Motorola Gleam+ - kellett egy ilyen

Bevezető, tartozékok

Közelítsük meg távolabbról tesztünk tárgyát: képzeljük magunkat egy átlagos elvárásokkal rendelkező, negyvenes évei közepén járó hölgy ismerősünk helyébe! Tegyük fel, hogy sikerült némileg azonosulnunk újdonsült szerepkörünkkel. Idegenkedjünk a tapicskolós vezérléstől, ellenben mégis stílusos mobiltelefont szeretnénk választani. Amilyen a piperetükrünk, olyan legyen a telefonunk is, jelen esetben kagylóformájú. Évekkel ezelőtt Dunát lehetett volna rekeszteni a furábbnál furább és színesebbnél színesebb készülékekkel a fenti kategóriából, ellenben most, az okostelefonok világában a fiatalok nagyobb kijelzőre és több magos processzora vágynak, a piac pedig ezeket ontja magából. Pedig sokan vannak azok az emberek is, akiknek a helyébe épp beleképzeltük magunkat, ők pedig nem akarnak érintőkijelzőt tapicskolni, ellenben lassan lecserélnék a páréves, ütött-kopott kagylókészüléküket. Az okostelefon pedig tényleg nem pálya számukra, ők nem tanulni akarnak, hanem telefonálni.

Motorola Gleam+
[+]

Félelmetes egyébként, hogy ennyire gyorsan fejlődik a technika és egy szempillantás alatt változnak a trendek. Első komolyabb mobiltelefonom mellé 64 MB külső tárhelyet kaptam (innen látszik, hogy Peti fiatal; az én első telefonomban nem volt belső memória, pedig én sem vagyok öreg - Bocha), ma meg szinte fillérekért több gigabájtot lehet belepakolni egy akármilyen gépbe. Nem mellesleg egy átlagos okostelefon processzora ugyan akkora órajelű, mint a máig működő régi PC-m, ami a laikusok számára még döbbenetesebb lehet, hiszen ők nincsenek tisztában az architekturális különbségekkel. A kor fejlődik, az igények változnak. De mi van akkor, ha valakinek nem kellenek a kor vívmányai, nincs fent Facebookon, nem akar becsekkolni minden buszmegállóba, ahol nap közben megfordul, nem akarja a munkahelyi levelezését a mobiltelefonján is nyomon követni. Ezeknek az embereknek sima telefon kell, inkább adnak a külcsínre vagy a formára, mint a tudásra.

Motorola Gleam+
[+]

A jó hír pedig, hogy nekik itt van a Motorola Gleam+, teljesen átlagos tudással, ellenben olyan formavilággal, mellyel sajnos az idő előrehaladtával egyre kevesebb mobiltelefon készül. A Motorola mindig jó kagylótelefonokat készített, gondoljunk csak a V220-ra, vagy éppen a V3-as sorozatra. A Gleam+ is beállt a sorba, bár a RAZR Motorolák sikerét nem tudja majd felülmúlni, hiába a szép külső és az ötletes kijelző, továbbra sem okostelefonról beszélünk, márpedig ma azok élik fénykorukat. A Gleam+ nem is kel versenyre ezekkel a telefonokkal, megmarad a maga kis szerénységében. Ez azonban az alaptartozékoknál nem is látszik, hiszen teljesen átlagos a doboz tartalma: headsetet és töltőt kapunk a mobiltelefon és a használati útmutató mellé.

Külső

A Motorola Gleam+ letisztult és egyedi formavilágot kapott, melynek legextravagánsabb része a fedlapon található, 9 x 16 "pixeles" felbontású LED-tábla, melyre alapesetben a készülék az időt írja ki , azonban elmulasztott az hívás és SMSpiktogramját is megjeleníti. Hívás esetén sajnos nem a nevet, hanem a hívó számát futtatja végig a kijelzőn, ez nagy hiba. Cserébe kapunk jó pár animációt, melyeket a fedél lecsukásakor csodálhatunk meg. Ötletes és szép a megvalósítás, ráadásul a LED-sor valószínűlge energiatakarékosabb, mint egy külső LCD-kijelző. Az említett rész felett láthatjuk a 2 megapixeles kamera optikáját. A mobiltelefont forgatva a bal oldalán, alul kapott helyet a 3,5 milliméteres fülhallható kimenet, míg a microUSB átellenben, a telefon jobb oldalán található a hangerőszabályzó gombokkal egyetemben. A hátlapon a hangszórón kívül csak egy méretes Motorola logót találunk.

Motorola Gleam+
[+]

A felhasznált anyagok minősége erős közepes. Hiába tartottam tokban a telefont, a külső kijelző körüli fémes festék elkezdett lekopni, nem is egy helyen sajnos. Ráadásul egy óvatlan pillanatban az autó műszerfaláról a belső gumiszőnyegre landolt, mely olyan nyomokat hagyott rajta, mintha legalábbis a kocsi után kötöttem volna. Rendkívül puha műanyagból készült a Gleam+, ami a tartósságot tekintve nem egy jó hír.

Motorola Gleam+
[+]

A fedlap kinyitása után a 2,8 hüvelykes, 240 x 400 pixeles felbontású TFT-LCD panelt vehetjük szemügyre. A színeikissé fakók, de a kontraszt rendben van, tökéletesen olvasható még alacsony fényerő esetén is. A billentyűpanel karbon hatású betéten ül, meglepően nagy számgombokkal és funkcióbillentyűkkel találjuk magunkat szembe. Háttérvilágításuk egyenletes, mellényomni a gombokon lehetetlen. A gombsor alatt egy plexi betétben Motorola feliratot találunk, különösebb ok nélkül.

Motorola Gleam+
[+]

A fizikai méret direkt maradt a végére, mert az adatok sokkalhatnak egyeseket. A mobiltelefon 107 x 52,5 x 13,5 milliméteres becsukva és ehhez társul a nem csekély, 105 grammos tömeg is. Lehetetlen vele diszkréten telefonálni, valamerre mindig túl fog lógni a fejünkön. A hatalmas méretet a Motorola is észrevette, és az alaphelyzetben a telefonok alján található mikrofon itt a billentyűk közé került, majdnem középre. A beszédminőséggel talán ennek köszönhetően nincs probléma.

Belső

A Motorola saját, zárt rendszere fut a Gleam+-on. A bekapcsolás egy kis animációval indul, a PIN-kód beírása után egyből a jól tagolt főképernyőre érkezünk, ahol hatalmas számokkal kiírva az órát találjuk. A menübe lépve ismerős ikonok néznek ránk, ugyanis majdnem mindegyikkel találkozhattunk már az Android rendszerű Motorolákon, azaz a MotoBlur felületen. A 12 ikonos menüben a menüpontok nevét olvashatóan, felül kiírja a készülék, hogyha az ikon nem lenne elég egyértelmű.

Motorola Gleam+ Motorola Gleam+

A sebességgel nincs gond, nem akad a telefon, még a 4 GB-nyi zenét/videót is pillanatok alatt betallózta. Alap alkalmazásokat kapunk, például a böngésző egy Opera Mini, de találunk Facebook, Twitter, mySpace, Gmail és Google alkalmazásokat is. Az „igazi” játékokat a Szórakozás és játékok menüpontban találjuk, itt tudjuk módosítani a Java beállításokat is. Az ugyanilyen nevű menüpont alatt csak SoundHound és a The Game of Life alkalmazások hatnak az újdonság erejével - utóbbi egy Monopoly-szerű játék, egy életet élhetünk benne végig jellegzetes eseményekkel, percek alatt (a szoftver nem teljes verziós, csupán 5 percet játszhatunk vele). A Játékok menüben Kirakót és egy MagicSushi nevű harmadoló alkalmazást találunk. Az élményfaktor alacsony, ellenben pont a szörnyű grafika és nulla játékélmény miatt hosszú percekre leköti az ember figyelmét.

Motorola Gleam+ Motorola Gleam+

A telefonkönyvben 20 csoportba rendezhetjük az összesen 1000 darab kontaktot. Új kapcsolat esetén a hívószámon kívül még fotót, további telefonszámokat, egyéni csengőhangot, e-mail címet és cégnevet adhatunk meg. Üzeneteket a belső, 50 MB-os tárhelyre tudunk menteni, nagyobb MMS-ek esetén sem fog egyhamar betelni a memória. Fájljaink karbantartását egy mappakezelő alkalmazás segíti, tudunk átnevezni, áthelyezni és másolni is, ráadásul pillanatok alatt formázhatjuk külső és belső tárhelyünket is.

Multimédia

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, segédfényt sem kapunk mellé. Ráadásul a képminőség is gyenge: bár a színek élénkek, a zajszint csökkentésére használatos mosottság olyan erős, hogy gyakorlatilag semmilyen képrészletet nem láthatunk az egyébként erős kromatikus-aberrációval is rendelkező felvételeken. A beállítások között fehéregyensúlyt, sorozatfelvételt, éjszakai felvételt, önkioldót és effektusokat találunk.

A videók rögzítése 480 x 320 pixeles felbontásban történik, mely már nem egérmozi kategória, de még mindig távol áll az élvezhető felvételi minőségtől. Az ide kattintva elérhető felvételen jól látszik, hogy a dinamikatartomány is alacsony a fénymérés pedig középen van; az összhatás nem túl meggyőző.

Motorola Gleam+ Motorola Gleam+

A zenelejátszó érdekes a Gleam+-ban: a hangzással semmi baj nincs, ellenben a zeneszámok listázásával nem voltam kibékülve. Próbaképp beleraktam a memóriakártyám, melyen az összes zeneszámot ömlesztve, de abc-sorrendben listázta ki a telefon. Album vagy éppen előadó szerinti rendezésre nincs mód, csupán lejátszási listákat tudunk átmásolni, ezzel is kordában tartva zenéinket. A mobiltelefonban található még FM-rádió (RDS-sel), az teljesen jól működik.

Adatkommunikáció, összegzés

A Motorola hagylójának GSM-modulja csupán kétsávos (900/1800 MHz), a maximális adatátvitel az EDGE. Ez a mobilinternetre kevésbé érzékeny felhasználóknak valószínűleg fel sem fog tűnni, főleg azért, mert a gyárilag megtalálható Opera Mini böngésző és a beágyazott Facebook kliens is használható sebességgel működik még ezen az adatkapcsolaton is. Adatkommunikációs szempontból említésre méltó, jelen van a Bluetooth 2.1-es variánsa, mely A2DP funkcióval is rendelkezik.

Motorola Gleam+ Motorola Gleam+

A lítium-ion akkumulátor kapacitása 750 mAh. A tesztidőszak alatt az új Gleamet elég volt három naponta töltőre rakni, addig vidáman elketyegett, közepes igénybevétel mellett. Alacsony igénybevétel esetén a készenléti idő pár napot megnőhet, de ha egész nap beszélünk rajta, akkor nyilván nem fogja három napig kihúzni szuflával.

Motorola Gleam+
[+]

A tesztidőszak végére a sok kellemetlenség ellenére is körvonalazódott bennem, hogy a Motorola Gleam+ személyében nem egy rossz telefonról beszélünk. Anyaghasználata elég gyatra, de a kialakítása jó, a külső kijelző pedig kimondottan jópofa, az ottani piktogramok érthetők és kedvesek. Az üzemidő a Mobilarena okostelefonokhoz szokott tesztelői számára igazi felüdülés volt, kicsit furcsáltam is, hogy nem kell minden nap töltőre dugnom a telefont.

Értékelés: Motorola Gleam+
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Egy szó, mint száz, a készüléket kifejezetten megkedveltem. Vannak hibái, melyek javítására kevés esélyt látok, de ezek nem mennek a használhatóság rovására. A tesztpéldány használata egyfajta kivonulás volt a természetbe, hiszen minden aktív netkapcsolatot megszakítottam, senki nem zargatott levelekkel és késztetést sem éreztem arra, hogy folyton nyomkodjak valamit és a Facebook oldalamat figyelgessem. A készülék észrevétlenül szakított ki az okostelefonok okozta internetfüggőségből, és mindeközben jól éreztem magam. Az viszont kimondottan fájt, hogy játszani és zenét hallgatni esélyem nem volt, maga a mobiltelefon tagadta meg tőlem a gyatra alapjátékokkal és az ömlesztett zenetárral, bár ez utóbbi csak azokat zavarja, akik hozzászoktak már az ID3-tagekhez és rendezett zenetárral rendelkeznek. Telefonálni és SMS-t írni a kellemes hangminőség és a korrekt gombok miatt viszont tudtam, sokak számára pedig ez maga a mobiltelefon, nem a Foursquare és a Facebook. 30 000 forint körüli végfelhasználói ára tudásához képest magasnak mondható, de mivel egy stílusos darabról van szó, ez sem áll a Tetszett plecsni útjába.

Motorola Gleam+

PeetWhite

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Gleam+
Motorola Gleam+ Általános
Technológia GSM
Méret 107 x 53 x 14 milliméter
Tömeg 105 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória ?
Szabadon felhasználható belső tárhely 50 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Motorola zárt
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Google Search, Gmail, MySpace, SoundHound
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera incs
Videófelvétel van (max. 480 x 320 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 750 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 417 óra
Beszélgetési idő 4 óra 50 perc
Egyebek
3,5 mm-es fülhallgató kimenet, külső LED kijelző animációkkal

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés