Mindent a Bluetooth Multipointról

A Blutooth Multipoint lényege

Bluetooth?

Viszonylag kevés olyan adatátviteli technológia létezik, melyről megálmodják, hogy egységesíti a piacot, majd azt valóban meg is teszi. Az Ericsson által 1994-ben megalkotott, az RS-232-es kommunikációs kábel leváltására létrehozott Bluetooth viszont pont ilyen. Az alsókategóriás készülékeket leszámítva gyakorlatilag nem lehet olyan mobiltelefont kapni, melynek ne lenne alapvető szolgáltatása az adatátviteli szabvány ismerete, ráadásul a modellek többsége ha nem is a legújabb, de a fejlettnek számító 2.0-s verziót ismeri.

A szabvány sikere

A Bluetooth sikere nem véletlen, több dolog szerencsés összejátszása kellett ahhoz, hogy eljusson oda, ahol most van. Bár alkotói munkája is mindenképp dicséretes, hiszen egy olcsón előállítható, meglehetősen alacsony fogyasztású kommunikációs csatornáról van szó, a siker nem feltétlenül ebben, hanem az autókban keresendő. Talán nem árulok el újdonságot azzal, hogy a KRESZ tiltja az autóban történő mobiltelefonhasználatot abban az esetben, ha a készüléket kézben fogjuk, megengedi viszont akkor, ha a hívást kihangosítjuk vagy headsetet használunk. Itt jönnek képbe a Bluetooth adatátvitelt használó headsetek, melyek a legpraktikusabb megoldást jelentik a problémára: jelentősen olcsóbbak a beépíthető kihangosítóknál, használatuk pedig kényelmesebb, mint a készülékekhez kapott vezetékes headseteké.

Mire használhatjuk?

A Bluetooth headseteket két dologra tudjuk használni: telefonálásra és zenehallgatásra. Előbbinél bármilyen eszköz szóba jöhet, amiben van Bluetooth, egy headsetet gond nélkül csatlakoztathatunk notebookhoz, mobiltelefonhoz vagy GSM-modullal nem rendelkező PDA-hoz is (nem mintha ezekből sok lenne), a lényeg, hogy az adott cucc ismerje a HFP-t (Hands-Free Profile). A zenehallgatáshoz viszont már szükséges az A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) és az AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) profilok megléte is. Ezeket a legtöbb Bluetooth 2.0-s vagy 2.1-es készülék ismeri.

Multipoint?

A Multipoint egy viszonylag friss fejlesztés a Bluetooth technológiában. Lényege, hogy segítségével egy headsetet egyszerre két eszközhöz (telefonhoz, számítógéphez) is hozzá tudjuk kapcsolni. Az ebből adódó előnyök egyértelműek: ha bejövő hívás jön, nem számít, hogy melyik hangforrásból érkezik, könnyedén fel tudjuk venni, nem kell állandóan cserélgetnünk a headsetet. Ugyanakkor több kérdés is felmerül: hogy indítunk hívást? Mi történik, ha bejövő hívás érkezik, miközben a másik készüléken már beszélünk? Cikkünkben ezekre keresünk válaszokat.

Mindegyik ugyanúgy működik?

Sajnos nem: az egyes multipoint megoldások más-más módon működnek. Mivel az összes létező headsetet sajnos nem tudjuk letesztelni, konkrétumokat nem írnék, pár dolgot viszont kiemelnék. A Motorola HX1 (az egyik legfeljettebb headset, amelyik létezik) például bemondja, hogy melyik telefonról érkezik a hívás (phone one és phone two, értelemszerűen az az első, amelyik előbb lett csatlakoztatva), de volt olyan headset is (Icon7 VOX Performa), amelyik nem igazán tudott egyszerre két headsettel működni, ha az egyiken hívás érkezett, a másik Bluetooth kapcsolatot eldobta, majd a hívás befejeztével újra felvette.

Multipoint headsetem van, mégsem működik, miért?

Azért, mert a legtöbb headsetnél a Multipoint mód alapértelmezetten ki van kapcsolva, aktiválni kell. Ez pár gomb együttes lenyomását jelenti, a pontos módszer a headset kézikönyvéből olvasható el.

Hogyan párosítok?

A párosítási folyamatot kétszer kell eljátszani: a headsetet párosítási üzemmódba rakjuk, párosítjuk az első telefonnak, kikapcsoljuk, megint párosítási üzemmódba rakjuk, párosítjuk a második telefonnal, kikapcsoljuk, bekapcsoljuk normálisan, majd mindkét telefonnal csatlakoztatunk rá. De csak akkor, ha a Multipoint módot bekapcsoltuk.

Kihangosítóknál is van ilyen?

A Multipoint technológia természetesen nem csak a headseteknél, hanem az autós kihangosítóknál is alkalmazott dolog. Ezekről az eszközökről viszont nem fogunk több szót ejteni cikkünkben.

Gyakorlati használat

A Multipoint működését több headsettel és több telefonnal, valamint egy notebookkal próbáltuk. Igyekeztünk az összes lehetséges szituációt megnézni, de általános összképet nehéz írni, mivel headsetenként más-más eredményeket kaptunk. Az alapvetően közös, hogy a két telefonnal konferenciahívást lebonyolítani nem lehet, tehát mindkét vonalat nem tudjuk hallani. Ezen túl jelentős eltérés mutatkozott abban is, hogy hogyan kezelték a két hívást: a headsetek többsége képes volt várakoztatni az aktuális hívást, ha egy másik érkezett a másik készülékről, de volt olyan is, amelyik erre nem volt képes. Nézzük a szituációkat és az átlagos viselkedést:

Két telefon csatlakoztatva: az egyiken hívás érkezik

A legegyszerűbb szituációról van szó: két telefon van csatlakoztatva a headsethez, semelyiken sem beszélünk, de az egyiken hívás érkezik. Ilyenkor nincs probléma, a telefon tudja, hogy melyik telefon csöng, ha megnyomjuk a headset felvevőgombját, el is kezdhetünk beszélni.

Két telefon csatlakoztatva: mindkettőn egyszerre érkezik hívás

Ha két telefonon nagyjából egyidőben érkezik hívás, a headsetek először jellemzően azt fogadják, amelyik előbb kezdett el csörögni. Ha tehát megnyomjuk a fogadás gombot, az első hívást felvesszük, a másik telefon pedig csöng tovább, egészen addig, amíg a hívó fél le nem teszi, vagy nem fogadjuk azt is.

Két telefon csatlakoztatva: az egyiken beszélünk, a másikon hívás érkezik

Ha az egyik telefonon beszélünk, miközben a másikra hívás érkezik, akkor két opciónk van: vagy megszakíthatjuk, vagy tarthatjuk az aktuális hívást ahhoz, hogy a frissen bejövőt felvegyük. A headsetek egy része a tartásra képtelen, ezeknél tehát az egyetlen vaciáció az, hogy az aktuális hívást megszakítjuk, majd fogadjuk az újat. A csörgést általában apró pittyegés formájában halljuk, de itt is különbség van a headsetek között.

Két telefon csatlakoztatva: utolsó szám újrahívása

Itt nincs gond, a hívásindító gomb dupla megnyomása után mindegyik tesztelt headset újratárcsázta a legutóbbi számot. Itt csak az idő számít, az lényegtelen, hogy melyik telefonnal beszéltünk, a tényleges legutóbbi szám lesz újratárcsázva, nincs "elsődleges" és "másodlagos" telefon.

Két telefon csatlakoztatva: hangtárcsázás

Amennyiben két telefon van csatlakoztatva, nincs lehetőségünk hangtárcsázásra. Kivételt képezhet az a helyzet, amikor csak az egyik telefon alkalmas hangtárcsázásra, a másik nem: ilyenkor elképzelhető, hogy működik a dolog, de mi a teszt során ilyennel nem találkoztunk.

Két telefon csatlakoztatva: hívások kezelése

Ebben sajnos nem az igaziak a Multipoint headsetek. A legtöbbnél nem lehet szabadon játszani a hívástartással és az aktuális hívással, nincs olyan, hogy beszélgetés közben az egyiket tartom, átveszem a másikat, majd azt tartom és visszaveszem az elsőt: a tartás (ha egyáltalán van), csak bejövő hívásnál érvényes. Ha már két aktív hívásunk van, melyek közül az egyiket tartjuk, azt csak úgy tudjuk előhozni, hogy az épp hallható hívást befejezzük.

Egy telefon és egy notebook csatlakoztatva

Ha egy notebook (és azon a Skype) és egy telefon is csatlakoztatva van, nagyjából ugyanúgy működik minden, mint két telefonnál, leszámítva azt a közel sem elhanyagolható tényt, hogy a Skype-pal nem mindig működnek együtt a gombok. Ha tehát hívás érkezik, a headset nyomogatásával minden esetben a telefont vezéreljük. Ennek két egyszerre érkező hívásnál van gyakorlata, a sorrend nem számít, a headset gombjának megnyomásával a telefonról érkezőt fogjuk felvenni. A Skype-ot persze számítógépünkön tudjuk kezelni, de hiába fogadjuk ott a hívást, az automatikusan tartásra kerül, amíg a telefont le nem rakjuk.

Piacon lévő headsetek, konklúzió

Az elmúlt pár évben több tucat multipoint-képes Bluetooth headset jelent meg. Annyira viszont nincs sok, hogy ne lehetne egy listát írni róluk, mely természetesen a teljesség igénye nélkül készült, de azért kiindulópontnak jó lehet, ha valaki ilyen cucc vásárlásán gondolkodik. Az általunk már tesztelt headsetek neve kék színnel, kattintható formában szerepel:

  • BlueAnt: Q1, Z9i
  • Icon7: VOX Touch, VOX Performa
  • iTech: Clip Naro 601, i.VoicePRO, Solar-Voice 908
  • Jabra: BT3030, BT5020, BT530, Halo, JX10, JX20
  • Motorola: H15, H17, H710, H780, H790, HX1
  • Nokia: BH-904
  • Plantronics: Discovery 925, Discovery 975, Explorer 930, Voyager 520, Voyager 815, Voyager 835, Voyager Pro
  • Samsung: HM1000, SBH600
  • Sony Ericsson: HBH-DS980, MW600, VH310

Mint az az előző oldalon olvasottakból valószínűleg mindenki számára kiderült, a Multipoint technológiának megvannak a maga korlátai. Fejlett híváskezelésre senki ne számítson, a dolog lényege inkább az, hogy elég egy headsettel mászkálnunk. A bejövő hívásokat gyönyörűen tudjuk fogadni, gond csak akkor van, ha egyszerre két hívás érkezik: ilyenkor általában csak annyit tudunk csinálni, hogy az aktuálisat megszakítjuk, az újat felvesszük, esetleg az aktuálisat tartjuk és az újat felvesszük. Hívás közben cserélgetni viszont már nem lehet, de összességében így is azt mondhatjuk, hogy ha valaki két telefont használ, annak érdemes lehet egy multipoint headset beszerzésén elgondolkodni, főleg, mert egész elviselhető áron hozzájuk lehet jutni. Akinek a hívástartás fontos, az vásárlás előtt érdeklődjön, vagy töltse le a kiszemelt modell kézikönyvét, melyből minden bizonnyal kiderülnek a headset hívástartással kapcsolatos képességei.

Bluetooth headset

Mivel az összes létező Multipoint headsetet nyilván nem tudtuk kipróbálni, csak általánosságban tudtunk írni a technológiáról. Épp ezért megkérjük tisztelt olvasóinkat, hogy akinek van tapasztalata ilyen headsettel kapcsolatban, írja meg azokat a fórumba, így segítve a többi olvasót, aki Multipoint headset vásárlásán gondolkodik!

Bocha

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés