Microsoft Band - a bóvlinak látszó tudás

Bevezető

Mindenféle felmérések és statisztikák szerint a viselhető elektronikai termékek piaca rohamosan bővül, noha még mindig elég kicsinek számít és igazából még nem is teljesen világos, hogy mi szükségünk van rá, illetve hogy arra van-e igazán szükségünk, amit a gyártók kitalálnak. A csatlakoztatott óra, a fitnesz karperec, az okosóra igazából most több, különálló termékcsoport, de elég nagy az átfedés köztük, az órák jellemzően valami mozgást is mérnek, a karperecek meg jelzik a bejövő eseményeket, előbb-utóbb egy kalap alá fogjuk venni az egész mezőnyt.


[+]

Most már tényleg sokféle ilyen ketyere kapható, a nagy gyártók egy része azt hitte, hogy akinek eddig hagyományos órája volt, az majd most tutira ki fog csapni az asztalra átlagosan 100 lepedőt egy okosórára, miközben a korábban a fitnesz területén régóta jelen levő cégek (Polar, Garmin) úgy gondolták, hogy ha az eddigi cuccaikba Bluetooth lesz, akkor az lesz a nyerő. Mindezek mellett Kína tonnaszám ontja a filléres alternatívát (ami vagy működik, vagy nem), közben elemzők teljesen félrebecsülik, hogy az Apple mennyire lehet jelentős ebben az egészben és egyáltalán senki sem igazán tudja, hogy mit kezdjen ezzel a helyzettel, de leginkább a felhasználók tanácstalansága látszik, mert nekik úgy igazából még senki sem mondta és mutatta meg, hogy miért van szükség ilyen cuccra. Nem is vesznek.


[+]

Ha meg mégis vesznek, akkor jól el lehet veszni a platformok, a Bluetooth szabványok, a kompatibilitás, a felhőszolgáltatások és a szinkronizálási opciók és lehetőségek bugyraiban, amelyek olyan bakikat rejtenek, mint mondjuk a csak külön izélgetésre működő pulzusmérő (amire sport közben folyamatosan szükség lenne), a kimaradó vibramotor, a semmi perc alatt merülő akkumulátor, vagy a magába zárt szoftveres ökoszisztéma, ahol az adatokat csak a felhőben és csak abban az egyetlen felhőben lehet tárolni, amit a gyártó erőltet. Vagy a platform. Használok, használtam többféle ilyen kütyüt hónapokig, karperecet, órákat, nyilván valamennyire más, hogy kinek mire van szüksége pontosan, de azt biztosan el lehet mondani, hogy az okosórákra telepíthető appok zöme elég felesleges, igazából két fontos funkció az, amit okosan kéne vegyíteni. Az első a fitnesz, a második pedig a notifikációk megjelenítése. Ezek mellé fel lehet írni, hogy vezéreljük a zenét, hogy megcsörgethessük az eszközt, ha nem találjuk, hogy legyen esetleg GPS, önkioldó a kamerán, ilyesmi, de a lényeg, hogy a mozgással kapcsolatos funkciók mellett paraméterezhessem, hogy milyen értesítés izgassa fel a csuklómon levő kütyüt. És valahogy, valamiért ezekbe rendre hiba szokott csúszni, ezért amikor először láttam képen a Microsoft üdvöskéjét, akkor roppantul megörültem, hiszen a specifikáció alapján jónak tűnt. Kellett rá várnom majdnem egy évet, hogy ki is próbálhassam, de végre kaptunk egy tesztdarabot.

Külső

Csak azért nem ért váratlanul, hogy a Microsoft Band egy utolsó, fröccsöntött műanyag kétpálcás gagyinak tűnik, mert januárban meg tudtam már egyet fogdosni San Franciscoban a Microsoft boltjában, ahová azzal a feltett szándékkal mentem, hogy veszek is egyet, maximum ha a teszt után nem kedvelem meg, akkor eladom. Ettől két dolog tántorított el: tényleg óriási csalódás volt élőben a Band, illetve nem is volt készleten. Most viszont itt van a csuklómon és még mindig azt látom, hogy ez egy satnya kis szirszar, ami nem méltó ahhoz a tudáshoz, ami belül van, mert azon a területen derekasan helytáll a készülék.


[+]

Rögtön azzal már sokak szimpátiáját elnyerte a Microsoft, hogy a Band nem kizárólag Windows rendszerű telefonokkal tud együttműködni, van iOS és Android szoftver is hozzá. Ennek pillanatnyilag nincs párja, főleg az ablakos rendszer miatt, ahhoz egyelőre nemigen van életképes alternatíva. Aztán az ember elolvassa, hogy színes kijelző, vibra, GPS, pulzusmérő, vízállóság, notifikációk és aztán lát egy 150 dolláros árat, akkor azért elismerően csettint, ez bizony el van találva. Minden, ami fontos és semmi felesleges csicsa, valakik leültek és átgondolták, hogy mi a bánatra használhat vajon az ember egy ilyen masinát.


[+]

És amikor kész volt a prototípus, akkor megunták. Vagy nem volt szabad kapacitás a formatervezői részlegen. Vagy azt gondolták, hogy pont ez a menő. Vagy egyszerűen csak ízlésficamos az összes döntéshozó, aki rábólintott arra, hogy ez menjen gyártásba. A Band, szegény, elég kis szánalmas benyomást kelt, tényleg nem akarom a sárba tiporni, de az anyaghasználat pocsék, elkövettem a hibát, hogy leszedtem a kijelzőről a fóliát (már kunkorodott felfelé a széle), egy nap múlva már karcos volt az egész, azt hittem, hogy van rajta még egy fólia, de nincs. A kvázi szíjnak tekinthető gumigyűrűre nincs panaszom, ötletes, hogy alul egy mágneses csatlakozóval lehet rögzíteni, nem old le, nem kényelmetlen. Viszont egy csuklópánt legyen már íves mindenhol, már a Gear Fitnél is megoldották, hogy a kijelző nem egyenes, itt viszont az, ettől a Band úgy néz ki, mint a Knight Rider kormánykereke, ami akkoriban irgalmatlan menő volt, de még Michael sem csatolta a csuklójára.


[+]

Két gomb van egyébként a terméken, a nagyobbik a kijelzőt zárja le és oldja fel, a kisebbik az “activity button”, ami mindig azt csinálja, ami kábé fölé van írva. Ritkán kell nyomkodni, lévén az 1,4 inches, 320 x 106 pixeles kijelző érintésérzékeny. A megjelenítő egyébként kimondottan korrekt, ha spórolni akarunk az akkuval, akkor csak esemény, vagy konkrét birizgálás hatására tér magához, ha viszont gyakran akarjuk tudni az időt, akkor azt állandóan kirakja rá a szoftver halványan, pont olyan módon, ahogyan a Lumia telefonokon a Glance Screen működik. Szerintem ez király és nem nagyon éreztem, hogy nagyon masszívan húzná az akkut.


[+]

A felső rész alsó fertályán van egy érintkező, ide ugorhat fel mágnesesen a töltő csatlakozója. Egy ilyen karperecnél, óránál vagy bevállalja a gyártó, hogy körülményesen megpróbálja szigetelni a szabványos microUSB csatlakozót (így tesz a Polar M400, vagy mondjuk az Alcatel Watch), vagy használ valami egyedi, mágneses cuccot (ilyen az LG Watch Urbane). A Microsoft utóbbi utat járja, a Band pedig ha nem is klasszikus értelemben vízálló, de a fröccsenő folyadékkal és a porral szemben zárkózott. Úszni, fürdeni azonban nem ajánlott benne. A szíj alsó felén dudorodik a pulzusmérő — érdekes, a legtöbb cég ezt a felső rész aljára szereli, ami egyben a bőr hőmérsékletét és galvánellenállását is tudja mérni. Ez biztos roppant hasznos (egyébként a stressz mértékére lehet belőle következtetni), de egyelőre maga a Microsoft sem kezd ezzel a tudással semmit, a Band szoftverében nincs tárolva ilyen érték és nem is lehet rábírni az appot sem, hogy végezzen egy ilyen mérést. A Bandhez (és a Microsoft Healthhöz) adott SDK viszont lehetőséget ad erre a fejlesztőknek.


[+]

Még egy érdekességet fog felfedezni a tüzetes szemlélődő a karperecen: a szíj mindkét felén van egy-egy dudor, ami elméletileg spéci szerszámmal meg is bontható. Nos, itt ülnek az akkumulátorok, kettő darab, 100 mAh-s telepről van szó, amit tehát nem a kijelzős részben helyeztek el a mérnökök. Ez egyébként ügyes trükk, de cserébe lehetne a Band felső része valamivel kecsesebb. Látszik tehát, hogy egy baromira átgondolt csecsebecse a Microsoft terméke, kár, hogy ilyen satnyára sikeredett, mert igazából elég sokat tud (GPS is van benne), relatív könnyű és roppant egyszerűen kezelhető.

Kezelés

A Band pikk-pakk működésre bírható, kell hozzá egy tetszőleges okostelefon, amiben van Bluetooth 4.0 LE. Azért tetszőleges, mert ez lehet Windows rendszerű, androidos és almás modell is, ebben a Band mindenképpen világverő. Ráadásul a feltelepítendő app is szinte csont ugyanazt tudja és ugyanúgy is néz ki mindhárom platformon, ennek Microsoft Health a neve és igazából rohadt jó, illetve egy picit talán ijesztően jó. Mert nem csak arról van szó, hogy kicserélem a háttérképet az órán a segítségével és látom, hogy hány lépést tettem meg, fenéket, ez csak a jéghegy csúcsa. Egy olyan platformot hozott össze a Microsoft, ami egyrészt nyitott a fejlesztők felé, másrészt a cég víziója szerint egy idő után — és egy csomó adat begyűjtése után — elkezdi olyan mértékben segíteni az életünket, amit ma még ugyan nem tud, de akár tudhatna is. Már most is edzésterveket lehet rátölteni, a teljesítményünk alapján javasolja, hogy mennyi pihenőidőt tartsunk, folyamatosan méri a pulzusunkat és képes lehet mondjuk szólni, hogy este már szerinte ne igyál cukrosat, mert nem fogsz tudni aludni (és persze az alvás milyenségét is méri), van benne UV-szint érzékelő is, ami alapján pattoghat, hogy ha a GPS szerint nyílt területen vagyunk, akkor sapka, napkrém, napszemcsi ugorjon fel… és hosszan lehetne sorolni a benne rejlő lehetőségeket, de akkor ez a cikk a big data és az M2M felé kanyarodna el, noha egyelőre a Band elsősorban egy fitnesz karperec és egy csatlakoztatott óra keveréke.


[+]

A Bluetooth párosítás simán összejött elsőre, viszont okvetlenül szükség lesz egy Microsoft-fiókra ahhoz, hogy használni kezdhessük a Bandet. Ide tárolja az adatokat a szoftver (és figyelemre méltó, hogy a telepítés és beállítás során erre mondhatunk nemet is, mondjuk ettől még simán lehet, hogy ugyanúgy tárolgat ezt-azt…), meg kell adnunk a korunkat, a nemünket, a magasságunkat és a súlyunkat. A Band nem beszél magyarul és gyárilag európai aggyal értelmezhetetlen mértékegységekben várja az infót, de ez szerencsére állítható. A kijelzőn alapesetben az időt látjuk, mellette pedig egy kis piktogram mutathatja a megtett lépéseket, az elégetett kalóriát, a távolságot, a pulzusunkat, illetve a dátumot, a szélső gombbal lehet ezt változtatni.


[+]

A menü tök egyszerű, négyzetes csempék gördülnek egymás után, totál egyértelmű, hogy melyikkel mit lehet intézni. Nem csak a sorrendjük változtatható abszolút szabadon, hanem a szükségtelen funkciókat el lehet hagyni, helyükre mehet más. Én mondjuk kinyírtam a biciklizést, (nincs is kerékpárom), de betoltam a Facebook Messengert, de azért itt nem teljesen frankó minden. Az. hogy az ember azt mondja, hogy legyen egy csempe, ami a telefon notifikációs központját hivatott szimbolizálni, az csak annyit tesz, hogy igen, tényleg lesz egy ilyen ikonunk, ha megnyomom, akkor pedig valóban látom mindazt, amiről a telefonom rendszerszinten értesített, de egyrészt ezek elég hülyén vannak (illetve nincsenek) szinkronban, másrészt ezekről állatira nem értesít külön a Band. Tehát nem rezzen meg, amikor a telefonom mondjuk kiírja, hogy jött egy firmware frissítés, de ha én manuálisan eltekerem a Band menürendszerét a notifikációs ikonig, akkor ott elolvashatom ezt az információt. Ennek egyébként nem így kéne működnie, mert a Microsoft tök ügyesen kitalálta a dolog logikáját, ami elvileg úgy néz ki, hogy ha van egy csempém, akkor az ahhoz kapcsolódó értesítések oda mennek (és el tudom dönteni, hogy akarom-e, hogy értesítsen), minden más jön a notifikációs központba. Külön-külön az összes appról el tudom dönteni, hogy izélgesse-e a Bandet, ha a notifikációs központ csempe engedélyezve van és külön-külön az összes további csempénél el tudom dönteni, hogy az egyébként rezgesse-e meg a csuklómat.


[+]

És akkor itt még nincs vége, a legalapvetőbb csempéknél (hívás, üzenet, fitnesz) még további opciók is vannak. Például szerkeszthetek rövid SMS-eket, amiket vissza tudok lőni akár bejövő hívásra, akár SMS-re közvetlenül a csuklómról. Beállíthatom, hogy futás közben milyen adatok látszódjanak a kijelzőn. Megváltoztathatom a háttérképet, a színt, a rezgés erősségét, a fényerőt (ezt automatikusra érdemes tenni), a kijelzőn megjelenő feliratok görgetési sebességét és ami még keményebb, hogy már most egy csomó ismert és kevésbé ismert appal össze tudom kötni a fiókomat. Mondjuk ilyen a sokak által kedvelt RunKeeper, vagy épp a TaylorMade. Ez utóbbi szolgáltatja a golfos vonalat, brit, kanadai és amerikai pályák vannak az adatbázisában, amiket áttölthetünk a Bandre, ha épp Las Vegasban tolnánk egy kört az Aliante Golf Clubban. És ilyenkor a GPS alapján tudja, hogy melyik lukon játszunk, simán vezethetjük a Banden a pontjainkat… na, a lényeg, hogy egyelőre ezt sem nekünk találták ki.

Napi használat

Az ember tehát elbíbelődik egy darabig, mire optimálisan beállítja a Banden, hogy melyik app és miképp kommunikáljon, de utána nincs más dolgunk, mint használni a cuccot. A mindennapok során teljesen jól működött az általam áhított notifikációs arzenál, hamar rájöttem, hogy miket érdemes kikapcsolni (ilyen a Messenger és a Twitter). Ha Windows rendszerű telefonunk van, akkor még egy grátisz akad: a Cortana a Bandről is vezérelhető, van ugyanis a csuklópánton mikrofon is, jóllehet a Microsoft hang alapon működő személyi asszisztense magyarul egy kukkot sem ért.


[+]

Mivel ez egy fitnesz karperec, ezért a Microsoft Health kezdőlapján az aktivitási értékeket láthatjuk. Ha valami mozgással kapcsolatos tevékenységet kezdenénk (futás, biciklizés, edzés, golf), akkor a Band próbál GPS jelet keresni. És csak próbál, próbál, próbál, még mindig próbál, közben szól, hogy hát ha akarunk, akkor mondjuk kezdjünk el futni nyugodtan, ő majd addig is keresgél, aztán egy idő után szól, hogy sajnos nincs, próbálja-e még. Ha elég kitartóak vagyunk, akkor előbb-utóbb egyébként talál jelet, de nekem ez első nekifutásra (szó szerint) 10 percembe került. Tudom, hogy ez egy kicsike, erőtlen eszköz, de van összehasonlítási alapom, a Polar M400 kábé két perc alatt szedi magát ilyen téren össze.


[+]

Ha viszont megvagyunk, akkor mehet mondjuk a futás, látjuk az áhított adatokat, minden kilométernél megrezzen, hogy jók vagyunk, aztán ha vége, akkor a telefonon és a weben is megnézhetjük a kiértékelést. Tölthetünk le edzéstervet, van ilyen, hogy 14 nap alatt a fotelből hogy juthatunk el 5 km lefutásáig (elárulom, vannak benne 60-90 perc hosszú sétálások, főleg eleinte), de hasizmozáshoz, szálkásításhoz, kondíciónöveléshez, szobabiciklizéshez is bőven van választék. Tényleg úgy néz ki, hogy a Microsoft igyekezett egy nagyon komplex és sokoldalú szoftveres hátteret adni, kifejezetten átgondolt és sokoldalú már most is a szolgáltatáskínálat.


[+]

Egy lényeges kérdés maradt hátra: az üzemidő. Ebben viszont a Band nem jeleskedik, két napnál tovább ne számítsunk rá. Azt még mondjuk nagy duzzogva elfogadom, hogy a két kicsi akkumulátor hamar kipukkad, de hogy miért kell másfél óráig tölteni, azt nem teljesen értem. Ha a GPS-t is erőltetjük, akkor 3-4 óra után kakukk, ráadásul nekem nem nagyon szólt merülés előtt, hogy hellósziaszevasz, egyszerűen eltűnt a kijelzőről az idő hang nélkül. Az a helyzet, hogy ennél bármelyik komolyabb fitnesz óra jobban bírja, a Garmin és a Polar termékek is ennek a többszörösét hozzák. Persze azokon nincs színes kijelző, meg az okostelefonos Bluetooth-kapcsolat is sokkal gyérebb és jóval ritkábban szól egymáshoz a két termék, de mindezzel együtt mondjuk egy 4-5 napos készenlétet azért elvártam volna. Ha még szabványos töltője lenne, vagy be tudnám dugni egy random számítógépbe, mint az Alcatel Watchot, akkor oké, de hogy hurcolásszam magammal a Band egyedi csatlakozóját… szóval ez a része kicsit csalódás.


[+]

Összességében azonban röviden úgy tudnám jellemezni a kütyüt, hogy mérföldekkel jobb, mint ahogyan kinéz. A funkcionalitásra, az átgondoltságra, az összetettségre és a működésre nem sok panasz lehet. Kiválóan paraméterezhető a notifikációs oldal és hobbiszinten abszolút eleget nyújt fitnesz képességek terén is. Ki van egyensúlyozva okosan, nem kell ide okosóra, nem kell ide mellkaspántos triatlonos óra, ez a cucc el van találva, aki a maga kedvére futkos, bringázik, neadjisten Kaliforniában golfozgat, annak a Band vidáman elég. A mögérakott szoftver és felhő szintén kulturáltan kezelhető, az SDK-t bármely fejlesztő leszedheti, lehet írni hozzá appokat, a Microsoft Band nálam az utóbbi idők legfrankóbb wearable eszköze. Csak egy picit lehetne minőségibb a külseje.

Itthon egyelőre hivatalosan nem kapható. Ára 150-180 dollár között mozog (attól függ, hogy hol akciós), ami mondjuk kicsivel több mint 40 ezer forint, erre jön az ÁFA, szóval azért nem egy filléres karperec. Viszont tényleg jó, úgyhogy megajánlok neki egy Tetszett plecsnit, ami csak azért nem eggyel jobb, mert nem tud magyarul és nem is kapható itthon. És ha a közeljövőben készül egy utód, ami mondjuk 20%-kal drágább, de ki is néz valahogy, akkor bizony nehéz lesz ebben a kategóriában legyőzni a Microsoftot, bár a Samsungnak lehetne esélye egy új Gear Fittel, ha nem akarnák erőltetni, hogy csak Galaxy telefonnal működjön. Mert a Band óriási előnye, hogy gyakorlatilag a három nagy platformon szinte ugyanúgy működik. Méghozzá jól.

Microsoft Band

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés