Név nélküli D900 kivetítővel

Bevezető

Már régóta pedzegették a neodigis srácok, hogy lesz nemulass, mert úton van egy projektoros telefon, s természetesen amint megjött, lecsaptunk rá. Időről időre bemutatunk az oldalon kínai csodákat, ennek több oka is van. Egyrészt ezeket a termékeket lehet itthon is kapni, másrészt hegyekben állnak az ilyenek az ebay-en, harmadrészt pedig ezek a készülékek mindig okoznak rengeteg vidám percet, és elég gyakran rácsodálkozunk egy-két megoldásra.


[+]

A D900 névre hallgató készülék dobozán, felhasználói kézikönyvében, s magán a telefonon sincs gyártó feltüntetve. D900 és kész, ennyit lehet róla tudni, valószínűleg egyébként ez is a CECT nevű gigabrutál kínai gyártó terméke, mint szinte minden kínai telefon. A doboz meglepően igényes, ugyan vannak rajta kemény szavak (Hi-Tech product, super-fine display, stb), de tényszerű kummantás ezúttal nincsen.


[+]

A csomagolásból elég sok tartozék bukkan elő, helyből két akkumulátor, egy USB kábellel kombinált töltő, amely a telefon mellett a másik telepet is képes árammal ellátni, akad egy egyszerű headset, illetve egy A/V bemeneti kábel az ismert fehér, sárga, piros csatlakozókkal. A telefon akkumulátora alatt pedig egy 1 gigabájtos memóriakártya foglal helyet. Nocsak-nocsak, gondolja a tesztelő, s szemügyre veszi magát a készüléket…

Külső

Huhuhú! Mintha ólmot emelne ki az ember a dobozból, őrületes méretű és ennek megfelelően körülbelül negyed kilós telefon bukkan fel, tekintélyes eszköz, simán kitámasztom vele a teraszajtót egy trópusi viharban is. Szemből nézve még elmegy, a szokásos, erősen Nokiára hajazó gombsor mutatja meg magát, de amint oldalra billentjük a telefont (s túléljük az ezzel járó kisebb földrengést), máris megmutatja fertelmes valóját a legalább három centis vastagság.


[+]

A készülék tetejének kiképzése a legérdekesebb pont, egyrészt ez az ezüstös rész a jelek szerint tényleg fémből van, ettől kissé orrnehéz a műszer, másrészt itt, a telefon tetején kukkant ki a projektor. Durva, tényleg belenyomták a kínaiak a készülékbe. Ennek megfelelően a fémből készült rész tele van rácsozva, nyilván kellett valami szellőzés is az szerkezetnek, bár ventilátor biztosan nincs benne, mert üzemelés közben is halk marad a gép.


[+]

A készülék a hátlapon kitüremkedő, kör alakú hangfalra, illetve az akkumulátort takaró lemezen kialakított csíkszerű dudorra fekszik fel, így kap levegőt alulról is a projektor. Oldalt bal felől csak a hangerőt szabélyozó gombokat találjuk, a jobb oldalon pedig két egyedi bemenet ücsörög, ide jöhetnek a különböző kábelek és tartozékok. A hátlap kiképzése finoman szólva is egyedi, a hangfalat takaró bumszli felett egy kis pöcök ül, ezzel lehet állítani a kivetített kép élességét. Helyet kapott még egy apró kamera is.


[+]

A készülék jobb alsó sarkából húzható elő a stylus, amely teleszkópos, jó hosszú, semmi baj nincs vele. A gombsor a klasszikus elrendezést követi, két extra billentyű ücsörög a funkciógombok két szélén, mindkettő a projektorral kapcsolatos funkciókat szolgálja. A bal oldalival kapcsolható be a vetítés, míg párjával azt váltogathatjuk, hogy a képernyő tartalma kerüljön el kivetítésre, vagy pedig az A/V bemeneten érkező jelet lökje tovább a készülék.


[+]

Az összeszerelési minőséggel az égvilágon semmi probléma nincsen. Masszív, erős cucc a D900, mérete miatt csak extra nagy zsebekbe fér bele, a téli időszakban ez még nem gond (leszámítva, hogy féloldalasra húzza le a kabátot), de tavasszal és nyáron ezt biztos nem lehet elrejteni egy lazább zakóban.

Hirdetés

Menü, alapfunkciók

A 2,4 inches érintőképernyő 240x320 pixelen szállítja az információt, tényleg nem rossz. Bekapcsolás után meglepően kellemes muzsika csendül fel, nem az a harsány MIDI rettenet, mint egyik-másik korábbi büntetés esetén. Pillanatok alatt felbukkan a főmenü, s jön a totális döbbenet és a harsány röhögés kombinációja: egy az egyben iPhone koppintás a grafika, de még a hozzá kapcsolódó animációk is.


[+]

Az összesen 16 ikonra szabdalt funkcionalitás kapcsán itt ráadásul voltak annyira korrektek (?) a tervezők, hogy azokat a menüpontokat kihagyták, amiket a készülék nem képes kezelni, s rajzoltak hozzájuk iPhone-stílusban olyanokat, amikre alkalmas a telefon. Persze az igazán praktikus kényelmi extrák hiányoznak, nem látjuk az SMS ikon mellett, hogy hány olvasatlan üzenetünk van, s bár a főképernyőre kiírja a telefon, hogy nem fogadott hívásunk volt, ennek részleteit csak úgy ismerhetjük meg, ha bemászunk a tárcsázóba, lekérjük a híváslistát, és kiválasztjuk a nem fogadottak halmazát. Ehhez kapcsolódó idegesítő probléma, hogy a készülék csak azokat a hívókat és üzenetküldő partnereket képes névvel beazonosítani, akik teljes nemzetközi formátumban kerültek rögzítésre.

Az érintőképernyő az esetek 95%-ában felesleges, a menüben teljesen pöpec módon el lehet közlekedni pusztán a gombokkal. A bal alul látható zöld telefonkagyló dobja az embert a tárcsázóba, s látszik, hogy a kínaiak nem kukoricáztak (mivel a rizst jobban kedvelik), nem csak a főmenü, hanem sok helyen a belsőbb részek is az iPhone nyomán készültek. A tárcsázó alsó sorából jutunk névjegyzékbe, amely 500 férőhelyes, a bejegyzésekhez a szokásos alapszintű extra mezők csatolhatóak, néhány telefonszám, email, cég neve, csengőhang. A nevek között csak kezdőbetű alapján lehet keresni, s bár az érintőképernyő elvileg felkínálja a gördítés lehetőségét, ez igen darabos.

Az üzenetírásnál nagy a dilemma. SMS és MMS van, email nincs. Az üzenetkezelés grafikai megvalósítása ugyanolyan szövegbuborékos módon történik, mint az iPhone esetében, de itt nincsen „chat thread”, hanem csak a szerkesztőfelület köré rajzoltak szép gömböt a tervezők. Üzenetírás során választhatunk, hogy a felbukkanó QWERTY gombsort nyomkodjuk-e (csak ceruzával érdemes nekifogni), vagy pedig a normálisan billentyűket használjuk. Ez utóbbi nagyon lassú, tényleg köröket lehet verni a szoftverre. Szerencsére a T9 nem erőlteti ránk magát, úgyhogy – bár semmiképpen sem kényelmes a megoldás – nem fog belefájdulni a fejünk egy-két SMS létrehozásába.

Multimédia, szervező

A kamera könnyen lerendezhető, ugyanis VGA felbontású, s annyira akar hasonlítani az iPhone fényképezőjéhez, hogy semmiféle beállítás nem elérhető, kivéve ha beletúrunk a Settings főmenübe, mert ebben az esetben bekapcsolható az éjszakai üzemmód. Ez minden. Tesztképek lent, kommentár nem szükséges.

A zenei oldal már összetettebbnek tűnik, de csak azt lehet róla elmondani, mint az összes kínai cuccról. Szoftveresen nem megy nagy durranás, nincs ID3 tagek szerinti listázás, nincs equalizer, de fut a cucc a háttérben is. Ami van, az a hangerő, de abból aztán annyira bőségesen jutott, hogy már hármas fokozaton ordít a készülék, s mellé torzít istentelen módon. Elkövettem azt a hibát, hogy éjjel negyed kettőkor fotózás közben leindítottam a lejátszót, szerintem a szomszédaim dinoszaurusz-támadást vízionáltak, de tartok tőle, hogy a komplett kerület szeméből kivertem az álmot.

A képek visszanézegetése csak annyiban alkalmazkodik az Apple megoldásához, hogy a kis kezünkkel tudjuk húzogatni egymás után a fotókat, de a belenagyítás és forgatás már körülményes. Van videolejátszó is, a készülékben egy sereg kínai sztár klipje megtalálható, ebből a cikk végén levő videóban mutatok is egyet.

A szervezőfunkciók alapszintűek. A naptárban semmire nem lehet kattintani, csak mutatja, hogy hanyadika van, ez elég silány. Helyette használhatjuk a feljegyzések menüpontot, itt riasztások is kapcsolhatóak az eseményekhez. A vekker három időpontot képes megjegyezni, a stopper és a számológép pedig alapfunkciós, de grafikailag rendben van mindkettő, naná, hiszen Apple-sémát használtak a kiváló kínai dizájnerek.

Projektor

Elérkeztünk a készülék speciális funkciójához, a kivetítőhöz. Nincs más dolgunk, mint hosszan nyomni a bal oldali extra billentyűt, jön egy ablak, hogy „mode switching”, majd a kép elsötétül, s bekapcsol a projektor. Érdemes a készüléket 90 fokkal elfordítani, így lesz ugyanis egyenes a kép a falon.


[+]

Természetesen be kell látnunk, hogy egy telefonba épített projektor teljesítménye nem veheti fel a versenyt egy asztali készülékkel, de 2-3 méterre azért egész értékelhető képet vetít, ha megfelelően sötét a környezet. Ebből a távolságból egy olyan 120 centi átlójú kép keletkezik, az élességget az alul levő kis pöcökkel állíthatjuk, s máris tökéletesen látható a menü a falon. Működik is, csak kicsit nehéz kezelni, hiszen az eredeti kijelző sötét, csak a vetített kép alapján mozoghatunk, s mivel el is van fordítva a telefon, ezért kicsit macerás a kezelés.

Ettől függetlenül működik, arra simán alkalmas az egész cucc, hogy fotókat, vagy videókat mutassunk meg az egybegyűlteknek, meg hát az ember a szó szoros értelmében vetíthet egy telefonnal, ami azért egyelőre annyira ritka, hogy gyakorlatilag egyedülálló. Más gyártók is jelentettek be hasonló kütyüt, de kézzelfogható produktumot csak a kínaiak tudtak eddig felmutatni.


[+]

A mókázás tovább fokozódhat, ha kihasználjuk a dobozban hentergő A/V kábel nyújtotta lehetőségeket. Rádugható a DVD lejátszó, vagy egy konzol is, a magam részéről a Wii-t próbáltam ki és frankón működött. A kis projektor ugyan csak 640x480 pixeles képet tud adni, de ez abszolút nem volt zavaró a Wii esetében, s nem vágytam házimozira sem, amikor a DVD játékost csatlakoztattam, egyetlen feltétel a full sötét szoba. Ilyenkor már nem kell oldalra dönteni a telefont, simán le lehet tenni valami sima felületre és vetít, ahogy kell.

Persze a kérdés végig ott motoszkált a fejemben: mi értelme van egy telefonba szerelt projektornak? Szerintem semmi, de talán majd a fórumban az olvasók megmondják a választ.

Egyebek, videó

Adatkommunikációs szempontból maximum GPRS préselhető ki a kütyüből, van böngésző is, de ne akarjunk rajta HTML tartalmakat nézegetni. Lokális szinten már jobb a helyzet, a töltőből fabrikálható USB kábel is rendesen működött (mondjuk élből áramot is vett fel így a készülék a PC-ről), illetve van Bluetooth támogatás is, amely ugyan csak 1.1-es lehet, mert nagyon lassan vánszorogtak az adatok.

Játékok kapcsán az a meglepetés, hogy a készülék elvileg kezeli a Java alkalmazásokat is, de gyárilag egy darab ilyen szoftver sincs a telefonban. Sebaj, kipróbáltam, települt is az alkalmazás (valami snowboardos game), aztán bejött a játék töltőképernyője, szólt a zene, és az egész úgy maradt. Az egyetlen beépített, gyári játék egy szögegyszerű puzzle, ahol Mona Lisa képét kell összesakkozni.


[+]

A hátlap alá pakolt izomtibor ihletésű akkumulátor 2-3 napig egész jól meghajtja a telefont, de az üzemidő rohamosan csökken, ha a projektort is használjuk. Nem csoda, hogy két telepet is csomagoltak a rendkívül előrelátó kínai tervezők.


[+]

Összegzés. Nehéz erre az izére mit mondani. Egyre jobb a szoftver, ez tény, ezt el kell ismerni. Adok a kínaiaknak két évet, s simán fogják hozni azt a szintet, amit mondjuk egy Alcatel, vagy egy Motorola tud most nyújtani. Ez a konkrét készülék egy kuriózum, a mindennapi használatra végeredményben alkalmas, egyetlen extrát nyújtó eszköz, amellyel nem is lenne baj, ha nem lenne akkora, mint egy viadukt betonoszlopa. Értékelem a próbálkozást, de 100 lepedőt nem adnék érte.

A benyomásaimat mozgóképen is megpróbáltam visszaadni, a készülék bemutatása mellett az olvasó megtekintheti azt is, ahogyan a kütyü a falra vetít. Két részben, mert 17 perc.

Bog

A készüléket a NeoDigi biztosította.
+36(70)6345485
2045 Budaörs Szabadság u. 52-54.

Specifikáció

D900 projector
Általános
TechnológiaGSM
Méret122×50×27 mm
Tömeg220 g
Színvariációkfekete
Kijelző
Belső kijelző átlója2,4 hüvelyk
Belső kijelző felbontása240 x 320
Belső kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása500
SMS memória / max. MMS méret300 / ? KB
Belső memória500 kB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900
GPRS / EDGEvan / nincs
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / van
WiFinincs
USBvan
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbeviteleziText
Szoftverek
PlatformMagyarított kínai csoda (MTK)
WAP / HTML böngésző2.0 / nincs
E-mail kliensnincs
Javavan
Játékok1 darab
Valutakonverternincs
Extra szoftverek-
Multimédia
Fő kameraVGA, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan
Zenelejátszó szoftvervan
Hangszínszabályzónincs
FM-rádiónincs
Üzemidő
Alap akkumulátor1800 mAh-s Li-Ion (2db)
Készenléti idő300 óra
Beszélgetési idő480 perc
Egyebek
projektor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés