LG KP500 - Renoir kisöccse

Bevezető

Click to read in English!

Újabb érintőképernyős telefon került a boncasztalra, talán stílszerű is az idei évet egy ilyen modellel nyitni, hiszen manapság ez a legerősebb trendek egyike a mobilkészülékek szegmensében. A KP500 ugyanabból a távol-keleti műhelyből (vagy műteremből?) érkezik, mint a 8 megapixeles Renoir készülék, amely az LG csúcsmodellje. A KP500 ennek a modellnek a kisebb testvére, a kialakítás és a menürendszer felépítése sok szempontból hasonló.

LG KP500
[+]

A nagy különbség az, hogy a KP500 egy jóval olcsóbb árfekvésű készülék, az LG-nek ezen a fronton már nagy tapasztalata van, a Viewty, a Prada, vagy a Secret szintén hasonló elv mentén készült. Most viszont a KP500 az egyik első olyan készülék, amely teljesen érintésvezérelt, de a középkategóriában próbál szerencsét.

LG KP500
[+]

Nyilván a költségcsökkentésnek szükségszerűen áldozatául esett a funkcionalitás néhány része is, elbúcsúzhatunk a 3G támogatástól, egyszerűbb lett a kamera, olcsóbb az anyaghasználat is. Valamit valamiért, ez az ára annak, hogy a KP500 az előzetes információk alapján 40-50 ezer forintos áron kerülhet majd heteken belül a boltok polcaira.

Hirdetés

Külső

A doboz a készüléken kívül egy adag papírt, egy kicsiny CD-t, töltőt, fülest és adatkábelt tartalmaz. A készülékről általában az volt az emberek első benyomása, hogy mennyire könnyű, s bizony a 89 grammos tömeg csakugyan nem tekinthető vállalhatatlan súlynak. Ennek a légies érzésnek két oka van: egyrészt az anyaghasználat mindenhol műanyag, s bár a lemezvastagság igen karcsú, ennek ellenére az összehatás nem rossz, a tapintási érzet kellemes. A súlycsökkenés másik oka az aprócska akkumulátor, amelynek a tesztelés elején nem ígértem volna sok jót, de kellemes csalódást okozott.

LG KP500

A formaterv szinte egy az egyben a Renoirt idézi, ugyanaz a négyzetes gombhármas ül a kijelző alatt. A 240x400 pixeles érintőképernyő 3 inches átlóval bír, felette csak a márkajelzés és egy csíkszerű rés található a hangszóró számára. A három alsó gomb közül a két szélső a híváskezelésre használandó, a középső billentyű az alapképernyőről a kedvencek listáját dobja fel, a menürendszer más pontjain megnyomva pedig a futó alkalmazásokról tájékoztat, amik között válthatunk is.

LG KP500
[+]

A KP500 bal felén az LG saját szabványú rendszercsatlakozója, illetve a hangerőt szabályozó billentyűk kaptak helyett, a készülék jobb felén pedig a kamera gyorsgombja és a billentyűzárat oldó billentyű helyezkedik el a microSD fiókja alatt. Felül csak a nyakbaakasztó pántja, alul pedig a mikrofon lukacskája található. A KP500-hoz van stylus is, ez érdekes módon a telefon jobb alsó sarkából húzható elő, de merőlegesen tárolódik a készülék hosszanti oldalához képest, így a filigrán eszköz teleszkópos, hogy a hossza megfelelő lehessen.

LG KP500
[+]

A hátlap egyszerű, alsó fele alatt lakik az akkumulátor. A felső rész nem leszedhető, itt van a 3,2 megapixeles kamera, amely elég magányosan üldögél a sarokban, mivel sem tükör, sem segédfény, sem pedig villanó nincs a társaságban.

LG KP500
[+]

Menü, alapfunkciók

A KP500 menürendszere erősen hajaz a Renoir logikájára. A főképernyő alján négy ikon sorakozik, balról jobbra a tárcsázóképernyőre, a telefonkönyvbe, az üzenetek közé, illetve a főmenübe repítik a felhasználót. Ezen sáv felett jobbról húzhatóak elő a widgetek, amelyek szokás szerint mindenféle apróságok, analóg és digitális óra, a rádió és a zenelejátszó állapota, gyorslink a galériához, vagy éppen jegyzetfüzet. Ujjacskánkkal tetszés szerint elsurranthatjuk ezeket a képernyő bármely helyére, de ha megrázzuk a telefont, akkor a widgetek berendeződnek szépen, rácsosan, s még akkor is pont elférnek a képernyőn, ha az összeset kirámoltuk. Ebből következik, hogy mozgásérzékelő is van a telefonban, de ez csupán néhány funkció esetén működik.

