Nokia 6111 - csecsebecse

Külső

A szétcsúsztatható telefonok virágkorukat élik. Már szinte minden gyártó képviselteti magát ebben a kategóriában, kétségtelenül a Samsung az, amelyiknek szinte stílusjegyévé vált ez a kialakítás, de a Siemens is letette a maga névjegyét az SL sorozattal. A Nokia pedig fogta ezen két gyártó modelljeit és megcsinálta a maga verzióját – nokiásan. Ez lett a 6111, de már most tudni lehet, hogy lesz folytatás, elég ha csak a 6280-at megemlítjük. Az XXL GSM-től kapott készüléket kicsit vonakodva kapcsoltam be a V3x után, de nem okozott csalódást. Mitől jellegzetesen finn jelenlegi tesztalanyunk? Ránézünk, és azt mondjuk: ez Nokia. Az anyaghasználat, a totális szimmetria és a nokiás billentyűk sugalmazzák ezt az érzést, ennek ellenére nekünk elsőre valahogy ez jutott róla eszünkbe:

Persze a 6111 kicsit modernebb valami, mint a békebeli szovjet televízió, első kézbevétel után pedig megállapítható, hogy igencsak minőségi telefonról van szó. A műanyagok kellemes tapintásúak, és – bár ha kicsit megnyomorgatjuk, akkor nyöszörög a kicsike – igen jónak tűnik az összeszerelési minőség is. Összecsukva egészen apró, elfér egy közepes tenyérben. A 6111 alja teljesen sima, a rendszercsatlakozók felülre kerültek. Bal oldalt csak az infraport található, a telefon jobb felén viszont a kamera gyorsgombja kapott helyet, a jobb felső csücsökben pedig a hangerő szabályozására szolgáló, kicsit talán túl apró billentyűk fedezhetőek fel. A készülék tetején ücsörög a tipikus finn bekapcsoló és profilváltó gomb.

A kijelző alatt található navigációs gyűrű és a funkciógombok jó tapintásúak, kellemesen kezelhetőek. A szétcsúsztatást nem segíti automatika, és nincsen támpont a hüvelykujjnak sem, ezért a kijelzőn gyűlnek a felhasználó ujjlenyomatai, Columbo örülne. A felbukkanó gombsor nem túl nagy, de nem volt gond mégsem a kezelhetőséggel. Ami viszont teljesen újszerű, az a SIM kártya helye. Ugyanis nem az akkumulátor alatt található, hanem a szétcsúszó készülék felső részében lapul, így a telefon kikapcsolása nélkül is cserélhető lehetne, de nem hagyja, kikapcsolja magát, ha kivesszük a kártyát.

A hasára fektetett telefon ismét újdonságot nyújt. A Nokiára eddig nem volt jellemző a felőlem telefon, felőled kamera kialakítás, ám most ennek jegyében tervezték meg a hátlapot. Ez a felület csillogó műanyag borítást kapott, amely rendkívüli mértékben gyűjti össze az összes szennyeződést. Viszont igencsak jól néz ki. A 6111 három színben érhető el, a legkomolyabb a fekete, de van ezüst, sőt, uhh, rózsaszín verzióban is.

Kijelző, menü

A kijelző nem méltó a készülékhez. Elvártunk volna egy 176x220 pixeles képernyőt, ehelyett csak 128x160 képpontból állnak össze a jól felépített menü képei. Részemről ez volt a legnagyobb csalódás a 6111 kapcsán. Persze meg lehet vele barátkozni, de a Nokia azzal is borzolja a kedélyeket, hogy ebben a modellben elérhető egyfajta aktív főképernyő, ahol látható, hogy milyen állapotban van a rádió, a zenelejátszó, van-e naptárbejegyzésünk, és elérhetőek a legfontosabb funkciók ikonjai. Nagyon praktikus, no de ekkora méretben? Összezsúfolt szövegek és ikonok halmaza kerekedik ki belőle.

A színvilág témák segítségével állítható. A menü kinézete kétféle lehet, vagy ikonos, vagy pedig listás megjelenítésű. Ha az ikonos verziót választjuk, akkor sajnos megint némi logikai hibával kell szembesülnünk, ugyanis tíz kicsi rajzocska alkotja a főmenüt, amely a képernyő görgetése nélkül nem fért rá az apró képernyőre. A navigációs gomb négy iránya ízlés szerinti négy funkcióhoz röpítheti a felhasználót. Ha összecsukjuk a készüléket, akkor egy gombnyomással zárhatóak a gombok, amelyek automatikusan újra aktívak lesznek, ha a telefon széthúzása mellett döntünk.

Telefonkönyv, üzenetek

A névjegyzékben nem fedeztünk fel semmi különöset. Hasznos, hogy többféle betűméret is beállítható, a legnagyobb tényleg igen könnyű olvashatóságot tesz lehetővé. Választhatunk a megjelenítés nézetei közül is, ahol pusztán a kontaktok, vagy azok telefonszámai, illetve a hozzájuk rendelt képek is látszódhatnak. A SIM kártyán felül körülbelül 300 kontakt tárolható, de a telefon ezt dinamikusan kezeli, azaz ha egy névhez több adatot viszünk fel, akkor jobban beleharap a memóriába. Vannak csoportok, és ebben a Nokiában is benn található a jelenlét szolgáltatás, amely hálózati támogatottság esetén mutatja, hogy a másik fél milyen profilban leledzik, így eldönthetjük, hogy akarjuk-e hívással zavarni az illetőt. Hazánkban nincs ilyen szolgáltatás.

Az üzenetek hordoznak némi meglepetést. Itt is állítható a betűméret, amely ismét sokat segíthet a gyengébben látók számára. Átvariálta a Nokia az üzenet szerkesztésének módját, kicsit windowsos lett a történet, ugyanis két külön szövegdoboz jelenik meg. A felsőbe a címzett kerül, amely könnyen kiválasztható a legutóbb használt telefonszámok közül is, alulra pedig jöhet maga a szöveg. Smiley a csillag gomb kétszeri megnyomásával írható. Nekem tetszett ez az új módi, de a kis felbontású kijelzőn nem jön annyira át, ám ha átkerül komolyabb modellekbe is, akkor sikeres lehet. 913 karakter fűzhető össze, de az adott billentyűn található karakterek listája nem látható.

A normál szöveges üzeneten túl ebbe a Nokiába is beköltözött az úgynevezett azonnali üzenet, amely gyakorlatilag csak annyit jelent, hogy a küldött szöveg egyből a fogadó fél kijelzőjére íródik. Sok haszna nincs, de egy-két „SIM hiba” üzenettel okozhatunk fejfájást. A 300KB méretű üzeneteket támogató MMS résszel semmi probléma nincsen, egyszerű, könnyen kezelhető a szerkesztés. Az e-mail kliens egyszerű darab, de szerencsére kezel hitelesített SMTP szervereket, csatolmányokat azonban csak olyanokat, amit a telefon egyébként is ismer.

Fényképezőgép

No, lássuk, hogy mit tud a Nokia felőlem-felőled modellje, hátha okoz meglepetést. A hátlapon található optika 1 megapixeles felbontással dolgozik. Kép készítése során 90 fokkal elforgatva kell tartani a telefont, a kijelzőn található menü is megváltozik. A kamera ugyanis külön menüt kapott, amely csak ebben a nézetben látható. Amennyire dicsérhettük az üzenetek és a telefonkönyv funkcióknál található nagy betűméretet, annyira szidható az itt alkalmazott hangyányi karaktertípus. A kereső teljes képernyős, gyorsan követi az eseményeket, de a kijelző kevés ahhoz, hogy a fényképeket tényleg élvezhessük.

A beállítási lehetőség eléggé minimálisak. A fel-le irányokkal, illetve a hangerőgombokkal a fokozatmentes digitális zoom állítható, a fehéregyensúly, vagy a fényerő viszont nem. Ezért a tesztképekre jellemző egyfajta borongós hangulat, pedig az időjárás nem volt annyira szomorú.

A vaku viszont mobiltelefonhoz képes brutális. Atomvillanás jellegű fényt bocsát ki, viszont nem visz még így sem túl messzire, de az egyik legjobb ebben a kategóriában. Van videófelvételre is lehetőség, ám csak a hagyományos 3gp formátumban, amely 176x144 pixeles felbontást jelent. A kamerahang kikapcsolható, így semmi nem árulja el a kezünkben bujkáló kamerát.

Multimédia

Hmm. Korrektül helytállt a kis Nokia a multimédia szolgáltatások szempontjából. A médialejátszó videót is lejátszik (3GP, MPEG4), akár teljes képernyőn. A rádió szokás szerint a fülhallgató bedugása után lesz működőképes. A 6111-ben van már Visual Radio is, amely elvileg arra hivatott, hogy hallgatás közben a képernyőn az adással kapcsolatos háttérinformációk is megjelenhessenek. Mondani sem kell, ezt egyelőre csak egy-két skandináv adó tudja produkálni.

A zenelejátszó is tartogat némi újdonságot. Önmagában az apró hangszóró, hmm, kissé doboz jellegű hangot produkál, a fülhallgató használata azonban sokat dob a dolgon. Választhatunk a különböző előre eltárolt hangzások közül, nem sok különbség van közöttük, de gyárthatunk sajátot is egy ötsávos equalizer segítségével. Bárhogy is tologattam a dolgokat, semmi extrát nem sikerült előcsalogatni a hangzásvilágból.

A kezelhetőséget nagyban javítja, hogy mind a rádió, mind pedig a zenelejátszó könnyedén fut a háttérben. Ilyenkor az aktív főképernyőn váltogathatunk a számok között, illetve a hangerőgombokkal módosíthatjuk, na mit? A hangerőt, bravó. A lejátszó menüjében arra is van lehetőség, hogy a zenét Bluetooth fülhallgatóra küldjük át, de előtte szól a szoftver, hogy ehhez ki kellene húzni a fülhallgatót. Miért? Az túl sok neki?

Sajnos a memória nem bővíthető. A belső tárhely 24 megabájtos, amely alapvetően elegendő lenne, de pont arra nem jó, hogy zenelejátszóként komolyan vehessük a telefont. Említést érdemel még a rezgés is (amely jó finn hagyományok szerint egyszerre működik a csöngéssel), ugyanis a piciny telefont igen jó vehemenciával rázza meg a vibramotor, még kabátzsebben is simán érezni.

Adatkommunikáció, játékok

Infra, Bluetooth, GPRS, EDGE. A lényeget összefoglaltuk. 3G ebben a modellben még nincs, de nem is lenne hely elhelyezni még egy kamerát, a célközönség pedig nem biztos, hogy a nagy adatsebességre gerjed. A telefon ezenkívül támogatja a streaminget is, amely EDGE kapcsolat esetén egyáltalán nem botor dolog.

Három darab játék található gyárilag a készülékben. A Backgammon nem más, mint egy dáma, a Golf neve pedig talán magáért beszél. A leginkább a 3D Rally kötött le, amely Bluetooth segítségével multiplayer üzemmódban is működik. Egyébként sajnos nincsenek a pályán ellenfelek, és nem is túl nehéz az egész, egymás után kapja az ember az új pályákat és verdákat. Egyszer végig lehet nyomni egy fél óra alatt, aztán nézhetünk új játék után, amire nyilván van lehetőségünk, hiszen a telefon támogatja a JAVA alkalmazásokat.

Szervezőfunkciók, akkumulátor

A naptár nem hordoz magában semmi extrát. Havi és heti nézetben is működik, kicsit zsúfoltak a hónapok a kijelzőn, de még így is könnyen kezelhető. Az ébresztőóra kellemes, ráadásul a szundi tetszőleges mértékben állítható, bár kétséges, hogy a 60 perces szundi tényleg megérdemli ezt a nevet. Az alkalmazások között találunk egy világórát is, amely ismerős lehet egyéb Nokia készülékekből. Van egy 60 perces diktafonunk is, a készülékben levő nevek közül 25 darabhoz rendelhetünk hangtárcsázást, 16 funkció pedig hangvezérléssel is elérhető.

A hátlap alatt levő akkumulátor kicsit sunyi. Sokáig azt jelzi a telefon, mintha alig merülne, de aztán hirtelen kifogy belőle a szufla. Mondjuk nem kíméltük a telefont, folyt rajta néhány óra beszélgetés, sok fotózás és így bírta két napig. A 6111 már a szűkebb Nokia töltőt kapja, de a dobozban található átalakító is. Apropó, doboz. A tartozékok listáját a fülhallgató, a csuklópánt és egy bőrtok teszi teljessé. Illetve ez inkább velúr, de a lényeg, hogy jól néz ki, passzol a készülékhez.

A Nokia 6111 egy szimpatikus pici készülék, amelyben elég sok funkció lapul. A kialakítás miatt inkább a női nem tetszését váltotta ki, szerintünk a kijelző és a memóriabővíthetőség hiánya a gyenge pontja. Ezzel együtt szerethető kis csecsebecse a Nokia 6111, ha emberi áron hozzák forgalomba, akkor könnyedén sikerre viheti.

Összegzés gyanánt álljon itt néhány háttérkép a készülékről, amelyek a három leggyakrabban használt képfelbontásban is letölthetőek:

 

Bog

A Nokia 6111-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia 6111
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 84x47x23 mm
Súly 92g
Kijelzõ 128x160 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 300
SMS/MMS memória 150/24MB
Egyéb memória nincs
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás 25 névhez
Hangrögzítõ 1 óra
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 700 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 240 óra
Beszélgetési idõ 210 perc
Fényképezõgép 1 megapixel
POP3 e-mail van, hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 3
Csengõhangok MIDI, MP3,WMA
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek Visual Radio
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés