Motorola V547 - EDGE és más semmi

Külső, kijelző

A Motorola középkategóriás modelljei már lassan másfél éve ugyanarra a sémára épülnek. Hazánkban először a V500 mutációi kerültek forgalomba, és viszonylag hamar népszerűek lettek. Nem is csoda: az újragondolt menürendszer, az annak idején egészen kitűnőnek számító kijelző és a csinos forma megtette hatását. A Motorola akkor újjászületett. Jelen tesztünk alanya, a V547-es szinte alig-alig különbözik a másfél éve bemutatott modelltől. Persze az amerikai gyártó az idő múlásával pofozgatta kicsit a szoftvert, de pont csak annyira, hogy egy újabb színösszeállítású, kicsit többet tudó modell ismét eladható legyen a piacon.

Az összecsukható V547 ezúttal szürkés árnyalatú borítást kapott. Az alapvetően ezüstös házat esetünkben szürke, gumiszerű műanyaggal egészítették ki, amitől finom tapintású lett a készülék, egy Dove reklámban is elmenne. Kérdés, hogy az előző szériákra jellemző kopás mennyire kezdi ki a V547 ezüstös csillogását néhány hónap múlva. A kicsit dundi készülék még mindig külső antennával érkezik. A hátlap alatt található akkumulátor kiemelése sebészi képzettséget igényel, a tesztkészülék esetén ugyanis olyan szinten szorult bele a telep a számára kialakított mélyedésbe, hogy csak hosszas küzdelem árán tudtuk kibűvészkedni onnan. Legalább nem lötyög.

A fedlapon a szokásos asszimetrikus elrendezésben helyezkedik el a fényképezőgép lencséje, mellete pedig a tükör. Kicsit lentebb kék háttérvilágítású, egysoros, egyszerű külső kijelző közvetíti a legfontosabb információkat. A fedlap alsó részének közepére pedig a patinásodó Motorola logo került. A készülék oldalán a hangerőszabélyozó gombok társaságában a hangjegyzetek gyorsgombja, illetve a hangtárcsázás billentyűje kapott helyet. Ezek összecsukott állapotban profilváltásra használhatóak. A kinyitott készülék billentyűzete egyszerűen szép, a fehér háttérvilágítás viszonylag jól olvashatóvá teszi a feliratokat. Kivételt képez a 7-es és a 9-es gomb, amelyek valamiért halványabbak.

A belső kijelző maradt ugyanaz az élénk, kontrasztos, 176x220 pixel felbontású, TFT képernyő. A színvilág négy beépített téma segítségével állítható, a menürendszer megjelenése listás és ikonos lehet, a menüpontok sorrendje pedig abszolúte szabadon megváltoztatható. Továbbra is kellemes, hogy az alapképernyőn módosíthatjuk a feliratok elhelyezkedését, és az óra digitális, illetve analóg mívoltát. A navigációs billenytűk keményebb, ezüstös színű műanyagjával szépen harmonizálnak a fedlapról már ismert, gumiszerű, sötétszürke gombok. A vélemények megoszlanak arról, hogy ezen gombok kezelése jobb-e. Volt, aki a nyomáspont érezhetősége ellen emelt kifogást, én maradéktalanul meg voltam velük elégedve.

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyvbe 1000 bejegyzés fér. Sajnos nem az újabb motorolás névlista, hanem még a régi fajta került bele. Ez azt is jelenti, hogy kicsit nehézkesebb a kezelése. Bár a menürendszer felkínálja a lehetőséget arra, hogy további számokat csatoljunk egy bejegyzéshez, ez csak konkrétan azt jelenti, hogy a listában duplikálódik a név, és más szám látható mellette. Egészen addig, amíg az opciókban meg nem találjuk az "elsődleges kapcsolatok" listázását. Innentől kezdve rendeződnek a kontaktok és megszűnik a duplikáció. A bejegyzésekhez kép is, csengőhang is, hangazonosító is hozzábiggyeszthető. Listázási opció kettő féle létezik: csak a nevek, vagy a fényképekkel megtámogatott név és szám kombináció lehet a választás. Csoportok kialakítására természetesen van lehetőség.

Nem ér bennünket meglepetés az üzeneteknél sem. Itt az a baj, hogy csak a SIM kártya kapacitásáig férnek a bejövő üzenetek. Állítólag egy kis szoftveres bütyköléssel ezt meg lehet változtatni. Ha ettől az apróságtól eltekintünk, akkor nincs kifogásolnivaló. A szövegbevitelt a remek iTAP rendszer segíti, amely megpróbálja helyettünk kitalálni a szavak befejezését, de csak úgy szolídan, tehát nem zavaró. De természetesen működik normál T9-hez hasonló elven is. MMS-be 100KB fér, ez lehet kép, hang és videó is. Igazán kedvelnivaló az e-mail kliens, amely nem csak hogy hitelesített SMTP-t is kezel, de a 65K-nál kisebb méretű csatolmányokkal is elboldogul. A multimédia üzenetek és az elektronikus levelek a telefon dinamikus, 5 megabájtos memóriájában követlenek maguknak helyet, amely nem bővíthető.

Specifikációk

Motorola V547
TechnológiaGSM 850/900/1800/1900
Méret89x49x25 mm
Súly114 g
Kijelzõ176x220 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv1000
SMS/MMS memória100/5MB
Egyéb memória5MB
Javavan
Vibra funkcióvan
Naptárvan
Ébresztésvan - kikapcsolva is
Számológépvan
GPRS/EDGE4+2/van
Push To Talknincs
Infra/Bluetoothnincs/van
PrediktíviTAP
Hangtárcsázásvan
Hangrögzítõ1 perc
Hangvezérlésvan
Valutakonvertervan
FM rádiónincs
Kihangosításvan
Alap akkumulátor700 mAh Li-Ion
Készenléti idõ225 óra
Beszélgetési idõ240 perc
Fényképezõgép640x480, 4x dig.zoom, videó
POP3 e-mailvan
WAP böngészõ2.0
HTML böngészõxHTML
Játékok2+Java
Csengõhangok24 szólamú polifonikus MIDI, MP3
Operációs rendszernincs
MP3 lejátszásvan
EgyebekMotoMixer

Fényképezőgép, multimédia

Nem változtattak a fényképezőgépen sem. A feldapon csüccsenő optika csak 640x480 felbontású felvételek készítésére képes. A négyszeres digitális zoom minden felbontásban használható. Kicsit trükkös, de a mozgókép rögzítésének lehetősége nem a kameránál található, hanem a Letöltések menüponton belül a Videók almenüre kattintva varázsolható elő. Az exponálási audióeffekt kikapcsolható, vagy a kutyaaugatás-kotkodácsolás irányvonal hangjai közül válaszható. Az elkészült felvételekkel ezek után szórakozhatunk össze-vissza, ha a gyárilag telepített JAVA alapú FotoFunPack 2-t megnyitjuk. Itt mindenféle testekhez rendelhetjük a szerencsétlen fotómodell fejét, ezek után aggathatunk rá rúzsos szájat, vagy rószaszín csokornyakkendőt.

A készülék hangjai kellemesek. A már megszokott 24 csatornás MIDI csengődallamok mellett MP3 fájlok is felcsendülhetnek, ezzel egyedivé varázsolható a csengés. A beszélgetési hangerő jó, a kihangosítás szintén. Jellegzetesen nagy marhaság, hogy az egy perces zörejt rögzíteni képes diktafon csak addig szuperál, amíg benyomva tartjuk az oldalsó felvevőgombot. Erős felső ujjperccel rendelkezőek előnyben!

Szervezőfunkciók, alkalmazások

A készülék naptárja nem változott. Nem rossz, de nem is korszakalkotó. SyncML segítségével Outlookkal is szinkronizálhatóak a bejegyzések, amelyek a készüléken havi, illetve heti bontásban is megtekinthetőek. A teendőinket automatikusan is töröltethetjük egy meghatározott idő után, sőt, arra is nyílik lehetőség, hogy a naptár elindítson egy JAVA alkalmazást. Az ébresztőóránál több időpont is megadható. Ezeket el lehet nevezni, a riasztási hang változtatható, és a készülék kikapcsolt állapotban is visong.

Nem hiányozhatnak az olyan - mára már alap - szolgáltatások sem, mint az egész pofás kis számológép, amely százalékszámításra és valutaátváltásra is képes. Stopper, vagy időzító viszont nincs a telefonban. A funkciók között még az IM rövidítéssel jelzett Instant Messenger fedezhető fel, amely némiképp a Nokia által is favorizált Jelenlét szolgáltatás motorolás manifesztációja. Érdemes még röviden megemlékezni a MotoMixer névre keresztelt alternatív dallamszerkesztőről is, ami inkább játéknak fogható fel.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Nos, a készülék 4+2 időréses GPRS támogatás mellett képes az EDGE használatára is. Ez hazánkban az első Motorola, amely képes erre, igazából ez a V547 egyetlen újdonsága. A telefonban található 2.0-ás WAP böngésző mellett természetesen modemként is használható a V547. Az infrát már megint hiába keressük, a Bluetooth viszont nem maradhatott ki. Az asztalon tehénkedő Nokia 6680-nal minden gond nélkül kommunikált. Játékból egyetlen darab található, egy vízisielős-akrobatikus cucc. Nem rossz, jókat taknyol a kölök a motorcsónak mögött, ha a játékos nem tudja befejezni a duplacukaharát.

A hátlap alatt rejtőző szinte kivakarhatatlan akkumulátor szintén nem okoz meglepetést. A 700 mAh-es Lithium-Ion telep már a V525-höz is egy hangyányit kevés volt, és ebből a szempontból a V547 is örökölte elődje tulajdonságát. Átlagos használat mellett maximum két napig szuperál az amerikai modell, ha kicsit rágyúrúnk a használatra, akkor naponta kell tölteni.

Mindezzel együtt a V547 hozza a szokásos Motorola erényeket és hátrányokat. Célcsoportja szűköcske, hiszen leginkább azoknak szól, akik az EDGE nyújtotta kevéske sebességnövekedést nem egy Nokiával szeretnék meglovagolni. Akinek viszont pont azért kell Motorola, mert szereti ezt a formavilágot és menürendszert, annak tökéletes lehet egy E550, egy V550, exkluzívabb arcoknak pedig egy V620.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés