleget. Egy órányi semmitevés után jelzi, hogy ideje lenne járni egyet, ezeket a jelzéseket pedig a napi statisztikáink közé is beleveszi. Egy esti, tévé előtti tespedés mindenképpen magával vonz egy ilyen figyelmeztetést, de érdekes módon a V800 ilyenkor nem csipog és nem rezeg és nem is találtam erre vonatkozó beállítást.

Edzés, összegzés

Hogyan indul el a ember egy V800-zal mondjuk futni? Hát először is otthon marad a telefon, hiszen az óra mindent rögzít magában is. Az úszás, a biciklizés és a futás profil közül tudunk választani, kerékpározás esetén a Polar pedálszenzorával is összelőhetjük a masinát. Ha akarjuk, akkor választhatunk egyet az előre tárolt útvonalainkból, ilyenkor jelzi az óra, ha a kezdőponton vagyunk, majd mutatja a következő fordulókat és a hátralevő távot is.

Polar V800 GPS jel
[+]

Amikor indul az edzés, akkor a piros gombbal tudjuk ezt az óra tudtára adni. Ezután meg kell várjuk, hogy megkapja a pulzus adatokat a kütyü (kábé 5 másodperc), illetve azt is, hogy a GPS-pozíció is meglegyen (ez sem tart sokáig, mondjuk egy lombos ligetben egy perc volt). Kész, piros gomb újra és lehet indulni. Menet közben folyamatosan látjuk a pulzusszámot, az időt, a megtett út hosszát, alapesetben 1 kilométerenként meg is rezzen a kütyü, hogy jelezze időről-időre a státuszt, ilyenkor egy rövid ideig a legutolsó kilométer statisztikáit is mutatja. Ha bármi miatt meg kell állni (cipőt kötni, mondjuk), akkor a vissza gombbal tudjuk szüneteltetni az aktivitás rögzítését.

Polar V800 USB kábel
[+]

Amikor vége az edzésnek, rögtön kapunk egy rakás statisztikai adatot. Táv, idő, sebesség, maximális, minimális és átlagos pulzus, a profilunkban tárolt adatokhoz képest az edzés intenzitása és a zsírégetés hatékonysága, valamint az is szerepel a statisztikák között, hogy a kütyü szerint mennyi időt kell rápihenni egy következő edzéshez. Az egész cucc pedig átkerülhet a Polar Flow alkalmazásba, illetve géphez kötve a felhő alapú kalendáriumba. A V800-hoz egy elég furcsa USB-kábel jár, nyilván a gépbe a szokásos végződés kerül, az órára viszont mintha egy csipeszt kéne rátenni, aminek alsó része ér hozzá a megfelelő csatlakozóhoz. Ez stabil, s nyilván a vízállóság miatt oldották meg így.

Polar V800
[+]

Összegzés. A V800 egy profi termék profiknak. Aki komolyan veszi a futást, a kerékpározást, az úszást, vagy ezek együttesét, az minden bizonnyal értékelni fogja azokat az extra szolgáltatásokat, amelyek kiemelik a Polar termékét az átlagos fitnesz kiegészítők mezőnyéből. Az ultrahosszú üzemidő, a mindig látható kijelző, a különböző szenzorokkal való vezeték nélküli kapcsolódás és a teljeskörű vízállóság olyan erények, amelyek kiemelten fontosak akkor, ha tényleg egy maratonra készülünk. Egy átlagember számára viszont túl sokat tud a V800, bár hozzátenném, hogy mint ilyen átlagember azért én is nagyra értékeltem sok-sok funkciót, de tény, hogy nincs rájuk szükségem. Nem is adnék ki nagyjából 120 ezer forintot egy ilyen termékért, de nem is én vagyok a célcsoport. A Polar V800 egy kiválóan sikerült kütyü, amit folyamatosan fejleszt is a gyártó, valamikor a közeljövőben jön majd az a funkció is, amely az úszás közbeni karcsapások számát is figyeli, nemrég megoldották, hogy a kerékpáros erőmérőként működő Kéo Power Bluetooth Smart szenzorral is együtt tudjon működni, reszelgetik a szoftvert, látszik, hogy foglalkoznak a termékkel. A tetszett plecsnit tőlem megérdemli, ugyanakkor számomra a kisebb tudású Polar M400 is bőven oké lenne, de nagyon-nagyon sokat dobna az összes Polar óra használhatóságán, ha az okostelefos notifikációk a csuklónkon is megjelenhetnének.

Polar V800

Bog

A Polar V800-at a Polar hazai forgalmazója biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Polar

Azóta történt

Előzmények

  • Polar Loop - kelj fel és járj

    Aktivitásmérő, amely kommunikál okostelefonnal és persze számítógéppel is. Egy biztos: tudja motiválni az embert, legalábbis minket megmozgatott.

Hirdetés