LG KP500

LG KP500

Ha az ujjunkkal nagyvonalú, széles gesztusokkal operáló, vízszintes mozdulatokat teszünk, akkor a főképernyő második oldalára jutunk, ahová kilenc kontaktot tehetünk ki, képpel. Ezek értelemszerűen gyorshíváshoz használhatóak. A főmenübe belépve a szokásos LG elrendezés veszi át a pályát, oldalt négy fülecske van, a funkciók csoportosítása logikus. Legfelül vannak az alapok (telefonkönyv, üzenetek), aztán jönnek a multimédia alkalmazások, majd a szervezőfunkciók, végül pedig a beállítások. Témák nincsenek, ez a sötét alapon fehéres-pirosas séma az egyetlen, amit a telefon ismer. Jó pont viszont, hogy a betűméret négy lépcsőben is állítható, s az itt kiválasztott nagyság szinte minden funkciónál érvényes, ami hasznos lehet gyengébben látók számára. Az alábbiakban a dobozról és a menürendszerről mutatunk egy videót:

LG KP500

A névjegyzék 1000 férőhelyes, egy bejegyzéshez elég izmos mennyiségű adat vihető fel, szülinap, vállalat, beosztás, webcím és hasonló extrákkal. A nevekhez tartozhat kép, amely viszont meglepően szerencsétlen módon kerül kijelzésre bejövő hívás esetén, ugyanis meglehetősen aprócska négyzetben jelenik meg a képernyő bal felső sarkában, amely egy 3 inches kijelzőnél mindenképpen pazarlás.

LG KP500

LG KP500

Az üzenetkezelésnél komoly morgás következik. Nem a dolog funkcionális oldala a necces, hiszen SMS, MMS és email is akad, hanem a megvalósítás. A szövegbevitelnél alapesetben egy virtuális mobilos gombsort kapunk, amellyel több kevesebb sikerrel lehet írogatni, de ha elforgatjuk a telefont, akkor változik a kép, s egy QWERTY elrendezésű billentyűzet vigyorog rá a felhasználóra. Először a felhasználó is visszavigyorog, gondolván, hogy így majd milyen kafán fog két kézzel szöveget begépelni, de hamar kiderül, hogy a méretes kijelző ellenére a gombok túl kicsit, s örökké melléüt az ember. De oké, legyen, majd elővesszük a cerkát (nem azt, a másikat!), csakhogy ilyenkor is mindkét kezünkre szükség lesz, de elveszik az az érzés, hogy egy számítógép billentyűzetéhez hasonló módon kezelhetjük a kütyüt.

LG KP500

Sajnos van még egy gond: 50-nél több bejövő SMS már olyan mértékben belassítja az üzenetek listázását, hogy az komolyan másodperceket vesz el a júzer életéből. S ez minden olyan esetben bejátszik, amikor a lista frissül, tehát új üzenet jön, vagy meglévőt törlünk. Ilyenkor az ember idegből nyomkodja a vissza gombot, amivel persze csak azt éri el, hogy a kijelző puffere tárolja a taperolást, s mire végre magához tér a telefon, gyorsan végre is hajtja a tetszhalott állapotban fogadott érintéseket, éljen. Ha nincs ez az újévi SMS hercehurca, hogy az összes ismerősöm, akivel valaha két szót is beszéltem különböző sablonüzenetben kíván nekem sok sikert, akkor erre valószínűleg a teszt során nem derül fény, de így sikerült nagyon hamar elérnem azt az SMS mennyiséget, amitől már befordult a szoftver.

Szervezőfunkciók, játékok

A szervezőfunkciók között egész csecse kis naptár ücsörög, amely havi és heti bontásra is képes. A bejegyzések között évforduló, születésnap és találkozó lehet. Ez papíron három típus, de könyörgöm: egy normális embernek évente egyszer van születésnapja, tehát nem tudom, hogy ez a kategória miért nem fért bele az évfordulóba, rejtély. Az ébresztőórába nehéz lenne belekötni, több időpont és ismétlődés is van, a szundi akár egy órás is lehet. Ügyes dolog, hogy az időzítő funkciót is ide építették be a mérnökök, új ébresztés esetén ugyanis nem csak konkrét időpontot adhatunk meg, hanem akár azt is, hogy innentől számítva mennyi idő múlva kezdjen riasztani a telefon.

LG KP500

A számológép tudományos műveletekre is képes, ez csak egy gombnyomás kérdése a bal felső sarokban. A stopper és az átváltó nem mutat fel extrát, a világóra pedig sajnos listás, pedig az LG nagyon baba földgömböket tudott rajzolni korábban. A szervezőfunkciók között felfedezhetünk egy rajzlapocskát is, amire ceruzával, vagy ujjaink segítségével firkálhatunk, aztán ez MMS-ben továbbnyomható más telefonra. A készülék kellemes meglepetése, hogy megtalálható benne a Picsel Viewer, amelynek segítségével Office dokumentumokat, rtf és text fájlokat, valamint PDF állományokat tekinthetünk meg.

LG KP500

A játékoknál bukkan fel megint a mozgásérzékelő. Három alkalmazással szórakoztathatjuk magunkat, a magyar nevek kissé viccesek, a Pipe (Cső játék) egy klasszikus jön-a-víz-rakd-össze-a-csövet konteszt, elég csecse grafikával. A második cucc neve Kerék mánia, ennek konkrétan semmi értelme, egy szerencsekereket lehet megforgatni, és ennyi. A harmadik cucc pedig a szokásos kockadobós marhaság, most mindenféle minijátékok is vannak hozzá, egyszer mosolyog rajta egyet az ember, de aztán ennyi.

Multimédia

A hátlapon található 3 megapixeles kamera nélkülözi az autofókusz funkciót, amely szerintem súlyos hiányosság, mivel máskülönben akár még jó is lehetett volna. Az elérhető opciók ugyanis elegendőek, van méret, minőség, fehéregyensúly és környezeti hatások állításának lehetősége, van önkioldó, viszont a kamera exponálási hangja nem kapcsolható ki. Tesztképek alant terülnek el:

LG KP500

Zeneileg a cucc egész fejlett. Egyrészt kihangosítva nem szól rosszul, s bár a mellékelt füles nem egy atomdurva darab, de a célnak végül is megfelel. Viszont nem szétszedhető, s a telefonon sincsen 3,5 mm-es jack csatlakozó, ide mindenképpen jár egy erős homlokráncolás. A szoftver viszont oké, ID3 tagek alapján listázódnak a zenék, a felület egyértelműen kezelhető, a hangerő 30 (!) lépésben állítható, van equalizer is, igaz csak beépített sémákkal. A lejátszó természetesen fut a háttérben.

LG KP500

LG KP500

Igaz ez a rádióra is, amely RDS funkciókra is képes. Ötletes a képgaléria megvalósítása is, ez rögtön horizontális tájolással indul el. Kicsit lassan töltődnek be a bélyegképek, de aztán a komplett táblázatot lehet ide-oda tologatni. Ha egy képet kinagyítunk, akkor is megmarad az a lehetőség, hogy az ujjunkkal válthassunk a következőre, s természetesen itt is működik a mozgásérzékelő, tehát a kijelző megváltozott helyzetéhez alkalmazkodik a fotó megjelenítése is. Ugyanez igaz a videók kapcsán is.

Adatátvitel, összegzés

Nincs 3G, csak GPRS és EDGE adatátvitelre képes a KP500. Ettől függetlenül HTML böngésző azért akad, de ha azt akarjuk, hogy nagyjából elférjen egy oldal a képernyőn, akkor tényleg mikroszkopikusak a betűk, nem az igazi a történet. A fektetett nézet viszont itt is működik.

LG KP500
[+]

Lokális szinten 2.1-es sztereó Bluetooth áll rendelkezésünkre, a mellékelt adatkábel pedig természetesen USB kapcsolatra ad lehetőséget. A dobozban található CD-n van szinkronizációs szoftver, ezzel lehet operálni a telefonkönyv bejegyzéseivel és az üzenetekkel. A KP500 töltődik is a gépről, csatlakoztatás után pedig a telefon megkérdi, hogy szinkronizáció miatt, modemként való használat végett, vagy külső meghajtó gyanánt viselkedjen.

LG KP500
[+]

A hátlap alatti akkumulátor riasztóan kicsinykének tűnt, de három napig gond nélkül elvitte a gépet, pedig itt még egy könnyed újévi SMS dömping is becsúszott. Összegzés? A KP500 ára miatt sikeres lehet. Tele van olyan apró hibákkal és hiányosságokkal, amelyek miatt viszont nem tehetjük rá az Ajánlott plecsnit. A néhol lassú szoftver, az autofókusz nélküli kamera, a 3G hiánya… s ezek csak a nehezebben emészthető dolgok. Persze sok aprósággal kompenzál a telefon, de nem tudom, hogy mennyi plusz költséget jelentett volna egy normális hívókép, egy szétszedhető füles, vagy egy aprócska vaku a hátlapon… kár érte, de így sem rossz.

LG KP500
[+]

Következzen egy 8 perces videó, ahol a leírtakhoz még hozzáfűznék néhány gondolatot:

LG KP500 Cookie

Bog

Specifikáció

LG KP500
LG KP500 CookieÁltalános
TechnológiaGSM
Méret106,5 x 55,4 x 11,9 mm
Tömeg89 gramm
SzínvariációkBarna, fekete, ezüst, arany
Kijelző
Kijelző átlója3 hüvelyk
Kijelző felbontása240x 400 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret500 / 295 KB
Belső memória48 MB
Memória bővíthetőségemicroSD (max 8GB)
Adatátvitel
FrekvenciasávokGSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / van
UMTS / HSDPAnincs / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / 2.1 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0 (egyedi csatlakozó)
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformLG
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan
Javavan, MIDP 2.0
Játékok3 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekMuvee studio
Multimédia
Fő kamera3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan
Hangszínszabályzóvan (csak alapsémák)
FM-rádióvan - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor900 mAh
Készenléti idő350 óra
Beszélgetési idő210 perc
Egyebek
mozgásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés