LG GD900 Crystal - ez bizony átlátszó

Bevezető, külső

Rendszeres olvasóink bizonyára találkoztak már ezzel a telefonnal, mely azon kevés készülékek közé tartozik, melyekről publikáltunk előzetes bemutatót. Az LG GD900 ugyanis nagyon nagy durranásnak ígérkezett, ez ugyanis az első telefon a világon, mely teljesen áttetsző gombsort kapott. Az LG Magyarország jóvoltából végre sikerült megkaparintanunk az S-Class felhasználói felületet futtató masina végleges változatát, mely egy közepes méretű dobozban érkezett. Tartozékokkal nem vagyunk különösebben jól ellátva, a hálózati töltőn és az adatkábelen kívül mindössze egy microUSB csatlakozóval ellátott fülhallgatót kapunk az egyébként nem túl olcsó masinához.

LG GD900 Crystal

Összecsukott állapotban a 105 x 52,5 x 13,5 milliméteres, 127 grammot nyomó GD900 nem különösebben impozáns, pontosabban jól néz ki, de semmi különös. Ennek oka véleményem szerint az anyaghasználatban keresendő, a Crystal ugyanis felsőkategóriás mivolta ellenére mindenhol műanyag borítást kapott, ráadásul nem a minőségi fajtából. Ez leginkább az ellenállóságán látszik, én egy hétig sem használtam, mégis mind az előlapján, mind pedig a hátlapján láthatók már kisebb karcolások, pedig nem hegyet másztam vele. Az összeszerelés minősége nem hagy kívánnivalót maga után, a masina kifejezetten egyben van, az erős nyomkodásra mégis nyekergéssel reagál: a műanyagok nyekeregnek, hiába vannak szépen, pontosan összeillesztve.

LG GD900 Crystal
[+]

Az előlap közepén a gyártótól megszokott 3 hüvelykes, 480 x 800 pixeles felbontású multi-touch érintőkijelző ücsörög. Az azt takaró plexi minősége erősen kifogásolható, mert azon túl, hogy karcolódásra hajlamos, nagyon puha, így erősebb fizikai behatások esetén közel sem biztos, hogy meg tudja védeni a megjelenítőt. Véleményem szerint a gyártó részéről nem volt a legjobb ötlet az, hogy ekkora TFT-panellel kezdték el gyártani az S-Classos készülékeket, melyek bár az iPhone-nak kívánnak konkurenciát állítani, kevésbé használhatók a jelentősen kisebb kijelzők miatt. Ami azt illeti, az GD900-on is elfért volna egy nagyobb megjelenítő, a 3 hüvelykes panel körül ugyanis jókora szürke sáv található, mely felül a telefonhangszórót, a másodlagos kamerát és a távolságmérő szenzort rejti. Az előlap alján három érintésérzékeny gomb üldögél, melyek felülete csak látszatra készült szálcsiszolt fémből, az ugyanis be van vonva egy műanyag réteggel, ami jóval kevésbé minőségi megoldás, mintha tényleg fémből lennének. Egyébként ezek a gombok az egyik leginkább zavaró dolgok a masinán, rossz helyen vannak, könnyű őket megnyomni, nem egy és nem is kettő véletlen hívást "köszönhetek" nekik.

LG GD900 Crystal

A nagy durranás a készüléktest széttolása után jön, a numerikus gombsor ugyanis teljesen átlátszó. Az ember még napok után is csak gyönyörködik ebben a teljesen egyedi és egyben nagyon látványos megoldásban, mely kiemeli a Crystalt a tucatkészülékek népes táborából. Pár nap után viszont veszít fényéből a megoldás, ekkor találja meg az ember az első hibákat. A leginkább zavaró véleményem szerint az, hogy az elől üvegből, hátul műanyagból felépülő billentyűzet egyrészt nagyon gyűjti az ujjlenyomatokat, másrészt a hátulról őt takaró plexilap miatt nem tűnik túl minőséginek. Értem én, hogy nem lehet az egész hátlapot üvegből összerakni, így viszont fennáll a veszélye annak, hogy hátulról összekarcolódik az áttetsző billentyűzet plexije, a sérüléseket tehát minden gépeléskor néznünk kell majd a másik oldalról.

Ettől függetlenül persze egy korrekt megoldásról beszélünk, melyre a háttérvilágítás teszi fel a pontot: az oldalt körebufó fémes keret és a feliratok egyaránt világítanak, utóbbiak azonos erősséggel, szinte hihetetlen, hogy ezt meg lehet csinálni. A gyártó hivatalos információkkal nem szolgált a Crystal billentyűzetének működésével kapcsolatban, valószínűsíthető viszont, hogy nagyon-nagyon vékony elektronikáról beszélünk, varázslat tehát nincs, csak jó mérnöki munka. Gépelni nagyon kellemes élmény a billentyűzeten, a felület kellemes az ujjaknak, a "gombok" pedig elég nagyok ahhoz, hogy sose üssünk félre.

LG GD900 Crystal
[+]

A hátlap is egyedi kialakítású, az alul lévő fémes hatású gombbal leemelhető plexi takarólap ugyanis alul átlátszó — a billentyűzet miatt, ugyebár. Ebből adódóan összetolt állapotban bepillantást nyerhetünk vele a készülék belsejébe, egészen pontosan az akkumulátort fogjuk látni, melyet a gyártó épp ezért egy méretes logóval látott el, felületét pedig csíkos mintákkal dobta fel, egy laikus valószínűleg álmaiban sem gondolna rá, hogy amit lát, az maga az akkumulátor. Ha széttoljuk a telefont, felül előbukkan a 8 megapixeles, autofókuszos fényképező és a microSD kártyafoglalat is. A hátlapot levéve látszik, hogy gyakorlatilag egy fém keret az, ami mozog — egyedi és jó minőségű megoldás, valószínűleg ennek köszönhető, hogy a GD900 csúszkájának gyakorlatilag nincs holtjátéka.

LG GD900 Crystal

A masina tetején találjuk a bekapcsológombot, mely egyben a képernyőzár be- és kikapcsolására is szolgál. Jobb oldalon három gombot találunk, a felső kettő a hangerőt állítja, a középen lévő a kamera exponálógombja. A hangerőszabályzók nagyon magasan vannak, a készüléktest azon részén, mely nem megy le a billentyűzettel együtt — ennek eredményeként az első pár alkalommal sokat fogjuk keresni őket, de mint mindent, ezt is meg lehet szokni. Baloldalt az igényes fedlappal takart microUSB csatlakozót találjuk, melynek kapcsán két gondolatot vonhatunk le. Az egyik oldalról nézve örömteli, hogy eltűnt az LG egyedi csatlakozója, a másik oldalról viszont szomorú, hogy a microUSB-t a gyártó headset-kimenetként is használja. Érthető, hogy egy ilyen külsejű masinánál nehéz lett volna egy szabványos jack-csatlakozó elhelyezése, de a szinte üres felső részt elnézve azért úgy gondolom, hogy meg lehetett volna oldani a dolgot.

LG GD900 Crystal
[+]

A külső tehát közel sem hibátlan, de a minőség- és átgondoltságbeli hiányok ellenére is a GD900 egy olyan készülék, melytől majdnem minden embernek leesik az álla.

Menürendszer, szoftverek

A készüléken az LG S-Class rendszere teljesít szolgálatot, mely szerkesztőségünk véleménye alapján jelenleg a legjobb zárt operációs rendszer, amit érintőképernyős készülékre találhatunk — ami persze nem azt jelenti, hogy hibátlan. Készenléti képernyőkből négy darab van, melyek között horizontális irányban tudunk görgetni. Az első egy amolyan gyorsindító képernyő, ahova kedvenc programjaink ikonjait rakhatjuk ki. A második a widgetek lakhelye — az LG ezen a téren is jobb a Samsungnál, a widgetek mozgatásához ugyanis először rajta kell tartani az ujjunkat valamelyiken, ami kizárja annak a lehetőségét, hogy lapozás helyett egy widgetet toljunk arrébb (ez egyébként a Samsung TouchWiz rendszer egyik legidegesítőbb hibája, pedig ilyen könnyű lenne orvosolni).

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

A harmadik képernyő egy képes gyorstárcsázó felület, az egyetlen gondja talán az, hogy nagyon lassan tudunk lépkedni az emberek között, de annyi baj legyen. A negyedik és egyben utolsó képernyő a multimédiás fájloké, egy-egy görgethető "keréken" láthatjuk az általunk kiválasztott képeket és zeneszámokat — szerintem alapvetően fölösleges és nem is túl használható ez az egész, de kellett egy negyedik oldal ahhoz, hogy elérhető legyen a "kocka" nevű cucc, mely funkcionalitás tekintetében nulla (gyakorlatilag csak lapozni lehet vele a fent felsorolt oldalak között), viszont jól néz ki. Ha már a jó kinézetnél tartunk, meg kell említenem az új köntösbe bújtatott főmenüt is, melyet a készenléti képernyő jobb alsó sarkában lévő kék virtuális gombbal tudunk elérni. A skin nagyon látványos, az animációk is szépek, folyamatosak, a billentyűhangok tökéletesen illeszkednek ebbe az egész világba, az embernek az az érzése, hogy a telefon él, szinte már várjuk, hogy beszéljen hozzánk.

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

De nem fog beszélni, ugyanis nem tartalmaz felolvasórészt, de a szoftveres kínálat ettől függetlenül is kellemes. Gyakorlatilag minden olyan szoftvert megtalálhatunk a készüléken, ami egy efféle modellre kellhet, legyen szó irodai vagy multimédiás alkalmazásokról. A kínálat egyébként teljesen ugyanaz, mint a KM900 Arena esetében, melynek tesztjéből ennek megfelelően kiválóan lehet tájékozódni a GD900 funkcióiról és szoftvereiről is. A masina belső memóriája a Viewty Smarthoz hasonlóan 1,5 GB.

Adatkommunikáció, üzenetkezelés, internet

Adatkommunikációs téren sincs oka szégyenkezésre a négynormás GSM-modullal (850/900/1800/1900 MHz) felvértezett készüléknek. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-et, UMTS-t és 7,2 Mbps sebességű HSDPA-t használhatunk, a repertoárból tehát egyedül a HSUPA hiányzik. WiFi természetesen van, a kor követelményeinek megfelelően 802.11b/g szabványú. A listát a 2.0-s microUSB csatlakozó és a 2.1-es Bluetooth teszi teljessé, utóbbi értelemszerűen sztereó hangátvitelre is alkalmas. A GD900-ban nem található GPS-vevő, de mivel a platformra érdemi navigációt lehetővé tevő szoftver sem létezik, nem fogjuk különösebben hiányolni.

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

A névjegyzék még mindig nem az igazi, mindössze 1000 nevet tudunk benne tárolni, ami sokaknak kevés lehet. Ezen nem segít az sem, hogy az emberkékhez rengeteg extra mezőt és hívóképet is rendelhetünk. Érdemes megemlíteni a nagyon fejlett hívásnaplót, melyben az üzenetek és a videóhívások is fel vannak tüntetve, sőt, ezekre külön-külön is rá lehet szűrni. Az üzenetkezelő nem a különösebben fejlett szolgáltatásairól híres, de alapvetően azért nem rossz, hiszen mindent tud, amit egy átlagember elvárhat: SMS, MMS, e-mail. A szövegbevitel a billentyűzet segítségével kényelmes, ugyanakkor elég zavaró, hogy nagy kezdőbetűs szó írásához háromszor kell megnyomnunk a kettőskeresztet, az abc után ugyanis nem az Abc jön, hanem az ABC, majd az 123, ami szerintem teljesen logikátlan, hiszen az ember gyakrabban ír nagy kezdőbetűs, mint csupa nagybetűs szavakat.

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

A készülékben található giroszkóp, az arra alkalmas szoftverek és menüelemek tehát szépen elfordulnak, ha a kijelzőt is elforgatjuk. Persze itt sem tökéletes minden, mert bár a főmenü nagyon szépen és látványosan elforog, a legtöbb almenü már nem képes ugyanerre, tehát nem vagyunk kint a vízből. A webböngésző persze tud forogni, de ettől függetlenül nem az igazi, bénázik a nagyítással és lassú, az iPhone, az Android, az S60 Touch és a Windows Mobile is jobb nála, igaz, ezek nyílt rendszerek. A nagy konkurens Samsung megoldását (azaz a TouchWiz böngészőjét) viszont sebességben és rugalmasságban is elveri az S-Class.

Multimédia

A kamera 8 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 3264 x 2448 pixel, míg videókat 720 x 480 pixeles felbontásban rögzíthetünk. A kamerát kezelő szoftver látványos de kevésbé felhasználóbarát, az egyes beállítási lehetőségeket csak egy virtuális tárcsa görgetésével (azaz lassan) érhetjük el. Elég sok dolgot piszkálhatunk, a repertoárból csak a fénymérés hiányzik, minden más megvan. Az extrák közé tartozik a digitális képstabilizáció, az arckövető fókusz és az ISO100-tól ISO1600-ig terjedő érzékenység is. Furcsa viszont, hogy előre beállított motívumprogramokat nem találunk.

LG GD900 Crystal

A GD900 fotói nem különösebben jó minőségűek. Zajosak, sok helyen életlenek, a zajszűrés erőteljesebb a kelleténél, az automatika sokszor eltéveszti az expozíciót, néha tejköd ül a képekre, a dinamikatartomány kicsi, pozitívumként szinte csak a jó vonalélességet említhetjük. Mindezen hibák ráadásul akkor is jelen vannak, ha alacsonyabb felbontást használunk, azzal legalábbis nem vagyunk előrébb, ha kicsinyítjük a 8 megapixeles fotókat. A videófelvétel nem rossz, itt lehet megnézni, hogy milyen.

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

A zenelejátszó szoftver sem nyerte el a tetszésemet, bár ez nem új keletű dolog, már a Viewty Smart elemzésében is hangot adtam nemtetszésemnek. A zenelejátszó ugyanis nagyon bénán kezeli a számokat, nem képes normálisan szűrni az ID3 tagek alapján, helyhiány miatt a számok címét sem látjuk, ilyenkor rajta kell tartanunk az ujjunkat az számon ahhoz, megláthassuk, melyik is az. Az albumborítókat megjeleníti, de egy CD korongra festi rá őket, tehát a csücskök lemaradnak, ami nagy butaság. Háttérben fut, viszont ilyenkor nem tudjuk kezelni, csupán a felső tálcát lehúzva megnézhetjük, hogy melyik szám fut, ha pedig rábökünk, akkor pár másodperc várakozás után bekerülünk a lejátszóba. Hangszínszabályzó van, viszont egyéni sémákat nem hozhatunk vele létre. Röviden és tömören: átgondolatlan, buta, nehezen kezelhető. A hangminőség kihangosítva erős közepes, a gyárilag a készülékhez kapott aprócska agybadugós füles szintén nem szól rosszul, de azért nem is veszi fel a versenyt egy komolyabb zenei készülékkel. FM-rádió van.

LG GD900 Crystal LG GD900 Crystal

Fontos megemlíteni, hogy az alkalmazások használata során nagy szerepet kap a numerikus gombsor, mely szintén multi-touch rendszerű, azaz egyszerre több gombnyomást is képes érzékelni. Ennek nem csak gépeléskor fogjuk hasznát venni, hanem például a képnézegető alkalmazásban is, hiszen a billentyűzet használatával léptethetünk a képek között, valamint nagyíthatunk rajtuk. A nagyítást egyébként fotózáskor (digitális zoom) és webböngészéskor is elérhetjük, léptetni pedig a készenléti képernyők között tudunk. Gyakorlatilag tehát arról van szó, hogy a különféle gesztusvezérlési módokat nem csak magán a kijelzőn, hanem a billentyűzeten is elvégezhetjük.

Egyebek, összegzés

Az akkumulátor 1000 mAh-s, cserélhető. Az üzemidejét elég nehéz lenne megállapítanom, mert a masinát tényleg rengeteget nyomkodtam a gyönyörű gombsor miatt. Nálam átlagosan másfél napot bírt ki, de a tesztidőszak alatt előfordult olyan is, hogy két napig bírta szuflával. Átlagos használat mellett tehát jó eséllyel ekkora üzemidőre számíthatunk, ha viszont sokat használjuk, akkor szinte biztos, hogy minden nap meg kell majd etetni.

LG GD900 Crystal

Crystal... ez a készülék is kissé felemás. Ha a billentyűzetet és az ebből adódó egyediséget nézzük, akkor elégedettek lehetünk, sem ilyen, sem ehhez hasonló megoldás nincs a piacon, a billentyűzet látványos, szép, jól használható, vonzza a tekinteteket. A készülék anyaghasználata viszont nincs egy színvonalon ezzel a megoldással, a sérülékeny műanyag egész egyszerűen gáz egy 100.000 forintos készüléken, a béna híváskezelő gombokról nem is beszélve.

LG GD900 Crystal

Ha a szolgáltatáskínálatot nézzük, akkor elégedettek lehetünk, a GD900 Crystal nagyjából mindent tud, amit egy ilyen kaliberű készüléktől elvárhatunk. Az S-Class rendszer nagyon jól teszi a dolgát, a konkurens rendszereknél (tehát a Samsung TouchWiz-nél és a kínai csodáknál) jobban, viszont nem tökéletesen. A felhasználói élmény jó, az egész nagyon kerek és összeszedett, ugyanakkor sok apró, idegesítő marhasággal találkozhatunk, melyeket valószínűleg nem lenne nehéz kijavítani. Milyen készülék tehát a Crystal? Szép, használható, egyedi, de vannak hibái. Az ajánlott plecsnit többek között a gyenge műanyagok miatt nem sütöm rá, de nagyon várom már a gyártó következő átlátszó billentyűzetes készülékét, mely remélhetőleg kellemesebb minőségű lesz, kevesebb hibával, fülhallgatókimenettel.

LG GD900 Crystal

Bocha

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

Specifikáció

LG GD900
LG GD900 Crystal Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 105 x 52,5 x 13,5 milliméter
Tömeg 127 gramm
Kijelző
Kijelző mérete 3 hüvelyk átlójú
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa érintésérzékeny, kapacitív TFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 300KB
Belső memória 1,5 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (max. 16GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA van / van (7,2 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 A2DP
WiFi van (802.11b/g)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform LG S-Class UI
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok M-Toy
Valutakonverter van
Extra szoftverek Google Maps
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes vaku
Másodlagos kamera van
Videófelvétel 720 x 480 pixel @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 6 óra (2G) / 4 óra (3G)
Egyebek
Érintésvezérelt multi-touch kijelző, átlátszó és érintésérzékeny gombsor, giroszkóp
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés