Garmin nüvi 760 - must have

Bevezető

Click to read in English!
A Garmin nem viccel. A piac talán legnagyobb öregje nem ijedt meg a trónkövetelőktől, hanem felvette a kesztyűt. Néhány éve még azt tudtuk a Garminról, hogy a cuccaik nagyon drágák, ráadásul kis hazánk nem volt azon területek közé tartozó, ahol a térkép pontossága elérte volna azt a szintet, hogy érdemes legyen navigálni vele. Persze mondhatjuk, hogy a nagyobb városok lefedettsége elegendő, a kisebb területek meg meglesznek navigáció nélkül, a falvakban úgyis rendszeresítve vannak a lócán ülő nénik. Na persze. Ezek az idők sosem tartanak örökké, és itt az áldatlan állapotok megszüntetésének dicsősége szintén a Garmint illeti, akik a NaviGate-tel (a TopMap alapítói közé tartoznak) karöltve felszámolták a Móricka-térképeket és végre használható adatbázist építettek fel.

Garmin nüvi 760

Kis piacnak számítunk, így eleinte senki sem foglalkozott azzal a ténnyel, hogy az iGO elkezdett tényezővé válni, így aki ezen a kis piacon szeretett volna értékelhető eladást produkálni, annak lépnie kellett. Nos, a Garmin ugye nem ma kezdte, fel is ismerték a gondokat és komoly lépést tettek: erősen árat csökkentettek, így a nüvik ugyan maradtak a kategóriák felső árszegmensében, de már legalább azonos versenyen indulnak a többiekkel.

Garmin nüvi 760

A küzdelmet időközben több platformra is kiterjesztették, így született a Garmin XT, amely jónéhány OpenOS platformon elfut, alternatívát adva azoknak is, akik nem Windows alapú gépekkel rohangásznak. Egyszóval azt hiszem mindenki felkötheti a gatyáját, a Garmin komoly offenzívába kezdett, nem kérdés, hogy sikerre vezet a stratégia, ha ezen az úton haladnak tovább. Mai tesztünk alanya azonban nem a Garmin XT, hanem a nüvi sorozat zászlóshajója, a 760-as modell, amibe a cég mindent beleadott. A boszorkánykonyha végtermékéről a teszt a következő oldalakon.

Külső

A viszonylag kis dobozban a készüléken kívül adatkábelt, bőr-jellegű tokot, műszerfalra ragasztható korongot, leírást, szivargyújtós-töltős-tmc-s kombót és a passzív tartót találjuk. A nüvi nagyon kicsi és karcsú. A kijelző körül keskeny keret fut körbe, és ennyi. a kijelző maga 10,9 cm átmérőjű (4,3 inch), 480x272 pixel felbontású darab. Itt meg is kell állnunk egy pillanatra, ugyanis a Garmin legnagyobb dobása ez a kijelző. Fényereje és láthatósága megdöbbentő, ha egy ezer wattos reflektorral világítanék rá, még akkor is tutira olvasható maradna. Ezzel gyakorlatilag minden egyéb eszközt a porba aláz. Miért is olyan nagy dolog ez? Aki ült már autóban napsütésben és próbálta a szélvédőre tapasztott navi kijelzőjén megtalálni az útvonalat, az tudja, miről beszélek. Elképesztő, hihetetlen, utánozhatatlan.

Garmin nüvi 760

Ha ezen a sokkon (vagy orgazmuson?) túl vagyunk, nézzük körbe a 173 grammos dobozt. A mindössze két centi vastag navi előlapján a kijelzőn kívül csak egy apró lyuk található, mögötte rejlik a mikrofon. A felső élen a bekapcsoló-kijelzőzár funkcióját ellátó csúszka helyezkedik el. Jobb oldalon semmi, bal oldalon egy 3,5 mm-es fülhallgatóaljzat alatt az SD kártya nyílása pihen.

Garmin nüvi 760

Alul a miniUSB mellett a nüvi sorcsatlakozója található, ezen keresztül táplálja energiával a gépet a passzív tartó, ugyanis annak az oldalába kell a szivargyújtó-töltő csatlakozóját bedugni. A hátoldalon sok-sok apró lyuk alatt a hangszóró került elhelyezésre, felette egy jó nagy Garmin felirat, ha véletlenül elfelejtenénk, mi van a kezünkben. Az általános összeszerelési minőség kiváló, a ház nem nyekereg erősebb csavarásra sem. A passzív tartó két részből áll össze, nagyon rövid, és mozdulatlanul tartja a nüvit a helyén. A kioldás egyszerű, a tartó alján kell egy gombot megnyomni, és már kezünkben is a navi.

Garmin nüvi 760

Belső

A Garmin nem közöl adatot a burkolat alatt dolgozó vasról, így az itt szokásos felsorolás, meg meditáció a kínai dzsunkák sejtelmes mélyén működő mérnökcsapatok munkájának eredményéről, meg hogy egy vasat hányszor hányféle dobozban dobnak piacra, kimarad. A teszt szempontjából a lényegi információ, hogy a nüvi 760 sebességére nem lehet panasz, mindig minden helyzetben késlekedés nélkül végrehajtotta a kapott utasításokat.

Garmin nüvi 760

Garmin nüvi 760

A beépített GPS vevő gyorsan talált pozíciót és a végsőkig ragaszkodott is hozzá. Pontosságára nem lehet panasz, még a szűk belvárosi utcákban sem jött zavarba. A térkép végre láthatóan beszélőviszonyban van a valósággal, apróbb hibákat találtam csak - nagyjából ugyanazokon a helyeken, ahol az iGO is tévedni szokott.

Garmin nüvi 760

A térképet 2D és 3D módban is nézegethetjük, épületek sajnos nincsenek, talán majd a következő szériában. A képi megjelenítés hasonló a már megszokottakhoz, aki ismeri a Garmint, az a 760-ast is azonnal jóbarátként üdvözölheti. A teljes Európa térkép a nüvi agyában, míg a magyar (Naviguide-os) az SD kártya foglalatában kapott helyet. A hangos navigáció rengeteg nyelven és nyelvjárásban elérhető, magyarul változatlanul csak egy női hang van, aki egy kicsit vontatottan beszél (ahogyan a német és angol kollegája is), de legalább minden utasítás jól érthető, a hangszóró pedig bőséges hangerővel szolgál. Jókora POI adatbázissal rendelkezik, és az iGO-ban csak a 8-asba belekerült módon, az útvonal mentén is képes keresgélni, bár ez a Garminnál már hagyomány. A szivargyújtó-töltő rendelkezik egy TMC antennával is, így ha végre beindul a végleges TMC adás, akkor nem kell majd külső egységet beszerezni hozzá, immár Magyarországon is lesz esélyünk az útlezárások elkerülésére.

Egyebek, összegzés

A nüvi nemcsak naviként tud működni, hanem Bluetooth autós kihangosítóként is, mégpedig nem is akárhogyan. A készülék képes mini rádióadóként üzemelni, így a kihangosított telefonunkat nemcsak a saját hangszóróján megszólaltani, hanem autórádiónk hangszóróin is, persze, ha az autórádió az általunk beállított frekvenciára van állítva. Briliáns megoldás, bár itthon össze tud akadni a hazai adók frekvenciájával.

Garmin nüvi 760

Garmin nüvi 760

Garmin nüvi 760

Garmin nüvi 760

Mindezeken felül találunk még a nüviben valuta és mértékegységátváltót, MP3 lejátszót, hangoskönyv-lejátszót, képnézegetőt, és egy szótárprogramot. Magyarul nem tud, de az angol-német benne van, és ki tudja mondani a szavakat. Sajnos a magyar térkép nélkülözi azt a fícsört, hogy kimondja az utcaneveket, ez bizony nagyon jó lett volna, de Európa nyugati felén ezt már meg tudja tenni ha kérjük rá.

Garmin nüvi 760

A cikk írásának időpontjában a nüvi 760 teljes Európa térképpel valamivel 100 ezer forint feletti áron kapható, ami egy picit magasabb, mint a versenytársak hasonló képességű eszközeinek ára, de figyelembe véve a kitűnő kijelzőt, a TMC képességet az alapcsomagban és az eszköz minőségét, kiforrottságát, nem tudom nem megadni a "különösen ajánlott" plecsnit. Ha most állnék vásárlás előtt, ezt választanám. Nem is: ha én tervezném, ilyennek alkotnám.
Garmin nüvi 760

Gubro

A tesztkészüléket a PDAFutár biztosította. Köszönjük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés