Nokia 5330 - zenetévé

Bevezető

Most érkezett Nokia 5330 Mobile TV Edition. Ezt mondta az XXL GSM a telefonba, én pedig kérdőjelet formáltam magamból, hogy ez mi. Aztán gyorsan kiderült, hogy a „sima“ 5330 sem járt még nálunk, ami egyébként XpressMusic készülék, úgyhogy elkértem egy tesztre. A mobiltévézés mondjuk kevésbé izgatott fel, de ez mégiscsak egy 50 ezres zenei készülék alapvetően, mindenképpen meg kell szemléljem.

Nokia 5330

A Nokia évek óta tolja ezt az XpressMusic brandet, igazából senkit nem hallottam még úgy nyilatkozni, hogy jó ez a hangfal, öcsém, de ha meghallgatsz egy XpressMusic telefont, akkor összecsinálod magad, mert az a tutiság. Jelen állás szerint ugyanis ez a márkanév körülbelül annyit jelent a finneknél, hogy a telefonra valahová tesznek dedikált zenei gombokat és jónapot. Korábban meglöttyintették a piros, illetve a kék festékesbödönt is, mára már ezen sem rugóznak, adnak hozzá fülest, ráteszik a feliratot, kész, passz, slussz, itt az új XpressMusic.

Nokia 5330

No, de ez nem sima cucc, ez Mobile TV Edition. Ami egyrészt azt jelenti, hogy az XpressMusic felirat nem is fért rá a dobozra, másfelől pedig rögtön felvet egy csomó kérdést. Telefonon tévézni ugyanis jelenleg háromféle módon lehet. Létezik az úgynevezett kínai módszer, ami egy jókora teleszkópos antennával történő analóg földi sugárzás befogását jelenti, van a streaming 3G-HSPA alapokon (ez nem futott be nagy karriert), illetve pár éve létezik a DVB-H és DVB-T szabvány, hozzánk előbbi próbált begyűrűzni, kevés sikerrel.

Nokia 5330

Tesztalanyunk az utóbbi vonalon mozog, DVB-H és DVB-T adások vételére is alkalmas, hosszú idő után ez az első Nokia, amiben megint van ilyen vevő, csak itthon ez eléggé felesleges cucc. Budapesten elvileg fogható néhány csatorna külön előfizetési díj nélkül, de annak ellenére, hogy az AH oldala szerint a lefedettségi területen belül lakom, nálam nem volt semmi eredmény. És máshol sem, pedig Budán is nyomkodtam. Aztán kiderült a bibi oka: itthon MPEG4-ben nyomják az adást, a telefon viszont MPEG2-t kezel, ergo hazánkban ez a funkció nem kihasználható.

Külső

A dobozban érdekes módon nincs adatkábel. Van viszont agybadugós végű fehér füles, klasszikus Nokia töltő és némi papírhalom. A telefon oldalában pedig a Nokia elhelyezett egy darab egy gigabájtos microSD-t. Maga a készülék jó benyomást tesz arra, aki először veszi kézbe. Harmónikus külső, korrekt összeszerelés, a minőségérzetre rámennek a finnek. Viszont valami környezettudatosság is lehet náluk, mert a készülék úgy szippantja magára a port és a szennyeződést, mintha külön erre a célra mérnökcsoportot hozott volna létre a Nokia, akik csak azzal foglalkoztak, hogy a világ minden táján analizálták a mikroszkopikus méretű pollenek összetételét, s fejlesztettek egy olyan bevonatot, amely ezek 99,7%-át sikeresen magához vonzza.

Nokia 5330

Az 5330 Mobile TV Editon fekete-szürke színkombinációban érkezett hozzánk. A telefon szétcsúsztatható kialakítású, a kijelző 2,4 inchen terpeszkedik, ennél nagyobbat nem is várhatunk el, kitölti szépen a telefon szélességét. Az ablak bal felén három zenei gomb található, illetve csak a festésük, mivel ezek nem gombok. A kijelző széléhez kell hozzáérnünk, ha a piktogramoknak megfelelő parancsokat szeretnénk aktiválni.

Nokia 5330

Szétcsúsztatást követően egyrészt megcsodálhatjuk az ízlésesen formált számgombokat, másrészt pedig egyből feltűnhet, hogy a klaviatúra alsó íve zöldeskék színnel felgyullad. Majd egy idő után el is alszik. Beszélgetés közben lassan pulzál, úgyhogy aki arra tippelt, hogy lehet itt még valamit kavarni vele a beállítások között, nyert egy medvecukorkás Mentost. Ugyanis mindenféle színre átkapcsolható a fény, nekem a barna volt a kedvencem, mert az nem passzol semmihez, de lehet sárga, piros, zöld, lila... elég bőséges a választék.

Nokia 5330

Felül szabványos csatlakozók ülnek, microUSB és 3,5 mm-es jack is került ide, valamint a jó, öreg Nokia töltő. De a telefon USB-n keresztül is vesz fel áramot. A hátlap elég fényes és kopogós, felső részén meglehetősen hangsúlyos a vakuval is ellátott kamera, holott kimaradt a funkciók közül az autofókusz. Oldalt a hangerőszabályzó gombpáros és a memóriakártya ajtaja mellett egy csúszka is található, ezzel a billentyűzárat lehet üzemeltetni.

Menü, alapfunkciók

Nos, most jön az a rész, amit régi olvasóink kívülről tudnak. De ők se menjenek messzire, mert a legszebb feladat, hogy unalomig ismert Series 40 menüt úgy mutassunk be, hogy abban legyen némi élvezet. Egyrészt itt van rögtön egy videó, amiben ismertetjük a készüléket, naprakész olvasóink kedvéért a közepében elrejtettünk egy-két aktuális marhaságot.

A Nokia menürendszere az évek során annyit csiszolódott, hogy ha gyémánt lenne, már rég mikroszemcsékből állna. A gyémánttól viszont rettentő távol áll, mert bár jól használható, valahogy mindig marad valami apróság, ami nem stimmel. Esetünkben az ikonos főképernyőt sikerült 11 rajzocskával megtömni, így aztán a 3x3-as elrendezés elég szerencsétlen. Középen ott tornyosul a tévézés ikonja, ami simán belefért volna a multimédiába, mint ahogyan az Ovi Store (elnézést: áruház) is benyomható lett volna vagy három másik rajz mögé, de sebaj. A gyári témák (kemény három darab van) egytől egyig nyomasztóan fekete háttérrel érkeznek, aki többet akar, töltsön le innen-onnan valami vidámabbat.

Nokia 5330 menü

A rendszer logikája támadhatatlan, a szépsége véleményes. Einstein sem volt egy dalia, de azért a Nokia tizenéve használt platformja kezd kissé kiöregedni, pláne a különböző konkurensek animáló menüit látva. A névjegyzék 2000 embert tud tárolni, gyors is, áltátható is, az érdekességi faktora egy grönlandi jégcsapával vetekszik. Minden benne van, ami fontos, az elvárásoknak megfelel.

Nokia 5330 menü

Az üzenetkezelés is a szokásos, SMS, MMS, e-mail, minden teszi a dolgát, segít a T9, van azonnali üzenet (flash message), állítható a betűméret, ezt minden Nokia tudja nagyjából három éve. Tudom, hogy nehéz ezen a fronton újat hozni, de lehetett volna némi SNS integráció, csak a változás kedvéért. A gombokon jól lehet gépelni, az 5330 észrevétlenül működik, észre sem vesszük, hogy mennyire normális ez így, csak nekem ad valami pluszt egy ilyen telefon a nyögvenyelősen használható Cookie Fresh után. Ami érdekes, hogy a Bejövő üzenetek megszűnt létezni, minden SMS a Csevegések menüpont alatt lelhető fel, itt chat jelleggel látjuk az egyes emberekkel folytatott beszélgetéseinket.

Nokia 5330 menü

A naptár sivár, de hozza az elvárhatót, s ugyanez igaz mindenre. A világóra például listás, pedig mennyire jobban néz ki még egy MTK platformon is a kiterített Föld, a számológép pedig tudományos műveletekre is képes, de kicsit lassan nyílik meg, mivel igazából ez egy Java nyelven írt alkalmazás. A Nokia nem áltatja magát, a saját böngészőjük mellett az Opera Mini is elérhető, amely fényévekkel jobb. Időzítő, vekker, stopper, cekker (ja, az nem) a megszokott minőségben jár.

Nokia 5330 menü

Játékfronton örömkönnyeinket tartottuk vissza emberfeletti erővel: végre egy telefon, amiben nem demo alkalmazások ülnek, a Block’d, a Diamond Rush, a Rally Stars és a Real Football is teljes verziós, ráadásul ezek nem pálcikaember futása a hómezőn típusú játékok, hanem elég jópofa, sokáig szórakoztatni tudó, komplexebb alkalmazások. Az egyetlen közösségi szolgáltatás (az Ovi mellett, ami emlékeim szerint elég közösségi, főleg, mikor Olivérrel a dömperen veszekedtünk) a FlickR, amire a telefonról is tudunk képet feltölteni. A telefonban van Nokia Maps, de mivel GPS nincs, ezért maximum körülbelüli eredményt produkál, ráadásul mindent a netről tölt le, ezért jócskán belekóstol az adatforgalomba is.

Multimédia

Nem rendhagyóskodunk, hiába zenei modell az 5330, először röviden megemlékezünk a kameráról. Amely 3,2 megapixeles, villanó is jár hozzá, autofókusz azonban nem. Ráadásul álló nézetben kell fotóznunk (oké, a menüben lehet kérni forgatást), szögegyszerű, de legalább gyorsan exponál. A képek minőségén is látszik, hogy sem a hardverre, sem a szoftverre nem fordítottak kellő időt a mérnökök, ez a telefon nem a fotózás szobraként fog bevonulni a mobiltörténelembe. Alant van néhány tesztfelvétel.

Látszik, hogy közelre az 5330 képtelen éles felvételt produkálni, de a többi képen is csak átlagos a vonalélesség. A zaj és annak szűrése sem tökéletes, de ez a specifikációk ismeretében várható volt. A vaku elég gyengécske, maximum másfél méteres távolságra tud értékelhető fényt adni. Videót QVGA felbontásban rögzít a készülék. A visszanézés elég gyors, bár trükkös a szoftver, hiszen eleinte csak a bélyegképeket nagyítja fel, ezek homályosak, de néhány másodperccel később már éles a felvétel. Ezzel nincs is semmi baj, mert így viszont gyorsan lehet lépegetni a fotók között, ami érdekes, ott úgyis megpihenünk, s nem kell sokat várni a teljes értékű fénykép megtekintéséhez.

Nokia 5330 menü

Zenei szempontból annak ellenére sincs semmi extra, hogy ez elvileg egy XpressMusic telefon. A dedikált érintőgombokat könnyű véletlenül megnyomni, hogy a legváratlanabb pillanatokban szólaljon meg a Törpslágerek magyarul (ezt egyébként egyszer egy sötétített Audi A8-ból hallottam bömbölni), viszont a füles tényleg rendben van, a fehér, hallójáratos headset minőségére nem fognak panaszkodni azok, akik elviselik hosszabb távon is ezt a kialakítást. Kapunk más méretű végződést is, tehát kis és nagyfülűek egyaránt megtalálhatják a számukra megfelelő gumót.

Nokia 5330 menü

Maga a szoftver hozza az elvárhatót, megjelenik az albumborító, kézzel piszkálható az equalizer, szól a háttérben. A számok ID3 információk alapján rendezhetőek, a kezelőfelület barátságos. Kihangosítva viszont nem szól jól a gép, hamar torz lesz, pedig én egy XpressMusic készüléknél nem ezt várnám. Az egyetlen hangszóró is idétlen helyen van, mert a bal alsó sarkot az ember kézben tartva egyszerűen elfedi a tenyerével. Örvendetes a rádió megléte, ehhez is fülesre van szükség, viszont van hozzá RDS kijelzés is.

Specifikáció

Nokia 5330 Mobile TV Edition
Nokia 5330 Mobile TV Edition Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 101 x 48 x 14 mm
Tömeg 113 gramm
Színvariációk fekete-ezüst, fekete-piros
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16M
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 KB
Belső memória 70 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 1GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900 / 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 A2DP
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Nokia S40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 4
Valutakonverter van
Extra szoftverek OVI
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, LED vaku
Másodlagos kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Videófelvétel van - QVGA
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idő 350 óra
Beszélgetési idő 7,8 óra
Egyebek
mozgásérzékelő, DVB-H, DVB-T

Adatátvitel, akkumulátor

Bár eleinte kicsit aggódtam, hogy az ár mérséklése miatt a finnek visszavették az adatátviteli funkciókat, ez nem így alakult. Egyrészt az ár egyáltalán nem mérsékelt, ennek megfelelően viszont van benne 3G. HSDPA viszont nincs, ami számomra totálisan érthetetlen, lévén ehhez nem kell újabb antennát szuszakolni a készülékház alá, zömében szoftveres módosításokkal elérhető a nagyobb adatsebesség.

Nokia 5330

WLAN sincs, Bluetooth viszont van, a 2.1-es verziószámú kommunikálciós csatornán sztereó hangátvitelre is van lehetőség. A beépített böngésző mellett a telefonban Opera Mini is található, az SNS integráció viszont hiányzik, nincs natív Facebook és Twitter kliens. Mint azt nemrég megtudtuk, ezek egyébként növelik a telefon árát, lévén a gyártónak licenszdíjat kell fizetnie a közösségi oldalaknak, ha ilyen szolgáltatásokat szeretne beleépíteni a készülékbe.

Nokia 5330

A hátlap alatt a Nokia BL-4U „fantázinevű“ akkumulátor teljesít szolgálatot, amely 1000 mAh teljesítményű, de ezzel is csak átlagos produkcióra képes az 5330, konkrétan 2-3 nap lehet az elérhető készenléti idő. A töltés microUSB kábelen keresztül is történhet.

Nokia 5330

Értékelés: Nokia 5330 Mobile TV Edition
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az 5330 Mobile TV Edition itthon jellemzően nem éri meg azt a felárat, ami a sima XpressMusic készülékhez kapcsolódva ki fog alakulni. Az Antenna Hungária által szolgáltatott adást sajnos csak Budapest egyes részein lehet fogni, s bár pillanatnyilag díjmentes, nem tudni, hogy meddig marad így, illetve hogy meddig lesz egyáltalán szolgáltatás. Ha a tévézést levonjuk a képletből, akkor sem találunk semmi extrát az 5330-ban, ami miatt valaki okvetlenül ilyen készüléket akarhat. Nem csúnya, de nem is kiemelkedően formás, az anyaghasználat kellemes, de átlagos, a funkcionalitás sem dönti meg a világot, az autofókusz nélküli kamera és a HSDPA hiánya sem pozitívum. Az 50 ezer forint feletti ár túlzó, számos jobb paraméterekkel bíró készülék van ebben a kategóriában, bár nem tudni, hogy a telefon bekerül-e majd a szolgáltatói kínálatokba. Leginkább úgy tűnik, hogy az 5330 egy meglévő alkatrészekből összelegózott modell, S40-es menürendszerrel, korrektül összerakva, de semmi több. A DVB-H és DVB-T szabványok ismerete miatt lehet sikere olyan országokban, ahol a mobiltévé szolgáltatás kiforrottabb, de itthon ez meglehetősen felesleges.

Bog

A Nokia 5330 Mobile TV Editiont az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés