MWC2009: jön a Modu!

Mi az a Modu?

Click to read in English!

Nagyon érdekes, hogy a tavalyi MWC során az egyik legnagyobb kaliberű írást a Modu kapcsán készítettük, most pedig ez az egyetlen termék, melynél úgy éreztük, hogy érdemes lenne egy külön cikket publikálnunk. A Modu ugyanis idén is jelen van a Mobile World Congress-en Barcelonában, idén is egy zárt sátorban vannak, ahova csak újságírók és partnerek mehetnek be, és idén is meggyőzőek. Egy fontos különbség azonban van tavalyhoz képest: a most bemutatott termékük már kereskedelmi forgalomba fog kerülni.

Modu
A Modu főhadiszállás előtere @ Mobil World Congress 2009, Barcelona

A Modu, mint olyan, alapvetően két jelentést takar. Modunak hívják azt a koncepciót, amire az egész termék épül, valamint Modunak hívják azt a telefont is, ami e rendszer szívét alkotja. Nézzük először a készüléket: a Modu minden kétséget kizáróan a világ egyik legkisebb telefonja, apróbb mint egy hitelkártya és mindössze 40 grammot nyom. Lehet vele telefonálni, SMS-t írni, adatokat tárolni rajta - és belerakni más, GSM-modult nélkülöző készülékekbe, melyeket önmagukban nem lehet használni, a Moduval a gyomrukban viszont életre kelnek. Ezeket hívják dzsekiknek (jacket), mindegyik teljesen más.

Modu
A cég egyik vezetője mutatja, hogy milyen jók az új dzsekik

Mire jó ez az egész? Az alapötlet az, hogy minek cipeljük magunkkal azokat a funkciókat, amiket nem használunk - tehát például minek vigyük el a QWERTY billentyűzetes üzleti készüléket túrázni, amikor oda megfelelőbb lenne egy kisebb, strapabíró modell. Ezt jelenleg csak úgy lehet megvalósítani, ha több készüléket veszünk (ami elég pénztárcaterhelő) és folyamatosan cserélgetjük a SIM kártyát, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor adatainkat nem tudjuk magunkkal vinni, legfeljebb azt a 250 telefonszámot, ami egy SIM kártyán elfér. A Modu minderre megoldást jelent, hiszen minden adatunk a Modun van, a dzsekik pedig jóval olcsóbbak, mint egy külön készülék, hiszen többek között a GSM-modul hiánya miatt kevesebb áramkör található bennük. További előny, hogy ha vágyunk egy új funkcióra - mondjuk egy nagyfelbonású kamerára -, akkor nem kell lecserélnünk készülékünket, hanem elég, ha veszünk egy új dzsekit.

Mi változott tavaly óta?

A Modu tavaly igazából még egy koncepció volt, amint többek között a barcelonai rendezvényen kívántak népszerűsíteni, illetve felmérni, hogy mennyire van igény egy efféle dologra. Mint az idén kiderült, a Modu ötletgazdája az az ex-SanDiskos emberke, akinek a nevéhez az USB PenDrive ötlete köthető - az úriember pedig úgy tűnik, hogy sikeresen meggyőzte a piacot a Modu népszerűségéről, hiszen idén már nem mint koncepció, hanem egy kész termék volt jelen, ami idén piacra is kerül.

Modu

Az alapgép kis mértékben ugyan, de át lett dolgozva. A belső memória mérete tavaly 1 GB volt, ez idén a duplájára nőtt, ami elsőre nem hangzik túl nagynak, de a személyes adatok, fényképek és pár zenealbum hurcolására bőven elég. A méret természetesen nem változott, a dizájn pedig csak kis mértékben, a híváskezelő gombok egy kicsit mélyebben ülnek, plusz a cucc a szabványosítás miatt kapott egy microUSB csatlakozót is, ami úgy gondolom, hogy mindenképp pozitív. Fontos megjegyezni, hogy a Modu természetesen alapból is rendelkezik egy menürendszerrel, de ha berakjuk egy dzsekibe, az teljesen megváltozik, függetlenül attól, hogy az adott dzseki rendelkezik-e kijelzővel. Ha igen, akkor ez mondjuk logikus is.

Modu
A Modu kijelzője méretét meghazudtolóan nagy felbontással büszkélkedhet

Természetesen a dzsekik is újak, ami mondjuk várható volt, hiszen a tavalyiak - bár egy részük működött - még inkább néztek ki játéktelefonnak, mint egy igazi dzsekinek. Idén a cég négy dzsekivel és pár kiegészítővel jött el a kiállításra, melyek már biztos, hogy forgalomba fognak kerülni, bár a cég munkatársa azt mondta, hogy ezek mellett még legalább három dzsekit szeretnének sorozatgyártásba állítani a masina megjelenése előtt. A Modu ugyanis idén jön, a céldátum a második negyedév vége, a célszektor viszont sajnos nem Európa, hanem Délkelet-Ázsia és Dél-Amerika, melyek a Modu életképességét lesznek hivatottak bizonyítani vagy cáfolni. Az európai és észak-amerikai bevezetésre kereken egy évet kell várnunk, de persze ez az egész attól függ, hogy tőlünk meglehetősen távol eső régiókban mekkora sikereket tudnak elérni.

Milyen dzsekikre számíthatunk?

Mint már említettem, jelenleg négy darab véglegesnek tekinthető dzseki létezik, melyek technikai paraméterei egyelőre nem ismertek, de a funkcionalitásuk annál inkább. Kezdjük a Modu Classic Jacket névre hallgatóval, mely egy széttolható kialakítású, divatos külsejű készülék nagyméretű kijelzővel, gombsorral és kamerával - ez tekinthető az alapmodellnek, amit bárhol és bármikor használhatunk, ha csak egy normális telefonként szeretnénk használni a Modut.

Modu
Modu Classic Jacket

A kettes számú produkció a Modu Night Jacket névre hallgat, ez egy amolyan bulizós valami. Legfontosabb tulajdonsága, hogy nincs saját kijelzője, egy plexilapon át a Modué látható, tehát felfoghatjuk egy védőtokként is, mivel ezt valószínűleg senki nem fogja annyira sajnálni, ha szétesik. Egyébiránt divatos - ízlések és pofonok -, a hátulján található egy sor LED, plusz van egy 3 megapixeles, villanóval ellátott kamerája, melynek segítségével készíthetünk mindenféle partifotót. Érdekes egyébként, hogy a menürendszer kinézete annak ellenére megváltozik a dzsekiben, hogy nincs saját kijelzője.

Modu
Modu Night Jacket

Harmadikként itt a Modu Street-art Jacket, mely egy fiataloknak szánt, vidám színekben pompázó dzseki. Legnagyobb vonzereje a menürendszerében található, ami igazán fiatalosra sikerült, maga a gép egyébként teljesen átlagos, 3,2 megapixeles kamerával, zenelejátszó szoftverrel és sztereó hangszórópárral dicsekedhet, utóbbiak véleményünk szerint elég gyengén szólnak, bár kétségtelen, hogy egy alaptelefonnál jobban.

Modu
Modu Night Jacket

Végül, de nem utolsó sorban itt a Modu Express Jacket, mely alig nagyobb magánál a Modunál, annak kijelzőjét használja, de rendelkezik numerikus gombsorral, tehát alkalmasabb hétköznapi telefonálásra, mint a készülék magában. Alapvetően azoknak lehet jó, akik csak elszaladnak valahova, elérhetőnek kell lenniük, de nem szeretnék felrakni a Classic Jacketet. Elvileg több színben is létezik.

Modu
Modu Express Jacket

A felsoroltakon kívül több koncepció is ki volt állítva. Nagyon érdekes volt a nagyméretű gombsorral ellátott Biciklis Dzseki, melyről ugyan nem sokat tudtunk meg, de valószínűleg navigációra is alkalmas.

Modu
Bicikliseknek

Az autós dzseki meglehetősen pofásra sikerült. Azt nem tudtuk meg, hogy a navigációs megoldást ki szállítja a Modu számára, tavaly a Magellan volt, valószínűleg idén még mindig ők. Nekünk egyébként a tartókar tetszett a legjobban az egész koncepción.

Modu
Autós navigáláshoz

Ötletes az asztali digitális képkeret is, mely egyrészt tölti a telefont, másrészt kihangosítja a beszélgetéseket, harmadrészt pedig tárcsázni is lehet róla. Meg képeket nézegetni, gondolom. Üzletembereknek jól jöhet.

Modu
A főnök asztalán jól mutathat

A legígéretesebb minden kétséget kizáróan a JBL nevével fémjelzett zenei dzseki. Ennek különlegessége a benne található akkumulátorban és a hátul ülő sztereó hangszórópárban keresendő, a cég képviselője szerint nagyon jól szól, de kipróbálni sajnos nem tudtuk, mivel egyelőre koncepció/prototípus. Természetesen telefonálni is lehet vele, az előlapja ennek megfelelően van kialakítva.

Modu
A zeneimádók szeretni fogják

Végül, de nem utolsó sorban láthattunk egy dummyt a sportoláshoz használható Modu Sport Jacketből. Mint a képen is látható, ezt a karunkra tudjuk kötni, egy külön kvarc kijelzőn láthatjuk az időt/eredményünket/akármit, plusz telefonálni is lehet vele, bár numerikus gombsort nem kapott, mivel annak nem sok értelme lenne.

Modu
Sportemberek kedvence lehet

Videó és összegzés

A felsoroltakon kívül pár kiegészítőt is láttunk. Volt például egy rózsaszín tok, melynek végén egy lyuk volt, ez valami phone-spinner cucc, tehát gyakorlati haszna sincs. Jobbnak tűnt a CEO nyakában lógó dizájnos plüsstok, mellyel az alapgépet tudjuk hurcolászni - ettől valószínűleg nem fog megfájdulni a nyakunk. Fontos megjegyezni, hogy a Modu akkumulátora nem különösebben erős, két és fél óra beszélgetést vagy száz óra készenléti időt garantál, de ezek persze jelentősen megnőnek azokban a dzsekikben, melyekben található saját akkumulátor is.

Modu
Az alapgép

A Modunál tett látogatásunkról egy igen tartalmas videót is vágtunk, íme:

A Modu tehát év közepén elér Délkelet-Ázsiába és Dél-Amerikába. A cég munkatársától ígéretet kaptunk arra, hogy az ottani piacra kerüléssel egy időben kapunk tesztpéldányt, tehát úgy fél év múlva saját tapasztalatunk alapján dönthetünk, hogy mennyire életképes a Modu. Az európai vásárlók viszont sajnos csak utánunk fél évvel ítélkezhetnek, ráadásul nem biztos, hogy mindenki. A Modu ugyanis jelen állás szerint csak és kizárólag szolgáltatóknál lesz megvásárolható, előfizetéssel, arról nem tudunk semmit, hogy a hazaiakkal tárgyal-e a Modu, vagy hogy egyáltalán akarnak-e tárgyalni. Az biztos, hogy olcsó lesz, az alapkit (Modu + két dzseki) a bevezetés után 200 amerikai dollárért lesz hazavihető, a dzsekik ára szinte biztos, hogy ez alatt lesz. Konklúziónk ugyanaz, mint tavaly: kíváncsian várjuk!

Bocha feat. Bog

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés