Nokia N8 előzetes

Bevezető

A Nokia N8 az eddigi hírek alapján ugyan ütős készüléknek tűnt, de annyira nem látszott forradalminak, hogy mobiltörténeti mérföldkőként tekinthessünk rá. Persze a 12 megapixeles kamera azért kimondottan ritka (konkrétan ez az első ilyen készülék a finneknél), no meg az új Symbian rendszer is megérdemel egy-két szót, de mi magunk nem gerjedtünk rá annyira, hogy naponta hívogassuk a Nokiát a megjelenés, illetve a tesztkészülék ügyében.

Nokia N8

Ám a sors úgy hozta (persze ebben azért vastagon benne volt a kezünk), hogy a gyártóval egyébként is akartunk egy mindenre kiterjedő találkozót megejteni, amely be is következett, s ha már ott voltunk, akkor egy (egészen pontosan hat... Bocha) közel végleges N8-at is nyomkodhattunk mintegy másfél órán keresztül, miközben a cég termékfelelőse megpróbált minden kérdésünkre válaszolni. Így aztán nem csak a saját benyomásainkat írhatjuk meg, hanem minden egyebet is, ami a készülékkel kapcsolatban fontos lehet.

Alapvetően mindenkit két dolog érdekel leginkább: mikor és mennyiért. Nos, ezekre most sincs válaszunk, annál közelebbit nem tudtunk meg, hogy "nagyon hamar", viszont a nyomkodott telefon szoftveres állapota már igencsak reménykeltő volt, alig pár helyen kell még rajta finomítani, egyébként nagyjából készen áll a piaci bevezetésre. Abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy nem kellett mindenféle prezentációkat végighallgatnunk, hanem egyből a lecsóba csaptunk és megpróbáltunk minden olyan dolgot megkérdezni, ami szerintünk releváns és fontos.

Hirdetés

Külső, tartozékok

Az asztalon összesen hat darab N8 heverészet békésen, minden színárnyalatot láthattunk. A komolyabbnak ható ezüst és sötétszürke mellett almazöld, bordó, okkersárga és kékes szín volt a palettán. Kezünkbe fogva az első öröm akkor ért, amikor felfedeztük, hogy ezúttal nem spóroltak a tervezők a fémmel. Mint megtudtuk (de ennek egyébként sem nehéz utánajárni), hogy ez az első N szériás telefon, ami csak érintős és nincs semmiféle gombsora. A kijelző ennek megfelelően igen nagy, 3,5 hüvelyken terpeszkedik, amihez 360 x 640 pixeles felbontás tartozik. Ez némiképp kevesebb, mint sok konkurens (az iPhone 4 mindent ver, de már sok 480 x 800-as gép is elérhető), azonban AMOLED technológiát kapott és kapacitív. A képminősége nagyon kellemes.

Nokia N8

Az oldalsó gombok tételes felsorolását meghagyjuk a végső teszt részének, csak a lényeges dolgokat emelném ki. A 3,5 mm-es jack és a microUSB mellett mini HDMI csatlakozó is van (akárcsak a Motorola XT720-on), utóbbihoz a Nokia átalakítót is mellékel. A csomag része egyébként egy sztereó füles és egy adatkábel is, valamint a régi (azaz 2 milliméteres) Nokia töltő, mert az N8 mindkét bemeneten vehet fel áramot. Ez talán túlzásnak tűnik, de mindenképpen jópont azok szemében, akik eddig is Nokia tartozékokat használtak (autós töltő), hiszen továbbra is kompatibilis ezekkel az újdonság.

Nagy dobás, hogy a microUSB-hez is jár egy átalakító, aminek segítségével pendrive is csatlakoztatható a készülékhez. Az ezen fellelhető fájlokat a készülék szoftvere kezeli, használja, olvassa és írja. A belső memória 16 gigabájtos, hivatalosan további 32 gigabájttal bővíthető microSD segítségével, de vélhetően kezelni fogja majd ennek dupláját is. A hátlap legfontosabb eleme a kitüremkedő kamera, amely 12 megapixeles, 28 mm-es látószögű, xenon vaku tartozik hozzá. Ügyesen két mikrofont is elrejtettek a tervezők a burkolaton, egyet az elő, egyet pedig a hátlapon; segítségükkel a mozgóképekhez sztereóban rögzít hangot a készülék.

Belső

Az N8 több ponton is fordulópontot jelent a Nokia okostelefonok történetében. Erősödött a hardver, egy 680 MHz-en dobogó processzor került a készülékbe, amelyhez egy Broadcom BCM2727 típusú grafikus gyorsító is tartozik. Ez meglátszik a telefon általános sebességén is, az N8 az eddigi leggyorsabb Nokia okostelefon, bár érzésünk szerint lehetne rajta még csiszolni. Mindenképp pozitívum, hogy van multi-touch, a képeknél, a böngészőben és a HTML formájú e-mail üzenetek olvasásakor használható, de a 12 megapixeles felvételek gyors nagyítása és kicsinyítése láthatóan megizzasztotta a rendszert. Remélhetőleg ez a piacra kerülő végleges eszközökben finomodik, azaz gyorsul még.

Nokia N8

A hardver mellett a szoftver változott nagyot: ez az első Nokia, amelyben a Symbianˆ3 rendszer dolgozik. A kernelt alaposan újraírták, sok-sok mélyebb dolog frissült és átgondolásra került, ám érdekes módon a felhasználói felülethez alig nyúltak a finnek. Ezt szóvá is tettük. A Nokia álláspontja az, hogy a bevált, megszokott dolgokon nem szabad radikálisan változtatni. Nekünk erről kicsit más a véleményünk, mert abban ugyan egyetértünk, hogy egy bevált recepten nem szabad változtatni, úgy gondoljuk, hogy a Symbian felhasználói felülete kevésbé jól kezelhető és felhasználóbarát, mint a konkurenciánál. Épp ezért valamennyire hozzá kellett volna nyúlni, jelenleg egy erős közepes menüstruktúra az, amihez a finnek annyira ragaszkodnak, pedig most még megtehették volna, hogy kicsit átszabják a rendszert, amit aztán évekig tudtak volna használni. Persze némi finomításra sor került, elvileg az egyes funkciókhoz gyorsabban el tudunk jutni, mint korábban, egy Android vagy iPhone mellett viszont még így is túlságosan komplexnek tűnt a menüstruktúra.

Még szerencse, hogy vannak más újítások is. Az új Symbian egyik nagyobb változása, hogy a kezdőképernyő három oldalas lett. Érdekes, hogy ezekhez külön háttérképek rendelhetőek (animáltak), de egy széles kép nem tehető az összes mögé egyidejűleg, pedig ez nagyon jól tud kinézni (akár Androidon, akár badán). A képernyőkön widgetek lehetnek, itt megtartották azt a jó szokást, hogy minden minialkalmazás azonos méretű, tehát nem fognak egymásra csúszni. Egy elég rendezett felületet tud magának összevadászni a júzer, ha szán rá egy kis időt.

Nokia N8

Belül nemigen van változás. Kicsit egyszerűsödtek a menüpontok, a logika maradt a régi, az ikonok és a funkciók is változatlannak tűnnek. Apróságok viszont akadnak. Egyrészt a multitask képernyő már nem csak ikonokat dobál fel, hanem a futó alkalmazások képernyőképét láthatjuk. A kinetikus görgetés szinte mindenhol jelen van, éppen ezért csodálkozott Bocha, hogy a telefon névjegyénél nem működött.

A multimédia kapcsán az eddigieknél is fontosabb, nagyobb kaliberű újításokkal találkoztunk. A zenelejátszó cover-flow nézetet is kapott, ami eddig nem szerepelt egyetlen Nokiában sem, holott a felhasználók nagyon kedvelik. A képalkotó képességekről még nem tudunk konkrétumokat mondani, de az biztos, hogy a kijelzőn (és a telefonhoz kötött tévén) szépek voltak a fotók, de 100%-os nagyításban kell majd őket meglesni - érdekes egyébként, hogy tévére kötve nem működik a multi-touch, lehet, hogy nem bírja a hardver. Videót 720p-ben rögzít a készülék, szoftveres stabilizátor van benne, a bemutatott kisfilm igen jónak tűnt, de ezzel is megvárnánk a saját próbánkat (én viszont már most borítékolom, hogy az N8 a legjobb videós mobilok között lesz - Bocha). Rákérdeztünk a DivX/XviD formátmú mozik lejátszására is, elvileg képes rá a masina, de a válasz nem volt egyértelmű.

Adatátvitel és egyebek

A 10,2 Mbps sebességű HSDPA mellett 5,76-os HSUPA, WiFi és Bluetooth szerepel a repertoárban. A böngésző igen gyors, teljes Flash támogatással bír, ezt ki is próbáltuk és meg voltunk elégedve. Nem teljeskörű azonban a közösségi szolgáltatások támogatása; a névjegyzékkel csak minimálisan köthető össze a Facebook, képeket, státusz üzeneteket nem emel át a telefon a népszerű közösségi oldalról, viszont a telefonkönyvből elérhető egy olyan üzenetküldési opció, amely a Facebookon keresztül üzen. Ez egy kellemes újítás, de nem kárpótol minket az említett hiányosságokért.

Nokia N8

A widgetek között rengeteg tartalomkezelő szolgáltatás lesz elérhető, akár lokális, akár globális szinten. Ide tartoznak a különböző RSS-szerű megoldások, valamint a webes tévé, amely mondjuk a CNN által publikált videóanyagok frissítéséről ad tájékoztatást, a friss videók rögtön meg is nézhetők. A Nokia nem akart részletekbe bocsátkozni, de számos hazai relevanciával bíró widget is elérhető lesz az OVI áruházban a jövőben. Ha minden jól megy, akkor mobilarénás tartalommal is rendelkezni fog az online bolt.

Nokia N8

Első körben nagyjából ennyit lehetett megtudni a finnek új zászlóshajójáról. Beszélgettünk még a MeeGo és a Symbian kapcsán különböző irányelvekről, trendekről, illetve megnézegettük az N8-hoz majd kapható tartozékot, amely olyan, mint az iPhone 4-hez alanyi jogon járó bumper, csak itt annyi a különbség, hogy bárhogyan is bugyoláltuk be a kezünkkel a készüléket, a térerőkijelzés meg sem rezzent. Bár az a véleményünk, hogy az N8 picit későn jön, ennek ellenére elég átgondolt terméknek tűnik. Az a kérdés, hogy a picit porosnak ható Symbian felület mennyire tudja majd a felhasználók szemében felvenni a versenyt az egyre látványosabb konkurens megoldásokkal. Az utóbbi években ugyanis az érintőkijelzőre optimalizált rendszerek igen sokat fejlődtek grafikai megvalósítás szempontjából, s bár az N8 tud annyit, ami a jelenlegi csúcsgépek mezőnyébe emeli, a csicsamicsa, a látványos animációk és a profin testreszabható felületek között inkább a funkcionalitás dominál. Ami persze nem baj, csak nem biztos, hogy pont ez kell a vásárlóknak. Persze nehéz lenne jóslásokba bocsátkozni a termék piaci sikerességét illetően. A fórumunkban mi is látjuk, hogy az N8 kapcsán nagy az érdeklődés, a Nokia még mindig a legnépszerűbb, sokszor etalonnak tekintett gyártó, így aztán ez a funkcionalitás is elég lehet a sikerhez, függetlenül attól, hogy a Symbianˆ3 felülete nem tűnik komoly paradigmaváltásnak.

Bog

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés