Lollipop rendszerbemutató

Material design

A Lollipop véget vet a Holo (pontosabban a Holóra épülő) irányzat uralmának, a lassan négy éve fejlesztgetett és csinosítgatott felületet a Material design névre hallgató megoldás váltja. Papírlapokként reprezentált felületek, egyszerű geometriai alakzatok, természetesnek ható animációk és áttűnések, valamint a mélység illusztrálására szánt árnyékok jellemzik az új irányvonalat, melyet nem csupán Androidra, hanem többek között webre is szánt a Google. Nem puszta ráncfelvarrásról van tehát szó, a Material design alapjaiban változtatja meg az Android külsejét, ám közben aki már látta a zöld robotos operációs rendszert, nem fog eltévedni, a fontosabb elemek a helyükön maradtak, továbbra is felismerhető formában várva a felhasználót.

A Material élénk, vidám színekkel és világos hátterekkel operál, melyek a tipográfiával és a felhasznált képekkel egyetemben leginkább a tartalom kiemelésének célját szolgálják. Immár az állapotsáv és a navigációs sáv is része lehet az alkalmazás brandingjének, ezek a KitKatben bevezetett gradienst levetkőzve egyszínűvé váltak, néhány sor kóddal tetszőlegesen átszínezhetőek. Apropó navigációs sáv: virtuális vezérlőgombokkal rendelkező telefonokon újdonság, hogy az eddig megszokott ikonokat egy háromszög, egy kör és egy négyzet váltja. Látványos az új körkörös érintési visszajelés is: tapizáskor egy, az érintési pontból induló kör színezi át a felületeket. Mozgás közben pedig valósággal életre kel a rendszer, a Lollpop animációi logikusak, folyamatosak, szemet gyönyörködtetőek. Mindez a fejlesztők számára is elérhetővé vált, így remélhetőleg hamarosan a külső appok áttűnésein is ámulni fogunk.

Az új design-nyelvezet mellé új irányelvek is dukálnak, melyet természetesen a bemutatás után azonnal közzétett a Google egy részletes leírás formájában, hogy a fejlesztők és a designerek minél hamarabb magukévá tehessék az újdonságokat. A gyári appok materialosított verziói szépen lassan beestek az elmúlt hónapok során, a végleges rendszer megjelenésekor ezen a téren viszonylag egységes az összkép. Sajnos csak viszonylag, ugyanis a Google saját alkalmazásai esetében akad inkonzisztencia, mely leginkább a felületváltásokban, a context menü viselkedésében, valamint az állapotsáv és a multitasking kártyák fejlécének átszínezésében jelentkezik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés