Mobilos operációs rendszerek: Series 40

Hirdetés

Sebesség, külcsín

Talán felesleges is mondani, de mindenképp felhívnám rá a figyelmet, hogy a cikkben tárgyaltak nem tekinthetők állandó, készülékfüggetlen tényeknek. Rengeteg mobiltelefon alapja a Series 40 platform, a funkciók pedig épp ezért modelltől megfelelően változhatnak. Az itt leírtak alapját egy Nokia 6300 adja, mivel az ebben lévő funkciók általában máshol is visszaköszönnek. Leszögezném továbbá, hogy a leírás minden bizonnyal nem teljes, a legfontosabb, leghasznosabb funkciókat viszont tartalmazza.


A programok indítására és bezárására sokszor várni kell

Először is a sebességről. Bár a modellek között ebben is van szórás, kijelenthetjük, hogy a Series 40 ha nem is a leggyorsabb, de mindenképpen egy gyors működésű rendszer, mely alól egyedül a külső, Java alapú programok futtatása kivétel, ezek elindítására és bezárására többször másodperceket kell várnunk. A tendencia azt mutatja, hogy az alsókategóriás (azaz 128 x 160-as kijelzővel rendelkező) modellek általában kicsit lassabbak, mint nagyobb társaik, de ez azért nem tekinthető aranyszabálynak.


Aktív készenléttel és anélkül

A készülékek kezelése nagyon felhasználóbarát. A készenléti képernyő alján három felirat látszik, a középső a d-pad/joystick akciógombjához tartozik, a szélsőket a funkciógombokkal hozhatjuk működésbe. Utóbbiakat a felhasználó kedve szerint megváltoztathatja, a középső viszont biztos, hogy a menübe visz. Nagyon hasznos funkció a már sokat emlegetett aktív készenlét, mely egy sor gyorsindítót varázsol az "asztalra". Sokan csak a programok gyorsindítósorát rakják ki, pedig ki lehet dobni egy zenei vezérlőt vagy akár egy naptárat is. Szintén egyszerűsíti a kezelhetőséget, hogy a navigációs szerv négy irányához is hozzárendelhető egy-egy funkció. Gyorstárcsázásra a numerikus billentyűk, valamint a hangvezérlő szoftver használhatók.


Rácsos és füles elrendezés

A menü kinézete szintén állítható. Alapból az ikonok rácsos elrendezésben vannak, a képernyőn 3 x 3 vagy 3 x 4 ikon látható, utóbbi akkor, ha kikapcsoljuk a feliratozást. Beállítható listás és füles nézet is, utóbbinál felül láthatjuk a menüpontok ikonjait (öt darabot), melyek között horizontálisan tudunk mozogni, ám alul listásan láthatjuk a bennük lévő funkciókat is, így egy felesleges gombnyomástól kímélhetjük meg magunkat, hiszen nem kell belemennünk az egyes menüpontokba ahhoz, hogy elérjük a funkcióit. Az ikonok sorrendje szabadon választható, a menüpontokba pedig a számgombok megnyomásával gyorsan beléphetünk. A hívásmegszakító gombot megnyomva egyből a készenléti képernyőn találjuk magunkat, akárhol is voltunk előtte.


Almenük

Az almenük kinézete, pontosabban az elrendezés helykihasználása a rendszer egyik legkifogásolhatóbb pontja. Kisebb kijelzőn a menükben kettő, azaz kettő sor látszik, QVGA felbontásnál pedig ennek duplája. Ez viszont sajnos nem a jobb olvashatóság miatt van így, mivel a feliratok nem nagyok, csak az ikonok foglalnak sok helyet. Ikonok nélküli listáknál (például profilválasztó) jobb a helyzet, nagy kijelzőn hét sor látszik.


Állítható betűméret, súgó

A személyre szabhatósággal nincs gond. Témák használatával az egész rendszer kinézetét lecserélhetjük, ebbe bizony az ikonok is beletartoznak, nem csak a háttérkép. Állítható egyes szöveges részek (üzenetek, névlista, web) betűmérete, a betűszínt ellenben a téma határozza meg, egyedül a készenléti képernyőn variálhatunk. Hasznos funkció a beépített súgó, az egyes beállítási pontokra ráállva pár másodpercen belül megjelenik az oda tartozó leírás.


Gyorsindító menü

Ha még ezek után is gondban lennénk a programok elindításával, akkor összeállíthatunk egy gyorsindító menüt, melyet hozzárendelhetünk egy egyik szoftveres gombhoz. A menüpontok elrendezéséről szerencsére csak pozitívan lehet beszélni, logikus, minden a helyén van, egy laikusabb felhasználónak sem okoz nagy gondot egy-egy beállítás megtalálása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Hirdetés