Nokia N9 - az első mohikán

Bevezető

Igen furcsa és szövevényes története van annak, hogy a Nokia N9 egyáltalán megjelent. A sztori régre nyúlik vissza, de alapvetően két fontos előzményt kell megemlíteni: a Nokia N900-at, amely az első és azóta is egyetlen Maemo alapokon nyugvó mobiltelefon, illetve a finnek és az Intel között létrejött közös projektet, amely több mint két éve kezdődött. Ez utóbbi arról szólt, hogy MeeGo néven új operációs rendszer fejlesztésébe kezd a két óriás, amely nagyban támaszkodik az N900-ban debütáló Meamo platformra, illetve az Intel linuxos tapasztalataira. Az így létrejövő új rendszer pedig nem csak telefonokon, hanem táblegépeken és notebookokon is életképes kell legyen.

Nokia N9
Itt még nagy remények voltak

Nos, ezekből az egyébként jól hangzó előzményekből majdnem nem lett semmi. A hosszas fejlesztési időszak végén(?) mára ott tartunk, hogy van egy ingyenesen letölthető PC-s rendszer, illetve van egy darab telefon MeeGo alapokon, ez pedig az N9. Jelen állás szerint nem is lesz több. A Nokia kiszállt a megállapodásból, magára hagyva az Intelt a történetben, de az N9-et mégis bemutatták, sőt, most már meg is lehet vásárolni. Hogy miért alakult így? Nos, ez sok összetevős dolog. Egyrészt nem véletlenül jött létre a megállapodás az Intellel. Már két éve is látszott, hogy a Symbian versenyképessége csökkenőben van, ezért szükség lesz egy teljesen új alapokra helyezett platformra. A csökkenő versenyképesség nem egy levegőbe tolt állítás volt, az elmúlt évek bebizonyították, hogy a Nokia által favorizált Symbian rendszer sok szempontból lemaradt a rettentő sebességgel erősödő Android és a maximálisan „hype-olt“ iOS mellett. A Nokia elvesztette piacvezető pozícióját az okostelefonok mezőnyében, egy bizonyos Samsung lenyomta őket. Leginkább az Android segítségével.

Nokia N9
Stephen Elop és Steve Ballmer

A finneknél kulcskérdéssé vált, hogy minél hamarabb tudjanak villantani a Symbian helyett valami mást. Sokáig a MeeGo látszott megmentőnek, de túl sokáig maradt a „látszott“ szintjén, konkrét készülék csak nem akart piacra kerülni ezzel a rendszerrel, miközben a versenytársak vészes tempóban törtek följebb és följebb. A Nokia ezért több fronton is megpróbálta menteni a menthetőt: egyrészt nekifeküdtek a Symbian platformnak, hogy még néhány csavarással kelendőbbé tegyék. Ez sem ment könnyen, az Anna nevű platform nem hozta meg a várt áttörés, a Belle viszont jobban sikerült, de erre is túl sokat kellett várni. Úgyhogy mintegy végső megoldásként érkezett a Microsoft ajánlata, amely azzal együtt, hogy mindenféle durva fejlesztés nélkül a finnek alá tudott tolni egy komplett oprendszert, még elég húzós mennyiségű pénzösszeget is hozott a konyhára. A Nokia korábban Microsoftnál dolgozó jelenlegi vezetője, Stephen Elop pedig szépen aláírta a megállapodást, s ezzel gyakorlatilag megpecsételte a MeeGo sorsát. Teljesen nyilvánvaló, hogy a Microsoft nem azért paktált le a Nokiával, hogy a WP7 mellett egy másik, felső kategóriás oprendszert is lásson a készülékportfólióban. A Symbian mehet lentebb, hogy az olcsóbb Android alapú gépekkel versenyezzen, a Windows viszont a high-end termékek sajátja lesz, így aztán a MeeGo már nem fér bele a történetbe.

Nokia N9
[+]

Amíg azonban a nem érkeznek meg az első WP7 alapú Nokiák (három telefont fognak október végén bemutatni), a Symbian pedig már az alacsonyabb árszegmens felé halad, addig is kellett valami, amivel az átmeneti időszakot átveszeli a cég, s csodák csodája pont készen lett a MeeGo. Az N9 bemutatkozott, a szaksajtó már az első próbák után teljesen el volt tőle ájulva, és mégsem lesz folytatás, testvérmodell, vagy utód. Ez a jelenlegi felállás, ami persze bármikor változhat, hiszen két éve sem gondolta volna senki, hogy egyszer majd a Nokia és a Microsoft közösen hoznak piacra telefont. Az Intel már lépett is: a MeeGo projektet leállították, és Tizen néven a Samsunggal karöltve mennek tovább a fejlesztések, ám ha ebből keletkezik valaha életképes oprendszer, az már nem lesz kompatibilis az N9-en futó verzióval, már csak azért sem, mert a Qt keretrendszert (ami a Symbiannal való kapcsolatot volt hivatott fejlesztői oldalról megteremteni) szabványos HTML5 és WAC fejlesztőkészletekkel váltják le. Jelen állás szerint a Nokia N9-en futó operációs rendszer abszolút unikum, nem volt eddig ilyen, s nem is lesz. A Nokia N9 egy olyan utolsó mohikán, amely az első is. (Létezik egy N950-re keresztelt Nokia modell, amely szintén MeeGo rendszert kapott, ám ez a készülék fejlesztői prototípus, kereskedelmi forgalomba nem került.)

Hirdetés

Doboz, külső

Az előzmények ismeretében talán érthető, hogy kicsiny szerkesztőségünk minden tagja kíváncsi volt a jövevényre. Már most legendás telefonnak számít az N9, egy hosszú projekt egyetlen végterméke, amely utód nélkül marad, igazi kuriózum lesz évek múlva még akkor is, ha a hírek szerint ugyanebben a készülékházban hamarosan WP7 is fog dorombolni – csak éppen más néven jön majd piacra.

Nokia N9
[+]

A doboz nagyon ízléses, a kék hasáb fiókszerűen nyílik, felül ül maga a telefon, alatta pedig a szokásos tartozékok helyezkednek el. Egy USB kábel, egy ehhez szolgáló töltőfej (egyedi, kör alakú formával), illetve egy felvevőgombos füles képezik a kínálatot. Akkumulátor nincs, hiszen az alapból benne ül a megbonthatatlan készülékházban, nem is férünk hozzá sehogyan. Az egyetlen tényleg egyedi és különleges tartozék egy bumper, azaz egy gumi jellegű kabát, amit rá lehet húzni a telefonra. Alig növeli meg az eszköz méretét, de óvja a sérülésektől.

Nokia N9
[+]

Az N9 elképesztően szép. Nem úgy, mint egy Sagrada Familia, hanem a letisztult, sallangmentes külső és a prémium anyaghasználat teszi kiemelkedővé. Az egy darabból formázott polikarbonát készülékház, illetve az előlapot szinte teljesen elfoglaló, enyhén íves kijelző annyira high-tech érzést nyújt, amit általában csak néhány HTC mutatott fel eddig. Abszolút ilyennek kell lennie egy csúcskategóriás Nokia okostelefonnak 2011-ben, rangot ad a márkának egy ilyen megmunkálású készülékház. A matt fekete szín (bár létezik más árnyalatokban is) abszolút komoly benyomást tesz, az oldalt ívelt, alul-felül viszont határozott élekkel lezárt test pedig jól megkülönböztethetővé teszi a telefont akármi mástól. Ennek nem fog az Apple izomból nekirohanni, annyira más.

Nokia N9
[+]

Alaposan megforgatva a készüléket a kevésbé jártas felhasználó érdekes benyomásokra tehet majd szert. Egyrészt összesen három darab gomb van a készüléken. Ezek is az eszköz jobb oldalára kerültek, ebből kettővel a hangerőt állíthatjuk, a harmadik pedig a bekapcsolásra, kikapcsolásra, valamint a kijelző lezárására, illetve feloldására szolgál. Nincsenek híváskezelő gombok, menü, vissza és hasonló billentyűk, a MeeGo ugyanis képes arra, amire még az iPhone sem, hogy a teljes menürendszer vezérelhető pusztán a kijelző tapicskolásával. Ennek megfelelően a 3,9 inches megjelenítő 480x854 pixeles, AMOLED és Clear Black technológiát kapott, rendkívül kontrasztos, dinamikus színeket jelenít meg és napfényben is kiválóan olvasható marad. Természetesen kapacitív, viszont elsőre ugyan nem látszik, de pentile matrix technológiát használ, ami nagyon közelről nézve nem olyan varázslatos. De amíg nem tudtunk erről, addig nekünk sem tűnt fel.

Nokia N9
[+]

A készülékház tetején kettő darab nyitható panel található. A bal oldali ajtócska mögött van a microUSB csatlakozó (és igen, nincs hagyományos, nokiás töltőbemenet), ezt felnyitva ki tudjuk hajtani a jobb oldali ajtót is, amiben a microSIM lakik. Az N9-ben ugyanis apróbb méretű SIM van, akárcsak a negyedik iPhone-ban, ami biztos hasznos, de azok utálni fogják, akik hozzánk hasonlóan cserélgetik a telefonjaikat. Tudom, ez nem általános, de azért talán már mindenkinek az életében előfordult olyan, hogy lemerült a készüléke és kölcsönkért gyorsan egy másikat (nálunk általában egyébként is van), hogy a SIM-et áttéve tudjon hívásokat fogadni. MicroSIM-et minden szolgáltatónál lehet igényelni, általában van költsége a váltásnak, ha nem függ össze ez készülékvásárlással is.

Nokia N9
[+]

A hátlap is kifejezetten ízléses, egyetlen fémes csík kapott helyet középen, amin a Nokia felirat, illetve a Carl Zeiss nevével fémjelzett optika kapott helyet. Ezek felett-mellett található egy aprócska vaku. A kihangosításhoz, zenelejátszáshoz használható hangszóró a készülék ajára költözött, míg a telefon tetején a bal felső sarokban tátong a 3,5 mm-es jack csatlakozó. Talán mondani sem kell, hogy az összeszerelési minőség elsőrangú.

Hardver és menü

A belső végre olyan, amit elvárhatunk egy csúcsgéptől. A prcesszor egy Cortex A8 családba tartozó Texas Instruments OMAP 3630-as, amelynek órajele 1 GHz, ez dolgozik például a Motorola Milestone 2-ben, vagy az LG Optimus Blackben is. A grafikus gyorsító egy PowerVR SXG530, ez már nem egy baromi új cucc, de a célnak tökéletesen megfelel. Főleg azért, mert a MeeGo 1.2 Harmattan nevű operációs rendszer kiválóan optimalizált. Az eszköztár része 1 GB RAM, ami kell is, hiszen az N9-ben valós multitasking van.

A MeeGo felülete sok szempontból újszerű. Van ugyan egy lezárás után látható képernyő, szabadon választható háttérrel, ahol megjelennek a nem fogadott hívások és üzenetek, de a rendszer akkor válik élővé, ha feloldjuk a billentyűzárat. Oh, pardon, a képernyőzárat. Ezt vagy az oldalsó gomb megnyomása után tehetjük meg, vagy elég a sötét kijelzőre kettőt pöttyenteni, utána pedig a kijelzőn szinte már túlnyúlva kell elhúzzuk ujjunkat balra, vagy jobbra. Ez a mozdulat a swipe, ami egyébként a felületen való navigálás legfontosabb eleme. A kijelzőnek a szélei is érintésérzékenyek, ezért van különbség az abszolút szélről és a bentebbről indított ujjmozdulatok között. Utóbbit használjuk görgetésre, weboldalon történő navigációra, vagy a galériában zajló bóklászásra, a swipe viszont arra szolgál, hogy a menürendszerben tudjunk gyorsan haladni. Fontos apróság, hogy a lezárt kijelzőn látható értesítéseket „szvájpolva“ oda ugrik a rendszer, ahol az információ van, tehát például a nem fogadott hívások dobozán áthúzva az ujjunkat a híváslistájához érkezünk.

Nokia N9

A kijelző feloldása után – a fenti eset kivételével – oda kerülünk vissza, ahol azt lezártuk. A rendszer működését egyszer kell megérteni, s onnantól teljesen kézenfekvő. Három különböző képernyő között tudunk váltani a swipe mozdulattal. Az egyik az ikonos menü, amely vertikálisan görgethető. A következő oldal az értesítések birodalma, itt látjuk a nem fogadott eseményeket, valamint a különböző közösségi szolgáltatásokból táplálkozó frissítéseket, valamint a naptár állapotát és az e-mail postafiókunk helyzetét. Ha továbblapozunk, akkor jutunk át a futó alkalmazások felületére, amely két oszlopban, kicsit WP7-re hajazó csempéken mutatja meg, hogy mik vannak a háttérben. Ha itt hosszan nyomjuk a kijelzőt, akkor minden csempe felett lesz egy piros iksz, ezzel tudjuk bezárni a nem használt applikációkat. Ezt egyébként megtehetjük másképp is: ha az adott alkalmazásban vagyunk, akkor (a beállításokban ezt engedélyezve) felülről lefelé történő swipe segítségével az adott program nem a háttérbe kerül, hanem be is záródik.

Nokia N9

A lezárt telefon kijelzőjén folyamatosan látszódik az óra, illetve az esetleg elmulasztott események ikonja, így nem maradunk le semmiről. Nagy okosság, hogy beállítható, hogy a kezdőképernyőn csak az látszódjon, hogy volt esemény, vagy az is, hogy ki próbált minket elérni. Az ikonos főmenüben hosszan nyomva a kijelzőt lehetőségünk van a rajzocskák átrendezésére, de foldereket nem tudunk létrehozni. Az értesítéses felületet hosszan nyomva a beállítások közé kerülünk, ide fel lehet venni az AP Mobile hírcsatornáit is, valamint az AccuWeather által biztosított időjárással kapcsolatos helyzetkép is befűzhető. Az egész rendszer sebessége nagy általánosságban vidáman megfelel az elvárásoknak, de ha nagyon sok, erőforrást lekötő alkalmazás van nyitva, akkor bizony lassul. Ez a felhasználó dolga, a MeeGo nem csukogatja be a háttérben futó programokat.

Alapfunkciók

A telefonálás elég egyszerű, virtuális gombsorunk van, beütjük, tárcsáz, beszélünk. Nyilván van közelségszenzor az N9-en, ami lezárja a képernyőt, ha a fülünkhöz tesszük a mobilt. Beszélgetés közben két tapintással elérhető a telefon teljes menürendszere. Ha bejövő hívás érkezik, akkor a lezárt kijelző jelzésértékűen felfelé animál, errefelé kell ugyanis nyitni ahhoz, hogy felvegyük a hívást. Ha inkább elutasítani szeretnénk, akkor a hangerőszabályozó rövid megnyomásával némítjuk a csengést, hosszas nyomással pedig kinyírjuk a hívást, ez logikus és kézenfekvő. A hangminőség kitűnő, mind beszélgetőpartnereim, mind pedig én tökéletesen értettük egymást minden esetben.

Nokia N9

A névjegyzék számos forrásból táplálkozhat. Egyrészt importálhatunk a SIM-ről, ez alap. Másrészt behúzhatjuk a Facebook, a Twitter, a GTalk és a Skype ismerőseinket is, minden forrásnál megadható, hogy mindenkit lerántson a telefon a netről, vagy csak azokat frissítse plusz adatokkal, akik már szerepelnek a névjegyzékben. Miután kevés embernek ugyanaz a felhasználói neve és normális neve az összes felületen, ezért egyszer érdemes nekiállni annak, hogy mindenki legyen benne a listában, majd onnan szelektálni és összerendezni az ismerősöket. Az összekötés megtörténhet ugyan automatikusan is, de csak akkor, ha minden mező egyezik, erre igen kicsi a reális esély, ezért egyenként tudjuk a duplikációkat megszüntetni. Természetesen a nevekhez tartozó képeket is lehúzza a netről a rendszer, de ezeket cserélhetjük saját alkotásokra is. A telefonkönyvben vagy keresünk a betűk megadásával, vagy pedig lefelé húzva az ujjunkat egy jókora fekte sávon jönnek egymás után a karakterek. A magyar, kettős kezdőbetűk is helyet kaptak a szoftverben, tehát például B. Csaba, a Mobilarena kiváló szakújságírója a CS-nél helyezkedik el.

Nokia N9

Az üzenetkezelésnél furcsa kettősség jellemzi a rendszert. Tudunk mindenféle módon üzeneteket váltani, Skype-on, FB chaten (de FB üzenet is írható, vagy az illető falára is tudunk postolni) és SMS-ben zajlik a kommunikáció, azonban a különböző technológiákat felhasználó üzenetváltások külön „threadbe“ kerülnek, tehát nem fűzi össze őket egybe a rendszer. Van hiba is: sokszor ha már volt az illetővel Skype-on történt beszélgetésünk, akkor a máshonnan bejövő üzeneteket is úgy jelzi, mintha a Skpye-on keresztült érkeztek volna, csak rájuk kattintva derül ki, hogy más a forrás, ezen tehát még van mit csiszolni. Mint ahogyan itt a sebességgel kapcsolatos optimalizáció is finomhangolásra szorul, a FB-chat esetén az indokoltnál többet mereng a rendszer mielőtt hagyna bennünket szöveget írni. Érdekes az is, hogy az üzenetek felületéről új írás létrehozásánál alapból SMS-t akar küldeni a rendszer, ha valaki olyannal szeretnénk mondjuk Facebook chaten kommunikálni, akivel még nem tettük ezt meg korábban, akkor a telefonkönyv megfelelő információjából kell indítsuk a beszélgetést.

Nokia N9

Az e-mail postafiók a fentiektől teljesen külön kezelendő. Külön ikonja és programja van, semmiféle módon nem csatolható a másfajta üzenetkezeléshez. Ez valahol érthető, hiszen a szoftver rögtön azzal nyit, hogy alakítsuk ki a postafiókunkat, s első helyen az Exchange szerepel opcióként. Itt lehet nokiás megoldásunk, vagy bármilyen más postafiókunk is, amit kézzel tudunk beállítani. Szépen le is jönnek a levelek, gyors a rendszer, a címzetteket egy gombnyomással elmenthetjük a névjegyzékbe, hogy aztán egy esetleges már meglévő bejegyzéshez később hozzárendeljük. Csatolmányok kezelése megoldott, több postafiókunk is lehet, mindenféle titkosítást ismer a modul, tehát itt nincs gond. Úgy látszik, hogy ha nem kell mindent mindennel integrálni, akkor egyszerűbb a képlet.

Nokia N9

A szövegbevitel álló és fekvő helyzetben is történhet, mindkét esetben QWERTY gombsoron dolgozhatunk. Az ékezetes betűket az adott karakter hosszas lenyomása után érjük el, de az N9 tud magyarul, azaz a prediktív szótára is felkészült, amely jó hatásfokkal segít. Ráadásul – nem tudom, hogy miért – de kiemelkedően kevésszer ütöttem félre még álló helyzetben is, ami számomra nagy dolog. A legtöbb beviteli mező alatt van egy sor, ahol egy gombnyomással szúrhatunk be smiley-t, illetve ahol van értelme, ott csatolmányt is. Szöveges üzenet írásakor például, ilyenkor automatikusan MMS-sé változik az üzenet, aminek felső mérethatára 1 megabájt, azaz ez már az MMS 2.0-s szabvány – kérdés, hogy a csevegőpartnerünk készüléke is képes-e ilyesmire. A beállításokban visszatehetjük a mérethatárt 300 KB-ra, hogy az ilyen problémákat elkerüljük.

Alkalmazások

Természetesen az N9 számos előre telepített alkalmazást vonultat fel. A naptár mondjuk pont nem az, viszont jól használható. A bejegyzéseknek nincs típusa, csak neve, helye, időpontja, időtartama. Minden elmentett eseményhez korlátlan mennyiségű szabadszavas jegyzet is írható. Több naptárunk is lehet (mondjuk személyes és munkahelyi), amely más színnel látszódik. A havi nézet mellett van másik is, erre nem mondom, hogy napi, mert oldalra lehet benne haladni, tehát inkább heti, csak épp egyetlen képernyőn nem látszik a teljes hét. Mindegy, ez pont így van jól kitalálva. Exchange-dzsel összeköthető, natív Google támogatás azonban nincs.

Nokia N9

A vekker beállítása abszolút újszerű, egy kör alakú felületen tekergethetjük az óramutatót és a percmutatót, állati jópofa. Több időpont felvehető, állítható az ismétlődés, a csengőhang és a szudni is, amely – szakítva az álmos finn hagyományokkal – most a korábbi 60 perc helyett maximum fél órás lehet. Nagy kérdés volt számomra, hogy az egyetlen, kikapcsoltan is riasztani képes Symbian rendszer mellett vajon a MeeGo is hozza-e ezt az egyáltalán nem elhanyagolható fícsört, és igen. Nálam ugyan néma maradt a telefon, s a következő bekapcsolásnál sem szól, hogy apuka, lett volna itt valami, amiről mindketten lemaradtunk, miattam, ugyanakkor számos fórumozó jelezte, hogy az ő készülékükön a vekker teljesen frankón üzemel. A számológép alapfunkciós, és érdekes módon itt nem fordul el a kijelző sem. A gyári dokumentumkezelő mindeféle Office doksit meg tud nyitni, de szerkeszteni nem tudjuk ezeket. Sajnos az alkalmazásbolton sincsen megoldás a cikk írásakor erre a porblémára.

Nokia N9

Apropó, alkalmazásbolt. Egyelőre ezt is Ovi Áruháznak hívja a Nokia, noha alapvetően különbözik a szoftveres kínálat. MeeGo platformra egyelőre elég szegényes a lista. Nagy meglepetéssel vettük azonban észre, hogy már van nem hivatalos Mobilarena applikáció, amely oldalunk híreit listázza. Persze a más platformokról ismert húzónevek már felbukkantak itt is, jelesül az Angry Birds (ez rajta is van gyárilag a telefonon), a Foursquare, Sims 3, Fling, iStunt 2, hogy csak az ismertebbekről essék szó. De azért ez még egy igen foghíjas kínálat. Reménykedésre ad okot, hogy a Qt keretrendszerben fejlesztett Symbian alkalmazások átportolhatóak MeeGo alá, kérdés, hogy mennyi fejlesztő fog erre bármennyi energiát is szánni egy olyan platform esetén, ami egyetlen telefonra szorítkozik. Elvileg készül egy megoldás arra is, hogy Android alkalmazások futtatására is képes legyen a telefon, de a Myriad Alien Dalvik még nem elérhető.

Nokia N9

A Nokia a hardver és a platform képességeik demonstrálandó három elég nívós játékot telepített a készülékre gyárilag. Az első a Galaxy On Fire 2, ebben 3D űrkörnyezetben kell kalózhajókat hentelni, a második az NFS Shift, amit nem kell külön bemutatni, a harmadik pedig a beszédes nevű Real Golf 2011. Valóban elég jó a grafika, folyamatos a játékmenet, de ez még kevés lesz a platform sikeréhez. Az előre telepített alkalmazások sorát gyarapítja a már említett AccuWeather, illetve a Track & Protect nevű program, amely elveszett telefon esetén segít annak lokalizálásában, illetve az adatok távolról történő törlésében.

Multimédia, GPS

A készülék hátlapján 8 megapixeles kamera ücsörög, a finnek ismert partnere, a Carl Zeiss működött közre ennek megalkotásában. Ha 16:9-es képarányt választunk, akkor 7 megapixelesek lehetnek a képek. A beállításokat oldalról ránthatjuk elő, elég sokrétű babrálási lehetőséget biztosít a szoftver. A rögzítési módoknál lehet makrót, vagy éjszakai módot kapcsolni. Előbbi nagyjából 20 centis tárgytávolságból értelmezhető, közelebb kerülve a témához már nem tud fókuszálni az optika. Bár nincs külön exponáló billentyű, autofókusz mégis van, ugyanis a szoftver folyamatosan próbál élesíteni. Ha ez sikerül neki, akkor kék kerettel jelzi, hogy ellőhető a kép. A látószög a megszokottnál szélesebb, 28 mm-esnek felel meg.

A beállításoknál állítható még a vaku, a fehéregyensúly, az expozíciókorrekció, az ISO érték, a felbontás, a képarány, illetve az arcfelismerés. Ennél több nem is kell. Videót 720p-ben rögzít az eszköz, íme egy tesztfelvétel, ami beltéri és kinti eseményeket is tartalmaz. Ez nem túl acélos, nagyon erős a zajosság. A fent elterülő tesztfotókat megnézve felemás benyomásunk lehet. A színek rendben vannak, a vonalélesség kiváló, a képzaj inkább az, ami masszívan jelen van még a napsütéses fotók árnyékosabb részein is. Ráadásul az automatika rendre egy fél fényértékkel túlexponál. Ettől függetlenül fotózás kapcsán az N9 nem szörnyűséges, de az N8 képességeit nem éri el.

Nokia N9

A galériában való visszanézés során a képek gyorsan lapozhatóak, a kétujjas nagyítás gond nélkül működik. A videólejátszó alkalmazás sok ismert formátumot képes megenni, az xVid okozott neki gyomorbajt, ezt ugyanis elvileg vinnie kéne, de nem teszi. DivX működik, H.264 megy, avi és MP4 szintén. A mov formátum mellett a wmv fogott még ki rajta, de ezek kibírható kompromisszumok. A fényképeket lehet alapszinten szerkeszteni is, forgatni, tükrözni, ilyesmi, ennél több nem is kell egy telefonba.

Nokia N9

Zenei fronton nem egységes a helyzet. Kezdjük a rossz hírrel: nincs rádió, nincs FM transmitter. A lejátszó csempeszerűen jeleníti meg az albumborítókat, ez elég látványos, tehát nem majmolták a cover-flow nézetet. Kihangosítva kissé vérszegény a produkció, kevés a hangerő és a dinamika is, de fülessel nagyot javul a helyzet. Equalizer ugyan nincs, de be lehet kapcsolni a Dolby hangzást, ami jelentőset dob a dolgokon. A gyári füles egész jó, egyáltalán nem tartozik a filléres kategóriába. A lejátszó természetesen fut a háttérben, lezárt képernyő mellett is működik a hangerőszabályozás. A lejátszási képernyőn van egy extra gomb, amely az éppen hallgatott muzsikával kapcsolatos zeneáruházban fellelhető tartalmakat listázza, gyanúm szerint ez Magyarországon kábé senkit sem fog érdekelni.

Nokia N9

Nagy pozitívuma az N9-nek, hogy a Nokia navigációs alkalmazását egy az egyben átültették rá a fejlesztők. Igen, ez offline navigáció, magyar itínerrel, ingyenes térképekkel. Rettentő gyorsan talál pozíciót a készülék, stabilan tartja is azt, ekkora kijelzőn aztán pláne élmény a navigálás, ilyen szempontból tehát nem érheti kritika a telefont.

Adatátvitel, akkumulátor

Adatátvitel kapcsán nem kell szégyenkeznie a z N9-nek. Lefelé 14,4 Mbps sebességgel száguldhat a HSDPA, felfelé 5,76 Mbps a tempó, ez vidáman elég még akkor is, ha Wi-Fi hotspotként óhajtjuk használni, lévén ezt is lehet. Van természetesen 802.11 a/b/g/n szabványú WLAN modul is a készülékben, sőt, nem maradt ki az NFC képesség sem, ami mindenképpen előremutató. A Bluetooth 2.1-es verziószámú, képes a sztereó hangátvitelre is.

Nokia N9

A böngésző alapvetően kellemes, de flash támogatás nincs benne. HTML5 képesség viszont igen, úgyhogy újabb platformot üdvözölhetünk (és búcszhatunk is el tőle), amelyik ignorálja az Adobe megoldását. A nagyítás és görgetés egész jó, bár vannak akadások. Az Acid3 teszten 69 pontot ért el a böngésző, a HTML5test.com-on 255 pontot kapott, ami kifejezetten jó eredménynek számít. Géphez kötve kicsit félkarúak leszünk, ugyanis nincs megszokott szinkronizációs program a telefonhoz. Nokia Link van helyette, ami zenék és videók másolásában segít, de ezt közepes képességű grúz óvodás megcsinálja simán úgy is, hogy külső tárhely módba kapcsol, amire szintén van lehetőség.

Nokia N9
[+]

Töltést természetesen USB-n vesz fel a telefon, gépről és konnektorból egyaránt. A Nokia hivatalos oldalán nincs fent ugyan az akkumulátor kapacitása, de úgy tudni, hogy 1450 mAh-s telep üldögél a megbonthatalan burkolat mögött. Ez a Nokia szerint akár 7 órás beszélgetési, illetve 50 órás zenelejátszási időhöz segítheti hozzá a telefont, szerintünk ez picit túlzás, de az biztos, hogy nem kell naponta tölteni. Ráadásul a beállíátsokban kutakova az akkumulátor százalékos állapotáról is találunk információkat, sőt a szoftver megbecsüli, hogy a teljes lemerülésig még hány percet tudunk telefonálni, illetve ha nem nyaggatjuk, akkor meddig bírja készenléti állapotban a telep.

Nokia N9
[+]

Értékelés: Nokia N9
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Egyik szemünk sír, a másik kán. Illetve örvend. A MeeGo 1.2 Harmattan platformra épülő Nokia N9 egy igen jól sikerült telefon. Ez egyrészt köszönhető a frankó hardvernek és a kialakításnak, másrészt pedig a rendszernek, ami már azelőtt halálra lett ítélve, mielőtt megszületett volna. A körülmények, az üzletpoitika (a nagybani helyzet), a viszonylag vontatott fejlesztés és a Microsoft színre lépése miatt a MeeGo sajnos megmarad egy egyedi, kissé különc ritkaságnak, amelynek nyilvánvalóan lesznek rajongói, illetve vélhetően sokan és sokféle módon fogják haxolgatni, de ennél többet sajnos nem ígér. És ez nem a rendszer bűne, mert bár vannak hibái, mégis sok szempontból előremutató, apróságokra is odafigyelő felületről beszélhetünk, amely méltó társa, vagy akár váltása is lehetett volna a Symbiannak, ha nem jön be a képbe a WP7. Így viszont épp csak megmutatja magát, és a mobilkommunikációs világ ismét szegényebb lesz egy többet érdemlő operációs rendszerrel, így aztán a MeeGo szépen beáll a webOS mellé oda, ahol már nyugszik például a Palm is. Mindeközben a Nokia viszont megmutatta, hogy igenis tudnak innovatív, minőségi, előremutató készüléket is alkotni, s bár a rendszer nem él tovább, ha ezt a filozófiát szem előtt tartják a WP7 telefonok kapcsán is, akkor már félsikerről beszélhetünk. Az is biztos, hogy ugyanez a hardver és készüléktest még vissza fog köszönni Microsoft rendszerrel, amely ugyan nem ennyire egyedi, mégis sokakat visszacsábíthat a finnekhez, hiszen a prémium anyaghasználat és kialakítás már sok esetben elég lehet ahhoz, hogy a vásárló inkább ezt válassza egy más gyártó helyett, ha az adott esetben rondább. Az N9-re nehéz plecsnit adni. Nem lesz olcsó kütyü, hiszen 150 ezer forintos ára miatt abszolút a felső kategóriába sorolható, a már nem is létező platform miatt az alkalmazásbolt sosem fog elérni érzékelhető magasságokba, ha a MeeGo nem csak egy kuriózum lenne, akkor simán mehetne rá az ajánlott minősítés, így viszont be kell érnie azzal, hogy:

Nokia N9

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia N9
Nokia N9 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116,4 x 61,2 x 12,1 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk fekete, kék, piros
Kijelző
Kijelző átlója 3,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa kapacitív AMOLED érintőkijelző, Gorilla Glass
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely / RAM 16 GB v. 64 GB / 1 GB
Memória bővíthetősége -
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, tethering
NFC van
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés letölthető
Ébresztés van - csak bekapcsolt állapotban
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MeeGo 1.2 Harmattan
Processzor 1 GHz-es CortexA8 TI OMAP3630
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3+letölthető
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Térképek, Facebook, Twitter, Skype, AccuWeather, Dokumentum-olvasó, Track & Protect
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény, Carl-Zeiss
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó Dolby
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1450 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 340 óra (2G) / 420 óra (3G)
Beszélgetési idő 11 óra (2G) / 6 óra 30 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es headet csatlakozó, közelségszenzor, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés