Nokia Asha 311 - lehettél volna oktató

Bevezető

A Microsoft, a Windows Phone 8 és a nagy bejelentések árnyékában egy kicsiny, nem túlságosan drága, kézreálló, érintőkijelzős telefonnal csak most lép piacra a Nokia, noha az Asha 311 létezéséről már egy ideje tudunk. Aki valamennyire is járatos a témában, keni-vágja, hogy az Asha sorozatba tartoznak a finnek egyszerűbb modelljei, amelyek még az S40-es menürendszer jóég tudja hanyadik reinkarnációján nyugszanak. Igen, az S40 még a klasszikus Nokia 5110-es debütált, azóta fejlesztgetik és dajkálgatják a finnek, rá sem lehet ismerni, felcseperedett, na. Ettől még nem lett okos, bár most már legalább úgy néz ki, legalábbis napfénnyel szemben, erősen hunyorítva. Az Asha modelleket általában a fejlődő országok piacaira szánja a gyártó, de a komolyabb aspiránsokat terítik Európában is. Korábban dr. Kind már megismerkedett a meglehetősen felejthető Asha 305-tel, most viszont a csúcs-Asha jutott el hozzánk a VIP-Phone jóvoltából.

Nokia Asha 311
[+]

Kezdjük ott, hogy pillanatnyilag a Nokia mintaboltokban is 40 lepedő a cucc ára, ami egy kicsit talán mellbevágó. Nyilván viszonyítás kérdése, ennél olcsóbban is akadnak Android rendszerű okostelefonok bőven, és persze nézhetjük azt is, hogy az alapfunkciók tekintetében a tesztalanyunk is egész sokoldalú mind adatátviteli, mind pedig testreszabhatósági szempontból, de azért ez mindenképpen sok egy kicsit. Erős a gyanúm, hogy még az idén majdnem 30 ezerig le fog ez csökkenni, ott már van létjogosultsága a dolognak, az okostelefonból azért erősen a belépő kategória. Ha viszont abból indulok ki, hogy az elég szerencsétlen Asha 305-nél mennyivel jobb, akkor azonnal meg kéne venni, de ez nem az Asha 311 érdeme.

Nokia Asha 311
[+]

Sokszor felteszik nekünk a kérdést, hogy szüksége van-e mindenkinek okostelefonra. A válasz nyilván nem. De ha egy készüléket felturbóznak annyira, hogy abban van WiFi, 3G, telepíthető alkalmazások, email kliens, Facebook és Twitter elérhetőség, s ebbe beleölnek rengeteg fejlesztési munkát és pénzt, majd a végeredmény ennyibe kerül, akkor már lehet, hogy sokkal jobban megérte volna inkább egy okostelefont butítani kissé, bár ennyi lóvéért még csak ilyesmi sem lett volna szükséges. És esküszöm, hogy ha a szívemre teszem a kezem, még akkor is azt mondom, hogy egy 40 lepedős Android cuccot jobb kezelni, mint az Asha 311-et, pedig ezen még fizikai híváskezelő gombok is vannak. Kicsit előreszaladtunk, mindjárt jönnek a részletek.

Külső

A szokásosan kék dobozban egy töltő és egy füles található mindössze. Előbbi nem a microUSB csatlakozóba érkezik, hanem a klasszikus Nokia-lukacskába. Innentől fogva evidens, hogy adatkábelünk nincs. MicroSD viszont van, benne figyel a telefonban, kemény 2 gigabájtos kapacitással bír. Normál SIM-et kell a kütyübe tenni, ezekre kerül rá az akkumulátor, tehát a memóriakártya nem cserélhető az eszköz kikapcsolása nélkül.

Nokia Asha 311
[+]

Az Asha 311 nem egy nagy készülék. Nagyon kis kompakt, kézbeillő, visszafogott formavilágú, feltűnésmentes eszköz, bár több színben is kapható. A fekete árnyalat járt nálunk, ennek csak alsó része világosszürke, viszont mindenhol műanyag. Vannak itt-ott ezüstös betétek, hogy feldobják kissé az unalmas külsőt, ezek mennyisége finoman adagolt, kissé elegánsabbá teszik az összképet, ami egyébként inkább fantáziátlan. Az előlapon 3 inches kijelzőt találunk, felbontása 240x400 pixel, ami nem túl acélos. Ez 155 ppi-s képpontsűrűséget jelent, ami azért meglehetősen alacsony érték, ez látszik is az ikonok darabosságán. Más gond nincs, a betekintési szög rendben van, a láthatóság és a fényerő megfelel az elvárásoknak.

Nokia Asha 311
[+]

Fanfárok és dobpergés: a kijelző alatt valós híváskezelő gombokra tévedhet ujjunk. Ezt egyébként kifejezetten nehezen szoktam meg, folyamatosan a kijelzőn kerestem a megfelelő virtuális ábrát, pedig így jó, ahogyan az Asha 311 csinálja. A kijelző felett csak egy fényérzékelő fedezhető fel, előlapi kamera tehát nincs. A készüléknek csak a tetejére és a jobb oldalára kerültek csatlakozók és kezelőszervek. Ez utóbbiból sincs sok, a hangerőt tudjuk állítani és a kijelzőt lezárni / feloldani, ez összesen három gomb. A kis mütyür tetején tátong a microUSB és a 3,5 mm-es jack csatlakozója, illetve a lassan teenager éveiből is kinövő, klasszikus, Nokia-féle töltőluk is.

Nokia Asha 311
[+]

A hátlap esetünkben zongoralakk borítása csillog, mint középhájas politikus homloka a nyári sztrádaavatón, csodálatosan tapad rá a szennyeződés, viszont egész mutatós. A kamera köré rajzoltak egy akkora keretet a tervezők, mintha PureView lenne, pedig csak egy csoffadt kis 3,2 megapixeles érzékelő, autofókusz és villanó nélkül. A burkolatot benyomni és egyidőben felhúzni kell ahhoz, hogy megnyíljon, nem nehéz művelet, viszont mégis stabilan ül a helyén a hátlap. Az Asha 311 jó fogású, korrektül megépített kis gép, nincs rajta semmi felesleges sallang, célszerű, de kissé talán unalmas külseje a mindennapokhoz lett tervezve. Más kérdés, hogy a bekapcsolás után mit fogunk tapasztani…

Menü, alapfunkciók

Bár annak látszik, az Asha 311 nem okostelefon, A Nokia által fejelsztett S40-es menürendszer dolgozik rajta, ehhez ARMv6-os architektúrájú, 1 GHz-en ketyegő processzor és 128 MB RAM asszisztál. A belső tárhely elvileg 256 megás, ebből 140 megányi szabad területen garázdálkodhatunk, plusz a microSD, amin másfél giga foglalt, de törölhető. Bár az ember azt gondolná, hogy ez a hardver egy gyengécske okostelefonhoz is elég (pláne ilyen felbontású kijelzővel), azért azt szerintem az olvasó is sejti, hogy egy androidos gép ezzel a vassal azért sokat fog akadozni. És éppen itt jön jól, hogy a végletekig optimalizált S40 került a masinára, mert az alapműveletek kapcsán az Asha 311-et nem lehet zavarba hozni. Pörög-forog a menü, folyamatosak az animációk, gyorsan indulnak az alkalmazások, a sebességre nem lehet panasz.

A menürendszer logikája az Asha 305-ben megismert. Lezárt állapotból a háttérkép egyik irányba történő elhúzása után azonnal az ikonos menübe zuhanunk. Innen a Nokia N9-ből ismert "swype" mozdulattal (azaz a kijelző szélétől indított jobbra-balra húzással) kerülhetünk át a tárcsázóba, illetve az S40 alapképernyőjére, amire úgy egyébként semmi szükség nincs. Gondoltam rá, hogy ide beállítok értesítési sávokat, de nem lehet, csak ikonokat rámolhatunk rá, tehát maximum annyi értelme van ennek a felületnek, hogy egy saját menüt alkothatunk. Ennek egyébként olyan szempontból van értelme, hogy a főmenüben nincsenek almenük, minden funkció saját ikont kap és ott ül egymás mellett-alatt. És hát még az a 40 darab EA játék, amit ajándékba kapunk a telefonhoz, hogy letöltsük az Áruházból még nincs is benne ebben a listában… plusz az egyéb programok, bár annyira nincs nagy választék.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A másik gondom az volt, hogy míg az oldalirányú ujjmozgásra flottul reagál a rendszer, addig a fel-le irányú navigáció meglehetősen necces. Lentről el lehet indítani a mozdulatot a kijelző szélétől és ilyenkor nem is nagyon van gond, de fentről nem, mert ilyenkor a tálcát húzzuk le, ami egyébként hasznos jószág. Itt tudunk környezeti profilt váltani, WLAN-t kapcsolgatni és az értesítéseink (üzenet, hívás, naptár) is itt kukorékolnak. A menüt lefelé görgetni viszont kétesélyes. Vagy sikerül, vagy random alkalmazásokat indítunk el, ami meglehetősen idegesítő. Ez rányomja a bélyegét a felhasználói élményre, ami egyébként abszolút frankó lehetne.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A névjegyzék nem túl összetett, több szám, email cím, kép és csengőhang tartozhat egy bejegyzéshez. Webes összeköttetésre nem nyílik mód, tehát nem tudjuk importálni / exportálni sem a Google névjegyzékkel, sem pedig közösségi oldalakon tárolt ismerőseinkkel. Az üzeneteknél a hagyományos SMS-MMS vonal mellett van email kliens is, amely rendben működik, bár vannak korlátai, mondjuk nem tud a háttérben futni és frissíteni a bejövő postafiókot, ezért csak akkor értesülünk a leveleinkről, ha megnyitjuk a programot. Szövegbevitel tekintetében mindenhol ugyanazzal fog szembesülni a felhasználó: álló helyzetben a mobilos gombsor virtuális leképzése jelenik meg, fektetett módban viszont már QWERTY. Mindkettőnek kifejezetten jó félreütési aránya, azaz relatív keveset kell harcolni a kis méretű kijelző ellenére is. Lehet álló nézetben is teljes gombsort kérni a beállítások között, de ez 240 pixelen, ekkora kijelzőn már nagyon zsúfolt.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A naptár gyárilag az első menüpont (ezek sorrendje egyébként szabadon variálható), ez meglehetősen fapados, mivel csak havi nézetben működik és csak akkor látjuk a teendőinket, ha kiválasztjuk az adott napot. Az ébresztőóra csak egyetlen időpontot tud megjegyezni, de ismétlődhet is, a számológép alapfunkciós. Van térképünk, de GPS modul nincs a készülékben, így csak körülbelüli pozícionálás jöhet szóba. A fájlkezelő jelenléte örömteli, hasznos lehet a diktafon, az RSS-olvasó, a netről dolgozó időjárás alkalmazás, valamint a különböző számlálók jól áttekinthető listája is.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A játékoknál van egy sereg próbaverziós okosság, egy fullos Angry Birds, ami egész szépen fut, illetve 40 darab tök ingyenesen letölthető EA game, ez a Nokia ajándéka az Asha 311-hez. Ezt az Áruház nevű online felületről lehet lerántani, ez vagy működik, vagy nem, de ha mégis, akkor témákat, csengőhangokat is beszerezhetünk. Alkalmazások tekintetében inkább egyszerűbb játékokra szorítkozik a kínálat, egy dokumentumkezelőt kerestem, de nem jártam sikerrel.

Multimédia

Ne várjunk túl sokat az Asha 311 képalkotási képességeitől, hiába hangsúlyos a hátlapon a keret. A fixfókuszos optika álló és fekvő helyzetben is képes dolgozni, a képalkotás villámgyors, a beállítási lehetőségek korlátozottak, de ez talán nem is baj, hiszen abszolút felesleges lenne mindenféle finomhangolási opciót erőltetni egy ilyen képességekkel bíró apparátus kapcsán. Sorozatfelvétel, önkioldó, expozíció-korrekció és képméret állítgatás szerepel a babrálható dolgok között, no meg egy sereg effekt és idétlenkedős apróság. Erre mondjuk abszolút elég a teljesítmény.

Hálás dolog lenne most a fenti képek mértéktelen fikázásába beleszaladni, de igazából meglehetősen felesleges. Akinek van szeme, láthatja hogy olyanok az eredmények, mintha a felbontás interpolálás ereménye lenne, zajszűrő effektekkel háromszor megküldve, csak a bónusz kedvéért. A dinamikatartomány mobilos szinten viszont rendben van, ahogyan a színhelyesség is. Videót VGA felbontásban rögzít a masina, 25 fps-sel. A fotók visszanézésekor örömmel tapasztalhatjuk, hogy működik a kétujjas nagyítás, ráadásul kifejezetten gyorsan.

Nokia Asha 311

Zenei téren azt fogjuk tapasztalni, hogy a kis Asha 311-ből megdöbbentő erősségű hang tör elő, ha maximumra csavarjuk. Persze a minőségbe bele lehetne kötni, de ez egy kicsiny telefon, amely elsősorban füles csatlakoztatása után mutatja meg, hogy kifejezetten alkalmas arra, hogy zenei célokra használjuk. Az equalizer öt előre beállított sémát ismer, a szoftver mutat albumborítót, van ismétlődés, véletlenszerű lejátszás, a zenéket mindenféle módon rendezhetjük. Hab a tortán az FM-rádió megléte, amely RDS funkciókkal is rendelkezik, illetve kapunk webrádiót is, ehhez viszont nem árt, ha van valami netes tarifánk, mert jó hatásfokkal harap bele az adatforgalomba.

Nokia Asha 311

A sztereó hangátvitel sem okoz gondot Bluetooth fülesekre, úgyhogy ha fotózásban nem is brillírozott a kicsike, muzikalitás tekintetében hozza az elvárható szintet. Ha már itt tartunk, akkor kicsit dicsérném az általános, beszélgetési hangminőséget is: kifejezetten jól hallottam mindenkit a tesztidőszak alatt, s ezek a mindenkik sem panaszkodtak rám, legalábbis ami a hangom eljutását illeti, mert más tekintetben viszont előfordult (porcica van a szőnyegen, miért nincs becsukva az erkélyajtó, nem tudom elindítani a Guitar Hero-t, stb.).

Adatátvitel, akkumulátor

Az Asha 311 legnagyobb fegyvere, hogy nem csak HSDPA hálózatokon képes adatot cserélni a nagyvilággal 14,4 Mbps sebességgel, hanem WLAN is került bele, ami kevéssé gyakori az okostelefonokon kívül eső mobilos világban. Ez egész jó hatásfokkal működik, bár sajnos néha teljesen érthetetlen módon az egyes alkalmazások hol WiFi segítségével, hogy a 3G hálózatot használva akartak kapcsolódni, nem volt teljes az összhang az elérhető adatátviteli lehetőségek és az ezt kihasználó programok között, például a natív Facebook kliens meglehetősen sokszor mondta be az unalmast.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A böngésző viszont meglepően kellemes ahhoz képest, hogy 240x400 pixelen hadakozunk, a kétujjas nagyítás gyors, a görgetési sebességet sem érheti kritika, látszik, hogy a hardver bőven elég erre a feladatra. Egyébként trükközik is egy picit a szoftver, a weboldalakon megjelenő képek tömörítését eléggé lerontja (igen, valahogy úgy, ahogyan a Vodafone net), de ez ebben a felbontásban kábé senkit sem zavar, viszont tényleg gördülékennyebbé teszi az oldalakon való navigálást. A repertoár része még a Bluetooth, s természetesen microUSB kábellel is a géphez köthetjük a masinát, hogy viccesen rövidített utasítások olvasása közben tudjunk szinkronizálni.

Nokia Asha 311
[+]

A hátlap alatt megbúvó akkumulátor 1110 mAh teljesítményű, amely nagyjából adekvát a hardverhez. Így aztán két-három napos készenléti idővel számolhatunk, amely viharosan csökken, ha az adatátviteli szolgáltatásokat igénybe óhajtjuk venni. De így is ki fogjuk bírni töltés, és ezen való aggódás nélkül legalább egy napig.

Nokia Asha 311
[+]

Értékelés: Nokia Asha 311
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Asha 311 sok szempontból átgondolt, okosan összerakott, meglehetősen sokoldalú kis apróság. Három ponton vérzik el mégis: a kamera képességein, a menüben való görgetés kapcsán és a magasra tett ár miatt. Igazából az a helyzet, hogy olyan funkciókat kapott, mint egy okostelefon, úgy kell kezelni, mint egy okostelefont, úgy is néz ki, mint egy okostelefon, de ez akkor sem okostelefon, mondjuk rögtön a multitasking hiánya miatt, de az alkalmazáskínálat is szegényes. Viszont kerül legalább annyiba, mint egy igazi okostelefon, sőt. Ennél egy lépéssel jobb hardverrel és kijelzővel olcsóbban is találunk kevésbé neves márkákat a piacon, de itt van a szintén most debütált Sony Xperia Tipo, ami oda-vissza felpofozza a Nokia üdvöskéjét és még bele is rúg. Az a helyzet, hogy annyira lezuhant a teljesen jól használható, kompromisszumokra nem kényszerítő okostelefonok ára, hogy a jelek szerint nem éri meg már ennyi funkcióval felturbózott feature phone-t gyártani, mert nem lehet majd eladni. A Nokia persze nincs könnyű helyzetben, hiszen mindenki az Adroiddal tudja megalázni az Asha 311-et, olyat pedig ők ugyebár nem használnak, de sokat elmond a helyzetről, hogy 48 ezer forintért már van Nokia 500 Symbian alapokon, ami szintén nem egy forradalmi valami, de összeszedettebb benyomást tesz, mint jelen tesztünk hőse. Oh, és ennyiért van már Lumia 610 is. Ami tényleg egy teljesen más kategória. Magyarán hiába akar az Asha 311 egy igen sokoldalú, érintőkijelzős mobil lenni, ennyiért drága, és ez befolyásolja a plecsni kérdését is itt, a Mobilarenán, 40-ért semmi, 30-ért Tetszett, 25-ért Ajánlott lenne, legalábbis 2012-ben.

Bog

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Asha 311
Nokia Asha 311 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 106 x 52 x 12,9 milliméter
Tömeg 95 gramm
Színvariációk piros, kék, sötétszürke, barna, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel (155 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 ezer
Hardver
SoC típusa nincs adat
Processzor típusa 1 GHz, egymagos
Processzor csíkszélessége nincs adat
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete 128 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 140 MB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP, EDR)
WiFi van
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform S40
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Közösségek, áruház, aj. játékok, időjárás, számlálók, térképek
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA @ 25 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, RDS-támogatással
Üzemidő
Alap akkumulátor 1110 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 768 óra
Beszélgetési idő 14 óra
Videólejátszási idő 9,5 óra
Zenelejátszási idő 40 óra
Videórögzítési idő 6 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, 2 GB microSD a csomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés