Hirdetés

A Pocket PC vásárlás utáni első lépések

Bevezető, szinkronizálás

A napokban rájöttünk, hogy bár több tucat Pocket PC-s témájú cikket publikáltunk az elmúlt egy évben, az egyik - talán legfontosabb - kezdőknek szóló cikkel a mai napig adósok vagyunk. Nevezetesen azzal, amelyik elmondja, hogy mit kezdjen az a fülig érő szájú, Windows Mobile témakörben járatlan felhasználó, aki épp most csomagolta ki frissen megvásárolt Pocket PC-jét. Az efféle gépekre ugyanis - pár üdítő kivételtől eltekintve - nem jellemző a Plug&Play elv, azaz jópár óra szükséges ahhoz, hogy érdemben használhatóvá tegyük őket. Cikkünkben ezekre fogunk kitérni, mindenek előtt azonban szót kell ejtenünk a szinkronizálásról.

Ahhoz, hogy szinkronizálni tudjuk tenyérgépünket asztali társával, mindenekelőtt be kell szereznünk egy programot. Ez Windows XP rendszernél az ActiveSync, Vistánál pedig a Windows Mobile Device Center, azaz WMDC. Én most csak az előbbiről használatáról fogok részletesen írni, mivel a kettő kezelés szempontjából igen közel áll egymáshoz. A programokat a gyártók mellékelik a Pocket PC-khez, ám ettől függetlenül érdemes lehet netről letölteni a szoftverek legfrissebb verzióját, az ActiveSync-nél ez jelen pillanatban a 4.5-ös, WMDC-nél pedig a 6.1-es.

Windows XP-nél nagyon fontos, hogy ne csatlakoztassuk a tenyérgépet addig, amíg nem telepítettük fel az ActiveSync-et. Vistánál pont fordítva van, először kell csatlakoztatnunk a Pocket PC-t, majd utána feldobnunk az új WMDC-t.

Első csatlakoztatáskor az itt látható kép fogad minket. Szinkronizáláshoz végig kell mennünk a varázslón, de fájlok másolására egyébként is van lehetőségünk, csak meg kell nyomnunk a Mégse gombot.

Ha szeretnénk adatokat szinkronizálni, akkor viszont a Továbbra kell klikkelnünk. Ha megtesszük, megjelenik egy lista a szinkronizálható elemekkel. Természetesen nem muszáj semmit sem kiválasztanunk, viszont ilyenkor is érdemes végigmennünk a lépéseken, hiszen így a gép következő csatlakoztatásakor nem fog felugrani a varázsló. Ha kiválasztottuk a kívánt elemeket - amiket csak akkor tehetünk meg, ha a számítógépünkre fel van telepítve mondjuk az Outlook -, engedélyezhetjük a vezeték nélküli kapcsolatokat, azaz hogy az MMS-ek/internetes hívások megérkezzenek-e, amikor eszközünk az asztali PC-re van kötve. Ezzel vége is, létrehoztuk a partnerkapcsolatot, szerencsés esetben hátradőlhetünk. Sajnos ezen lépések beállítása nem minden esetben ilyen egyszerű, az ActiveSync hajlamos a legváratlanabb hibákat produkálni, ezek orvoslását helyhiány miatt nem taglalnám, a Pocket PC-k kézikönyveiből bővebben lehet tájékozódni.

Beállítási lehetőség azért még akad bőven. Szinkronizálással kapcsolatban fontos lehet megadnunk, hogy az eszközön avagy a PC-n lévő elemek frissüljenek szinkronizáláshoz. Kiválaszthatjuk továbbá, hogy Pocket PC-nk az internetet avagy a munkahelyi hálózatot kapja-e meg, mikor rá van kötve az asztali számítógépre. Fájlok mozgatásakor az ActiveSync szükség esetén átalakítja azokat a PDA által is emészthető formátumba/formátumból attól függően, hogy a számítógépről vagy arra másolunk. Az ezekkel kapcsolatos beállításokat a képen látható helyen érhetjük el.

Az ActiveSync telepítése után számítógépünk meghajtói között megjelenik egy Mobileszköz feliratú, ez a Pocket PC-nk. Windows Intézőből gond nélkül elérhetjük, fájlokat mozgathatunk, törölhetünk, valamint innen érdemes szerkesztenünk például a Start menü elemeit, de erről kicsit később. Az ActiveSync lehetőséget ad vezeték nélküli szinkronizálásra is (Bluetooth-on vagy infrán keresztül), első alkalommal viszont erre nincs lehetőségünk, mindenképp kábelen keresztül kell elvégeznünk a szükséges lépéseket.

Programok telepítése, eltávolítása

A programok telepítésének módja nem teljesen egyértelmű. Először is fontos tisztázni, hogy a mobil gépekre két típusú telepítő létezik: számítógépről és magáról a kézigépről telepíthető. Előbbiek általában .exe kiterjesztésű fájlok, melyek PC-n elindítva egy teljesen megszokott telepítő varázslót dobnak fel, melyet egy ActiveSync-es telepítő követ. Ez sajnos kissé korlátozott funkcionalitású, ugyanis alapesetben nem tudjuk kiválasztani a telepítési célmappát, csak azt, hogy a belső memóriába vagy a memóriakártyára kerüljön-e a cucc. Szerencsére orvosolható a dolog, csupán tenyérgépünk Registry-jében kell módosítanunk egy bejegyzést, amihez szükségünk lesz egy külön programra, mondjuk a Resco File Explorerre.


EXE vagy CAB?

A módosítás végrehajtásától a kezdő felhasználóknak sem érdemes megijedniük, pillanatok alatt megvalósítható, nem jár garanciavesztéssel vagy hasonló borzalmakkal és teljesen biztonságos. Azok viszont ne próbálkozzanak vele, akik azt sem tudják, hogy mi az a Registry.


A módosítandó érték

Menjünk a HKEY LOCAL MACHINE/SOFTWARE/Apps/Microsoft Application Installer részbe, majd módosítsuk a fAskDest értékét 0-ról 1-re. Ezt követően az ActiveSync-en történő telepítésekkor kiválaszthatjuk bármelyik, a Pocket PC-n létező mappát telepítési célmappaként. Hasznos, bár őszintén szólva kicsit nevetséges, hogy 2008-ban a Registry-ben kell turkálnunk ahhoz, hogy egy általunk létrehozott mappába tudjunk telepíteni egy programot...

Ha ActiveSync-en keresztül telepítünk, sok esetben számítógépünk Start menüjében is megjelenik a program mappája, melyből általában a gyártó honlapját érhetjük el, vagy törölhetjük az alkalmazást. Erre egyébként magán a Pocket PC-n is van lehetőségünk, elég csak elmennünk a Settings > System-ben lévő Remove Program alkalmazásig.

Közvetlenül a tenyérgépről csak a .cab kiterjesztésű fájlok installálhatók. Ezeket ActiveSync segítségével át tudjuk másolni kicsiny gépünkre, majd ott elindítva megjelenik a rövidke telepítési varázsló. Windows Mobile 5.0-nál régebbi rendszereken e fájlok használatakor nem választhatjuk ki, hogy a belső memóriába vagy a kártyára települjön-e a program, mindenképpen előbbibe fog. A régebbi rendszerek a telepítés befejezése után automatikusan törlik a .cab fájlt, az újaknál ezt kézzel kell megtennünk.

Sajnos a menü személyre szabásához is turkálnunk kell kicsit, bár ezúttal szerencsére nem a Registry-ben. Tenyérgépünk Windows > Start Menu > Programs mappájában vannak azok a linkek, melyek magában a Start menüben ténylegesen megjelennek. Egy mappával feljebb, azaz simán a Start Menu-ben találjuk azokat a szoftvereket, melyek a Start gombot megnyomva egyből megjelennek. A Programs-on belül szabadon átnevezhetjük a linkeket, új mappákat is létrehozhatunk. Olyan programot is betehetünk a menübe, mely alapból nincs ott, ebben szintén a Resco File Explorer lesz segítségünkbe. Figyeljünk viszont arra, hogy a Send to Start Menu as Shortcut lehetőség nem Programs mappába rakja a kiválasztott szoftver linkjét, hanem a gyorsindítók közé!

Szükséges rendszerprogramok

Szerencsére több gyártó rájött már arra, hogy a Windows Mobile alapból nem épp a legfelhasználóbarátabb operációs rendszer, ezért gyárilag telepítenek néhány olyan programot, melyek a gépek kényelmes használatához elengedhetetlenek. Ebből a szempontból a HTC jár az élen, a Touch széria masináit már az első bekapcsolás után is tudjuk használni, a többi gépre viszont általában kell telepítenünk pár dolgot.


Az X gomb az SPB Pocket Plus használatával

A legfontosabb egy olyan szoftver megléte, ami befolyásolja a jobb felső sarokban található X gomb működését. Ez ugyanis alapértelmezésben nem becsukja, csak lekicsinyíti a futó programot, amit a laikus felhasználók általában nem tudnak, csak azt veszik észre, hogy gépük egy idő után hihetetlen mértékben lelassul. Ennek oka az, hogy több tucat program fut a háttérben, melyek használják az értékes memóriát. A HTC-ken ez a probléma gyárilag javítva van, a többi masinán viszont szükséges egy külön szoftver telepítése. Ezek közül az egyik legjobb a már részletesen bemutatott SPB Pocket Plus 4.0, mely számos kényelmi funkcióval egészíti ki az operációs rendszert, viszont fizetős. Ha valaki ingyenes megoldást szeretne, az telepítse fel a mindössze 21 KB-os vBar-t.


Programok a Today képernyőn

Nem árt, ha a Today képernyőre - mely nagyjából az Asztal Pocket PC-s megfelelője - ki tudunk rakni ikonokat. Ezt jobbára csak fizetős programok segítségével tudjuk megoldani, a legjobb a már említett Pocket Plus, de a Resco File Explorer is rendelkezik ilyen plug-innel.

Ha kártyafüggetlenül vásároltuk készülékünket, az internetet és az MMS-t kézzel kell beállítanunk. Ez egy elég összetett folyamat, melyben segítséget nyújthat az ide kattintva elérhető cikkünk.

Egyéb hasznos szoftverek

Végezetül pedig a tisztelt olvasók figyelmébe ajánlanék pár régebben publikált cikket, melyek segíthetnek még jobban kihasználni a Windows Mobile rendszert, illetve pár hasznos tanáccsal szolgálhatlak.

A Windows Mobile történelméről, verzióiról, valamint a rendszerfrissítésről és az üzemidő növeléséről az Amit a Windows Mobile-ról tudni kell című cikkünk adhat felvilágosítást. A rendszer kialakulásáról a Windows Mobile történelem ad bővebb leírást, a PIM funkciókról pedig a Windows Mobile PIM funkciókból tájékozódhatunk.

Ha valaki a gép multimédiás lehetőségeit is ki szeretné használni, az olvassa el kétrészes cikkünket, melynek első részében a zenehallgatásról és a filmnézésről, a másodikban pedig a képnézegetésről és az internetes rádióhallgatásról írunk. Ha valaki internetezni is szeretne, az mindenképpen olvassa el a WiFizés Pocket PC-n című alapozó írást, valamint igény esetén lapozzon bele a webböngésző programokat összehasonlító tesztünkbe is. A szövegbeviteli lehetőségekről szintén írtunk, az iPhone szimpatizánsok pedig megtudhatják, hogy hogyan lehet a Pocket PC-ből egy iPhone-ra hajazó masinát csinálni. Akiknek pedig felkeltette az érdeklődését az ebben a cikkben is említett SPB Pocket Plus 4.0, azok a már linkelt cikkben mazsolázhatnak.

A játékok szerelmeseinek sem kell aggódniuk, a legjobb szoftverekről egy hatrészes cikksorozatot írtunk: stratégiai, ügyességi, autós és társasjátékok, real-time stratégiák, valamint egy kisebb válogatás a hazai PDAMill újdonságaiból. Kellemes olvasást!

Bocha

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés